Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Odpověď čtenářce Renatě Staňkové aneb Co vlastně dělal pan Parker?

9. 09. 2022 20:52:00
Renata Staňková klade v diskusi pod článkem Karla Trčálka („Alžběta II. Veliká je britský Václav Havel!“/9. 9. 2022) upřímně míněnou otázku: „A tenhle článek má v sobě něco milého. Fakt jste ho psal Vy?“

Dovolím si opovážlivě do této debaty vstoupit a přičinit několik slov na vysvětlenou. Jistěže zmíněný článek psal Karel Trčálek. Aby ale paní Renata porozuměla literárnímu fenoménu jménem Karel Trčálek v plné šíři, je zapotřebí připomenout, že nemalá část (zlé jazyky tvrdí, že snad naprostá většina) tvorby jmenovaného autora zde na blogu vzniká takříkajíc sekundárně.

Nejprve totiž musí jiný autor zveřejnit svůj originální článek – a na něm pak Karel Trčálek zčásti vystaví svůj vlastní text. S tím, že si některé formulace, spíše věty než celé odstavce, „vypůjčí“ a zakomponuje je do své práce. Lze se tedy důvodně domnívat, že kdyby neexistoval onen původní originální článek blogera XY, nespatřil by světlo světa ani Trčálkův „sekundární“ článek.

Konkrétně. Text, který zaujal paní Renatu: „Alžběta II. Veliká je britský Václav Havel!“. Nepůvodní je už část nadpisu. Neobvyklé označení „Alžběta II. Veliká“ jsem poprvé (minimálně zde na blogu) použil já ve stejnojmenném článku z 8. září 2022, v němž jsem vzdal poctu zesnulé britské panovnici. Nebýt tohoto mého článku, text Karla Trčálka by buď vůbec nevznikl, anebo by měl poněkud jiný obsah a také zásadně odlišný nadpis. Formulaci „Alžběta II. Veliká“ by obsahovat prostě nemohl – kolega Trčálek by ji neměl od koho opsat (a že by ho ve vztahu k Alžbětě II. napadlo totéž co mě, je asi tak pravděpodobné, že já budu po listopadových volbách v Izraeli sestavovat tamní koaliční vládu).

Podíváme-li se podrobněji na můj článek „Alžběta II. Veliká“ a na předmětným Trčálkův článek („Alžběta II. Veliká je britský Václav Havel!“), zjistíme, že stejná je i první věta perexu:

Stejskal: „Co znamenala britská panovnice Alžběta II. pro obyčejného člověka z republiky ve středu Evropy?“

Trčálek: „Co znamenala britská panovnice Alžběta II. pro obyčejného člověka z republiky ve středu Evropy?“

(PS: Najdi rozdíl.)

Od toho se Karel Trčálek „odrazil“ – a pokračoval fiktivním příběhem (o panu Parkerovi). Neoriginální, ale zjevně účinné. Renata Staňková: „ ... tenhle článek má v sobě něco milého.“

Dialog mezi manželi Parkerovými se utěšeně rozvíjí, až tu najednou čteme:

Pan Parker chvíli mlčel a pak řekl do všudypřítomného ticha: „Královská koruna je symbolem toho nejlepšího, co obsahují slova konzervativní, konzervatismus.“

Originální myšlenka? Ano, ale v jiném článku - v mém výše zmíněném („Alžběta II. Veliká“). Karel Trčálek ji pouze opsal a vložil do úst panu Parkerovi. A neodpustil si jízlivou poznámku: „Z tohoto hlediska je největší tragédií českého národa, že už nežije František Josef II.“ Že v mém původním textu je myšlena britská královská koruna, nikoli jakákoli královská koruna? Moje chyba, měl jsem to upřesnit. Takto Karel Trčálek rafinovaně naznačuje, že jako konzervativec teskním po c&k mocnářství a jsem tedy proti jeho rozbití a ustavení Masarykovy republiky. Až by se z toho jednomu leknutím zatočila hlava.

Toto všechno ovšem paní Renatu nemůže napadnout, nezná-li příspěvek, z něhož Karel Trčálek „čerpá“.

Pak si ale nemůže dát do správné souvislosti ani další výrok v Trčálkově článku:

„Jen aby nám někdo nevypustil mezitím pneumatiky u auta,“ obávala se paní Parkerová.

Správný kontext pochopí pouze ten, kdo ví, odkud vane vítr. Karel Trčálek zde navazuje na svoji polemiku s kolegou Lukášem Burgetem týkající se nejnovějšího šlágru ekoteroristů – vypouštění pneumatik vozů SUV. Kdo o této polemice neví, může se tiše podivit, proč najednou napadne paní Parkerovou cosi o vypouštění pneumatik.

Pozoruhodná je ovšem odpověď pana Parkera:

„Neboj se, všechny pneumatiky jsem sundal. Nikdo nám je nevypustí.“

Proč je to pozoruhodné? Karel Trčálek ve zmíněné polemice poučil Lukáše Burgeta, že pneumatiky vypouštět nelze, neboť jde o gumy vyrobené z ropy, které není jak vypustit, jelikož se vypouští vzdušnice, tedy duše, do nichž se ruční hustilkou či kompresorem pumpuje vzduch. Ovšem ve svém článku („Alžběta II. Veliká je britský Václav Havel!“) nenechá pana Parkera opravit paní Parkerovou, když vyjádřila obavy z vypuštění pneumatik u jejich vozu. Rozumějme: pneumatiky přece vypustit nelze, paní Parkerová se tedy vyjádřila nesmyslně – a pan Parker? Odvětil, že všechny pneumatiky sundal.

Opravdu sundal pneumatiky? Myšleno poměrně komplikovaně z ráfku? Anebo sundal kola z auta, a přesto mylně informoval manželku, že sundal pneumatiky, což by bez demontáže kol tak jako tak neudělal. Proč by sundával pneumatiky z ráfku, když stačilo demontovat kola?

Co tím vším chci říci? Nejprve pro paní Renatu Staňkovou: Chceme-li komplexně porozumět obsahu textů Karla Trčálka na blogu, neobejdeme se bez znalostí článků jiných blogerů, jejichž myšlenky si Karel Trčálek „půjčuje“. A pro Karla Trčálka. Když už chce někdo mistrovat jiné kvůli nepodstatnostem (Vy pana Burgeta například), měl by hledět, aby se sám nedopouštěl něčeho podobného, ne-li horšího. Ano, je to o hledání třísky v oku bližního, zatímco z oka mého trčí trám jak CN Tower na horizontu Toronta.

Pozn.: Tento článek byl napsán 9. 9. 2022 v dopoledních hodinách, ale vzhledem k pravidlům publikování, které jsou součástí Kodexu blogera iDNES, mohl být zveřejněn téhož dne až ve 20:52 SELČ.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 9.9.2022 20:52 | karma článku: 17.65 | přečteno: 469x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 236 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7344 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 860 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Má Ondřej Neff pravdu?

Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

23.10.2022 v 22:46 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 1454 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...