Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Na okraj zprávy AI o Ukrajině

8. 08. 2022 22:22:08
Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svých slov „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

Ve čtvrtek 4. srpna vydala kritickou zprávu o počínání ukrajinské armády během současné obrany před brutální ruskou agresí. Vyvolala tím značnou kontroverzi. Zprávu odmítlo ukrajinské vedení v čele s prezidentem Zelenským a kde kdo v zahraničí, šéfka ukrajinské pobočky AI Pokalčuková kvůli vyznění zprávy odstoupila. Podle ní se „zpráva stala nástrojem ruské propagandy“, což je samozřejmě pravda.

Připomeňme z webu české pobočky AI (5. 8. 202), co bylo kritizováno: „ ... ukrajinské síly operující na Donbasu, Charkově a Mykolajivu ohrožovaly civilisty tím, že se zdržovaly v civilních budovách, v hustě obydlených oblastech, a útočily z nich. Mezi ně patří školy, nemocnice i obytné budovy. Tím byli ukrajinští civilisté vystaveni vážnému nebezpečí. Podle mezinárodního humanitárního práva (válečného práva) jsou útoky na civilní budovy zakázány. Pokud jsou však civilní budovy využívány k vojenským účelům, mohou tuto ochranu ztratit a stát se cílem ruských sil. Zahájení útoků z obydlených oblastí také vystavuje civilisty riziku odvetných útoků.“

Odmítám se nechat vtáhnout do pasti zaujetím stanoviska, zda či nakolik má nebo nemá AI v této záležitosti pravdu. Považuji nicméně za nanejvýš opovážlivé, dovolí-li si někdo, kdo nestojí tváří v tvář ruským agresorům, Ukrajincům radit, jak si mají vojensky počínat, aby byli aktivisté v organizacích typu AI spokojeni.

Zajímá mě něco jiného. AI svojí „ukrajinskou zprávou“ nastavila určitý metr. Stejným by měla hodnotit i jiné konflikty. V této souvislosti obrátím pozornost čtenářů na názorový článek Michaela Starra publikovaný v listu The Jerusalem Post. V nadpise se M. Starr ptá: Odsoudí Amnesty taktiku Islámského džihádu stejně jako odsoudila Ukrajinu? („Will Amnesty condemn Islamic Jihad’s tactics as it did Ukraine?"/7. 8. 2022).

Autor připomíná, že Islámský džihád (v Pásmu Gazy) očividně používá naprosto stejnou taktiku, z níž AI nařkla Ukrajinu. Pokud nevládní organizace (AI) neodsoudí teroristickou skupinu (Islámský džihád) za tyto činy, ukáže světu nejen svou politickou zaujatost, ale také ohromující projev pokrytectví.

Neboť teroristé v Pásmu Gazy, nejen Islámský džihád, ale také vládnoucí Hamas, mají odpalovací stanoviště raket v husté civilní zástavbě. M. Starr připomněl, že letos na konci července zveřejnila izraelská armáda dokumentaci ukazující sklad zbraní Hamasu v sousedství nemocnice Al Shifa Hospital a tunel používaný teroristy přímo pod školou provozovanou organizací UNRWA (Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě). Autor také konstatuje, že nic nenasvědčuje tomu, že by Islámský džihád vyzýval civilisty k evakuaci lokalit, které využívá v boji proti Izraeli (tj. míst, která mohou být cílem odvetných akcí izraelské armády) – totéž dává AI za vinu Ukrajincům. Svůj článek uzavírá připomínkou, že do nedělního rána (7. 8.) AI nevydala žádný komentář k taktice používané Islámským džihádem v Pásmu Gazy, ani k operaci („Breaking Dawn) jako takové.

Za sebe dodám, co můžeme od AI v záležitosti palestinských teroristů útočících na Izrael očekávat, když letos posledního ledna publikovala drsnou a jednoznačně proti Izraeli formulovanou zprávu, která demokratický a právní Izrael označila jako stát apartheidu. Ten, kdo publikuje takovéto nehorázné lži a nesmysly bude při hodnocení nenáviděného, ale teroru se bránícího Izraele na jedné a teroristických agresorů na druhé straně sotva objektivní. To dříve projde velbloud uchem jehly.

AI udělala v minulosti na poli lidských práv mnoho užitečného, to nelze popřít. Současně se ale některými svými postoji zbytečně zdiskreditovala a stále v tom pokračuje. Ke své vlastní škodě.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 8.8.2022 22:22 | karma článku: 25.47 | přečteno: 598x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 233 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7338 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2396 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Putinovi lidé beztrestně loupí, další důkaz z Ukrajiny

Dříve se lupiči maskovali, aby je nebylo poznat. Ti rusáčtí se ovšem nemaskují, protože se za své zločiny nestydí. Tak jako blízký Putinův spolupracovník Alexandr Tkačov, který na Ukrajině ukořistil 160 000 hektarů pozemků.

8.12.2022 v 17:52 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Někde v dálce trubky končí ….

Jaké trubky? Plynové. Končí u moří severních, jižních, v Rusku, v Norsku a jinde. Ať už jde o plynovody, kdy je plyn tlačen z velké dálky, či plynovody, kdy je čerpán v přístavech z lodí a dále tlačen potrubím ke spotřebiteli.

8.12.2022 v 17:18 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 86 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Kdo je zločinec a kde je?

Mrazí mě z toho, jak zločinci minulí a dnešní jsou jako přes kopírák. Dohadovat se, jestli je horší zločinecká banda uvnitř nebo vně našich hranic, toho se neúčastním. Naše planeta není jediná, kde se něco dělo a děje.

8.12.2022 v 10:58 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jaromír Šiša

Výročí bitvy u Slavkova po covidovém půstu,

aneb kdo si hraje nezlobí a může u toho i střílet. Dva virové roky zapříčinily, že účast byla víc než hojná. Už pár let zpět se vzpomínkové akce konají na dvou místech. Prvním je samotná rekonstrukce bitky pod Santonem a

8.12.2022 v 10:06 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 307 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...