Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Írán: K rozhovoru prezidenta pro CBS

20. 09. 2022 17:01:19
Natáčet v Íránu rozhovor s tamním prezidentem Ebráhímem Raísím vyžaduje jisté sebezapření. A pokud jste žena ze Západu, pak sebezapření dvojnásobné, neboť je po vás povinně vyžadován hidžáb, ačkoli ho běžně nenosíte (viz odkaz).

První sebezapření se musí nutně dostavit v okamžiku, kdy si uvědomíte hrůznou minulost íránského prezidenta. Na konci 80. let se jako člen soudního tribunálu podílel na rozsudcích, na jejichž základě byli z podnětu duchovního vůdce šíitské diktatury Chomejního posíláni na popraviště političtí oponenti. Nešlo o jednotlivce, ale o masové popravy. Střízlivé odhady organizací monitorujících lidská práva hovoří o pěti tisících lidí. Ty méně střízlivé uvádějí, že jich bylo šestkrát tolik. Pokud se někdy hovoří o Raísím jako o „řezníkovi z Teheránu“, pak právě z tohoto důvodu.

A s tímto člověkem, který byl v roce 2021 zvolen prezidentem, se rozhodl natočit rozhovor zpravodajský kanál americké mediální společnosti CBS (CBS News). Do Teheránu vyslal z newyorského ústředí nestora a ikonu obrazovky– 80letou Lesley Stahlovou, jednu z moderátorek prestižního televizního publicistického magazínu „60 minutes“, v němž pak bylo interview vysíláno.

Současně byl na webu CBS News publikován 18. září 2022 obsáhlý článek Lesley Stahlové (Iran's President Ebrahim Raisi says he cannot trust Americans, calls sanctions "tyrannical") obsahující překlad některých Raísího vyjádření do angličtiny (prezident odpovídal na dotazy v perštině).

V tomto textu si všimneme odpovědí Raísího na dvě záležitosti. Na prezidentovu temnou minulost a na otázky, které tak či onak souvisejí s Izraelem.

Novinářka Raísímu připomněla, že je na sankčním seznamu USA kvůli podílu na popravách až pěti tisíc politických disidentů, kteří byli oběšeni nebo zastřeleni popravčí četou. Její dotaz zněl, jestli toho lituje.

Odpověď prezidenta: „Jaký pro to máte důkaz? Jsou to jen obvinění a tvrzení členů teroristické skupiny.“

Leslyová: „Říkáte, že to není pravda?“

Prezident: „Každý, kdo v Íránu spáchá zločin, stane před oficiálními soudy a je potrestán za to, co spáchal. Oni vraždili lidi. A to, co se jim stalo, bylo přesně úměrné tomu, co udělali.“

Nepřímé přiznání? Zjevně ve stylu bonmotu „žádný úplatek jsem nevzal a ta částka taky nesedí“.

Neméně závažné, ba skandální jsou odpovědi Raísího týkající se holocaustu a Izraele.

Jelikož oficiální místa íránského režimu holocaust zpochybňují, položila Lesley Stahlová přímý dotaz: „Věříte, že došlo k holocaustu? Že bylo povražděno šest milionů Židů?“ Prezident odpověděl: „Podívejte, historické události by měli zkoumat badatelé a historici. Existují určité známky toho, že se to stalo. Pokud ano, měli by umožnit jeho prošetření a prozkoumání.“

Nechme stranou poznámku, kdo by měl umožnit prošetření holocaustu. On tomu někdo brání? Logiku v tom nehledejme. Kromě toho: Kdyby člověk nevěděl o politice Teheránu zhola nic, nabyl by dojmu, že prezident Raísí právě přiletěl z jiné planety, ne-li přímo z muslimského ráje. Tvrdit bezmála osmdesát let po skončení druhé světové války, že „existují určité známky“ toho, že hitlerovské Německo realizovalo bezprecedentní genocidu židovského národa a že pokud k ní opravdu došlo, měla by být prošetřena a prozkoumána je stupidní postoj někoho, kdo má problém existenci holocaustu přijmout – brání mu v tom zavilá nenávist vůči Izraeli, potažmo židovskému národu. Prezident Raísí svým vyjádřením poplival památku všech povražděných Židů, všech, kdo pod nadvládou ďábelské nacistické diktatury poznali, co je to peklo na Zemi. Jeho hanebný, ostudný postoj znovu demaskuje zvrácenou a nebezpečnou podobu politiky nynějšího íránského režimu.

Shodou okolností v pondělí 19. září 2022 navštívil během pobytu v Polsku náčelník generálního štábu izraelské armády generálporučík Aviv Kohavi bývalý německý vyhlazovací tábor v Osvětimi. Na adresu íránského prezidenta kvůli jeho vyjádření o holocaustu řekl: „Abyste pochopili hrůzy holocaustu, nemusíte být historikem nebo badatelem – musíte být člověkem.“ Dodal, že každý, kdo překrucuje a popírá bolestnou a důvěryhodnou pravdu historie jednoduše lže a je přirozené, že bude lhát i v budoucnosti. Je to další připomenutí toho, že takovým lidem by nemělo být dovoleno, aby získali schopnost vyvíjet zbraně hromadného ničení.

Další zásadní otázka Lesley Stahlové: „ A co právo Izraele na existenci?“ Odpověď íránského prezidenta: „Víte, lid Palestiny je realita. Je to právo palestinského lidu, který byl nucen opustit své domy a vlast. Američané podporují tento falešný režim (Izrael – LS) , aby tam zapustil kořeny a aby se tam etabloval.“

Zbabělá odpověď. Proč Raísí neřekne to, co stejně každý ví. Proč není upřímný a nepřizná barvu? Že teheránský režim Izrael neuznává, nenávidí a je přesvědčen, že židovský stát podle ajatolláhů nemá v oblasti co pohledávat, protože celá historická Palestina patří pouze Arabům. Má problém to veřejně a po pravdě deklarovat? Proč?

V souvislosti s politickou realitou v oblasti se novinářka nemohla nezeptat: „Jak víte, Maroko, Bahrajn, Súdán a Spojené arabské emiráty uznaly Izrael – a mají s Izraelem vztahy. A uvádí se, že Saúdská Arábie také přímo jedná s Izraelem. Zajímá mě, jestli to chcete komentovat.“

Prezident Raísí: „Jestliže nějaký stát podá ruku sionistickému režimu, stává se spoluviníkem jeho zločinů. Oni (představitelé zemí normalizujících vztahy s Izraelem - LS) vrážejí nůž do zad samotné palestinské myšlence.“

Holocaust zpochybňuje, právo Izraele na existenci neuznává, přátelské a mírové vztahy mezi zeměmi regionu znevažuje. Dá se s tím člověkem o něčem racionálně jednat? Dá se s ním racionálně jednat o něčem tak vážném, jako je jaderný program?

FOTOODKAZ: Interview prezidenta Raísího s Lesley Stahlovou./ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 20.9.2022 17:01 | karma článku: 13.51 | přečteno: 212x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7349 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 860 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Má Ondřej Neff pravdu?

Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

23.10.2022 v 22:46 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 1454 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...