Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Polemika: Hornerovo nakládání se Stejskalem

22. 09. 2022 14:00:16
Kolega bloger Zdenek Horner zareagoval 22. září 2022 polemickým článkem „Stejskalovo nakládání s pravdou a lží“ na můj text „Putin a jeho projev“ (21. 9. 2022). Dovolím si nabídnout svůj úhel pohledu.

Pokládám za důležité: bude to můj úhel pohledu. Proč to zdůrazňuji? Protože Zdenek Horner ve své polemice píše – a cítím v tom jistý osten -, že čtu „Putinův projev naprosto jen ze svého hlediska a svých axiomů oborů politické a sociostrukturní pravdivosti“. To je pravda: kritizoval jsem Putina pouze a jen na základě svého vlastního úsudku. A totéž platí i o mé reakci na Hornerovu polemiku.

Než budu pokračovat, musím se čtenářům omluvit. Za to, že nedosahují výšin intelektu Zdenka Hornera. Ve svém článku budu používat pouze zdravý selský rozum a psát budu jen o tom, co se mě více či méně konkrétně týká.

Netřeba chodit kolem horké kaše. Pan Horner mě obviňuje z faulů a lží. O jaké jde?

Například o mně píše: „Nepřipouští ani na vteřinu, že by existovala sebemenší možnost nějakého ruského pohledu, názoru či pojetí pojmů. Vlastně tím popírá subjektivitu cca jedné desetiny světa.“ Nepochopení? Omyl? Nepravda! Zdenek Horner píše cosi o logice a přitom se sám vyjadřuje nelogicky. To, že kritizuji něčí politický názor přece neznamená, že popírám jeho existenci. Naopak, já s něčím co existuje polemizuji, hodnotím to, kritizuji, odsuzuji (jistě, subjektivně, jak jinak), ale nepopírám. Ten Hornerův nesmysl zrodil další: prý popírám subjektivitu cca jedné desetiny světa (tou cca desetinou zřejmě myslí pan Horner plochu území Ruské federace v poměru k celkové ploše souše na planetě Zemi – je to o něco více než desetina, ale detaily nechme stranou).

Nic samozřejmě nepopírám, jen s tím, co z této „subjektivity“ přichází, co tato „subjektivita“ působí nesouhlasím.

Zdenek Horner dále uvádí, že řada mých „proti putinovských šleh (? - LS) nemá logickou úroveň, aby se daly prohlašovat za nepopiratelnou pravdu“. Nemám ambici myslet si, že to, co hlásám, je nepopiratelná pravda – prostě jen publikuji své názory. Autor míní: „Je vážně velmi vážná otázka, zdali si může tzv. spravedlivý demokratický svět dovolit nejednat s jednou desetinou lidstva o jejím názorovém hledisku.“ Zde připomenu historickou analogii. S Hitlerem bylo možné jednat, a také bylo jednáno (výsledek těchto jednání nechci nyní hodnotit) jen do určitého momentu – po překročení „červené linie“ bylo naopak žádoucí nejednat, ale Hitlera – agresora porazit. A to bez ohledu na to, jak se ten či onen člen spojenecké koalice choval či nechoval kdykoli v minulosti (tím narážím na Hornerovu poznámku o tom, že Francie „zcela běžně“ bombardovala své kolonie až do roku 1960). Nyní jsme v podobné situaci. Prostor pro jednání s Putinem byl před letošním 24. únorem, nyní je prioritou něco jiného - aby Ukrajina odolala ruské agresi a vytlačila ruské síly za mezinárodně uznanou hranici.

Zdenek Horner mě označil za lháře a diletanta kvůli následující větě: „A tvrzení, že svobodný svět chce podobně rozdělit Ruskou federaci je čistokrevný nesmysl.“ Jeho reakce: „V propagandě je bohužel mnoho lží na všech stranách. Myslím, že netřeba přidávat k nim ještě další diletantské lži o tom, že západ nediskutuje již drahnou dobu rozbití či rozdělení Ruska.“ A přidal screenshot z Googlu zobrazujícího titulky článků na téma případného rozpadu Ruska (v důsledku nynější války). Zde platí, že ďábel je ukryt v detailu. Já jsem nepsal, že na Západě se nediskutuje o variantě, že by se Ruská federace mohla rozpadnout, ale za nesmysl jsem označil Putinovu chiméru, že Západ chce (mocensky usiluje o to) rozdělit Ruskou federaci.

Čili: diskutovat, teoretizovat o čemkoli je jedna věc, oficiálně o něco v rámci mocenské politiky usilovat věc druhá. Věřím, že pan Horner chápe ten jemný rozdíl.

V závěru svého článku vyjádřil Zdenek Horner naději, že se tu a tam dokážu chytit za nos a přiznám si zaujatou předpojatost a poopravím svoje nedbalá a propagandisticky ovlivněná prohlášení stran jediného viníka všeho negativního na světě – myšleno Ruska.

Musím pana kolegu Hornera zklamat. Za prvé, netvrdím a nikdy jsem netvrdil, že Rusko je viníkem všeho negativního na světě, a už vůbec ne viníkem jediným; to je od autora nepřípustná zkratka, které by se seriózní bloger nikdy neměl dopustit. Za druhé, jsou události v současnosti i v dějinách, v jejichž hodnocení budu rád předpojatý a nehodlám ani poopravovat své názory, ani se chytat za nos. Abychom si rozuměli: týká se to jak Hitlerovy agresivní politiky, která způsobila celosvětovou tragédii, tak Putinovy agresivní politiky, která dnes a denně působí tragédii na Ukrajině a má negativní vliv na řadu aspektů života lidí v celé řadě dalších zemí, především v Evropě. Za svým názorem na Putina a politiku Kremlu si stojím a nestydím se za něj.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 22.9.2022 14:00 | karma článku: 24.67 | přečteno: 471x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 319 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 376 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 167 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4908 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 376 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nehorázný požadavek íránského prezidenta

Poté, co v Teheránu zemřela mladá žena v souvislosti se zadržením mravnostní policií kvůli tomu, že neměla řádně uvázaný muslimský šátek, vypukly v zemi protesty, které si vyžádaly řadu mrtvých.

22.9.2022 v 23:50 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 505 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Průvodní jevy Putinova projevu

Považoval jsem už v úterý večer (20. 9. 2022) avizovaný Putinův projev za zásadní. Proto jsem chtěl jeho slova nejen slyšet, ale také si je přečíst a podrobně prostudovat. Při hledání zdrojů mě čekalo několik zajímavostí.

21.9.2022 v 10:42 | Karma článku: 28.55 | Přečteno: 870 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Írán: K rozhovoru prezidenta pro CBS

Natáčet v Íránu rozhovor s tamním prezidentem Ebráhímem Raísím vyžaduje jisté sebezapření. A pokud jste žena ze Západu, pak sebezapření dvojnásobné, neboť je po vás povinně vyžadován hidžáb, ačkoli ho běžně nenosíte (viz odkaz).

20.9.2022 v 17:01 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.85 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz