Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Izrael: Cesta k volbám (9)

12. 08. 2022 22:51:15
Koho zajímá izraelská demokracie a s ní související listopadové předčasné hlasování do parlamentu země, nemůže pominout jeden významný milník. Volby lídrů stran a primární volby, které spoluurčují podobu kandidátních listin.

Tento proces se ovšem týká jen menšiny kandidujících partají, hnutí a aliancí – ve většině z nich sestavují kandidátní listiny „stranické sekretariáty“ (ať už toto sousloví znamená v praxi cokoli).

Primární volby měly nebo budou mít všechny tři arabské partaje, které jsou součástí aliance Sjednocená kandidátka – Balad, Hadaš a Taal; uspořádala je i arabská Spojená kandidátka.

Dále budou primární volby organizovat pravicoví Náboženští sionisté a krajně levicový Meretz. Největší pozornost ovšem poutaly v minulých dnech primárky u labouristů a především – v největší izraelské straně Likud, v jejímž cele stojí Benjamin Netanjahu.

LABOURISTÉ

Primárky vedení se konaly už 18. července 2022. Nic nového nepřinesly, předsedkyně strany Merav Michaeliová porazila generálního tajemníka partaje Erana Hermoniho a bude stát v čele kandidátní listiny. O té rozhodovali členové 9. srpna a jejich hlasy přinesly jisté překvapení. Jako dvojka se na listinu dostala „mladá krev“, 36letá poslankyně Naama Lazimiová, zatímco ostřílení bardi byli odsunuti na horší, ba nevolitelná místa. Konkrétně ministr vnitra Omer Bar Lev (z druhé pozice na osmé místo na listině) a ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šai (který je dokonce šestnáctý, na seznamu pro předchozí volby byl osmý).

K sestavování listiny je nutné uvést, že labouristé praktikují metodu „genderového zipu“, to znamená, že na kandidátce se střídají muži a ženy, čímž může docházet k jistým korekcím. Neméně důležitý je pohled na předvolební průzkumy, které izraelské Labour předpovídají v měsíci srpnu zisk pěti až sedmi křesel. Pak by ovšem takový Nachman Šai neměl šanci v Knesetu usednout. Kdyby partaj Michaeliové získala v listopadu dejme tomu šest křesel a vstoupila do vládní koalice, pak by měli i někteří kandidáti na místech sedm a níže šanci do sněmovny vstoupit. Princip: za předpokladu, že by se například kandidáti č. 3 a 4 stali ministry, mohli by podle tzv. norského zákona na dobu výkonu vládní funkce Kneset opustit a pak by se na jejich místo posunuli kandidáti ze sedmé a osmé pozice. (Stejný princip se týká samozřejmě všech stran v Knesetu.)

LIKUD

Největší izraelská strana a aktuálně největší strana opoziční pořádat volbu lídra nemusela, protože Benjamin Netanjahu (Bibi) neměl protikandidáta. Původně se mu chtěl postavit Yuli Edelstein, bývalý šéf Knesetu a ministr zdravotnictví, v předchozích volbách dvojka na kandidátce Likudu, ale pak od toho vcelku rozumně upustil. Strana tedy zorganizovala pouze primární volby kandidátů určující pořadí na volebním seznamu – konaly se 10. srpna 2022.

Volební listina Likudu je výsledkem mixu čtyř způsobů jejího sestavení. Jsou to především celostátní primární volby, o nichž tu mluvíme, dále jsou některá místa rezervovaná zástupcům regionů a zástupcům menšin a konečně několik míst obsazují kandidáti navržení předsedou strany.

Výsledek primárek Likudu sotva mohl být překvapením, byť pro některé byl zklamáním, a to nejen pro ty, kdo se umístili na listině níže, ale také pro politiky mimo Likud. Jde o to, že na nejvyšší místa za Netanahuem se dostali lidé jemu politicky nejbližší a nejvěrnější – dvojkou je Bibiho pravá ruka Yariv Levin, dále na listině najdeme jména exministrů Eliho Cohena, Yoava Galanta nebo Davida Amsalema – a tak dále. Naopak Yuli Edelstein, který chtěl kandidovat proti Netanjahuovi v boji o šéfa strany, skončil (ačkoli byl v minulých volbách dvojkou na kandidátce Likudu) na 18. místě. Předseda strany Yisrael Beiteinu a ministr financí Avigdor Lieberman to glosoval na Twitteru slovy: „Výsledky primárek Likudu zveřejněné k svátku Tu Beav: čím více milujete Bibi, tím výše se na kandidátce Likudu dostanete.“ (Tu Beav je menší židovský svátek, svého druhu obdoba našeho Valentýna – letos začal večer 11. srpna.)

Portál The Times of Israel („Rivals blast Likud as misogynist ‘Bibistan’ after primary rewards male loyalists“/12. 8. 2022) si mimoto všímá kritiky, kterou kandidátce Likudu adresovali labouristé. Na prvních deseti místech je totiž pouze jedna žena (exministryně Miri Regevová na pozici 9) a v první dvacítce jsou pouze dvě ženy (vedle Regevové je to na 20. příčce spisovatelka a poslankyně Galit Distel Atbaryanová). Tyto výtky mají ale jednu podstatnou vadu na kráse: jejich autoři neberou v potaz skutečnost, že taková je demokratická volba členů strany. Nejsou-li kvóty v souladu s míněním většiny, čemuž se u pravicové strany nelze divit, pak přednost musí mít vůle voličů.

Pro Likud je podstatnější, že mu srpnové šetření předpovídá 33 až 35 křesel ve 120členném Knesetu. Zůstává tedy nejsilnější stranou a jak uvidíme níže, i se svými spojenci a v koalici s novou stranou Duch sionismu (též Sionistický duch) by mohl mít reálnou šanci vytvořit většinovou vládu.

Však také šéfka Ducha sionismu, ministryně Ayelet Šakedová, si odpustila nemístné jízlivé či ironické poznámky a po zveřejnění výsledků primárek Likudu moudře prohlásila: „Duch sionismu vyzývá nové vedení Likudu, aby mluvilo silným hlasem – chceme jednotu a stabilitu.“

VÝZKUM ZVEŘEJNĚNÝ 12. SRPNA

Informoval o něm server Arutz Ševa („New poll: Yesh Atid gains seats as its bloc weakens“). Zde je zisk křesel, který dává jasnou šanci Netanjahuovi a je zlověstný pro koalici na současném půdorysu.

Nynější pravicová opozice:

Likud ... 33

Náboženští sionisté ... 10

Ultraortodoxní Šas ... 9

Ultraortodoxní UTJ ... 7

Celkem ... 59

Arabská opozice

Společná kandidátka ... 6 (bez koaličního potenciálu)

Nynější široká koalice:

Centristická Yeš Atid ... 25

Středopravá aliance Modrobílí + Nová naděje ... 10

Labouristé (levice) ... 7

Pravicová Yisrael Beiteinu ... 5

Pravicový Duch sionismu ... 4

Arabský Raam ... 4

Ultralevý Meretz ... 0

Celkem ... 55

Současná dosluhující koalice by tedy na nadpoloviční většinu nedosáhla. Pokud by byl pověřen sestavením vlády Netanjahu, což lze předpokládat – šlo by o vítěze voleb -, pak s 59 mandáty jeho bloku a s připojením Ducha sionismu by získal solidní nadpoloviční většinu 63 křesel. Naděje na vytvoření vlády pod vedením Likudu je za tohoto rozložení sil zcela reálná.

Pokračování příště ...

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 12.8.2022 22:51 | karma článku: 0.00 | přečteno: 62x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7349 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Michal Vimmer

Kdy padne Fiala ?

Nespokojenci jsou zoufalí : parlament zabetonovaný pohodlnou většinou Fialové 5ky slibuje jen další 3 roky beznaděje. Když si odmyslíme, že místo Fialovy party je v nabídce jedině Babiš, nevězíme po krk v bahně, ale v mlze, že by

8.12.2022 v 14:41 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 725 | Diskuse

Václav Kunft

Tak on Putin vlastně chrání Ukrajinu před Polskem.

Bajkař Putin přišel s dalším výmyslem, ruský medvěd chrání krasavici Ukrajinu před nenasytným polským zubrem.

8.12.2022 v 9:49 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Trocha drobností z historie

Každý převrat ve společnosti je příležitostí k tomu, jak se dostat k penězům a majetku, jak uchvátit moc a jak ovládat společnost. Potvrzuje to historie nejméně už od cca 15. Století.

8.12.2022 v 7:04 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 375 |

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 755 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...