Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

K mediálnímu cirkusu kolem novinářky Abu Aklehové

6. 09. 2022 18:23:43
Říkají vám něco jména Jevhenij Sakun, Brent Renaud, Pierre Zakrzewski , Oleksandra Kuvšynova, Oksana Baulina, Maks Levin, Manty Kvedaravičius nebo Frédéric Leclerc-Imhoff? Proč se ptám?

Jsou to jména pracovníků médií, korespondentů, fotoreportérů, kameramanů, kteří přišli o život na Ukrajině během prvních tří měsíců ruské agrese. Má jejich život menší hodnotu než život Širín Abu Aklehové?

Stejná otázka: proč se ptám?

V úvodu jmenovaní byli zabiti ve válečné vřavě rusko-ukrajinského konfliktu. Víme, kdo je útočník, víme, kdo se brání. Střely ovšem létají z obou stran a pokud nejde o cílený záměr daného žurnalistu zavraždit, pak je to politováníhodná tragédie, která ovšem k válce patří. Nevzpomínám si, že v případě oněch osmi novinářů, kteří přišli o život na Ukrajině, bych byl v souvislosti s jejich smrtí svědkem nějakého politicky motivovaného mediálního cirkusu.

Docela jinak tomu je v případě tragické a politováníhodné smrti reportérky televize Al Jazeera Abu Aklehové. O život přišla v severosamařském Dženínu (Západní břeh Jordánu) letos 11. května, když zpravodajsky pokrývala protiteroristickou operaci izraelské armády. Nacházela se v oblasti, kde probíhala přestřelka mezi vojáky a místními arabskými ozbrojenci, z nichž mnozí patří k podezřelým z teroristickým aktivit. Stala se obětí svého povolání, jako už bezpočet jejích kolegů na celém světě před ní – a není, žel, ani posledním novinářem, který přijde o život ve válečném konfliktu.

Přesto je smrti této žurnalistky věnována podstatně větší pozornost, hraničící až s hysterií, než oněm pracovníkům médií z úvodu článku. Proč? Protože byla palestinskou Arabkou narozenou v Jeruzalémě? Protože během pobytu ve Spojených státech získala americké občanství? Jenomže občanem USA byl také Brendt Renaud, v jehož případě je nesrovnatelně průkaznější, že byl ruským vojákem cíleně zavražděn, zatímco totéž tvrzení palestinských Arabů pokud jde o Abu Aklehovou, totiž že ji záměrně zavraždil voják izraelské armády, je propagandistická lež.

Izraelská armáda zveřejnila na svém webu 5. září 2022 konečné závěry vyšetřování smrti novinářky Abu Aklehové. V úvodu dokumentu je připomenuto, že 11. května 2022 provedla armáda (dále jen IDF – Izraelské síly obrany) v rámci operace „Break the Wave“ řadu protiteroristických akcí v oblasti Dženínu. V období několika týdnů před operací bylo při teroristických útocích zavražděno 19 lidí, přičemž 11 spáchali teroristé z dané oblasti. Protiteroristická aktivita IDF se odehrávala v hustě obydlené civilní oblasti. Během operace byli vojáci IDF cílem divoké a bezhlavé palby, a to v době a místě, kde byla Abu Aklehová zabita. Palestinští ozbrojenci házeli rovněž výbušniny na vojáky a vojenská vozidla. Ke konci akce byla novinářka zasažena.

Závěr šetření je následující. Zdroj střelby, která Abu Aklehovou zabila, nelze určit jednoznačně. Nicméně „existuje vysoká pravděpodobnost“, že novinářka byla zasažena náhodně a neúmyslně střelbou ze stanoviště vojáků IDF, kteří opětovali zběsilou palbu palestinských ozbrojenců. Vyšetřovací zpráva zdůrazňuje, že během operace byla střelba vojáků IDF vedena s jediným cílem – zneškodnit teroristy (tedy nikoli zabít novinářku).

Současně ale zpráva uvádí druhou možnost. Že Abu Aklehová mohla bzasažena kulkami vypálenými palestinskými ozbrojenci směrem k oblasti, v níž se nacházela.

Součástí zprávy je také tento odstavec: „IDF vyjadřuje hlubokou soustrast nad smrtí Širín Abu Aklehové. Svoboda tisku a bezpečí novinářů jsou prvořadou součástí izraelské demokracie, kterou se IDF zavázaly podporovat.“

Palestinskoarabská strana ovšem výsledky izraelského vyšetřování odmítla a sveřepě trvá na tom, že vojáci IDF zavraždili novinářku záměrně. Sami se ovšem otočili zády k izraelskému návrhu, aby tuto nešťastnou událost vyšetřovaly obě strany společně. Tragédie se jim náramně hodila do jejich protiizraelské propagandy.

Přitom je to právě vedení Palestinskoarabské autonomie na Západním břehu, jmenovitě reprezentace tvořená organizací PLO, kdo svým laxním a obojakým přístupem k boji proti terorismu, rafinovaným protiizraelským podněcováním a v neposledním řadě finanční podporou teroristů a jejich rodin porušuje základní kámen mírového soužití s Izraelci, totiž slib, že se jednou provždy zříká terorismu a dalších násilných metod. Nedodržování závazku daného na začátku mírového procesu před téměř třiceti lety je jedním z klíčových důvodů, proč mezi palestinskými Araby a Izraelci nepanuje trvalý mír. A je také důvodem, proč vojáci IDF operovali 11. května 2022 v Dženínu.

Zaslouží-li si mimořádnou mediální pozornost Širín Abu Aklehová, která přišla o život nešťastnou shodou okolností, o co větší pozornost by si zasloužily oběti palestinskoarabského teroru zavražděné úmyslně. Jenom v dubnu a květnu 2022 jich bylo (dle webu Jewish Virtual Library) sedm:

- Boaz Gol (49), Jonatan Havakuk (44) a Oren Ben Jiftah (35) ... oběti arabského teroru spáchaného 5. května 2022 v osadě Eldad;

- Vjačeslav Golev (23) ... oběť arabského teroru spáchaného 29. dubna 2022v osadě Ariel;

- Tomer Morad (28) Ejtam Magini (27) a Barak Lufan (35) ... oběti arabského teroru spáchaného 7. dubna 2022 v Tel Avivu;

Kolik čtenářů tohoto textu se seznámilo s těmito jmény dnes poprvé?

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 6.9.2022 18:23 | karma článku: 16.53 | přečteno: 276x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 233 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7338 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2396 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 860 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Má Ondřej Neff pravdu?

Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

23.10.2022 v 22:46 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 1454 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.85 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...