Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Kremlomilci v argumentační nouzi

4. 07. 2022 19:26:47
Čas od času dostanu do pošty politické sdělení „z druhého břehu“. Nikoli ze záhrobí, ale zpoza linie, za níž se to hemží kremlomilci. Nejnověji jsem se dozvěděl, že Charta OSN povoluje ruskou agresi proti Ukrajině.

Tedy přesněji, ono to bylo psáno slovensky: „Charta OSN obsahuje článok povoľujúci zvláštnu ruskú operáciu na Ukrajine.“ To se prý dozvěděl od prezidenta Putina generální tajemník OSN António Guterres – a když to slyšel, rozzuřil se. (Ani se mu nedivím.)

Netuším, kam na to kremlomilci chodí – a ani to, jak po přečtení Charty OSN vyvodili, že tento dokument povoluje ruský vpád na Ukrajinu. V textu (ponechávám slovenštinu) nadepsaném „Rusko má právo likvidovať nacistov všade“ se můžeme dočíst:

(1) „Norimberský tribunál prehlásil za zločincov všetkých, ktorí bojovali proti OSN a vykonávali genocídu.“

Dost dobře nerozumím tomu, jak mohl norimberský tribunál něco takového prohlásit, když druhá světová válka skončila v Evropě v květnu 1945, Japonsko podepsalo kapitulaci 2. září 1945 a Charta OSN vstoupila v platnost 24. října 1945. Pokud stojí za textem, který jsem do mailu dostal, komunisté, pak tomu ovšem rozumím; oni přece dokážou kouzlit s časem (pro pamětníky: „V zemi, kde zítra již znamená včera“).

(2) „Charta OSN v článkoch 106 a 107 dáva právo víťazom druhej svetovej vojny - ZSSR, USA, Veľkej Británii a Číne -, aby uplatňovali všetky opatrenia voči krajinám, ktoré proti nim bojovali, aby zabránili akciám zameraným na revíziu druhej svetovej vojny.“

Články 106 a 107 skutečně v Chartě OSN najdeme, ne že ne, tak krátkozraká proputinovská propaganda není, a tak se můžeme podívat, co obsahují.

Článek 106

Dokud nenabudou účinnosti takové zvláštní dohody, zmíněné v článku 43, které Radě bezpečnosti podle jejího mínění umožní, aby začala plnit své úkoly podle článku 42, strany zúčastněné na Deklaraci čtyř států, podepsané v Moskvě dne 30. října 1943, a Francie se poradí podle odstavce 5 této Deklarace navzájem, a bude-li toho podle okolností třeba, i s jinými členy Organizace spojených národů, o takové společné akci jménem Organizace, jež by byla nutná k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti.

Zde musíme nahlédnout na články 42 a 43 Charty OSN:

Článek 42

Má-li Rada bezpečnosti za to, že by opatření podle článku 41 nedostačovala anebo že se ukázala nedostatečnými, může podniknout takové akce leteckými, námořními nebo pozemními silami, jaké považuje za nutné k udržení nebo obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti. Takové akce mohou zahrnovat demonstrace, blokádu a jiné operace leteckými, námořními nebo pozemními silami členů Organizace spojených národů.

K tomu vysvětlení: Článek 41 Charty OSN se týká nevojenských akcí při porušení či narušení míru a činech útočných. Zahrnují „úplné nebo částečné přerušení hospodářských styků, spojů železničních, námořních, leteckých, poštovních, telegrafních, rádiových a jiných, jakož i přerušení styků diplomatických“.

Článek 43

Uvádí, že „všichni členové Organizace spojených národů se zavazují, že Radě bezpečnosti na její výzvu a podle zvláštní dohody nebo dohod dají k disposici ozbrojené síly, pomoc a služby nutné k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti, čítajíc v to právo průchodu“. Vzhledem k tomu, že v té době (kdy OSN vznikla) ony zvláštní dohody ještě neexistovaly, uvádí se v článku 43 rovněž toto: „O této dohodě nebo dohodách bude jednáno co nejdříve na podnět Rady bezpečnosti.“

Pokračujme článkem 107:

Jde-li o akci proti státu, který byl za druhé světové války nepřítelem kteréhokoli signatáře této Charty, nic v této Chartě nečiní takovou akci neoprávněnou, ani jí nebrání, jestliže ji jako důsledek této války podnikly nebo schválily vlády, které mají odpovědnost za takovou akci.

Ukrajina nebyla za druhé světové války nepřítelem kteréhokoli (zakládajícího) signatáře Charty OSN, neboť figurovala jako nedílná součást Sovětského svazu – a už proto je akce Ruska proti ní Chartou OSN neospravedlnitelná. Nehledě k tomu, a to už kremlomilci v rámci své demagogie neuvádějí, že oba články 106 a 107 tvoří v Chartě OSN kapitolu XVII nadepsanou Přechodná opatření bezpečnostní.

Kremlomilci se zjevně dostali do argumentační nouze, když brutální ruskou agresi proti Ukrajině (skutečné to porušení míru) lživě a nesmyslně prezentují jako něco, co má oporu v Chartě OSN. A jsou to zřejmě pouze oni, kdy tak absurdní konstrukci věří.

Pro mě z toho plyne jeden závěr. Není třeba zakazovat dezinformační weby a spamy tohoto druhu. Jejich autoři se svou hloupostí v očích normálně uvažujících lidí diskreditují sami. A pokud jim někdo věřit chce a nevadí mu, že se tím zařadí do kategorie homo stultus (člověk stupidní), je to jeho volba.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 4.7.2022 19:26 | karma článku: 29.23 | přečteno: 904x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 342 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 392 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4911 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 391 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nehorázný požadavek íránského prezidenta

Poté, co v Teheránu zemřela mladá žena v souvislosti se zadržením mravnostní policií kvůli tomu, že neměla řádně uvázaný muslimský šátek, vypukly v zemi protesty, které si vyžádaly řadu mrtvých.

22.9.2022 v 23:50 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 505 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Polemika: Hornerovo nakládání se Stejskalem

Kolega bloger Zdenek Horner zareagoval 22. září 2022 polemickým článkem „Stejskalovo nakládání s pravdou a lží“ na můj text „Putin a jeho projev“ (21. 9. 2022). Dovolím si nabídnout svůj úhel pohledu.

22.9.2022 v 14:00 | Karma článku: 24.67 | Přečteno: 471 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Průvodní jevy Putinova projevu

Považoval jsem už v úterý večer (20. 9. 2022) avizovaný Putinův projev za zásadní. Proto jsem chtěl jeho slova nejen slyšet, ale také si je přečíst a podrobně prostudovat. Při hledání zdrojů mě čekalo několik zajímavostí.

21.9.2022 v 10:42 | Karma článku: 28.55 | Přečteno: 870 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Írán: K rozhovoru prezidenta pro CBS

Natáčet v Íránu rozhovor s tamním prezidentem Ebráhímem Raísím vyžaduje jisté sebezapření. A pokud jste žena ze Západu, pak sebezapření dvojnásobné, neboť je po vás povinně vyžadován hidžáb, ačkoli ho běžně nenosíte (viz odkaz).

20.9.2022 v 17:01 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz