Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Izrael: Cesta k volbám (9)

12. 08. 2022 22:51:15
Koho zajímá izraelská demokracie a s ní související listopadové předčasné hlasování do parlamentu země, nemůže pominout jeden významný milník. Volby lídrů stran a primární volby, které spoluurčují podobu kandidátních listin.

Tento proces se ovšem týká jen menšiny kandidujících partají, hnutí a aliancí – ve většině z nich sestavují kandidátní listiny „stranické sekretariáty“ (ať už toto sousloví znamená v praxi cokoli).

Primární volby měly nebo budou mít všechny tři arabské partaje, které jsou součástí aliance Sjednocená kandidátka – Balad, Hadaš a Taal; uspořádala je i arabská Spojená kandidátka.

Dále budou primární volby organizovat pravicoví Náboženští sionisté a krajně levicový Meretz. Největší pozornost ovšem poutaly v minulých dnech primárky u labouristů a především – v největší izraelské straně Likud, v jejímž cele stojí Benjamin Netanjahu.

LABOURISTÉ

Primárky vedení se konaly už 18. července 2022. Nic nového nepřinesly, předsedkyně strany Merav Michaeliová porazila generálního tajemníka partaje Erana Hermoniho a bude stát v čele kandidátní listiny. O té rozhodovali členové 9. srpna a jejich hlasy přinesly jisté překvapení. Jako dvojka se na listinu dostala „mladá krev“, 36letá poslankyně Naama Lazimiová, zatímco ostřílení bardi byli odsunuti na horší, ba nevolitelná místa. Konkrétně ministr vnitra Omer Bar Lev (z druhé pozice na osmé místo na listině) a ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šai (který je dokonce šestnáctý, na seznamu pro předchozí volby byl osmý).

K sestavování listiny je nutné uvést, že labouristé praktikují metodu „genderového zipu“, to znamená, že na kandidátce se střídají muži a ženy, čímž může docházet k jistým korekcím. Neméně důležitý je pohled na předvolební průzkumy, které izraelské Labour předpovídají v měsíci srpnu zisk pěti až sedmi křesel. Pak by ovšem takový Nachman Šai neměl šanci v Knesetu usednout. Kdyby partaj Michaeliové získala v listopadu dejme tomu šest křesel a vstoupila do vládní koalice, pak by měli i někteří kandidáti na místech sedm a níže šanci do sněmovny vstoupit. Princip: za předpokladu, že by se například kandidáti č. 3 a 4 stali ministry, mohli by podle tzv. norského zákona na dobu výkonu vládní funkce Kneset opustit a pak by se na jejich místo posunuli kandidáti ze sedmé a osmé pozice. (Stejný princip se týká samozřejmě všech stran v Knesetu.)

LIKUD

Největší izraelská strana a aktuálně největší strana opoziční pořádat volbu lídra nemusela, protože Benjamin Netanjahu (Bibi) neměl protikandidáta. Původně se mu chtěl postavit Yuli Edelstein, bývalý šéf Knesetu a ministr zdravotnictví, v předchozích volbách dvojka na kandidátce Likudu, ale pak od toho vcelku rozumně upustil. Strana tedy zorganizovala pouze primární volby kandidátů určující pořadí na volebním seznamu – konaly se 10. srpna 2022.

Volební listina Likudu je výsledkem mixu čtyř způsobů jejího sestavení. Jsou to především celostátní primární volby, o nichž tu mluvíme, dále jsou některá místa rezervovaná zástupcům regionů a zástupcům menšin a konečně několik míst obsazují kandidáti navržení předsedou strany.

Výsledek primárek Likudu sotva mohl být překvapením, byť pro některé byl zklamáním, a to nejen pro ty, kdo se umístili na listině níže, ale také pro politiky mimo Likud. Jde o to, že na nejvyšší místa za Netanahuem se dostali lidé jemu politicky nejbližší a nejvěrnější – dvojkou je Bibiho pravá ruka Yariv Levin, dále na listině najdeme jména exministrů Eliho Cohena, Yoava Galanta nebo Davida Amsalema – a tak dále. Naopak Yuli Edelstein, který chtěl kandidovat proti Netanjahuovi v boji o šéfa strany, skončil (ačkoli byl v minulých volbách dvojkou na kandidátce Likudu) na 18. místě. Předseda strany Yisrael Beiteinu a ministr financí Avigdor Lieberman to glosoval na Twitteru slovy: „Výsledky primárek Likudu zveřejněné k svátku Tu Beav: čím více milujete Bibi, tím výše se na kandidátce Likudu dostanete.“ (Tu Beav je menší židovský svátek, svého druhu obdoba našeho Valentýna – letos začal večer 11. srpna.)

Portál The Times of Israel („Rivals blast Likud as misogynist ‘Bibistan’ after primary rewards male loyalists“/12. 8. 2022) si mimoto všímá kritiky, kterou kandidátce Likudu adresovali labouristé. Na prvních deseti místech je totiž pouze jedna žena (exministryně Miri Regevová na pozici 9) a v první dvacítce jsou pouze dvě ženy (vedle Regevové je to na 20. příčce spisovatelka a poslankyně Galit Distel Atbaryanová). Tyto výtky mají ale jednu podstatnou vadu na kráse: jejich autoři neberou v potaz skutečnost, že taková je demokratická volba členů strany. Nejsou-li kvóty v souladu s míněním většiny, čemuž se u pravicové strany nelze divit, pak přednost musí mít vůle voličů.

Pro Likud je podstatnější, že mu srpnové šetření předpovídá 33 až 35 křesel ve 120členném Knesetu. Zůstává tedy nejsilnější stranou a jak uvidíme níže, i se svými spojenci a v koalici s novou stranou Duch sionismu (též Sionistický duch) by mohl mít reálnou šanci vytvořit většinovou vládu.

Však také šéfka Ducha sionismu, ministryně Ayelet Šakedová, si odpustila nemístné jízlivé či ironické poznámky a po zveřejnění výsledků primárek Likudu moudře prohlásila: „Duch sionismu vyzývá nové vedení Likudu, aby mluvilo silným hlasem – chceme jednotu a stabilitu.“

VÝZKUM ZVEŘEJNĚNÝ 12. SRPNA

Informoval o něm server Arutz Ševa („New poll: Yesh Atid gains seats as its bloc weakens“). Zde je zisk křesel, který dává jasnou šanci Netanjahuovi a je zlověstný pro koalici na současném půdorysu.

Nynější pravicová opozice:

Likud ... 33

Náboženští sionisté ... 10

Ultraortodoxní Šas ... 9

Ultraortodoxní UTJ ... 7

Celkem ... 59

Arabská opozice

Společná kandidátka ... 6 (bez koaličního potenciálu)

Nynější široká koalice:

Centristická Yeš Atid ... 25

Středopravá aliance Modrobílí + Nová naděje ... 10

Labouristé (levice) ... 7

Pravicová Yisrael Beiteinu ... 5

Pravicový Duch sionismu ... 4

Arabský Raam ... 4

Ultralevý Meretz ... 0

Celkem ... 55

Současná dosluhující koalice by tedy na nadpoloviční většinu nedosáhla. Pokud by byl pověřen sestavením vlády Netanjahu, což lze předpokládat – šlo by o vítěze voleb -, pak s 59 mandáty jeho bloku a s připojením Ducha sionismu by získal solidní nadpoloviční většinu 63 křesel. Naděje na vytvoření vlády pod vedením Likudu je za tohoto rozložení sil zcela reálná.

Pokračování příště ...

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 12.8.2022 22:51 | karma článku: 0.00 | přečteno: 63x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 94 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 236 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Na slovíčko s druhým nejdůvěryhodnějším současným českým politikem

Prvním je Babiš a trojici nejdůvěryhodnějších politiků uzavírá Zeman. Tím druhým je Tomio Okamura. Vždycky jsem si myslel, že důvěryhodným je ten, kdo nelže. Tak jak se stane, že tři vyhlášení lháři požívají takové důvěry občanů?

8.2.2023 v 14:07 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 2427 | Diskuse

Adam Filák

Zamyšlení se nad ruským "medvědem"

Dostal jsem zajímavou reakci na můj předchozí článek. Tuto fotografii mohutného ruského medvěda, se kterým si není radno zahrávat. Je ale opravdu onen "medvěd" takto skutečně medvědí?

8.2.2023 v 11:39 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 276 | Diskuse

Karel Trčálek

Gazdík ředitelem gymnázia, Farský poradcem prezidenta, to jsou docela hezké trafiky

Vypadá to, že oba donedávna vlivní politici hnutí STAN byli za projev nové politické kultury odměněni hezkou trafikou

7.2.2023 v 17:50 | Karma článku: 22.39 | Přečteno: 506 | Diskuse

Vilém Barák

Důsledky vítězství Ruska nad Ukrajinou

U části veřejnosti panuje domněnka, že ať válka na Ukrajině dopadne jakkoliv, včetně její porážky, nás se to nedotkne. Není většího omylu. Zkusme popřemýšlet, jak by Putinův úspěch ovlivnil naše životy.

7.2.2023 v 15:39 | Karma článku: 29.19 | Přečteno: 1019 | Diskuse

Josef Nožička

Farský poradcem prezidenta, Gazdík ředitelem gymnázia – docela hezké „trafiky“

Jak se zdá, oba donedávna vlivní politici hnutí STAN budou za projev nové politické kultury brzy odměněni hezkou „trafikou“.

7.2.2023 v 13:40 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 1179 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.13 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...