Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Bejtar Jeruzalém: Záchrana na poslední chvíli

10. 08. 2022 19:56:42
Necelé dva týdny před zahájením fotbalové Premier League v Izraeli (20. 8.) nebylo jasné, zda mezi 14 kluby bude také kdysi hvězdný tým Bejtar Jeruzalém. Hrozbou byly finanční problémy, přesněji vysoké dluhy.

Ty podle izraelských médií dosahují výše přibližně 30 milionů nových izraelských šekelů (1 NIS = aktuálně 7,22 CZK). Pokud by tato záležitost nebyla vyřešena do 10. srpna 2022 12 hodin izraelského letního času (termín pro odevzdání rozpočtu klubu fotbalovému svazu), hrozil Bejtaru sestup s největší pravděpodobností nikoli „pouze“ o úroveň níže, tedy do 2. národní ligy, ale do soutěže třetí výkonnostní úrovně – ligy Alef. To by pro fanoušky druhdy slavné fotbalové značky (6x vítěz ligy, 7x držitel trofeje Pohár státu) byla hodně drsná realita.

Situaci zkomplikovalo policejní stíhání majitele Bejtaru Mošeho Hogega kvůli údajným sexuálním zločinům a podvodům s kryptoměnami, neboť mu byly obstaveny účty a on nemohl participovat na řešení dluhového problému. Kromě toho selhala možnost, že by se spolumajitelem klubu stal šejk Hamad bin Khalifa al Nahyan, člen vládnoucí rodiny ve Spojených arabských emirátech, který chtěl do Bejtaru napumpovat desítky milionů dolarů (a skoncovat s rasismem militantní části fanouškovské rodiny). Velká naděje ovšem skončila dřív než začala: ukázalo se, že jmenovaný šejch z Emirátů na tom není finančně tak skvěle, jak sám prezentoval. Když transakci prověřovala Izraelská fotbalová asociace, zjistila, že většinu jeho aktiv tvoří venezuelské státní dluhopisy s nulovou hodnotou, že šejch vlastní desítky neaktivních společností a mimoto měl problém doložit oficiální osvědčení o bezúhonnosti. Z dohody tedy nebylo nic.

Další naději pro klub představoval podnikatel Barak Abramov, majitel fotbalového klubu Bnej Jehuda Tel Aviv. Ten projevil zájem o koupi Bejtaru, vlastnictví Bnej Jehudy se vzdal, nicméně náklady na vyřešení dluhu nechtěl nést sám. Požadoval úvěr od jeruzalémského magistrátu a když takový příslib nedostal, v úterý 9. srpna 2022, tedy v šibeničním čase před termínem, kdy situace musela být vyřešena (10. 8. 2022 – viz výše), roztrpčen oznámil, že záměr koupit Bejtar dává k ledu. To by pro jeruzalémský celek definitivně znamenalo pohromu v podobě odchodu z nejvyšší ligy.

Nicméně zázraky se dějí. Téhož dne (9. 8. 2022) se do věci vložil bývalý starosta Jeruzaléma Nir Barkat (velký sportovní fanoušek, který má mimo jiné obří zásluhu na tom, že v Jeruzalémě je každoročně pořádán mezinárodní maraton). Do pozdních nočních hodin jednal s Mošem Hogegem a Barakem Abramem a podařilo se mu dát Bejtaru šanci. Podle zpráv ze středečního (10. 8. 2022) dopoledne souhlasil Barak Abram, že se stane novým majitelem Bejtaru; předcházela tomu informace Nira Barkata, že zahraniční obchodník (z JAR) poskytne jeruzalémskému klubu dar ve výši dvou milionů NIS. Vedle toho byla dohodnuta řada dalších finančních plnění jak ze strany Abramova (pro něj přijatelných), tak ze strany magistrátu, který vypracoval plán, jak pomoci financovat klub v následujících letech.

Důležitý „detail“: o 24 hodin, tedy do čtvrtka 11. srpna 2022 (12:00 izraelského letního času) byl posunut termín, do kterého musí už nový majitel Bejtaru Barak Abramov předložit Izraelské fotbalové asociaci ke schválení rozpočet klubu.

Bylo to všechno na poslední chvíli, ale pokud se nestane nic nečekaného, mohou si být fanoušci Bejtaru Jeruzalém jisti, že budou i nadále chodit na metropolitní Teddyho stadion podporovat klub hrající nejvyšší izraelskou fotbalovou ligu.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 10.8.2022 19:56 | karma článku: 5.81 | přečteno: 98x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7351 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Ziegler

Do fotbalu politiku netahat, platí i pro Srby

FIFA potrestala Srbsko pokutou 20 000 euro za to, že její fotbalisté měli v šatně na šampionátu v Kataru mapu své země i s Kosovem jako její součástí. V pořádku, pak ale pokutujme i Maroko za palestinskou vlajku.

8.12.2022 v 11:55 | Karma článku: 26.37 | Přečteno: 1057 | Diskuse

Josef Nožička

Katarské pokrytectví číslo dvě – tentokrát v režii fotbalistů Německa

Fotbalová reprezentace Německa patří na letošním MS v Kataru k týmům, jejichž vystoupení se bude ještě dlouho rozebírat.

7.12.2022 v 9:53 | Karma článku: 33.90 | Přečteno: 1261 | Diskuse

Aneta Kohlmannová

Sparta byla ve světě hodně uznávaná a měla své jméno, říká Eliška Krejčová-Fürstová

Dvacet osm domácích titulů mistryně republiky, jedenáct týmových titulů se Spartou, sedm medailí z mistrovství světa. V roce 2017 získala ve svých devadesáti letech titul vicemistryně světa veteránek. Jedním slovem - neuvěřitelná

7.12.2022 v 9:32 | Karma článku: 6.37 | Přečteno: 155 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Josef Nožička

Katarské pokrytectví Jaromíra Bosáka i některých politiků

Byť reportér ČT Jaromír Bosák není v souvislosti s probíhajícím MS v Kataru tak významnou postavou jako například Messi, Ronaldo nebo Mbappé, i on se svým komentováním podílí na jeho propagaci.

6.12.2022 v 7:03 | Karma článku: 36.90 | Přečteno: 1184 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...