• Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Atletika: Drama na juniorské mistrovství světa

5. 08. 2022 14:27:45
Dokážete si představit šest tisícin sekundy? Doba bez moderní techniky nezměřitelná. Přesně o tento doslova zlomek času byl v cíli dřív nový mistr světa ve finále běhu na 200 metrů.

V prvních šesti dnech srpna 2022 se koná v Cali na jihozápadě Kolumbie atletické MS juniorů (sportovců do 20 let).

V disciplíně sprint na 200 m juniorů bylo už od rozběhů zřejmé, kdo by mohl zasáhnout do bojů o titul šampiona.

První skončil Letsile Tebogo z Botswany (označovaný jako nový Usain Bolt), který se jako jediný ze 48 závodníků dostal v rozbězích pod hranici 20 sekund – jeho čas: 19,99 sec. Za ním jako druhý Blessing Akawsi Afrifah, reprezentant Izraele, syn ghanských imigrantů. V cíli byl za 20,37 sec.

Budou tito dva bojovat o zlatý kov? Semifinále naznačilo, že nejspíš ano. Tentokrát si místa prohodili:

1. Afrifah ... 20,17 sec

2. Tebogo ... 20,23 sec

Krátce poté byl sportovní Izrael na nohou. Afrifah vytvořil nový národní juniorský rekord na této trati a příznivci izraelské atletiky začali doufat, že by se jim mohl splnit stejný sen jako běžci: zisk titulu světového šampiona pro Izrael.

Finále se běželo ve čtvrtek 4. srpna v šest hodin večer místního času, v Izraeli byly kvůli časovému posunu dvě hodiny po půlnoci, tedy už pátek 5. srpna.

Afrifah, nebo Tebogo?

Drama, jaké na vrcholném sportovním podniku dokáže vybičovat emoce na hranici maxima. Oba závodníci doběhli do cíle ve stejné čase. Oba jako jediní ze všech osmi finalistů pod dvacet sekund: 19,96 sec.

Rozhodovala cílová fotografie. Ta určila, že Afrifah doběhl jako první v čase 19:96/.954/ sec, zatímco Tebogo byl o šest tisícin sekundy pomalejší ... 19,96/.960/. Neuvěřitelné!

V bezmála 12 tisíc kilometrů vzdálené malé zemi na Blízkém východě mohli slavit. Izrael má juniorského mistra světa v běhu na 200 metrů. Výkon Afrifaha navíc znamená nový izraelský rekord a rekord šampionátu. Ale to jsou především údaje do statistiky. Nejdůležitější je zlatá medaile.

FOTOODKAZ

S překvapeným výrazem ve tváři: Jsem mistrem světa! Afrifah s izraelskou vlajkou po vítězném běhu na 200 metrů./ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 5.8.2022 14:27 | karma článku: 10.03 | přečteno: 231x