Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Doufal jsem, že královna zůstane ušetřena

16. 09. 2022 14:57:07
Ano, opravdu jsem ve skrytu duše doufal, že Velký Satirik blogu iDNES, slovutný literární mág Karel Trčálek se zastaví když ne před majestátem královny, tak před majestátem smrti a nepodlehne svůdnému pokušení.

Pokušení udělat si z hlubokého lidského zármutku legraci a ze záležitosti nanejvýš vážné nechutnou frašku. Choval jsem takovou naději – a mýlil se. Přednost dostalo ego autora před elementární slušností. Ani v tak smutné záležitosti nebyl autor ochoten udělat výjimku. Promrhal příležitost mlčet, když už nemá co smysluplného říci.

Zklamání? Dílem snad ano, dílem smutek, dílem otázka po smyslu takto prezentovaného postoje. Co tím chtěl básník říci?

Opět platí: abychom správně porozuměli tomu, odkud vítr vane, musíme se seznámit s mým textem „Pocta královně, pocta králi“ (15. 9. 2022). Na něm Karel Trčálek vystavěl svoji urážlivou fantasmagorii. Zatímco já v úvodu píšu o „významu víry v lidském bytí“, on „o významu slepic v lidském bytí“.

Bezpochyby k popukání, zejména v kontextu, v němž můj text vznikl.

Karel Trčálek ovšem hlásá nesmysl už v samotném nadpise: „Nebýt smrti Alžběty II., nevěděli by Britové, že mají nějakou královnu“. Dívám se na web BBC, kde v živém přenosu proudí už desítky hodin tisíce lidí kolem rakve. Vskutku nepochopitelný vztah lidí k člověku, o němž ještě před několika dny netušili, kdo to je; nevěděli, že je zesnulá jejich panovnicí. Proto takový zájem: je přece úplně normální, že hromadně a ve svobodné společnosti zcela dobrovolně míříme do nekonečných front, abychom vzdali poctu někomu úplně cizímu. Trávíme čas ve frontách bez konce, abychom na okamžik prošli kolem ostatků někoho, kdo nás vlastně vůbec nezajímá. Inu, nová doba. Host sice nevyhazuje vrchního, ale hloupí Britové až do 8. září 2022 netušili, kdo je jejich vladařem, ačkoli Alžběta II. byla na trůnu sedmdesát let. Jaký smysl má takový nadpis článku, o jaký druh zábavy se vlastně jedná? Suchý anglický humor, mnou preferovaný, to rozhodně není. Spíše úporná snaha něco „zajímavého“ a chytlavého napsat, aby se lidé začetli do textu, v němž se to jen hemží dalšími a dalšími fantasmagoriemi, jejichž význam je bohužel zahalen tajemstvím.

Jedna linka článku Karla Trčálka směřuje k zesměšnění mého způsobu pocty novému králi, k zesměšnění textu napsaného na nápěv britské hymny. Říkali nám ve škole: „Když už opisujete, tak alespoň bez chyb.“ Ne tak Karel Trčálek. Podívejme se, jak prezentuje můj písňový text, který mimořádně i s uvedením autora cituje: neúplně a s deformacemi.

Nenapsal jsem „Kéž krále chrání Bůh, bdí nad ním Pána duch“, ale „bdí nad ním Páně duch“. Protože mám-li v předchozí částí podstatné jméno „krále“, tedy slovo s koncovým „e“, pak libozvučnější je varianta „Páně duch“ než „Pána duch“.

Dále: v mém textu není napsáno „víru pravdivou“, jak mi Karel Trčálek svévolně podsouvá, nýbrž „víru mou i tvou“, což má svůj význam. Odkazuje na královo vyjádření z roku 1994, kdy se ještě jako princ vyslovil v tom smyslu, že pokud by nastoupil v budoucnu na trůn, vnímá historickou roli známou jako „Fidei Defensor“ nikoli tak, že by měl být obránce jedné víry, jedné denominace (anglikánské), ale obránce všech věr, tj. i církví jiných vyznání – proto je v mém textu použito spojení slov „víru mou i tvou“, neboť obě se mohou lišit a oba pomyslní jedinci zpívající v chrámu onu píseň ke králově poctě spoléhají na jeho ochranu, byť jsou odlišné konfese.

Do třetice: Karel Trčálek zcela vypustil pasáž „Já v úctě volám: Vítej nám!“, čímž čtenáře uvádí v omyl. Nabízí čtenářům něco, co vydává za původní text L. Stejskala, ovšem ve skutečnosti je to pouze Trčálkova neúplná a špatně opsaná verze. Pokud by si někdo chtěl ze zajímavosti nebo pro potěšení zazpívat britskou hymnu s českým textem „Pocta Karlu III.“ a použil by Trčálkovu verzi, záhy by narazil na to, že text neodpovídá notovému zápisu. A že tedy Stejskal napsal nepoužitelný paskvil.

Druhá linka článku Karla Trčálka směřuje k vytvoření urážlivé asociace, že královna, která si chce vzít do hrobu větší množství slepic je vlastně sama slepice. Z toho lze pak dovodit – a může-li Karel Trčálek fantazírovat, proč ne my -, že Britové jsou, vlastně už podruhé, národem primitivů.

Za prvé proto, že nevědí, kdo jim vládne, za druhé z toho důvodu, že v okázalých smutečních ceremoniích vyjadřují úctu ženě – slepici. Takže vlastně všichni kdo přijedou do Londýna na pondělní pohřeb, dlouhá plejáda zahraničních státníků a jiných významných osobností, jsou vlastně hlupáci – a jen jediný člověk široko daleko nad nimi vyniká, neb odhalil, jak to vlastně na britských ostrovech s tou jejich panovnicí ve skutečnosti je. Tím velikánem ducha je génius pera, český bloger Karel Trčálek. Bravo!

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 16.9.2022 14:57 | karma článku: 29.14 | přečteno: 748x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7351 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 860 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Má Ondřej Neff pravdu?

Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

23.10.2022 v 22:46 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 1454 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...