Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Cestování: K jedné tragické dopravní nehodě

30. 07. 2022 22:28:10
Poměrně rovné a dlouhé pobřežní silnice v Egyptě svádějí k rychlé, ba divoké jízdě. Však si ji místní řidiči hojně dopřávají. V destinacích pak také ti, kdo převážejí turisty, ať už autobusy, mikrobusy nebo vozy taxi.

Kdo měl tu čest, ví své.

Ačkoli se v Egyptě, pokud jde o stav silnic, za současného prezidenta Sisiho mnohé zlepšilo, ne všechny komunikace jsou na bláznivou jízdu uzpůsobené. Návštěvník by si mohl myslet, že muži za volantem vezmou do úvahy, že mají za své klienty odpovědnost a tomu by měli přizpůsobit rychlost jízdy. Ne vždy jsme toho ale svědky.

Ve čtvrtek 28. července se skupina sedmi mladých Izraelců vracela z dovolené v oblasti Dahabu na jihovýchodním pobřeží Sinaje. Cestovali k severu – za městem Nuweiba je čekal poslední úsek cesty do Taby, za nímž je hraniční přechod do Izraele a město Eilat (viz obr. 2).

K dopravě si vybrali taxi mikrobus, jehož řidič, kromě toho, že jim pouštěl hebrejské písničky, patřil do skupiny „spěchačů“. Tragédie na sebe nenechala dlouho čekat. Za Nuweibou se mikrobus při zběsilém předjíždění srazil s protijedoucím nákladním autem: dva Izraelci zahynuli – Yuval Kešetová (24) z Haify a Moše Matan Luzon (25) z Petach Tikvy. Dalších pět pasažérů bylo zraněno – lehce až středně těžce.

Egyptský server Ahramonline o události referoval ještě téhož dne a spokojil se s konstatováním, že „všichni zranění turisté byli převezeni do místního zdravotnického střediska“. Více informací přinesla izraelská média – a není to příjemné čtení. Server The Times of Israel 29. července („Israeli hurt in fatal Sinai crash claims Egyptians mistreated group, withheld help“) přinesl svědectví účastnice nehody Naamy Banonové. Podle její zkušenosti se Egypťané nezachovali tak, jak by člověk od hostitelů čekal.

Poznatek první: Přednost při poskytování první pomoci dostal řidič, teprve pak přišli na řadu zranění Izraelci. (Správnost postupu je ovšem obtížné posoudit, neznáme-li detailní následky nehody.)

Poznatek druhý: Zranění byli odvezeni do zdravotnického zařízení v Nuweibě, kde jim zprvu zaměstnanci nedovolili použít telefon, aby mohli kontaktovat izraelské úřady s žádostí o pomoc. Později se jeden zaměstnanec uvolil, že na svém smartphonu otevře mobilní hotspot, aby mohli do Izraele úřadům a rodinám zavolat.

Poznatek třetí: Když do zdravotnického centra přijely sanitky, aby zraněné přepravily na hranici, byla požadována platba předem. Banonová tvrdí, že nikdo z nich neměl u sebe hotovost (což je samozřejmě chyba), ale blíže neurčený izraelský pár na místě činu souhlasil, že zaplatí 1200 egyptských liber za každého ze zraněných.

Poznatek čtvrtý: „Zranění a psychicky zlomení“ turisté byli odvedeni k místnímu soudu, kde museli podepsat lejstra, v nichž bylo uvedeno, že úřady se zříkají odpovědnosti za to, co se stalo; teprve pak byli odvezeni na hraniční přechod v Tabě. (Tento byrokratický proces působí dojmem, že se Egypťané chtěli pojistit před případnými žalobami, což je ovšem více než problematické.)

Poznatek pátý: Podle zpráv hebrejských médií byly vrtulníky Izraelských obranných sil (patřící záchranné Jednotce 669) připraveny převézt zraněné z Nuweiby do vlasti, ale egyptská strana nedala strojům povolení k provedení této operace. Tím se návrat zraněných zpozdil o několik hodin.

Nicméně zranění se ještě ve čtvrtek dostali do eilatské Joseftalovy nemocnice, zatímco ostatky smrtelně zraněných byla vráceny do Izraele v pátek ráno.

Netvrdím, že všechno se odehrálo přesně tak, jak Banonová popsala, na druhou stranu, i kdyby to byla pravda jen zčásti (byť obtížně hledám důvody, proč by si měla vymýšlet), nezbývá, než se před cestou do Egypta modlit, abychom se tam nikdy nestali přímými účastníky dopravního nehody. Ta je vždycky hrůzným zážitkem a když se k tomu ještě „záchranáři“ chovají řekněme orientálně, pak vskutku není o co stát.

Jistě: neznáme všechny podrobnosti, nevíme, jak byli turisté pojištěni a spoustu dalších věcí, ale některé aspekty chování kompetentních osob hostitelské země, která si ve vztahu k turistice tak zakládá na dobré pověsti, jsou přinejmenším zvláštní.

... obr. 1/Silnice vedoucí z Nuweiby do Taby podél pobřeží Akabského zálivu, na níž k tragické nehodě došlo. (Foto: Autor článku)

... obr. 2/Orientační mapa obsahující místa, o nichž je v článku řeč. Podklad: Web Freewectormaps - volná licence s povinnou atribucí: https://freevectormaps.com/egypt/EG-EPS-02-0001?ref=atr .

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 30.7.2022 22:28 | karma článku: 11.76 | přečteno: 378x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 232 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 692 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7337 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2396 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Devastace stareho haviřskeho města

Je to smutny pohled. Studene ulice prosluleho haviřskeho města su prazdne. Mnoho věhlasnych hospod, kaj se haviři po šichtě schazali splachnut podzemni prach, zkrachovalo.

8.12.2022 v 11:11 | Karma článku: 38.05 | Přečteno: 1587 |

Petr Havránek

Cesta severním Vietnamem

Vietnam, země na jihovýchodě Asie byla v mém hledáčku již dvakrát. Ale pokaždé se mi do odletu připletly nějaké nepříjemnosti a z cesty sešlo. Tentokrát vše klaplo. Do třetice všeho dobrého, snad ...

6.12.2022 v 15:31 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 410 | Diskuse

Aleš Gill

Neznámá místa 10. - Zelené peklo uprostřed Mexika

Osm hodin jízdy autem severně od Mexico City leží místo, o kterém jste nejspíše nikdy neslyšeli. Uprostřed neprostupné džungle a hor je zahrada, která - kdyby byla v Evropě - bude v učebnicích a obležená davy turistů. Ale není.

6.12.2022 v 8:57 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 312 | Diskuse

Ladislav Větvička

Nejkratši cesta k horam vyššim jak Mont Blanc

Fčil, když sudruh Putin vylečil svět od korony a většina zemi světa upustila od koronopodfukovych opatřeni, je zase na chvilu jednoduche dostat se pod pěti tisicovky. Na chvilu. Bo co se polityci naučili, brzo využiju zas.

2.12.2022 v 11:11 | Karma článku: 44.19 | Přečteno: 3391 |

Ladislav Větvička

Jak sem na Kavkaze organyzoval druhu frontu

Ozvalo se zvoněni wocapu, což je super věc, bo se možete volat s lidma z druheho konca světa, vidět na jejich pysky a je to zadarmo. Teda uplně ne, stoji to stokorunu měsičně, když mate tu ukrajinsku kartu.

1.12.2022 v 18:18 | Karma článku: 43.57 | Přečteno: 3310 |
Počet článků 4261 Celková karma 18.85 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...