Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Polemika: Hornerovo nakládání se Stejskalem

22. 09. 2022 14:00:16
Kolega bloger Zdenek Horner zareagoval 22. září 2022 polemickým článkem „Stejskalovo nakládání s pravdou a lží“ na můj text „Putin a jeho projev“ (21. 9. 2022). Dovolím si nabídnout svůj úhel pohledu.

Pokládám za důležité: bude to můj úhel pohledu. Proč to zdůrazňuji? Protože Zdenek Horner ve své polemice píše – a cítím v tom jistý osten -, že čtu „Putinův projev naprosto jen ze svého hlediska a svých axiomů oborů politické a sociostrukturní pravdivosti“. To je pravda: kritizoval jsem Putina pouze a jen na základě svého vlastního úsudku. A totéž platí i o mé reakci na Hornerovu polemiku.

Než budu pokračovat, musím se čtenářům omluvit. Za to, že nedosahují výšin intelektu Zdenka Hornera. Ve svém článku budu používat pouze zdravý selský rozum a psát budu jen o tom, co se mě více či méně konkrétně týká.

Netřeba chodit kolem horké kaše. Pan Horner mě obviňuje z faulů a lží. O jaké jde?

Například o mně píše: „Nepřipouští ani na vteřinu, že by existovala sebemenší možnost nějakého ruského pohledu, názoru či pojetí pojmů. Vlastně tím popírá subjektivitu cca jedné desetiny světa.“ Nepochopení? Omyl? Nepravda! Zdenek Horner píše cosi o logice a přitom se sám vyjadřuje nelogicky. To, že kritizuji něčí politický názor přece neznamená, že popírám jeho existenci. Naopak, já s něčím co existuje polemizuji, hodnotím to, kritizuji, odsuzuji (jistě, subjektivně, jak jinak), ale nepopírám. Ten Hornerův nesmysl zrodil další: prý popírám subjektivitu cca jedné desetiny světa (tou cca desetinou zřejmě myslí pan Horner plochu území Ruské federace v poměru k celkové ploše souše na planetě Zemi – je to o něco více než desetina, ale detaily nechme stranou).

Nic samozřejmě nepopírám, jen s tím, co z této „subjektivity“ přichází, co tato „subjektivita“ působí nesouhlasím.

Zdenek Horner dále uvádí, že řada mých „proti putinovských šleh (? - LS) nemá logickou úroveň, aby se daly prohlašovat za nepopiratelnou pravdu“. Nemám ambici myslet si, že to, co hlásám, je nepopiratelná pravda – prostě jen publikuji své názory. Autor míní: „Je vážně velmi vážná otázka, zdali si může tzv. spravedlivý demokratický svět dovolit nejednat s jednou desetinou lidstva o jejím názorovém hledisku.“ Zde připomenu historickou analogii. S Hitlerem bylo možné jednat, a také bylo jednáno (výsledek těchto jednání nechci nyní hodnotit) jen do určitého momentu – po překročení „červené linie“ bylo naopak žádoucí nejednat, ale Hitlera – agresora porazit. A to bez ohledu na to, jak se ten či onen člen spojenecké koalice choval či nechoval kdykoli v minulosti (tím narážím na Hornerovu poznámku o tom, že Francie „zcela běžně“ bombardovala své kolonie až do roku 1960). Nyní jsme v podobné situaci. Prostor pro jednání s Putinem byl před letošním 24. únorem, nyní je prioritou něco jiného - aby Ukrajina odolala ruské agresi a vytlačila ruské síly za mezinárodně uznanou hranici.

Zdenek Horner mě označil za lháře a diletanta kvůli následující větě: „A tvrzení, že svobodný svět chce podobně rozdělit Ruskou federaci je čistokrevný nesmysl.“ Jeho reakce: „V propagandě je bohužel mnoho lží na všech stranách. Myslím, že netřeba přidávat k nim ještě další diletantské lži o tom, že západ nediskutuje již drahnou dobu rozbití či rozdělení Ruska.“ A přidal screenshot z Googlu zobrazujícího titulky článků na téma případného rozpadu Ruska (v důsledku nynější války). Zde platí, že ďábel je ukryt v detailu. Já jsem nepsal, že na Západě se nediskutuje o variantě, že by se Ruská federace mohla rozpadnout, ale za nesmysl jsem označil Putinovu chiméru, že Západ chce (mocensky usiluje o to) rozdělit Ruskou federaci.

Čili: diskutovat, teoretizovat o čemkoli je jedna věc, oficiálně o něco v rámci mocenské politiky usilovat věc druhá. Věřím, že pan Horner chápe ten jemný rozdíl.

V závěru svého článku vyjádřil Zdenek Horner naději, že se tu a tam dokážu chytit za nos a přiznám si zaujatou předpojatost a poopravím svoje nedbalá a propagandisticky ovlivněná prohlášení stran jediného viníka všeho negativního na světě – myšleno Ruska.

Musím pana kolegu Hornera zklamat. Za prvé, netvrdím a nikdy jsem netvrdil, že Rusko je viníkem všeho negativního na světě, a už vůbec ne viníkem jediným; to je od autora nepřípustná zkratka, které by se seriózní bloger nikdy neměl dopustit. Za druhé, jsou události v současnosti i v dějinách, v jejichž hodnocení budu rád předpojatý a nehodlám ani poopravovat své názory, ani se chytat za nos. Abychom si rozuměli: týká se to jak Hitlerovy agresivní politiky, která způsobila celosvětovou tragédii, tak Putinovy agresivní politiky, která dnes a denně působí tragédii na Ukrajině a má negativní vliv na řadu aspektů života lidí v celé řadě dalších zemí, především v Evropě. Za svým názorem na Putina a politiku Kremlu si stojím a nestydím se za něj.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 22.9.2022 14:00 | karma článku: 24.67 | přečteno: 475x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7346 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 860 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Má Ondřej Neff pravdu?

Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

23.10.2022 v 22:46 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 1454 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...