Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Pocta královně, pocta králi

15. 09. 2022 10:05:50
Odchod britské královny Alžběty II. připomněl nadčasovou dimenzi života a význam víry v lidském bytí. Nabídl příležitost dozvědět se něco víc o Skotské církvi a vztazích mezi oběma zeměmi – Anglií a Skotskem.

Pro mnohé byla inspirací k pohledu do historie a zahloubání se do spletitých ostrovních událostí se všemi jejich kladnými a příkladnými, ale také děsivě negativními okamžiky. Obojí vystupuje z mlhy starých časů dávných i nedávných staletí.

Málokterý evropský panovník vyvolal takový zájem po svém odchodu jako matka nového krále. Zájem bezpochyby oprávněný, přičemž – viděno z republiky ve středu Evropy - ostatní zemřelí monarchové se nacházeli, možná poněkud nezaslouženě, takříkajíc v jejím stínu. Na druhou stranu: pohřbů evropských panovníků jsme v posledních desetiletích – naštěstí – mnoho nezažili. Jenom namátkou, a to vybírám pouze královské monarchie:

Švédsko ... poslední pohřeb panovníka zažila země v roce 1973, kdy zemřel král Gustav VI. Adolf; jeho nástupce Carl XVI. Gustav vládne dosud;

Norsko ... poslední pohřeb panovníka zažila země v roce 1991, kdy zemřel král Olaf V.; jeho nástupce Harald V. je na trůnu dosud;

Belgie ... poslední pohřeb panovníka zažila země v roce 1993, kdy zemřel král Baudouin I; po něm nastoupil na trůn Albert II., který v roce 2013 odstoupil; jeho nástupce Filip vládne dosud;

Dánsko ... poslední pohřeb panovníka zažila země v roce 1972, kdy zemřel král Frederik IX.; po něm nastoupila na trůn Margrethe II vládnoucí dosud;

Španělsko ... po obnovení monarchie a demokracie (1975) se v zemi dosud pohřeb panovníka nekonal. První pofrankistický král Juan Carlos I. V roce 2014 abdikoval a předal moc dosud vládnoucímu Felipe VI;

Nizozemí ... v této zemi v období po druhé světové válce nenastala situace, aby panovník, v případě této monarchie panovnice, zemřel v úřadu hlavy státu. Tři královny vytvořily „tradici abdikací“:

Wilhelmina abdikovala v roce 1948 ve prospěch své dcery Juliany; zemřela v roce 1962;

Juliana abdikovala v roce 1980 ve prospěch své dcery Beatrix; zemřela v roce 2004;

Beatrix abdikovala v roce 2013 ve prospěch svého syna Willema-Alexandra, který vládne dosud.

Jak patrno, poslední pohřeb evropského krále, který zemřel na trůnu, se konal před bezmála třiceti lety. (V zájmu přiměřeného rozsahu článku jsem nezahrnul „nekrálovské“ monarchie na Starém kontinentu.)

Při vší úctě, britská panovnice byla, i s ohledem na geopolitický význam Spojeného království, ze všech výše uvedených monarchů nejvýznamnější a tomu odpovídá i šíře mediálního pokrytí jejího posledního rozloučení (včetně některých médií v ČR).

VEDLEJŠÍ EFEKTY

Pozorní pozorovatelé se smyslem pro detail jistě zaznamenali změnu v královském monogramu. Zesnulá panovnice měla „EIIR“ (Elizabet II Regina), její nástupce pak „CR“ (Charles Rex). A když už je řeč o novém králi, servery s gustem psaly o tom, že „dvakrát ztratil nervy“, a to vždy v souvislosti s psacími potřebami při podepisování významných dokumentů. Nejprve v sobotu 10. 9. ve Svatojakubském paláci, kde byl Radou pro nástupnictví formálně uveden do funkce, pak v úterý 13. 9. na hradě Hillsborough v Severním Irsku. Ať už šlo o špatné uspořádání psacích potřeb, nebo o pero, které pouštělo inkoust, šlo ze strany osob zodpovědných za protokol o stěží uvěřitelnou neprofesionalitu. Že byl král roztrpčen a vyjádřil svoji nelibost, tomu se nelze divit (byl bych ve svém věku také); jeho jedinou chybou bylo, že si neuvědomil kolikátého je a napsal špatné datum. Na druhou stranu: nic lidského nám není cizí, dalo by se říci – a to ani panovníkovi, protože je také člověk, byť rodu urozeného, ba královského.

Zaznamenat jsme také mohli dvě koruny. Ještě když byla rakev v Edinburghu, viděli jsme skotskou korunu (s červenou čepicí), po vystavení v Londýně byla součástí smuteční výzdoby britská imperiální koruna (s fialovou čepicí).

Mnozí se poprvé dozvěděli o rozdílu mezi Anglikánskou a Skotskou církví a také historický důvod, proč nový král podpisem garantoval ochranu a svobodu právě Skotské církvi. Uvědomili jsme si nezbytnou změnu v textu britské hymny – God Save nikoli the Queen, ale the King.

Zkrátka, jsme přímými účastníky, drtivá většina z nás poprvé v životě, dějinných okamžiků, které se v této podobě dlouho, možná nikdy, nebudou opakovat. Jsou to lekce z dějepisu v přímém přenosu.

POCTA KRÁLI

Jakou poctu ale může vzdát novému králi Čech žijící v České republice, který nejenže není antimonarchista, ale chová k britské koruně a jejím tradicím hlubokou úctu? Možností je několik. Jedna z nich: píseň. Dovolil jsem si napsat na melodii britské hymny český text nazvaný „Pocta Karlu III.“ Tady je:

Je čtvrtek 15. září 2022, něco po osmé hodině. Dívám se na přímý přenos z Westminster Hall na webu BBC. Kolem rakve stále proudí davy lidí. Mezi těmi, kde se přišli tímto způsobem rozloučit vidím před devátou hodinou, tedy před působivým střídáním stráží, také expremiérku Theresu Mayovou. Přišla jako ostatní, jako prostá poddaná Jejího Veličenstva. Stovky, tisíce lidí v tichém zamyšlení. Jsem ač vzdálen s nimi a v duchu jim mohu závidět královnu, která si získala srdce celého národa, protože sloužila své zemi beze zbytku tak, jak panovník své zemi sloužit má. Věřím, že i na Alžbětu II. lze vztáhnout biblické vyznání apoštola Pavla zapsané v jeho druhém dopise Timoteovi, čtvrté kapitole:

Dobrý boj jsem bojoval, běh jsem dokončil, víru zachoval. Nyní je pro mne připraven vavřín spravedlnosti, který mi dá v onen den Pán, ten spravedlivý soudce.

Nechť je požehnána její památka!

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 15.9.2022 10:05 | karma článku: 12.59 | přečteno: 195x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 235 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7341 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2396 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Putinovi lidé beztrestně loupí, další důkaz z Ukrajiny

Dříve se lupiči maskovali, aby je nebylo poznat. Ti rusáčtí se ovšem nemaskují, protože se za své zločiny nestydí. Tak jako blízký Putinův spolupracovník Alexandr Tkačov, který na Ukrajině ukořistil 160 000 hektarů pozemků.

8.12.2022 v 17:52 | Karma článku: 12.67 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Někde v dálce trubky končí ….

Jaké trubky? Plynové. Končí u moří severních, jižních, v Rusku, v Norsku a jinde. Ať už jde o plynovody, kdy je plyn tlačen z velké dálky, či plynovody, kdy je čerpán v přístavech z lodí a dále tlačen potrubím ke spotřebiteli.

8.12.2022 v 17:18 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 99 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Kdo je zločinec a kde je?

Mrazí mě z toho, jak zločinci minulí a dnešní jsou jako přes kopírák. Dohadovat se, jestli je horší zločinecká banda uvnitř nebo vně našich hranic, toho se neúčastním. Naše planeta není jediná, kde se něco dělo a děje.

8.12.2022 v 10:58 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jaromír Šiša

Výročí bitvy u Slavkova po covidovém půstu,

aneb kdo si hraje nezlobí a může u toho i střílet. Dva virové roky zapříčinily, že účast byla víc než hojná. Už pár let zpět se vzpomínkové akce konají na dvou místech. Prvním je samotná rekonstrukce bitky pod Santonem a

8.12.2022 v 10:06 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 311 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...