Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

K mediálnímu cirkusu kolem novinářky Abu Aklehové

6. 09. 2022 18:23:43
Říkají vám něco jména Jevhenij Sakun, Brent Renaud, Pierre Zakrzewski , Oleksandra Kuvšynova, Oksana Baulina, Maks Levin, Manty Kvedaravičius nebo Frédéric Leclerc-Imhoff? Proč se ptám?

Jsou to jména pracovníků médií, korespondentů, fotoreportérů, kameramanů, kteří přišli o život na Ukrajině během prvních tří měsíců ruské agrese. Má jejich život menší hodnotu než život Širín Abu Aklehové?

Stejná otázka: proč se ptám?

V úvodu jmenovaní byli zabiti ve válečné vřavě rusko-ukrajinského konfliktu. Víme, kdo je útočník, víme, kdo se brání. Střely ovšem létají z obou stran a pokud nejde o cílený záměr daného žurnalistu zavraždit, pak je to politováníhodná tragédie, která ovšem k válce patří. Nevzpomínám si, že v případě oněch osmi novinářů, kteří přišli o život na Ukrajině, bych byl v souvislosti s jejich smrtí svědkem nějakého politicky motivovaného mediálního cirkusu.

Docela jinak tomu je v případě tragické a politováníhodné smrti reportérky televize Al Jazeera Abu Aklehové. O život přišla v severosamařském Dženínu (Západní břeh Jordánu) letos 11. května, když zpravodajsky pokrývala protiteroristickou operaci izraelské armády. Nacházela se v oblasti, kde probíhala přestřelka mezi vojáky a místními arabskými ozbrojenci, z nichž mnozí patří k podezřelým z teroristickým aktivit. Stala se obětí svého povolání, jako už bezpočet jejích kolegů na celém světě před ní – a není, žel, ani posledním novinářem, který přijde o život ve válečném konfliktu.

Přesto je smrti této žurnalistky věnována podstatně větší pozornost, hraničící až s hysterií, než oněm pracovníkům médií z úvodu článku. Proč? Protože byla palestinskou Arabkou narozenou v Jeruzalémě? Protože během pobytu ve Spojených státech získala americké občanství? Jenomže občanem USA byl také Brendt Renaud, v jehož případě je nesrovnatelně průkaznější, že byl ruským vojákem cíleně zavražděn, zatímco totéž tvrzení palestinských Arabů pokud jde o Abu Aklehovou, totiž že ji záměrně zavraždil voják izraelské armády, je propagandistická lež.

Izraelská armáda zveřejnila na svém webu 5. září 2022 konečné závěry vyšetřování smrti novinářky Abu Aklehové. V úvodu dokumentu je připomenuto, že 11. května 2022 provedla armáda (dále jen IDF – Izraelské síly obrany) v rámci operace „Break the Wave“ řadu protiteroristických akcí v oblasti Dženínu. V období několika týdnů před operací bylo při teroristických útocích zavražděno 19 lidí, přičemž 11 spáchali teroristé z dané oblasti. Protiteroristická aktivita IDF se odehrávala v hustě obydlené civilní oblasti. Během operace byli vojáci IDF cílem divoké a bezhlavé palby, a to v době a místě, kde byla Abu Aklehová zabita. Palestinští ozbrojenci házeli rovněž výbušniny na vojáky a vojenská vozidla. Ke konci akce byla novinářka zasažena.

Závěr šetření je následující. Zdroj střelby, která Abu Aklehovou zabila, nelze určit jednoznačně. Nicméně „existuje vysoká pravděpodobnost“, že novinářka byla zasažena náhodně a neúmyslně střelbou ze stanoviště vojáků IDF, kteří opětovali zběsilou palbu palestinských ozbrojenců. Vyšetřovací zpráva zdůrazňuje, že během operace byla střelba vojáků IDF vedena s jediným cílem – zneškodnit teroristy (tedy nikoli zabít novinářku).

Současně ale zpráva uvádí druhou možnost. Že Abu Aklehová mohla bzasažena kulkami vypálenými palestinskými ozbrojenci směrem k oblasti, v níž se nacházela.

Součástí zprávy je také tento odstavec: „IDF vyjadřuje hlubokou soustrast nad smrtí Širín Abu Aklehové. Svoboda tisku a bezpečí novinářů jsou prvořadou součástí izraelské demokracie, kterou se IDF zavázaly podporovat.“

Palestinskoarabská strana ovšem výsledky izraelského vyšetřování odmítla a sveřepě trvá na tom, že vojáci IDF zavraždili novinářku záměrně. Sami se ovšem otočili zády k izraelskému návrhu, aby tuto nešťastnou událost vyšetřovaly obě strany společně. Tragédie se jim náramně hodila do jejich protiizraelské propagandy.

Přitom je to právě vedení Palestinskoarabské autonomie na Západním břehu, jmenovitě reprezentace tvořená organizací PLO, kdo svým laxním a obojakým přístupem k boji proti terorismu, rafinovaným protiizraelským podněcováním a v neposledním řadě finanční podporou teroristů a jejich rodin porušuje základní kámen mírového soužití s Izraelci, totiž slib, že se jednou provždy zříká terorismu a dalších násilných metod. Nedodržování závazku daného na začátku mírového procesu před téměř třiceti lety je jedním z klíčových důvodů, proč mezi palestinskými Araby a Izraelci nepanuje trvalý mír. A je také důvodem, proč vojáci IDF operovali 11. května 2022 v Dženínu.

Zaslouží-li si mimořádnou mediální pozornost Širín Abu Aklehová, která přišla o život nešťastnou shodou okolností, o co větší pozornost by si zasloužily oběti palestinskoarabského teroru zavražděné úmyslně. Jenom v dubnu a květnu 2022 jich bylo (dle webu Jewish Virtual Library) sedm:

- Boaz Gol (49), Jonatan Havakuk (44) a Oren Ben Jiftah (35) ... oběti arabského teroru spáchaného 5. května 2022 v osadě Eldad;

- Vjačeslav Golev (23) ... oběť arabského teroru spáchaného 29. dubna 2022v osadě Ariel;

- Tomer Morad (28) Ejtam Magini (27) a Barak Lufan (35) ... oběti arabského teroru spáchaného 7. dubna 2022 v Tel Avivu;

Kolik čtenářů tohoto textu se seznámilo s těmito jmény dnes poprvé?

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 6.9.2022 18:23 | karma článku: 16.53 | přečteno: 276x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 319 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 376 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 167 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4908 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 376 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nehorázný požadavek íránského prezidenta

Poté, co v Teheránu zemřela mladá žena v souvislosti se zadržením mravnostní policií kvůli tomu, že neměla řádně uvázaný muslimský šátek, vypukly v zemi protesty, které si vyžádaly řadu mrtvých.

22.9.2022 v 23:50 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 505 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Polemika: Hornerovo nakládání se Stejskalem

Kolega bloger Zdenek Horner zareagoval 22. září 2022 polemickým článkem „Stejskalovo nakládání s pravdou a lží“ na můj text „Putin a jeho projev“ (21. 9. 2022). Dovolím si nabídnout svůj úhel pohledu.

22.9.2022 v 14:00 | Karma článku: 24.67 | Přečteno: 471 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Průvodní jevy Putinova projevu

Považoval jsem už v úterý večer (20. 9. 2022) avizovaný Putinův projev za zásadní. Proto jsem chtěl jeho slova nejen slyšet, ale také si je přečíst a podrobně prostudovat. Při hledání zdrojů mě čekalo několik zajímavostí.

21.9.2022 v 10:42 | Karma článku: 28.55 | Přečteno: 870 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Írán: K rozhovoru prezidenta pro CBS

Natáčet v Íránu rozhovor s tamním prezidentem Ebráhímem Raísím vyžaduje jisté sebezapření. A pokud jste žena ze Západu, pak sebezapření dvojnásobné, neboť je po vás povinně vyžadován hidžáb, ačkoli ho běžně nenosíte (viz odkaz).

20.9.2022 v 17:01 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.85 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz