Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Írán: K rozhovoru prezidenta pro CBS

20. 09. 2022 17:01:19
Natáčet v Íránu rozhovor s tamním prezidentem Ebráhímem Raísím vyžaduje jisté sebezapření. A pokud jste žena ze Západu, pak sebezapření dvojnásobné, neboť je po vás povinně vyžadován hidžáb, ačkoli ho běžně nenosíte (viz odkaz).

První sebezapření se musí nutně dostavit v okamžiku, kdy si uvědomíte hrůznou minulost íránského prezidenta. Na konci 80. let se jako člen soudního tribunálu podílel na rozsudcích, na jejichž základě byli z podnětu duchovního vůdce šíitské diktatury Chomejního posíláni na popraviště političtí oponenti. Nešlo o jednotlivce, ale o masové popravy. Střízlivé odhady organizací monitorujících lidská práva hovoří o pěti tisících lidí. Ty méně střízlivé uvádějí, že jich bylo šestkrát tolik. Pokud se někdy hovoří o Raísím jako o „řezníkovi z Teheránu“, pak právě z tohoto důvodu.

A s tímto člověkem, který byl v roce 2021 zvolen prezidentem, se rozhodl natočit rozhovor zpravodajský kanál americké mediální společnosti CBS (CBS News). Do Teheránu vyslal z newyorského ústředí nestora a ikonu obrazovky– 80letou Lesley Stahlovou, jednu z moderátorek prestižního televizního publicistického magazínu „60 minutes“, v němž pak bylo interview vysíláno.

Současně byl na webu CBS News publikován 18. září 2022 obsáhlý článek Lesley Stahlové (Iran's President Ebrahim Raisi says he cannot trust Americans, calls sanctions "tyrannical") obsahující překlad některých Raísího vyjádření do angličtiny (prezident odpovídal na dotazy v perštině).

V tomto textu si všimneme odpovědí Raísího na dvě záležitosti. Na prezidentovu temnou minulost a na otázky, které tak či onak souvisejí s Izraelem.

Novinářka Raísímu připomněla, že je na sankčním seznamu USA kvůli podílu na popravách až pěti tisíc politických disidentů, kteří byli oběšeni nebo zastřeleni popravčí četou. Její dotaz zněl, jestli toho lituje.

Odpověď prezidenta: „Jaký pro to máte důkaz? Jsou to jen obvinění a tvrzení členů teroristické skupiny.“

Leslyová: „Říkáte, že to není pravda?“

Prezident: „Každý, kdo v Íránu spáchá zločin, stane před oficiálními soudy a je potrestán za to, co spáchal. Oni vraždili lidi. A to, co se jim stalo, bylo přesně úměrné tomu, co udělali.“

Nepřímé přiznání? Zjevně ve stylu bonmotu „žádný úplatek jsem nevzal a ta částka taky nesedí“.

Neméně závažné, ba skandální jsou odpovědi Raísího týkající se holocaustu a Izraele.

Jelikož oficiální místa íránského režimu holocaust zpochybňují, položila Lesley Stahlová přímý dotaz: „Věříte, že došlo k holocaustu? Že bylo povražděno šest milionů Židů?“ Prezident odpověděl: „Podívejte, historické události by měli zkoumat badatelé a historici. Existují určité známky toho, že se to stalo. Pokud ano, měli by umožnit jeho prošetření a prozkoumání.“

Nechme stranou poznámku, kdo by měl umožnit prošetření holocaustu. On tomu někdo brání? Logiku v tom nehledejme. Kromě toho: Kdyby člověk nevěděl o politice Teheránu zhola nic, nabyl by dojmu, že prezident Raísí právě přiletěl z jiné planety, ne-li přímo z muslimského ráje. Tvrdit bezmála osmdesát let po skončení druhé světové války, že „existují určité známky“ toho, že hitlerovské Německo realizovalo bezprecedentní genocidu židovského národa a že pokud k ní opravdu došlo, měla by být prošetřena a prozkoumána je stupidní postoj někoho, kdo má problém existenci holocaustu přijmout – brání mu v tom zavilá nenávist vůči Izraeli, potažmo židovskému národu. Prezident Raísí svým vyjádřením poplival památku všech povražděných Židů, všech, kdo pod nadvládou ďábelské nacistické diktatury poznali, co je to peklo na Zemi. Jeho hanebný, ostudný postoj znovu demaskuje zvrácenou a nebezpečnou podobu politiky nynějšího íránského režimu.

Shodou okolností v pondělí 19. září 2022 navštívil během pobytu v Polsku náčelník generálního štábu izraelské armády generálporučík Aviv Kohavi bývalý německý vyhlazovací tábor v Osvětimi. Na adresu íránského prezidenta kvůli jeho vyjádření o holocaustu řekl: „Abyste pochopili hrůzy holocaustu, nemusíte být historikem nebo badatelem – musíte být člověkem.“ Dodal, že každý, kdo překrucuje a popírá bolestnou a důvěryhodnou pravdu historie jednoduše lže a je přirozené, že bude lhát i v budoucnosti. Je to další připomenutí toho, že takovým lidem by nemělo být dovoleno, aby získali schopnost vyvíjet zbraně hromadného ničení.

Další zásadní otázka Lesley Stahlové: „ A co právo Izraele na existenci?“ Odpověď íránského prezidenta: „Víte, lid Palestiny je realita. Je to právo palestinského lidu, který byl nucen opustit své domy a vlast. Američané podporují tento falešný režim (Izrael – LS) , aby tam zapustil kořeny a aby se tam etabloval.“

Zbabělá odpověď. Proč Raísí neřekne to, co stejně každý ví. Proč není upřímný a nepřizná barvu? Že teheránský režim Izrael neuznává, nenávidí a je přesvědčen, že židovský stát podle ajatolláhů nemá v oblasti co pohledávat, protože celá historická Palestina patří pouze Arabům. Má problém to veřejně a po pravdě deklarovat? Proč?

V souvislosti s politickou realitou v oblasti se novinářka nemohla nezeptat: „Jak víte, Maroko, Bahrajn, Súdán a Spojené arabské emiráty uznaly Izrael – a mají s Izraelem vztahy. A uvádí se, že Saúdská Arábie také přímo jedná s Izraelem. Zajímá mě, jestli to chcete komentovat.“

Prezident Raísí: „Jestliže nějaký stát podá ruku sionistickému režimu, stává se spoluviníkem jeho zločinů. Oni (představitelé zemí normalizujících vztahy s Izraelem - LS) vrážejí nůž do zad samotné palestinské myšlence.“

Holocaust zpochybňuje, právo Izraele na existenci neuznává, přátelské a mírové vztahy mezi zeměmi regionu znevažuje. Dá se s tím člověkem o něčem racionálně jednat? Dá se s ním racionálně jednat o něčem tak vážném, jako je jaderný program?

FOTOODKAZ: Interview prezidenta Raísího s Lesley Stahlovou./ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 20.9.2022 17:01 | karma článku: 13.51 | přečteno: 211x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 351 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 400 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4914 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 400 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nehorázný požadavek íránského prezidenta

Poté, co v Teheránu zemřela mladá žena v souvislosti se zadržením mravnostní policií kvůli tomu, že neměla řádně uvázaný muslimský šátek, vypukly v zemi protesty, které si vyžádaly řadu mrtvých.

22.9.2022 v 23:50 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 505 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Polemika: Hornerovo nakládání se Stejskalem

Kolega bloger Zdenek Horner zareagoval 22. září 2022 polemickým článkem „Stejskalovo nakládání s pravdou a lží“ na můj text „Putin a jeho projev“ (21. 9. 2022). Dovolím si nabídnout svůj úhel pohledu.

22.9.2022 v 14:00 | Karma článku: 24.67 | Přečteno: 471 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Průvodní jevy Putinova projevu

Považoval jsem už v úterý večer (20. 9. 2022) avizovaný Putinův projev za zásadní. Proto jsem chtěl jeho slova nejen slyšet, ale také si je přečíst a podrobně prostudovat. Při hledání zdrojů mě čekalo několik zajímavostí.

21.9.2022 v 10:42 | Karma článku: 28.55 | Přečteno: 871 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz