Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

K článku Jaromíra Šiši o Janu Husovi

6. 07. 2022 18:47:05
Kolega Jaromír Šiša publikoval 6. července na blogu iDNES článek „Jan Hus. Jak a čím začít?“ Text stojí za pozornost, stejně jako kolekce fotografií z „Husova domu“. Mě zaujal popisek u posledního snímku.

Je na něm vyobrazeno smířlivé vyjádření někdejšího římskokatolického papeže Jana Pavla II, které mj. obsahuje lítost nad krutou smrtí Mistra Jana. J. Šiša k tomu dodává: „V náboženských otázkách plavu ke dnu, nicméně je jistě důvod, proč za svoji mučednickou smrt nebyl ještě svatořečen.“

Jde o důležitý aspekt Husovy kauzy, proto se u něj zastavme.

Především si musíme říci, kým by měl být Jan Hus svatořečen. Zřejmě je míněna římskokatolická církev. Vycházím z toho, že 1/ Hus byl od svého vysvěcení téměř celý život římskokatolickým knězem (jako římskokatolický kněz ovšem nezemřel – viz níže); 2/ protestantské (reformační) církve něco takového jako kanonizaci (svatořečení) ve své praxi nemají.

Pro úplnost dodejme, že k Husovi se hlásí také církev pravoslavná a starokatolická; obě ho vnímají jako svatého mučedníka.

Z výše uvedeného je zřejmé, že má smysl zabývat se pouze o kanonizaci Husa římskokatolickou církví – a ovšem také si musíme říci, proč něco takového není možné. Komplikovanému procesu svatořečení by totiž musel předcházet proces Husovy rehabilitace. Nezapomeňme, že Hus byl ještě jako římskokatolický kněz kostnickým koncilem právoplatně (z hlediska oficiálního pohledu papežské církve) odsouzen jako kacíř, přičemž byl následně odsvěcen čili na popraviště už nešel jako katolický duchovní.

Je bezpochyby sympatické, že římský papež vyjádřil lítost nad krutou smrtí kostnického mučedníka, ale to nic nevypovídá o rehabilitaci Husa římskokatolickou církví. Pokud by římskokatolická církev oficiálně prohlásila, že odsouzení a upálení Husa byla chyba, musela by současně překročit svůj stín a uznat, že kostnický koncil se v Husově kauze dopustil justiční vraždy. Něco takového od římskokatolické církvi sotva můžeme očekávat. (Jedno srovnání: Představme si, že by nynější šéfka KSČM vyjádřila lítost nad krutou smrtí Milady Horákové, současně by ale oficiálně komunistická strana zastávala názor, že proces s ní byl v pořádku, verdikt že byl spravedlivý a vynesen po právu a že tedy o žádnou justiční vraždu nešlo.)

O Husově rehabilitaci římskokatolickou církví se vedou teoretické debaty dlouhodobě. Dovolím si seznámit čtenáře s pohledem docentky Evy Melmukové, evangelické farářky a historičky. Ta se touto otázkou zabývala v květnu 2000 na valné hromadě historické společnosti Veritas; text přednášky doc. Melmukové pak zveřejnil web společnosti v rubrice „Stanoviska a názory“. Z obsáhlého pojednání vybírám dvě klíčové pasáže.

Doc. Melmuková nejprve cituje z knihy „Husův proces“ právního historika doc. Jiřího Kejře, DrSc:

Právně–teologická a morální rovina, na které stál Hus, není slučitelná s rovinou právní, na které stáli jeho soudcové. V rozporu mezi morálkou a právem, který se nejednou projevil v různých právních systémech, byla pro Husa rozhodující kategorií morálka a vůle řídit se dle zákona Božího. Z hlediska jeho současnosti a někdy hodně drsné reality to bylo myšlení iluzivní, byly to představy, jak by právo mělo vypadat. Podle norem kanonického práva, které aplikoval soudní tribunál koncilu, podle rozhodnutí legitimisticky uvažujících soudců se Hus provinil. Mezi Husem a jeho soudci zela nepřekročitelná propast.

A z tohoto Kejřova pohledu vychází doc. Melmuková, když říká:

Určitá společnost totiž může rehabilitovat jenom někoho, kdo do ní patří, kdo je touto společností uznáván jako její člen. Mistr Jan Hus nezemřel jako římskokatolický kněz, Mistr Jan Hus byl odsvěcen a žádné sympozium v Římě se nevyjádřilo k tomuto jeho odsvěcení. Nikdo nikde se nevyjádřil k tomu, že by měl být rehabilitován v této věci. K tomu upozorňuji a je to zajímavé: uvažuje se teď v souvislosti s tzv. čarodějnickými procesy, že bude rehabilitován bývalý mohelnický děkan Krištof Lauttner ze severní Moravy, jistě statečný člověk a křesťan, který se za ty neprávem obviněné nešťastné „čarodějnice“ postavil a byl nakonec odsouzen stejně jako ony. Arcibiskup Graubner se vyjádřil, že je snaha rehabilitovat ho vrácením jeho kněžství. Lauttnera ovšem je možné rehabilitovat, ten se jenom postavil za „čarodějnice“, které dnes už nechceme soudit a upalovat a uznáváme to. Ale Mistra Jana Husa nemůže nikdo v římskokatolické církvi rehabilitovat, Mistru Janu Husovi nemůže nikdo jeho členství vrátit, protože jeho názory nemohou být uznány za pravověrné. Nebyl by dnes upálen, ale byl by ve svých názorech odsouzen stejně jako před staletími. A to je důvod té nepřekonatelné propasti. V čem? Samozřejmě v otázce církve. Ecclesiologie Mistra Jana Husa staví tuto nepřekonatelnou překážku.

Čili: nelze-li Mistra Jana Husa rehabilitovat, myšleno v rámci římskokatolické církve, nelze ho ani v rámci téže církve blahořečit a posléze svatořečit.

Tím jsem chtěl přispět do případné diskuse na téma, které ve svém článku a fotoblogu otevřel Jaromír Šiša. Tedy vyjádřit se k jeho poznámce, že jistě existuje důvod, proč nebyl M. Jan Hus za svoji mučednickou smrt svatořečen. Jak je zřejmé, existuje.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 6.7.2022 18:47 | karma článku: 17.55 | přečteno: 557x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Blízký východ: Ohlédnutí za nedávným konfliktem

Egyptský týdeník Al Ahram Weekly ve svém nejnovějším vydání z 11. 8. přináší článek „Z Gazy do Náblusu“, jehož autory jsou Mohamed Abu Šaar z Gazy a Ahmed Eleiba z Káhiry. Vrací se k nedávnému konfliktu.

10.8.2022 v 23:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bejtar Jeruzalém: Záchrana na poslední chvíli

Necelé dva týdny před zahájením fotbalové Premier League v Izraeli (20. 8.) nebylo jasné, zda mezi 14 kluby bude také kdysi hvězdný tým Bejtar Jeruzalém. Hrozbou byly finanční problémy, přesněji vysoké dluhy.

10.8.2022 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypt: Dvojí tvář zahraniční politiky

Kdo je vítězem třídenního konfliktu, který vzplál na Blízkém východě v pátek 5. srpna a skončil v neděli před půlnocí místního času? Bojujícími stranami byly: Palestinský islámský džihád PIJ a izraelská armáda (IDF).

9.8.2022 v 21:32 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj zprávy AI o Ukrajině

Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svých slov „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

8.8.2022 v 22:22 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Blízký východ: Ohlédnutí za nedávným konfliktem

Egyptský týdeník Al Ahram Weekly ve svém nejnovějším vydání z 11. 8. přináší článek „Z Gazy do Náblusu“, jehož autory jsou Mohamed Abu Šaar z Gazy a Ahmed Eleiba z Káhiry. Vrací se k nedávnému konfliktu.

10.8.2022 v 23:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Michael Laitman

Proměnili jsme lidskou společnost v hadí jámu.

Rostoucí inflace po celém světě a hrozící nedostatek potravin vytvořily sněhovou kouli, která se z kopce valí přímo na nás. Nikdo není v bezpečí. Některé země jsou zranitelnější, ale ohroženi jsou všichni.

10.8.2022 v 2:44 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 387 | Diskuse

Patrik Joura

Pierre Chareau

Pierre Chareau, architekt par excellence. Jeho stavba, jenž stojí v Paříži, a které se přezdívá skleněný dům, je neuvěřitelným dokladem nápaditosti tehdejší avantgardy francouzské architektury dvacátých a třicátých let 20. století

9.8.2022 v 23:08 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 144 | Diskuse

Janda Jakub

Uskromnili jsme se a vyšlo to, díky Vládo …

Máme vládu, jakou si zasloužíme a já jsem za to rád. Už ta předchozí mi v mnohém otevřela oči, ale tahle je boží. Vše, co dělá mi pomáhá, hlavně ať nepřestane.

9.8.2022 v 18:30 | Karma článku: 37.75 | Přečteno: 1508 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Už tam nejsem

Vytáhl jsem pistoli z nádrže, zavřel víčko a šel dovnitř zaplatit. "Dobrý den, byl jsem na dvojce." Pokladní se na mě usmála: "Ale vždyť tam pořád jste". Otočil jsem se a opravdu. Byl jsem tam.

9.8.2022 v 16:40 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 653 | Diskuse
Počet článků 4092 Celková karma 17.86 Průměrná čtenost 930

To nejlepší z izraelského sportu na jednom místě: Fórum komunity Eretz - sekce Sport: https://forum.eretz.cz/index.php/board,

9.0.html?PHPSESSID=oi3d82apr877vmihvamjks9abv

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz