Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Kremlomilci v argumentační nouzi

4. 07. 2022 19:26:47
Čas od času dostanu do pošty politické sdělení „z druhého břehu“. Nikoli ze záhrobí, ale zpoza linie, za níž se to hemží kremlomilci. Nejnověji jsem se dozvěděl, že Charta OSN povoluje ruskou agresi proti Ukrajině.

Tedy přesněji, ono to bylo psáno slovensky: „Charta OSN obsahuje článok povoľujúci zvláštnu ruskú operáciu na Ukrajine.“ To se prý dozvěděl od prezidenta Putina generální tajemník OSN António Guterres – a když to slyšel, rozzuřil se. (Ani se mu nedivím.)

Netuším, kam na to kremlomilci chodí – a ani to, jak po přečtení Charty OSN vyvodili, že tento dokument povoluje ruský vpád na Ukrajinu. V textu (ponechávám slovenštinu) nadepsaném „Rusko má právo likvidovať nacistov všade“ se můžeme dočíst:

(1) „Norimberský tribunál prehlásil za zločincov všetkých, ktorí bojovali proti OSN a vykonávali genocídu.“

Dost dobře nerozumím tomu, jak mohl norimberský tribunál něco takového prohlásit, když druhá světová válka skončila v Evropě v květnu 1945, Japonsko podepsalo kapitulaci 2. září 1945 a Charta OSN vstoupila v platnost 24. října 1945. Pokud stojí za textem, který jsem do mailu dostal, komunisté, pak tomu ovšem rozumím; oni přece dokážou kouzlit s časem (pro pamětníky: „V zemi, kde zítra již znamená včera“).

(2) „Charta OSN v článkoch 106 a 107 dáva právo víťazom druhej svetovej vojny - ZSSR, USA, Veľkej Británii a Číne -, aby uplatňovali všetky opatrenia voči krajinám, ktoré proti nim bojovali, aby zabránili akciám zameraným na revíziu druhej svetovej vojny.“

Články 106 a 107 skutečně v Chartě OSN najdeme, ne že ne, tak krátkozraká proputinovská propaganda není, a tak se můžeme podívat, co obsahují.

Článek 106

Dokud nenabudou účinnosti takové zvláštní dohody, zmíněné v článku 43, které Radě bezpečnosti podle jejího mínění umožní, aby začala plnit své úkoly podle článku 42, strany zúčastněné na Deklaraci čtyř států, podepsané v Moskvě dne 30. října 1943, a Francie se poradí podle odstavce 5 této Deklarace navzájem, a bude-li toho podle okolností třeba, i s jinými členy Organizace spojených národů, o takové společné akci jménem Organizace, jež by byla nutná k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti.

Zde musíme nahlédnout na články 42 a 43 Charty OSN:

Článek 42

Má-li Rada bezpečnosti za to, že by opatření podle článku 41 nedostačovala anebo že se ukázala nedostatečnými, může podniknout takové akce leteckými, námořními nebo pozemními silami, jaké považuje za nutné k udržení nebo obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti. Takové akce mohou zahrnovat demonstrace, blokádu a jiné operace leteckými, námořními nebo pozemními silami členů Organizace spojených národů.

K tomu vysvětlení: Článek 41 Charty OSN se týká nevojenských akcí při porušení či narušení míru a činech útočných. Zahrnují „úplné nebo částečné přerušení hospodářských styků, spojů železničních, námořních, leteckých, poštovních, telegrafních, rádiových a jiných, jakož i přerušení styků diplomatických“.

Článek 43

Uvádí, že „všichni členové Organizace spojených národů se zavazují, že Radě bezpečnosti na její výzvu a podle zvláštní dohody nebo dohod dají k disposici ozbrojené síly, pomoc a služby nutné k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti, čítajíc v to právo průchodu“. Vzhledem k tomu, že v té době (kdy OSN vznikla) ony zvláštní dohody ještě neexistovaly, uvádí se v článku 43 rovněž toto: „O této dohodě nebo dohodách bude jednáno co nejdříve na podnět Rady bezpečnosti.“

Pokračujme článkem 107:

Jde-li o akci proti státu, který byl za druhé světové války nepřítelem kteréhokoli signatáře této Charty, nic v této Chartě nečiní takovou akci neoprávněnou, ani jí nebrání, jestliže ji jako důsledek této války podnikly nebo schválily vlády, které mají odpovědnost za takovou akci.

Ukrajina nebyla za druhé světové války nepřítelem kteréhokoli (zakládajícího) signatáře Charty OSN, neboť figurovala jako nedílná součást Sovětského svazu – a už proto je akce Ruska proti ní Chartou OSN neospravedlnitelná. Nehledě k tomu, a to už kremlomilci v rámci své demagogie neuvádějí, že oba články 106 a 107 tvoří v Chartě OSN kapitolu XVII nadepsanou Přechodná opatření bezpečnostní.

Kremlomilci se zjevně dostali do argumentační nouze, když brutální ruskou agresi proti Ukrajině (skutečné to porušení míru) lživě a nesmyslně prezentují jako něco, co má oporu v Chartě OSN. A jsou to zřejmě pouze oni, kdy tak absurdní konstrukci věří.

Pro mě z toho plyne jeden závěr. Není třeba zakazovat dezinformační weby a spamy tohoto druhu. Jejich autoři se svou hloupostí v očích normálně uvažujících lidí diskreditují sami. A pokud jim někdo věřit chce a nevadí mu, že se tím zařadí do kategorie homo stultus (člověk stupidní), je to jeho volba.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 4.7.2022 19:26 | karma článku: 29.23 | přečteno: 900x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Blízký východ: Ohlédnutí za nedávným konfliktem

Egyptský týdeník Al Ahram Weekly ve svém nejnovějším vydání z 11. 8. přináší článek „Z Gazy do Náblusu“, jehož autory jsou Mohamed Abu Šaar z Gazy a Ahmed Eleiba z Káhiry. Vrací se k nedávnému konfliktu.

10.8.2022 v 23:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bejtar Jeruzalém: Záchrana na poslední chvíli

Necelé dva týdny před zahájením fotbalové Premier League v Izraeli (20. 8.) nebylo jasné, zda mezi 14 kluby bude také kdysi hvězdný tým Bejtar Jeruzalém. Hrozbou byly finanční problémy, přesněji vysoké dluhy.

10.8.2022 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypt: Dvojí tvář zahraniční politiky

Kdo je vítězem třídenního konfliktu, který vzplál na Blízkém východě v pátek 5. srpna a skončil v neděli před půlnocí místního času? Bojujícími stranami byly: Palestinský islámský džihád PIJ a izraelská armáda (IDF).

9.8.2022 v 21:32 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj zprávy AI o Ukrajině

Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svých slov „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

8.8.2022 v 22:22 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Zastavení u jednoho článku na blogu iDNES

Zdá se, že Jan Želivský tematicky táhne. Jmenovitě v souvislosti s 600. výročím jeho popravy. Nejprve napsal svůj pohled na tuto osobnost Jan Ziegler (2. 8.), pak moje maličkost (3. 8.) a posléze Jan Stifter (5. 8.)

8.8.2022 v 8:49 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 298 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ke dvěma totožným perexům na blogu iDNES

Čtvrtek 4. srpna 2022. Při čekání na výsledky izraelských klubů ve fotbalové Evropské konferenční lize a na odlet stroje z Tel Avivu do Thajska surfuji na internetu. Do oka mi padne jeden titulek na blogu iDNES.

4.8.2022 v 22:07 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tip pro Ladislava Jakla

Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause věnoval svoji čtvrteční (28. 7.) glosu projevu maďarského premiéra Viktora Orbána přednesenému 23. 7. v Rumunsku na akci známé jako 31. Bálványos Free Summer University and Student Camp.

31.7.2022 v 21:02 | Karma článku: 27.62 | Přečteno: 840 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Glosa: Opravdu je tak těžké zjistit, jaká je pravda?

Proč si lidé, než zveřejní ve veřejném prostoru nějakou „moudrost“, nejprve neověří fakta? Publikují své omyly na internetu, který sám o sobě dává unikátní možnost v relativně krátkém čase zjistit, jak se věci mají.

27.7.2022 v 18:46 | Karma článku: 25.10 | Přečteno: 611 | Diskuse
Počet článků 4092 Celková karma 17.86 Průměrná čtenost 930

To nejlepší z izraelského sportu na jednom místě: Fórum komunity Eretz - sekce Sport: https://forum.eretz.cz/index.php/board,

9.0.html?PHPSESSID=oi3d82apr877vmihvamjks9abv

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz