Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Prezident přestřelil, tak koriguje. Ovšem neomlouvá se

18. 08. 2022 9:45:55
Nehorázná lež, kterou prezident Palestinskoarabské autonomie Mahmúd Abbás vyřkl během návštěvy Berlína, totiž že Izrael se dopustil vůči palestinským Arabům „50 holocaustů“, vyvolala pobouření "na nejvyšší úrovni".

Především v Německu, Izraeli a Spojených státech, ale i jinde ve svobodném světě. Den po tomto hanebném výroku přišla z Ramalláhu nikoli snad omluva, ale něco trochu jiného. Abbás prostě svá nechutná slova korigoval. Zřejmě pochopil, že přestřelil.

Prohlášení z ústředí autonomie na Západním břehu, o němž referoval server The Times of Israel („Amid furor, Abbas retracts ‘holocausts’ claim, says he meant Israeli ‘crimes’“/17. 8. 2022), uvádí, že Abbásova slova neměla za cíl popřít výjimečnost holocaustu, k němuž došlo v minulém století a který předseda samosprávy co nejostřeji odsuzuje („holocaust byl nejohavnějším zločinem v moderních dějinách lidstva“), ale že „zločiny, o nichž hovořil, jsou zločiny a masakry spáchané na palestinském lidu od Nakby (vzniku Izraele) izraelskými silami“, přičemž „tyto zločiny dodnes nepřestaly“.

Mezinárodní kritika a také tlak Izraele, jehož představitelé požadovali omluvu, vykonaly své a Abbás tedy musel udělat něco, co obludnost skandálu poněkud oslabí, zároveň si ale musel dát pozor na to, aby proti sobě nepopudil domácí scénu. Není to nic nového. Lídři palestinských Arabů – a v tom byl mistr Abbásův předchůdce Arafat – velice často hovoří jiným jazykem pro posluchače mimo autonomii a jiným pro obecenstvo uvnitř samosprávy.

Tedy vlk se nažral a koza zůstala netknuta. Není pochyb o tom, že kdyby – čistě teoreticky – zůstala jeho slova bez povšimnutí (což je v praxi samozřejmě vyloučeno), k žádné korekci jeho původních slov by nedošlo. Pak jsme ovšem u stejné otázky, kterou si v případě tohoto politika klademe stále častěji: nakolik to, co říká, je myšleno upřímně, nakolik je důvěryhodný.

Mezitím se mu doma dostalo hlasité podpory. Ohavná Abbásova berlínská slova zněla vysokým činitelům z jeho okolí jako hudba z muslimského ráje. Bezpochyby jim mluvil z duše. K takovému závěru dojdeme, seznámíme-li se s obsahem článku „Palestinians defend Abbas’s holocaust remarks, denounce Israeli ‘incitement’“, který přinesl web listu The Jerusalem Post 17. srpna.

Dle tohoto zdroje zveřejnil Fatah na sociálních sítích Abbásovu fotografii, kterou doplnil popiskem: „Pane prezidente, jste silný. S boží pomocí pokračujte a buďte si jist, že jsme na Vás hrdí a všichni za Vámi stojíme.“

Vysoký představitel Fatahu Monir Al Jaghoub odmítl myšlenku, že by se Abbás měl za své výroky omluvil: „Žádná omluva za náš boj za svobodu.“ Jeho spolustraník Munther Al Hayek zase přišel s tím, že Abbásovy poznámky v Německu byly koncipovány tak, aby „připomněly světu utrpení palestinského lidu, který si zaslouží omluvu za zločiny na nich spáchané“.

S podporou přispěchali dva představitelé střechové Palestinské osvobozenecké organizace PLO. Bassam Salhi, člen výkonného výboru PLO a předseda Palestinské lidové (dříve komunistické) strany na Facebooku napsal, že „výroky M. Abbáse pronesené v Německu, že Izrael páchal a nadále páchá holocausty proti palestinskému lidu, jsou pravdivé a vyjadřují mínění Palestinců.“ Salhi předvedl to, co komunisté vždycky ovládali (jakožto „experti na geometrii“). Celou věc rafinovaně otočil o 180 stupňů a obvinil Izrael, že vede proti prezidentovi autonomie zuřivou kampaň podněcování.

Druhým představitelem PLO je Tayseer Khaled, vysoký činitel Demokratické fronty pro osvobození Palestiny. Ten je toho mínění, že Abbásova slova řečená německému kancléři o padesáti holocaustech spáchaných Izraelem nepostrádají smysl. Přitom se uchýlil k tradičnímu triku arabské propagandy, že nacistický holocaust vůči Židům je využíván k ospravedlnění zločinů Izraelců vůči Palestincům.

A konečně Hassan Asfour, bývalý vyjednavač PLO s Izraelem a šéfredaktor zpravodajského webu Amad: „Palestinci by neměli mlčet k válce proti prezidentu Abbásovi, jehož slova reprezentují každého Palestince uvnitř vlasti i mimo ni.“

Shrnuto: Abbás se dopustí skandálního výroku, který musí každý slušný a soudný člověk odmítnout, ale v optice palestinských Arabů vede svět proti němu válku, kampaň. Nebohý Abbás je podle nich obětí podněcování.

A ještě jeden úhel pohledu stojí za pozornost. Dr. Mordechai Kedar, odborník na arabské záležitosti na Bar Ilanově univerzitě v izraelském Ramat Ganu v rozhovoru pro zpravodajský portál Arutz Ševa 17. srpna uvedl, že donedávna se Abbás snažil být politicky korektní, protože si uvědomoval, že zpochybňováním existence holocaustu nebo minimalizováním jeho významu se zesměšňuje, zejména v Evropě a ještě více v Německu. Ale jak stárne, ztrácí schopnost sebekontroly nad tím, co říká. Podobný úkaz byl prý pozorován i u Arafata - ten také začal ve stáří říkat to, co si opravdu myslel, protože se zhoršila jeho schopnost sebeovládání. Dr. Kedar je přesvědčen, že to, co nyní Abbás ve svých slovních vyjádřeních prezentuje, je skutečným odrazem toho, co si myslí.

Děsit se toho netřeba. Jen s tím musíme počítat. Alespoň víme, na čem jsme.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 18.8.2022 9:45 | karma článku: 17.05 | přečteno: 296x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 342 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 392 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4911 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Balvín

Vláda národní katastrofy

Současné pětikoaliční vládě Petra Fialy se začalo říkat Vláda národní katastrofy. Nutno říci, že plným právem, alespoň co se týče rozpočtové odpovědnosti.

5.10.2022 v 16:21 | Karma článku: 27.10 | Přečteno: 510 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Tak pro ruské veterány je Putin idiot

Ruští váleční veteráni obviňují presidenta státu Ruské federace, že sedí v bunkru, zatímco oni jsou objektem zpackané "speciální vojenské operace".

5.10.2022 v 12:35 | Karma článku: 27.96 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jiří Turner

Ostuda? Zbabělost? Polibek smrti?

Opozici a jejím sympatizantům se evidentně nelíbí, že koalice Spolu nenasadila do prezidentské volby vlastního kandidáta, ale podpořila hned tři nezávislé. Mně se to naopak velmi líbí a považuji to za správný krok.

5.10.2022 v 9:57 | Karma článku: 36.69 | Přečteno: 3151 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Další perla z dílny Prchala nebo Andreje Babiše?

Ztráta jakýchkoli zábran, nulová soudnost a víra, že ovečky budou svého apoštola následovat nekri(o)ticky za každou cenu. Předseda ANO se vyjádřil na Twitteru k rozhodnutí koalice podporovat tři kandidáty.

5.10.2022 v 8:29 | Karma článku: 30.23 | Přečteno: 707 | Diskuse

Karel Jäger

Je možné opět sjednotit duši národa navzdory pro-Bruselské a pro-Kremelské propagandě?

Lidé si čím dál více uvědomují, že obrovsky chybujeme, když se necháváme rozeštvat proti sobě navzájem a podléháme až hysterickým náladám v touze naši protistranu pokořit, zesměšnit. Jenomže jak lze těmto tlakům čelit?

5.10.2022 v 8:02 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 250 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz