Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Putin očima oligarchy

31. 07. 2022 17:07:55
Není tajemstvím, že ruský prezident má vedle fanouškovského klubu oligarchů také řadu oponentů. Patří k nim Leonid Nevzlin. Známý je svým působením v top managementu někdejší ruské privátní ropné společnosti Jukos.

O této firmě, jejíž neznámější tváří je oligarcha Chodorkovskij, také odpůrce Putina, se má za to, že ji Putinův režim cíleně zlikvidoval – přesněji nezákonně vyvlastnil. Samotný Chodorkovský byl za údajné podvody odsouzen; v ruských kriminálech strávil deset let.

RUSKÉ OBČANSTVÍ – CEJCH HANBY

Nevzlin se narodil v Moskvě (*1962) do rodiny litevských Židů. V roce 2003 emigroval do Izraele, čímž se zachránil před ruským soudem a vězením, neboť Izrael nevyhověl žádosti o jeho vydání. Nejvyšší soud Izraele v roce 2008 dospěl k závěru, že neexistují důkazy, které by Nevzlina přímo spojovaly s obviněním proti němu vzneseným. To obvinění je obzvlášť fantasmagorické: časopis Forbes napsal v pátek 1. srpna 2008, že Nevzlinovi bylo kladeno za vinu zorganizování pěti vražd (obr. 1). A co je ještě děsivější, byl uznán vinným a v nepřítomnosti odsouzen na doživotí. Obhajoba hovořila v této souvislosti o frašce.

... obr. 1/Zdroj: Web Forbes.com.

Po ruské agresi na Ukrajinu se Nevzlin vzdal občanství RF. Se slovy „ruské občanství se stalo známkou hanby, kterou už nechci nést. Jsem proti válce, jsem proti okupaci a jsem proti vyhlazování ukrajinského lidu. Jsem občanem Izraele a kdybych měl pomýšlet na další občanství, byl bych hrdý, kdybych obdržel ukrajinský pas.“ (Izraelský server Globes, 9. 3. 2022)

CÍL: ZNIČIT UKRAJINU

Portál The Times of Israel zveřejnil 30. července 2022 obsáhlý rozhovor s Nevzlinem („Exiled oligarch in Israel: Putin doesn’t want to annex Ukraine, but to destroy it“ – obr. 2), který vedla novinářka, politická analytička a bývalá poslankyně izraelského parlamentu Ksenia Světlova, rovněž rodačka z moskevské diaspory.

... obr. 2/Zdroj: Server The Times of Israel.

Už druhá část titulku interview je výmluvná: Putin nechce Ukrajinu anektovat, chce ji zničit.

Počínání agresora tomu nasvědčuje.

Z rozhovoru vybírám několik myšlenek, které se týkají Putina a války na Ukrajině. Úvodní otázka: Překvapila vás ta válka?

Nevzlin řekl, že zpočátku takové absurditě nevěřil, ale když americká rozvědka během „vojenských cvičení“ v Bělorusku neustále tvrdila, že Putin plánuje invazi, bylo mu jasné, že soustřeďuje síly k útoku. „Bylo to něco, co jsem prostě nedokázal pochopit. A pak mi bylo všechno jasné: Takhle se chová psychopat, když mu někdo vezme hračku - spustí opotřebovací válku. Nedává to smysl, ale pak pochopíte, že tohle není vůdce státu, ale vůdce mafie s pomstychtivou a zbabělou povahou.“


Svetlova se dále zeptala, jestli může Ukrajina vyhrát. Host vysvětlil, co si představuje pod pojmem ukrajinské vítězství: Je to úplný návrat k hranicím z roku 2014. Tedy včetně Krymského poloostrova a celého území Donbasu včetně Luhansku a Doněcku. Ukrajinská vlajka musí vlát jak v Sevastopolu, tak v Simferopolu. Žádný jiný scénář nebude podle Nevzlina spravedlivý vzhledem k těžkostem a nesmírnému utrpení ukrajinského lidu.

Byznysmen má za to, že pokud Ukrajina vyhraje, bude to současně pro Putina znamenat, že prohrál - a také ztratí moc stejně jako poslední car Mikuláš II. Tuto historii Putin samozřejmě velmi dobře zná, proto si vystačí s dílčím úspěchem, který bude prezentovat jako velké vítězství. „Pokud ovládne celou oblast Donbasu, ukáže svým občanům, že vyhrál a ́zničil nacisty ́, rozšířil území Ruska, připojil Donbas ke Krymskému poloostrovu a získal kontrolu nad Azovským mořem; zbytek dokončí ruská propaganda.“

Pokud jde o Putinovy cíle a jejich změnu, Nevzlin se domnívá, že jestli vládce Kremlu zpočátku směřoval k obnově sovětského modelu a připojení Ukrajiny, Moldávie a Běloruska k Rusku, nyní je to jinak. „Putin se snaží Ukrajinu zničit. Je to zřejmé z nesnesitelného násilí a strašlivé povahy této války. Ničí rusky mluvící města, ničí lidské bytosti. Je to jeho způsob, jak se pomstít – Ukrajině a Zelenskému. Zabíjí Ukrajince a ničí infrastrukturu. Každého, kdo se bude podílet na obnově čeká odklízení ruin a výstavba od nuly. Nejprve šly zvěsti, že chce ukrajinský majetek rozdělit mezi jemu blízké oligarchy. Pokud by tomu tak bylo, nezničil by Azovstal, ale ocelárnu by převzal, aby ji později předal svým společníkům.“

Host dodal: „Stejně bojoval Putin v Sýrii a právě tak Hitler ve druhé světové válce. Viděla jste pole v Donbasu, které bylo poseté bombami a výbušninami? To je jeho vize Ukrajiny.“ Odpověď uzavřel neblahou předpovědí: „Válka potrvá ještě dlouho.“

A šance na změnu v Rusku?

Nevzlin míní: „V ruském případě mě napadá mechanismus z roku 1917, který vedl k rezignaci cara Mikuláše II. a předání moci ruskému parlamentu — je to zformování dočasné koaliční vlády a poté zřízení ústavní rady k vytvoření nové ústavy. Lze předpokládat, že takový proces by trval několik let. V tuto chvíli ale nevidím v Rusku žádný pozitivní vývoj. Aby se stalo reformovanou a svobodnou zemí, musí nejprve přestat být impériem (mít velmocenské uvažování - LS). Stále jsme v éře rozpadu sovětského impéria. V roce 1991 všichni říkali, že proces (rozpadu SSSR – LS ) byl dokončen téměř bez krveprolití. Ukázalo se, že zabíjení bylo odloženo na pozdější dobu.“

Závěr na právě optimistický, ale vedoucí k zamyšlení. Nemusíme chovat k jednomu z bývalých ruských oligarchů osobní sympatie, nemusíme se vším souhlasit, nicméně v každém případě jeho názory stojí za pozornost. A v tom podstatném má bezpochyby pravdu: Putin se chová jako psychopat. O to je nebezpečnější, nevypočitatelnější.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 31.7.2022 17:07 | karma článku: 19.92 | přečteno: 379x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7346 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Michal Vimmer

Kdy padne Fiala ?

Nespokojenci jsou zoufalí : parlament zabetonovaný pohodlnou většinou Fialové 5ky slibuje jen další 3 roky beznaděje. Když si odmyslíme, že místo Fialovy party je v nabídce jedině Babiš, nevězíme po krk v bahně, ale v mlze, že by

8.12.2022 v 14:41 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 725 | Diskuse

Václav Kunft

Tak on Putin vlastně chrání Ukrajinu před Polskem.

Bajkař Putin přišel s dalším výmyslem, ruský medvěd chrání krasavici Ukrajinu před nenasytným polským zubrem.

8.12.2022 v 9:49 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Trocha drobností z historie

Každý převrat ve společnosti je příležitostí k tomu, jak se dostat k penězům a majetku, jak uchvátit moc a jak ovládat společnost. Potvrzuje to historie nejméně už od cca 15. Století.

8.12.2022 v 7:04 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 375 |

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 755 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...