Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Putin očima oligarchy

31. 07. 2022 17:07:55
Není tajemstvím, že ruský prezident má vedle fanouškovského klubu oligarchů také řadu oponentů. Patří k nim Leonid Nevzlin. Známý je svým působením v top managementu někdejší ruské privátní ropné společnosti Jukos.

O této firmě, jejíž neznámější tváří je oligarcha Chodorkovskij, také odpůrce Putina, se má za to, že ji Putinův režim cíleně zlikvidoval – přesněji nezákonně vyvlastnil. Samotný Chodorkovský byl za údajné podvody odsouzen; v ruských kriminálech strávil deset let.

RUSKÉ OBČANSTVÍ – CEJCH HANBY

Nevzlin se narodil v Moskvě (*1962) do rodiny litevských Židů. V roce 2003 emigroval do Izraele, čímž se zachránil před ruským soudem a vězením, neboť Izrael nevyhověl žádosti o jeho vydání. Nejvyšší soud Izraele v roce 2008 dospěl k závěru, že neexistují důkazy, které by Nevzlina přímo spojovaly s obviněním proti němu vzneseným. To obvinění je obzvlášť fantasmagorické: časopis Forbes napsal v pátek 1. srpna 2008, že Nevzlinovi bylo kladeno za vinu zorganizování pěti vražd (obr. 1). A co je ještě děsivější, byl uznán vinným a v nepřítomnosti odsouzen na doživotí. Obhajoba hovořila v této souvislosti o frašce.

... obr. 1/Zdroj: Web Forbes.com.

Po ruské agresi na Ukrajinu se Nevzlin vzdal občanství RF. Se slovy „ruské občanství se stalo známkou hanby, kterou už nechci nést. Jsem proti válce, jsem proti okupaci a jsem proti vyhlazování ukrajinského lidu. Jsem občanem Izraele a kdybych měl pomýšlet na další občanství, byl bych hrdý, kdybych obdržel ukrajinský pas.“ (Izraelský server Globes, 9. 3. 2022)

CÍL: ZNIČIT UKRAJINU

Portál The Times of Israel zveřejnil 30. července 2022 obsáhlý rozhovor s Nevzlinem („Exiled oligarch in Israel: Putin doesn’t want to annex Ukraine, but to destroy it“ – obr. 2), který vedla novinářka, politická analytička a bývalá poslankyně izraelského parlamentu Ksenia Světlova, rovněž rodačka z moskevské diaspory.

... obr. 2/Zdroj: Server The Times of Israel.

Už druhá část titulku interview je výmluvná: Putin nechce Ukrajinu anektovat, chce ji zničit.

Počínání agresora tomu nasvědčuje.

Z rozhovoru vybírám několik myšlenek, které se týkají Putina a války na Ukrajině. Úvodní otázka: Překvapila vás ta válka?

Nevzlin řekl, že zpočátku takové absurditě nevěřil, ale když americká rozvědka během „vojenských cvičení“ v Bělorusku neustále tvrdila, že Putin plánuje invazi, bylo mu jasné, že soustřeďuje síly k útoku. „Bylo to něco, co jsem prostě nedokázal pochopit. A pak mi bylo všechno jasné: Takhle se chová psychopat, když mu někdo vezme hračku - spustí opotřebovací válku. Nedává to smysl, ale pak pochopíte, že tohle není vůdce státu, ale vůdce mafie s pomstychtivou a zbabělou povahou.“


Svetlova se dále zeptala, jestli může Ukrajina vyhrát. Host vysvětlil, co si představuje pod pojmem ukrajinské vítězství: Je to úplný návrat k hranicím z roku 2014. Tedy včetně Krymského poloostrova a celého území Donbasu včetně Luhansku a Doněcku. Ukrajinská vlajka musí vlát jak v Sevastopolu, tak v Simferopolu. Žádný jiný scénář nebude podle Nevzlina spravedlivý vzhledem k těžkostem a nesmírnému utrpení ukrajinského lidu.

Byznysmen má za to, že pokud Ukrajina vyhraje, bude to současně pro Putina znamenat, že prohrál - a také ztratí moc stejně jako poslední car Mikuláš II. Tuto historii Putin samozřejmě velmi dobře zná, proto si vystačí s dílčím úspěchem, který bude prezentovat jako velké vítězství. „Pokud ovládne celou oblast Donbasu, ukáže svým občanům, že vyhrál a ́zničil nacisty ́, rozšířil území Ruska, připojil Donbas ke Krymskému poloostrovu a získal kontrolu nad Azovským mořem; zbytek dokončí ruská propaganda.“

Pokud jde o Putinovy cíle a jejich změnu, Nevzlin se domnívá, že jestli vládce Kremlu zpočátku směřoval k obnově sovětského modelu a připojení Ukrajiny, Moldávie a Běloruska k Rusku, nyní je to jinak. „Putin se snaží Ukrajinu zničit. Je to zřejmé z nesnesitelného násilí a strašlivé povahy této války. Ničí rusky mluvící města, ničí lidské bytosti. Je to jeho způsob, jak se pomstít – Ukrajině a Zelenskému. Zabíjí Ukrajince a ničí infrastrukturu. Každého, kdo se bude podílet na obnově čeká odklízení ruin a výstavba od nuly. Nejprve šly zvěsti, že chce ukrajinský majetek rozdělit mezi jemu blízké oligarchy. Pokud by tomu tak bylo, nezničil by Azovstal, ale ocelárnu by převzal, aby ji později předal svým společníkům.“

Host dodal: „Stejně bojoval Putin v Sýrii a právě tak Hitler ve druhé světové válce. Viděla jste pole v Donbasu, které bylo poseté bombami a výbušninami? To je jeho vize Ukrajiny.“ Odpověď uzavřel neblahou předpovědí: „Válka potrvá ještě dlouho.“

A šance na změnu v Rusku?

Nevzlin míní: „V ruském případě mě napadá mechanismus z roku 1917, který vedl k rezignaci cara Mikuláše II. a předání moci ruskému parlamentu — je to zformování dočasné koaliční vlády a poté zřízení ústavní rady k vytvoření nové ústavy. Lze předpokládat, že takový proces by trval několik let. V tuto chvíli ale nevidím v Rusku žádný pozitivní vývoj. Aby se stalo reformovanou a svobodnou zemí, musí nejprve přestat být impériem (mít velmocenské uvažování - LS). Stále jsme v éře rozpadu sovětského impéria. V roce 1991 všichni říkali, že proces (rozpadu SSSR – LS ) byl dokončen téměř bez krveprolití. Ukázalo se, že zabíjení bylo odloženo na pozdější dobu.“

Závěr na právě optimistický, ale vedoucí k zamyšlení. Nemusíme chovat k jednomu z bývalých ruských oligarchů osobní sympatie, nemusíme se vším souhlasit, nicméně v každém případě jeho názory stojí za pozornost. A v tom podstatném má bezpochyby pravdu: Putin se chová jako psychopat. O to je nebezpečnější, nevypočitatelnější.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 31.7.2022 17:07 | karma článku: 19.92 | přečteno: 378x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 332 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.00 | Přečteno: 383 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4909 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Balvín

Vláda národní katastrofy

Současné pětikoaliční vládě Petra Fialy se začalo říkat Vláda národní katastrofy. Nutno říci, že plným právem, alespoň co se týče rozpočtové odpovědnosti.

5.10.2022 v 16:21 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 431 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Tak pro ruské veterány je Putin idiot

Ruští váleční veteráni obviňují presidenta státu Ruské federace, že sedí v bunkru, zatímco oni jsou objektem zpackané "speciální vojenské operace".

5.10.2022 v 12:35 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jiří Turner

Ostuda? Zbabělost? Polibek smrti?

Opozici a jejím sympatizantům se evidentně nelíbí, že koalice Spolu nenasadila do prezidentské volby vlastního kandidáta, ale podpořila hned tři nezávislé. Mně se to naopak velmi líbí a považuji to za správný krok.

5.10.2022 v 9:57 | Karma článku: 36.33 | Přečteno: 3010 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Další perla z dílny Prchala nebo Andreje Babiše?

Ztráta jakýchkoli zábran, nulová soudnost a víra, že ovečky budou svého apoštola následovat nekri(o)ticky za každou cenu. Předseda ANO se vyjádřil na Twitteru k rozhodnutí koalice podporovat tři kandidáty.

5.10.2022 v 8:29 | Karma článku: 29.97 | Přečteno: 688 | Diskuse

Karel Jäger

Je možné opět sjednotit duši národa navzdory pro-Bruselské a pro-Kremelské propagandě?

Lidé si čím dál více uvědomují, že obrovsky chybujeme, když se necháváme rozeštvat proti sobě navzájem a podléháme až hysterickým náladám v touze naši protistranu pokořit, zesměšnit. Jenomže jak lze těmto tlakům čelit?

5.10.2022 v 8:02 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz