Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Putin a jeho projev

21. 09. 2022 22:27:00
Své vystoupení z 21. září zahájil ruský prezident větou, v níž lze napočítat hned několik lží. Těmi je ostatně prošpikováno celé jeho vystoupení. Proto jsem měl chvílemi pocit, že se nepíše rok 2022, ale 1938 a jsme v Německu.

Putin tedy úvodem řekl, že bude hovořit o průběhu „speciální vojenské operace“, jejímž cílem je „osvobození Donbasu“ od „neonacistického režimu“, který se v roce 2014 chopil moci na Ukrajině v důsledku „ozbrojeného převratu“.

Zmatečné pojmy politika, který se stal pro svět hrozbou. Tak si vytvořme pomocný slovník kremelského newspeaku.

- (A) speciální vojenská operace ... agrese proti cizímu státu;

- (B) osvobození Donbasu ... dobytí Donbasu s cílem jeho připojení k Ruské federaci;

- (C) neonacistický režim ... hanlivé označení demokratického systému mající vytvořit zdání oprávněnosti agresivního zásahu proti sousední zemi za účelem zabrat její teritorium;

- (D) ozbrojený převrat ... hanlivé označení prodemokratické revoluce mající stejný účel jako v bodě (C);

Putin na začátku dále pravil, že se obrací – kromě jiných - na obyvatele „Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti a dalších oblastí osvobozených od neonacistického režimu“. Přeloženo do srozumitelného jazyka: obrací se na obyvatele oblastí, které jsou nedílnou součástí ukrajinského teritoria a které byly dobyty Ruskem při probíhající agresi.

Šéf Kremlu pak hovořil o „nezbytných, neodkladných krocích k ochraně suverenity, bezpečnosti a územní celistvosti Ruska“. Tato teze má zásadní vadu na kráse: suverenita, bezpečnost a územní celistvost Ruska nebyla a není ohrožena. Je tomu přesně naopak: ohrožena je suverenita, bezpečnost a územní celistvost Ukrajiny; Putin jako by zapomněl, že ruská vojska operují a zabírají teritorium na Ukrajině, nikoli ukrajinská vojska území v Rusku.

Putin v další části fantazíroval, ba strašil své auditorium. Lživě: současný Západ prý usiluje o to „oslabit, rozdělit a nakonec zničit naši zemi“. Prý už západní politici přímo říkají, že „v roce 1991 dokázali rozdělit Sovětský svaz a nyní nastal čas pro samotné Rusko, které by se mělo rozpadnout na mnoho na smrt nepřátelských regionů a teritorií“. Jistě, Západ v čele s prezidentem Reaganem má klíčovou zásluhu na pádu Železné opony, Berlínské zdi, zhroucení Moskvou vedeného komunistického bloku, ale pokud jde o samotný rozpad SSSR, byl to jen logický důsledek tohoto procesu, touhy lidí po svobodě a národním sebeurčení, nicméně šlo takříkajíc o vnitřní věc sovětského státu – pokud by byl SSSR soudržný (a ne kolos na hliněných nohou), Západ by ho sotva dokázal rozdrobit. A tvrzení, že svobodný svět chce podobně rozdělit Ruskou federaci je čistokrevný nesmysl. Stejně jako Putinova politická pohádka, že „Západ po desetiletí cílevědomě pěstoval nenávist vůči Rusku, především na Ukrajině, pro kterou připravoval osud protiruského opěrného bodu a samotný ukrajinský lid byl přeměněn na potravu pro děla a tlačen do války s Ruskem“. A nakonec – ukrajinský režim prý válku vyvolal. V roce 2014, kdy „použil ozbrojené síly proti civilistům, organizoval genocidu, blokády, teror proti lidem, kteří odmítli uznat moc, která na Ukrajině vznikla v důsledku převratu“. Zloděj volá: chyťte zloděje.

Aby Putin dostatečně agresi zdůvodnil, uchýlil se k tvrzení, že „kyjevský režim veřejně odmítl mírové řešení problému Donbasu“ (rozumějme: v souladu s představami Kremlu) a že „oznámil svůj nárok na vlastnictví jaderných zbraní“ (zde můžeme jen litovat, že se jich Ukrajina v roce 1994 vzdala výměnou za falešný slib Ruska, že bude respektovat její suverenitu a mezinárodně uznané hranice) – s odkazem na tyto dva body tvrdil, že „rozsáhlý útok na Donbas byl nevyhnutelný (myšleno ze strany Ukrajiny) a že by „stejně nevyhnutelně došlo k útoku na ruský Krym – na Rusko“ (politické chucpe ve stylu příběhu muže před soudem, který se zodpovídá z vraždy svých rodičů a žádá o shovívavost s poukazem na to, že je sirotek). A od té účelové úvahy pak je jen krok k závěru: „V tomto ohledu bylo rozhodnutí o preventivní vojenské operaci naprosto nezbytné a jediné možné. Její hlavní cíl – osvobození celého území Donbasu – zůstává nezměněn.“ Zde už Putin nepokrytě přiznává, že Rusku jde o teritoriální lup: ukrást Ukrajině nemalou část jejího území.

Putin divákům oznámil, že (tzv.) Luhanská lidová republika „už byla od neonacistů téměř zcela očištěna“, zatímco v (tzv.) Doněcké lidové republice boje stále pokračují. Mimo jiné proto, že „kyjevský okupační režim“ (unikum: Ukrajina je okupantem ve své vlastní zemi) vytvořil v oblasti během uplynulých osmi let masivní linii opevnění (jaké to překvapení, že si něco takového Ukrajina dovolila na svém teritoriu), přičemž „čelní útok by měl za následek velké ztráty“ a tomu se ruské jednotky i jednotky obou (separatistických) republik musí přizpůsobit, proto „osvobozují doněckou půdu krok za krokem, čistí města a obce od neonacistů a poskytují pomoc lidem, z nichž kyjevský režim udělal rukojmí, lidské štíty“. (Lidé agresory mučení mají a umučení nalezení v hromadných hrobech měli na počínaní Putinovy armády a jejich přisluhovačů dozajista jiný názor.)

V další části svého vystoupení postavil Putin věc tak, že Ukrajina byla na jednáních v Istanbulu zprvu pozitivně nakloněna návrhům ruské strany, což ale Západu nevyhovovalo, a tak prý Kyjev dostal příkaz všechny dohody porušit a ve válce pokračovat. Západ ještě víc než dosud zásobuje ukrajinskou armádu zbraněmi, její jednotky jsou cvičeny podle standardů NATO a pod faktickým velením západních poradců. Opět je nutné podotknout, že Ukrajina je jednak suverénní stát a jednak je to ona, kdo se brání agresi, nikoli naopak, jak se to Putin snažil vykreslit (přesněji zkreslit). Její obranná strategie a taktika je tedy pouze a jen její věcí, zatímco podpořit ji zbraněmi ve spravedlivé obranné válce je morální povinností všech zemí svobodného světa.

Vyčítat Ukrajině, že je podporována západními zbraněmi a že na její straně bojují jednotky dobrovolníků je od ruského prezidenta vrcholně pokrytecké, uvědomíme-li si, co uvádí o několik odstavců výše: on sám dal vládě a ministerstvu obrany pokyn, aby bylo v co nejkratší době definováno právní postavení dobrovolníků (bojujících na straně agresora), stejně jako bojovníků působících v jednotkách (tzv.) Doněcké a Luhanské lidové republiky, přičemž toto postavení by mělo být stejné jako u řadových vojáků ruské armády včetně materiální a lékařské podpory a sociálního zabezpečení. A pozor: Zvláštní pozornost musí být věnována organizaci zásobování dobrovolnických formací a oddílů lidových milicí Donbasu, pokud jde o techniku a výzbroj.

Jinými slovy: agresor mít dobrovolníky může, když se ale dobrovolníci angažují na straně obránce, slyšíme z úst téhož Putina označení „gangy zahraničních žoldáků a nacionalistů“.

Celá tato demagogie kremelského vůdce směřovala k jedinému. S poukazem na to, že v současnosti ruské ozbrojené síly operují na linii dotyku (frontě) přesahující tisíc kilometrů, kde „čelí nejen neonacistickým formacím, ale vlastně celé vojenské mašinerii kolektivního Západu“ rozhodl se Putin „podpořit návrh ministerstva obrany a generálního štábu na provedení částečné mobilizace v Ruské federaci“.

Tento nový moment ve vývoji války byl v následujících hodinách v českých médiích široce komentován a analyzován, za sebe mohu proto dodat jen tento pohled na věc: aniž bych dosavadní dílčí úspěchy ukrajinské armády přeceňoval (jakkoli z nich mám upřímnou radost), nabyl jsem z Putinova vystoupení dojmu, že mu teče do bot ( čehož nemám radost o nic menší).

Zbývá ještě jedna část jeho řeči, totiž hrozba jadernými zbraněmi adresována Západu. To je na tom všem to nejděsivější a samozřejmě - je to opět založeno na lži.

Prezident hovořil o jaderném vydírání Ruska Západem; sem zařadil i údajné povzbuzování Ukrajiny, aby její síly ostřelovaly Záporožskou jadernou elektrárnu, jakož i „prohlášení některých vysokých představitelů předních států NATO o možnosti a přípustnosti použití zbraní hromadného ničení proti Rusku – jaderných zbraní“. Dále: podle Putina Washington, Londýn a Brusel přímo tlačí na Kyjev, aby přesunul vojenské operace na ruské území. Tamní politici nepokrytě říkají, že Rusko by mělo být poraženo všemi prostředky na bitevním poli, po čemž by následovalo „zbavení politické, ekonomické, kulturní a obecně jakékoli suverenity s úplným vypleněním naší země“.

A od tohoto výmyslu už je jen krok k tomu, aby Putin světu sdělil: „Pokud bude ohrožena územní celistvost naší země, určitě využijeme všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom ochránili Rusko a náš lid. To není bluf.“ A ještě jednou: „Je v naší historické tradici, v osudu našeho lidu, zastavit ty, kdo usilují o světovládu, kteří hrozí rozkouskováním a zotročením naší vlasti, naší otčiny. Uděláme to i teď – a tak to bude.“

Situace je vážná, stejně jako hrozby, které z Kremlu zazněly. Přesto si nemohu odpustit něco v lehčím tónu. Kdyby tu dnes přistáli Marťani a přečetli si Putinův projev, mohli by nabýt dojmu, že ne Rusko napadlo Ukrajinu, ale Ukrajina Rusko. Ono to v osmatřicátém také mohlo vyvolávat podobný dojem. Kdo si poslechl uřvaného Führera, mohl bez dalších souvislostí dojít k závěru, že nikoli Německo, ale Československo je tím státem, který v Evropě ohrožuje mír.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 21.9.2022 22:27 | karma článku: 30.31 | přečteno: 818x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7351 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Michal Vimmer

Kdy padne Fiala ?

Nespokojenci jsou zoufalí : parlament zabetonovaný pohodlnou většinou Fialové 5ky slibuje jen další 3 roky beznaděje. Když si odmyslíme, že místo Fialovy party je v nabídce jedině Babiš, nevězíme po krk v bahně, ale v mlze, že by

8.12.2022 v 14:41 | Karma článku: 22.30 | Přečteno: 748 | Diskuse

Václav Kunft

Tak on Putin vlastně chrání Ukrajinu před Polskem.

Bajkař Putin přišel s dalším výmyslem, ruský medvěd chrání krasavici Ukrajinu před nenasytným polským zubrem.

8.12.2022 v 9:49 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 370 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Trocha drobností z historie

Každý převrat ve společnosti je příležitostí k tomu, jak se dostat k penězům a majetku, jak uchvátit moc a jak ovládat společnost. Potvrzuje to historie nejméně už od cca 15. Století.

8.12.2022 v 7:04 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 378 |

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 756 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...