Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Ještě k reprezentantům cizího původu, ba „jiné“ barvy pleti

16. 08. 2022 19:32:27
Někdy se stane, že reakce jediného čtenáře na blogerův článek, v tomto případě dva, inspiruje autora k napsání článku dalšího. Platí to i o mých příspěvcích o úspěchu „nebílých" Izraelců na současném atletickém ME.

To se koná od 15. srpna v bavorském Mnichově.

Pan Jakub Šolc, čtenář blogů iDNES, patří k těm sportovním fanouškům, kteří mají problém s účastí cizinců v reprezentačních týmech. V diskusi píše: „ ... obecně mi vadí třeba Američané v basketbalových reprezentacích skoro všech zemí. U nás třeba Kia Vaughn bez jakéhokoliv vztahu k ČR.“

To mě překvapilo. Bez jakéhokoli vztahu k ČR? Léta 2012 – 2017 v klubu USK Praha nic neznamenala? V roce 2017 obdržela Vaughn české občanství a do roku 2019 hrála za naši reprezentaci. I to je snad vyjádřením vztahu k České republice. Nebo ne? (Kia Vaughn shodou okolností v pondělí 15. 8. 2022 oznámila ukončení profesionální basketbalové kariéry v USA. V lednu jí bylo pětatřicet.)

Nepopírám, že pan Šolc otevřel zajímavé téma, ovšem téma za daného stavu věcí neřešitelné. Ve svém dalším příspěvku píše: „Obecně jsou dnes pravidla nějak nastavená, sportovec může startovat, pokud má občanství, což jde někde obratem. Já s tím nesouhlasím, ale to je asi tak vše, co s tím mohu dělat. Smysl by mi dávala podmínka občanství např. 15 let, pak můžeš startovat.“

Wow!

Ale ano, má pravdu: pravidla jsou nastavena a očekávat revoluční změnu by bylo iluzorní. Na druhou stranu, je-li podmínkou získání občanství, pak osobně nevidím důvod, proč by po jeho obdržení nemohli novopečení občané tu kterou zemi vzápětí reprezentovat. Pokud by platilo zmíněné „pravidlo 15 let“, pak by mnoho cizinců za ČR nehrálo. Například Kia Vaughn, která se stala naší občankou, jak již řečeno, v roce 2017 (ve třiceti), by musela čekat do roku 2032; to by jí bylo pětačtyřicet a v tom věku by našim „Lvicím“ mnoho prospěšná nebyla, když v těchto dnech s basketbalem končí (a to jí je o deset let méně).

Tudy zjevně cesta nevede.

Vraťme se ale k reprezentantům Izraele černé pleti na mnichovském šampionátu. Pan Šolc uvádí: „Věřím, že vaši běžci (myšleno Izraelci – LS) splňují všechna kritéria, což ale neznamená, že ta kritéria musím považovat za správná. Neznám přesně individuální osudy běžců z Izraele ... .“

Zde bych jen obrátil pozornost na prostý fakt, že Izrael je státem Židů nejen v zemi narozených, ale také těch, kteří se vrátili z diaspory. Mezi nimi jsou i Židé z Etiopie, například Marhu Teferi, stříbrný na mnichovském maratonu mužů. Narodil se v roce 1992 do židovské rodiny v etiopské diaspoře, v roce 2006 s rodiči emigroval do Izraele. Má černou pleť – jakou jinou by měl jako člověk původem z Afriky mít? Sportovců s podobným životopisem je v izraelských reprezentačních výběrech celá řad.

Ano, jiný je případ Lonah Chemtai Salpeterové, bronzové na mnichovské 10km trati. Ta má také černou pleť. Do Izraele přišla jako Keňanka pracovat na tamní ambasádu své země v roce 2008, v Izraeli se ale vdala (za atletického trenéra Dana Salpetera) a v roce 2016 jako manželka Izraelce získala izraelské občanství a právo tuto zemi reprezentovat.

Je to problém?

Pan Šolc v závěru svého diskusního příspěvku napsal: „ Závody jako včerejší (15. 8.) běh žen na 10 km, kde vyhraje Keňanka, třetí je asi taky Keňanka, mě na ME nebaví a nepřijdou mi ani fér.“

Ono je to trochu jinak. Běh na 10 km vyhrála sice Keňanka původem, ale Turkyně občanstvím. Yasemina Caková se totiž přestěhovala z Keni do Turecka a v roce 2015 se stala jeho občankou. O rok později už přivezla své nové zemi medaile – dvě zlaté z ME v Londýně za vítězství na 5 tisíc a 10 tisíc metrů.

Čtvrtá na deseti kilometrech, irská vytrvalkyně Fionuala McCormacková, se tenkrát nechala slyšet: „Jsem frustrovaná, je mi z toho zle.“ Proč to? Podobný názor jako Jakub Šolc: Inu proto, že závod vyhrála v barvách Turecka atletka původem z Afriky.

A dodala: „Jen mi to přijde jako vtip, nemyslím, že by lidé měli jen tak střídat země, jak se jim zachce.“ Ale ale. A co právo na svobodu pohybu, právo vybrat si zemi, kde chci žít a pokud má ta země o mě zájem, pak by mělo jít nikoli o vtip, ale o něco, co je naprosto samozřejmé. Anebo musí každý zůstat nadosmrti tam, kde se narodil a má-li sportovní talent, tak pouze tuto zemi reprezentovat? To připadá jako vtip zase mně.

Tedy - po mnichovské „desítce“ žen z tohoto pondělí (15. 8.) stanuly na stupních vítězů dvě běžkyně černé pleti: zlatá reprezentantka Turecka keňského původu a bronzová reprezentantka Izraele rovněž keňského původu. Stříbrná doběhla ve fantastickém finiši před Izraelkou britská reprezentantka Eilish McColganová. Ta jako jediná z medailistek zřejmě splňuje kritéria některých (nejen) fanoušků na „čistokrevnou“ Evropanku. Narodila se ve Skotsku, nepochází odnikud z mimoevropské Tramtárie, navíc je bílé pleti, půvabná dlouhovlasá blondýna – prostě radost pohledět. Žena jako stvořená pro start na evropském šampionátu.

Je to tak správně?

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 16.8.2022 19:32 | karma článku: 11.66 | přečteno: 334x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 332 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.00 | Přečteno: 383 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4909 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Kateřina Krumpálová

Co se ještě stalo v Singapuru na Road to UFC?

Na nějakou dobu jsem ze psaní blogu vypadla a komentáře u posledního článku si všimla až teď. Vždyť jsem vám vůbec nepověděla, jak zápas probíhal a hlavně - vyhráli jsme? Sice pozdě, ale přeci...

30.9.2022 v 16:15 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 207 | Diskuse

Jan Lněnička

Australská „spravedlnost“ naruby

Silniční cyklista Mathieu van der Poel si to pěkně odskákal u australského soudu za to, že mu dvě puberťačky klepaly na dvířka. Já bych je za to, pochopitelně jen obrazně, asi zabil.

29.9.2022 v 20:44 | Karma článku: 32.40 | Přečteno: 918 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Rozloučení, které nevyšlo

Novak Djoković je tenisový fenomén naší doby. Připomínat všechny jeho úspěchy ve dvouhře by bylo víc než zbytečné. Ale jak byl úspěšný ve čtyřhře? Tu na turnajích ATP vyhrál pouze jednou. S partnerem, o němž je tento článek.

28.9.2022 v 22:45 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 245 | Diskuse

Antonín Šmejkal

Když trenérovi chybí odvaha…

Trenér Šilhavý výběrem základní sestavy velmi chyboval a výsledkem toho byl debakl s Portugalskem 0:4. Kdoví proč drží nad některými hráči neustále ochrannou ruku a nebere ohled na to, že nemají momentálně formu.

26.9.2022 v 18:55 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 488 | Diskuse

Milan Macho

Mentální selhání a devastace Slavie

Viktoria Plzeň – Slavia Praha. Mohlo to být pro diváky atraktivní ligové utkání, napínavá konfrontace dvou odlišných herních stylů. Místo toho se fotbalové nebe rychle zatáhlo.

19.9.2022 v 18:02 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz