Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Fotbal: Může být asijská země vicemistrem Evropy?

5. 07. 2022 10:08:18
Ve dnech 18. 6. až 1. 7. 2022 se konalo na Slovensku mistrovství Evropy fotbalistů do 19 let. Mezi účastníky byla také izraelská devatenáctka: prošla úspěšně jak základní, tak elitní fází kvalifikace. A u sousedů překvapila.

Skončila druhá ve skupině a postoupila do semifinále. Byl to zvláštní pohled. Mezi čtyřmi nejlepšími tři hvězdné evropské celky, Anglie, Francie a Itálie – a Izrael. Kdo považoval Izraelce za outsidery, byl překvapen. V semifinále porazili Francouze 2:1 a ve finále změřili síly s Angličany.

Izraelci vedli na konci prvního poločasu 1:0, ve druhém Anglie vyrovnala a trofej si vybojovala až v prodloužení. Zvítězila 3:1 a poněkud zklamanému soupeři nezbylo než se spokojit s titulem vicemistrů Evropy.

Příslovce poněkud je na místě, neboť pro izraelskou „19“ bylo účinkování na Slovensku jednoznačným úspěchem. Také proto, že díky druhému místu ve skupině získali právo účasti na mistrovství světa „20“, které bude v roce 2023 hostit Indonésie.

A u toho se musíme zastavit.

Kdykoli totiž pořádá muslimská země nějaký vrcholný mezinárodní sportovní podnik, na který se kvalifikoval Izrael, nelze se vyhnout otázce: nebudou problémy? Na protiotázku, proč by měly být, je snadná odpověď. Protože v minulosti už nejednou byly.

Ostatně samotný fakt, že izraelská „19“, ačkoli jde o asijskou zemi, je vicemistrem Evropy mnohé naznačuje. Izraelci hrají v rámci UEFA proto, že byli z Asijské fotbalové konfederace, kterou v roce 1954 spoluzakládali, ve čtyřiasedmdesátém z politických důvodů vyloučení. Dalších dvacet let nebyl Izrael členem žádné kontinentální fotbalové organizace, což samozřejmě představovalo komplikaci především v rámci kvalifikace na mistrovství světa. Zatímco kvalifikace pro MS 1974 a 1974 hráli v rámci asijsko-oceánské zóny, kde se nikdy nestřetli s arabskými zeměmi (ty by proti Izraeli z důvody zavilé nenávisti nenastoupily), v dalším období se v rámci FIFA improvizovalo: v kvalifikaci 1982 byli Izraelci zařazeni do UEFA (ačkoli v té době nebyli členem), kvalifikace 1986 a 1990 hráli v zóně Oceánie a teprve od kvalifikace pro MS 1994 jsou trvalou součástí UEFA.

Ptáme-li se, proč asijská země účinkuje ve fotbale jako součást evropské UEFA, musíme se také ptát, proč byla v minulosti zařazena do oceánské kvalifikační zóny. Odpověď je jedna a táž: důvodem je výše zmíněná a s fanatismem hraničící zavilá nenávist především arabských zemí.

Tím se dostáváme k odpovědi na otázku v nadpisu článku. Asijská země může být fotbalovým vicemistrem Evropy, pakliže se do sportu tím nejnechutnějším způsobem zamíchá politika. (Že na tom Izrael vyzískal, protože je členem kontinentální organizace, jejíž mnozí členové patří ke světové fotbalové špičce, je jiná věc.)

INDONÉSKÁ KARTA

Izraelská „19“ si odvezla ze Slovenska nejen titul vicemistrů Evropy, což je historický úspěch, ale současně pro svoji zemi vybojovala premiérovou účast na MS hráčů do 20 let. To se bude konat v květnu a červnu 2023 v Indonésii, takto nejlidnatější muslimské zemi.

V této souvislosti nelze nevzpomenout na Asijské hry 1962, které rovněž pořádala Indonésie. Historické anály připomínají, že navzdory slibům Jakarty povolit vstup do země všem výpravám, tedy i těm, s nimiž Indonésie neudržuje diplomatické styky (v té době to byly Izrael, Čínská republika – Tchaj-wan a Jižní Korea), neobdržely výpravy Izrael a Tchaj-wanu z politických důvodů vstupní víza a her se zúčastnit nemohly (Jihokorejci ovšem ano). Toto flagrantní porušení pravidel tehdy pořádající organizace Asian Games Federation nezůstalo bez odezvy a Indonésii byl odepřen vstup na letní olympijské hry v Tokiu 1964.

Při vědomí toho, co se tehdy stalo, byť je to relativně dávno, nezbývá než doufat, že izraelská fotbalová „20“ nezůstane na letišti „sedět na kufrech“ proto, že hostitelská země zopakuje skandální rozhodnutí z roku 1962. Že to není tak úplná chiméra, dokládá případ izraelského badmintonisty Zilbermana související s mistrovstvím světa v tomto sportu, které hostila také Indonésie – v roce 2015.

Připomeňme: Šest měsíců vytrvale odmítaly indonéské úřady udělit Zilbermanovi povolení ke vstupu do země, a to jenom proto, že je Izraelec. Když se dva týdny před šampionátem přemístil do Singapuru, jednoho ze dvou míst (tím druhým je Bangkok), kde mohou Izraelci obdržet speciální povolení ke vstupu do Indonésie, napínaly jeho trpělivost a psychiku do poslední chvíle. Už to chtěl vzdát a vrátit se domů, ale sportovní představitelé Izraele ho přesvědčili, aby zůstal.

Situace byla ještě během víkendu (8. a 9. srpna 2015) před mistrovstvím napjatá jako struna, nikdo nevěděl, co přesně se stane. Šampionát začal v pondělí 10. srpna – a teprve téhož dne přišla zpráva, že Zilberman může do Indonésie odletět. Jistou zásluhu na tom měla i Světová badmintonová federace (BWF), jejíž generální tajemník Thomas Lund do Singapuru přiletěl a se Zilbermanem pak do dějiště her odcestoval. Působilo to ovšem to dojmem, že BWF zasáhla, když už nebylo zbytí a situace se stala neudržitelnou. Možná proto, že si na poslední chvíli uvědomila, že i na ní by ulpěla nemalá část spoluviny, kdyby se ve prospěch Zilbermana alespoň nějak nezaangažovala. Vždyť to, jak indonéské úřady s izraelským reprezentantem jednaly, neslo všechny znaky diskriminace a špatně maskovaného antisemitismu.

I když Zilberman byl do dějiště MS nakonec milostivě vpuštěn, neměl stejné podmínky jako ostatní badmintonisté. Přiletěl v pondělí, bezpochyby psychicky zdeptán a bezpochyby otráven a znechucen jednáním, jaké nemá v mezinárodním sportu co dělat - a hned v úterý dopoledne musel nastoupit do prvního kola. Není divu, že po všech těch peripetiích prohrál. Hsuovi z Tchaj-wanu podlehl dvakrát 14:21. Už se nikdy nedozvíme, jaký podíl na této prohře měla jejich byrokratická šikana a jaký sportovní forma Izraelce. Že šlo o férovou sportovní porážku bychom mohli tvrdit pouze v případě, že by Indonésie udělila Zilbermanovi vízum včas (požádal o něj v lednu 2015!) a badmintonista by mohl přicestovat do Jakarty stejně jako ostatní a v klidu se na místě jako ostatní připravovat.

Příští rok se dozvíme, jak se od té doby uvažování indonéských činovníků a politiků změnilo.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 5.7.2022 10:08 | karma článku: 9.80 | přečteno: 255x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 351 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 400 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4914 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Kateřina Krumpálová

Co se ještě stalo v Singapuru na Road to UFC?

Na nějakou dobu jsem ze psaní blogu vypadla a komentáře u posledního článku si všimla až teď. Vždyť jsem vám vůbec nepověděla, jak zápas probíhal a hlavně - vyhráli jsme? Sice pozdě, ale přeci...

30.9.2022 v 16:15 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 207 | Diskuse

Jan Lněnička

Australská „spravedlnost“ naruby

Silniční cyklista Mathieu van der Poel si to pěkně odskákal u australského soudu za to, že mu dvě puberťačky klepaly na dvířka. Já bych je za to, pochopitelně jen obrazně, asi zabil.

29.9.2022 v 20:44 | Karma článku: 32.40 | Přečteno: 918 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Rozloučení, které nevyšlo

Novak Djoković je tenisový fenomén naší doby. Připomínat všechny jeho úspěchy ve dvouhře by bylo víc než zbytečné. Ale jak byl úspěšný ve čtyřhře? Tu na turnajích ATP vyhrál pouze jednou. S partnerem, o němž je tento článek.

28.9.2022 v 22:45 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 245 | Diskuse

Antonín Šmejkal

Když trenérovi chybí odvaha…

Trenér Šilhavý výběrem základní sestavy velmi chyboval a výsledkem toho byl debakl s Portugalskem 0:4. Kdoví proč drží nad některými hráči neustále ochrannou ruku a nebere ohled na to, že nemají momentálně formu.

26.9.2022 v 18:55 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 488 | Diskuse

Milan Macho

Mentální selhání a devastace Slavie

Viktoria Plzeň – Slavia Praha. Mohlo to být pro diváky atraktivní ligové utkání, napínavá konfrontace dvou odlišných herních stylů. Místo toho se fotbalové nebe rychle zatáhlo.

19.9.2022 v 18:02 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz