Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Dvoustátní řešení: Mnoho povyku pro nic

23. 09. 2022 23:39:10
Velká část Západu a umírněné státy muslimského světa vzývají dvoustátní řešení stejně jako staří Izraelité na Sinaji zlaté tele – a přitom se jedná o mrtvou ideu. Znovu se to potvrdilo – paradoxně – ve Spojených národech.

K tomuto modelu narovnání vztahů mezi Izraelem a palestinskými Araby se přihlásil v promluvě na Valném shromáždění OSN ve čtvrtek 22. září 2022 izraelský premiér Yair Lapid. Řekl:

Dohoda s Palestinci založená na dvou státech pro dva národy je správná věc pro bezpečnost Izraele, pro izraelskou ekonomiku a pro budoucnost našich dětí. (....) Přes všechny překážky dnes stále velká většina Izraelců podporuje vizi dvoustátního řešení. Jsem jedním z nich.

Za tyto věty se na Lapidovu hlavu snesla vlna kritiky od pravicových politiků. Včetně lídra opozice Benjamina Netanjahua, který sám v minulosti jako premiér hovořil podobně jako nynější šéf vlády. Web listu The Jerusalem Post připomněl 22. 9. 2022 Netanjahuova slova pronesená na Valném shromáždění OSN v září 2016:

Nevzdal jsem se míru. Zůstávám oddán vizi míru založené na dvou státech pro dva národy. Věřím jako nikdy dříve, že pokud jde o mír, nabízejí změny probíhající dnes v arabském světě jedinečnou příležitost k pokroku.

Netanjahu a další představitelé jeho národně náboženského bloku obviňují Lapida, že hazarduje s bezpečností Izraele. Proč tolik povyku? Protože je před volbami.

Nemají ale Lapidovi oponenti nakonec pravdu? Měli by, kdy neexistoval další odstavec v jeho newyorském projevu. Premiér dodal věty, které jsou zcela zásadní:

Máme jedinou podmínku: že budoucí palestinský stát bude mírumilovný. Že se nestane další teroristickou základnou, z níž by bylo možné ohrožovat blahobyt a samotnou existenci Izraele. Že budeme stále schopni chránit bezpečnost všech občanů Izraele.

V úvodu jsem napsal, že idea dvoustátního řešení je mrtvá. Proč si to myslím? Je-li klíčovou podmínkou pro její realizaci to, co Lapid v OSN celému světu řekl, totiž že požaduje mírumilovný stát palestinských Arabů, který se zcela vzdá teroru, přičemž Izraeli zůstanou bezpečnostní garance, pak mohou všichni odpůrci dvoustátního řešení (k nimž patří i autor tohoto článku) zůstat v klidu. Chtít po palestinských Arabech, aby se vzdali terorismu je totéž jako chtít po tygrovi, aby se stal býložravcem.

Lapidovu myšlenku tedy můžeme přenést do příkladu: Budu souhlasit, že pustím tygra do svého stáda antilop, ale mám jednu podmínku. Že tygr přestane být masožravcem, ale vezme zavděk pouze nízkou vegetací, trávou, listy, kořeny a hlízami.

Jsem si naprosto jist, že za takto stanovené podmínky by se tygr nikdy nestal součástí mého pomyslného stáda antilop.

CO JE DVOUSTÁTNÍ ŘEŠENÍ

V představě palestinských Arabů (tedy té jejich části, která formálně uznává právo Izraele na existenci) idealistická a současně maximalistická vize, že Izrael se stáhne na hranic určených linií příměří z let 1949 -1967 a na celém Západním břehu Jordánu, ve východní části izraelského hlavního města Jeruzaléma a v Pásmu Gazy bude zřízen nezávislý stát pro palestinské Araby. Tento model zcela ignoruje ustanovení Rady bezpečnosti OSN č. 242 z roku 1967, které hovoří (v části 1/II), o „respektování a uznání svrchovanosti, územní celistvosti a politické nezávislosti každého státu v této oblasti a jejich práva žít v míru, v bezpečných a uznaných hranicích ve svobodě před hrozbami nebo akty násilí“. Je to právě odkaz na právo (Izraele a ostatních států, přičemž žádný stát Palestina tehdy neexistoval) žít v míru a bezpečných hranicích, co je klíčem k pochopení toho, proč není možné, aby se Izrael vrátil k hranicím z doby před 5. červnem 1967, neboť o tom, jaké hranice jsou pro Izrael bezpečné, nemohou rozhodovat palestinští Arabové ani nikdo jiný kdekoli ve světě, ale pouze a jedině sami Izraelci. Politická realita nás naučila, že v tomto bodě je dohoda s palestinskými Araby nemožná, neboť ti odmítají jakýkoli územní kompromis a trvají na své maximalistické variantě výše uvedené. S dvoustátním řešením je to tak trochu jako s manželkou poručíka Columba. Často se o ní mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl. A už neuvidí.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 23.9.2022 23:39 | karma článku: 14.91 | přečteno: 299x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 235 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7344 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Vimmer

Kdy padne Fiala ?

Nespokojenci jsou zoufalí : parlament zabetonovaný pohodlnou většinou Fialové 5ky slibuje jen další 3 roky beznaděje. Když si odmyslíme, že místo Fialovy party je v nabídce jedině Babiš, nevězíme po krk v bahně, ale v mlze, že by

8.12.2022 v 14:41 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 694 | Diskuse

Václav Kunft

Tak on Putin vlastně chrání Ukrajinu před Polskem.

Bajkař Putin přišel s dalším výmyslem, ruský medvěd chrání krasavici Ukrajinu před nenasytným polským zubrem.

8.12.2022 v 9:49 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 364 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Trocha drobností z historie

Každý převrat ve společnosti je příležitostí k tomu, jak se dostat k penězům a majetku, jak uchvátit moc a jak ovládat společnost. Potvrzuje to historie nejméně už od cca 15. Století.

8.12.2022 v 7:04 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 364 |

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 754 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...