Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Doufal jsem, že královna zůstane ušetřena

16. 09. 2022 14:57:07
Ano, opravdu jsem ve skrytu duše doufal, že Velký Satirik blogu iDNES, slovutný literární mág Karel Trčálek se zastaví když ne před majestátem královny, tak před majestátem smrti a nepodlehne svůdnému pokušení.

Pokušení udělat si z hlubokého lidského zármutku legraci a ze záležitosti nanejvýš vážné nechutnou frašku. Choval jsem takovou naději – a mýlil se. Přednost dostalo ego autora před elementární slušností. Ani v tak smutné záležitosti nebyl autor ochoten udělat výjimku. Promrhal příležitost mlčet, když už nemá co smysluplného říci.

Zklamání? Dílem snad ano, dílem smutek, dílem otázka po smyslu takto prezentovaného postoje. Co tím chtěl básník říci?

Opět platí: abychom správně porozuměli tomu, odkud vítr vane, musíme se seznámit s mým textem „Pocta královně, pocta králi“ (15. 9. 2022). Na něm Karel Trčálek vystavěl svoji urážlivou fantasmagorii. Zatímco já v úvodu píšu o „významu víry v lidském bytí“, on „o významu slepic v lidském bytí“.

Bezpochyby k popukání, zejména v kontextu, v němž můj text vznikl.

Karel Trčálek ovšem hlásá nesmysl už v samotném nadpise: „Nebýt smrti Alžběty II., nevěděli by Britové, že mají nějakou královnu“. Dívám se na web BBC, kde v živém přenosu proudí už desítky hodin tisíce lidí kolem rakve. Vskutku nepochopitelný vztah lidí k člověku, o němž ještě před několika dny netušili, kdo to je; nevěděli, že je zesnulá jejich panovnicí. Proto takový zájem: je přece úplně normální, že hromadně a ve svobodné společnosti zcela dobrovolně míříme do nekonečných front, abychom vzdali poctu někomu úplně cizímu. Trávíme čas ve frontách bez konce, abychom na okamžik prošli kolem ostatků někoho, kdo nás vlastně vůbec nezajímá. Inu, nová doba. Host sice nevyhazuje vrchního, ale hloupí Britové až do 8. září 2022 netušili, kdo je jejich vladařem, ačkoli Alžběta II. byla na trůnu sedmdesát let. Jaký smysl má takový nadpis článku, o jaký druh zábavy se vlastně jedná? Suchý anglický humor, mnou preferovaný, to rozhodně není. Spíše úporná snaha něco „zajímavého“ a chytlavého napsat, aby se lidé začetli do textu, v němž se to jen hemží dalšími a dalšími fantasmagoriemi, jejichž význam je bohužel zahalen tajemstvím.

Jedna linka článku Karla Trčálka směřuje k zesměšnění mého způsobu pocty novému králi, k zesměšnění textu napsaného na nápěv britské hymny. Říkali nám ve škole: „Když už opisujete, tak alespoň bez chyb.“ Ne tak Karel Trčálek. Podívejme se, jak prezentuje můj písňový text, který mimořádně i s uvedením autora cituje: neúplně a s deformacemi.

Nenapsal jsem „Kéž krále chrání Bůh, bdí nad ním Pána duch“, ale „bdí nad ním Páně duch“. Protože mám-li v předchozí částí podstatné jméno „krále“, tedy slovo s koncovým „e“, pak libozvučnější je varianta „Páně duch“ než „Pána duch“.

Dále: v mém textu není napsáno „víru pravdivou“, jak mi Karel Trčálek svévolně podsouvá, nýbrž „víru mou i tvou“, což má svůj význam. Odkazuje na královo vyjádření z roku 1994, kdy se ještě jako princ vyslovil v tom smyslu, že pokud by nastoupil v budoucnu na trůn, vnímá historickou roli známou jako „Fidei Defensor“ nikoli tak, že by měl být obránce jedné víry, jedné denominace (anglikánské), ale obránce všech věr, tj. i církví jiných vyznání – proto je v mém textu použito spojení slov „víru mou i tvou“, neboť obě se mohou lišit a oba pomyslní jedinci zpívající v chrámu onu píseň ke králově poctě spoléhají na jeho ochranu, byť jsou odlišné konfese.

Do třetice: Karel Trčálek zcela vypustil pasáž „Já v úctě volám: Vítej nám!“, čímž čtenáře uvádí v omyl. Nabízí čtenářům něco, co vydává za původní text L. Stejskala, ovšem ve skutečnosti je to pouze Trčálkova neúplná a špatně opsaná verze. Pokud by si někdo chtěl ze zajímavosti nebo pro potěšení zazpívat britskou hymnu s českým textem „Pocta Karlu III.“ a použil by Trčálkovu verzi, záhy by narazil na to, že text neodpovídá notovému zápisu. A že tedy Stejskal napsal nepoužitelný paskvil.

Druhá linka článku Karla Trčálka směřuje k vytvoření urážlivé asociace, že královna, která si chce vzít do hrobu větší množství slepic je vlastně sama slepice. Z toho lze pak dovodit – a může-li Karel Trčálek fantazírovat, proč ne my -, že Britové jsou, vlastně už podruhé, národem primitivů.

Za prvé proto, že nevědí, kdo jim vládne, za druhé z toho důvodu, že v okázalých smutečních ceremoniích vyjadřují úctu ženě – slepici. Takže vlastně všichni kdo přijedou do Londýna na pondělní pohřeb, dlouhá plejáda zahraničních státníků a jiných významných osobností, jsou vlastně hlupáci – a jen jediný člověk široko daleko nad nimi vyniká, neb odhalil, jak to vlastně na britských ostrovech s tou jejich panovnicí ve skutečnosti je. Tím velikánem ducha je génius pera, český bloger Karel Trčálek. Bravo!

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 16.9.2022 14:57 | karma článku: 29.14 | přečteno: 747x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 351 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 400 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4914 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 400 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nehorázný požadavek íránského prezidenta

Poté, co v Teheránu zemřela mladá žena v souvislosti se zadržením mravnostní policií kvůli tomu, že neměla řádně uvázaný muslimský šátek, vypukly v zemi protesty, které si vyžádaly řadu mrtvých.

22.9.2022 v 23:50 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 505 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Polemika: Hornerovo nakládání se Stejskalem

Kolega bloger Zdenek Horner zareagoval 22. září 2022 polemickým článkem „Stejskalovo nakládání s pravdou a lží“ na můj text „Putin a jeho projev“ (21. 9. 2022). Dovolím si nabídnout svůj úhel pohledu.

22.9.2022 v 14:00 | Karma článku: 24.67 | Přečteno: 471 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Průvodní jevy Putinova projevu

Považoval jsem už v úterý večer (20. 9. 2022) avizovaný Putinův projev za zásadní. Proto jsem chtěl jeho slova nejen slyšet, ale také si je přečíst a podrobně prostudovat. Při hledání zdrojů mě čekalo několik zajímavostí.

21.9.2022 v 10:42 | Karma článku: 28.55 | Přečteno: 871 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Írán: K rozhovoru prezidenta pro CBS

Natáčet v Íránu rozhovor s tamním prezidentem Ebráhímem Raísím vyžaduje jisté sebezapření. A pokud jste žena ze Západu, pak sebezapření dvojnásobné, neboť je po vás povinně vyžadován hidžáb, ačkoli ho běžně nenosíte (viz odkaz).

20.9.2022 v 17:01 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz