Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Izrael: Na cestě k volbám (2)

26. 06. 2022 22:53:05
Neděle 26. června 2022. V Jeruzalémě se konalo (pravděpodobně) poslední zasedání izraelské vlády pod vedením Naftaliho Bennetta. V dalších dnech se očekává rozpuštění parlamentu a změna na postu předsedy vlády.

Dle koaliční dohody o rotaci premiérů by měl Benneta nahradit Yair Lapid. Varianta, že by bylo možné na poslední chvíli dohodnout novou koalici na jiném půdorysu (bez levice a Arabů vedenou LIkudem) se v neděli večer jevila jako velice málo pravděpodobná. Hlasy pro takové seskupení by pravice v Knesetu teoreticky měla, kamenem úrazu zůstává Benjamin Netanjahu. Pro několik pravicových či středových lídrů je jako trestně stíhaný politik nepřijatelný.

Avigdor Lieberman, ministr financí a lídr pravicové partaje Yisrael Beiteinu: „Nebudeme sedět ve vládě s Netanjahuem za žádných okolností a podmínek, stejně tak ne se stranami Šas a UTJ (obě ultraortodoxní).“ S Netanjahuem nechce jít ani ministr spravedlnosti Gideon Saar, šéf pravicové strany Nová naděje; totéž platí pro ministra obrany Bennyho Gantze, který stojí v čele centristických Modrobílých. Premiér Bennett byl diplomatičtější. Netanjahu je podle něj rozdělující a nikoli tou správnou personou pro funkci předsedy vlády, nicméně spolupráci s ním nevyloučil.

Poslanec a předseda strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič sice v rozhovoru pro Radio 103FM vyjádřil názor, že ještě není vše ztraceno, volby lze podle něj odvrátit zformováním alternativní vlády, ale je to spíše než co jiného toliko marné přání – reálné rozložení sil v Knesetu tomu neodpovídá. Když byl dotázán na Benneta, vyjádřil se Smotrič dosti neuctivě - nehodlá s tím chlápkem marnit čas. Podle něj Bennett už není „relevantní“, je prý „součástí historie“, navíc prochází transformačním procesem, který ho posunul doleva, a sám se nepovažuje za součást tábora, do něhož dříve patřil (národně náboženského podporujícího zájmy judsko-samařských osadníků). Je otázka, nakolik má Smotrič pravdu, spíše se zdá, že si výhodně pro sebe vykládá nezbytné kompromisy, na něž musel Bennett jako předseda osmikoaliční vlády přistupovat. Jisté je jedno: nepřehlédnutelná animozita z jeho strany.

Na zasedání vlády Bennett samozřejmě bilancoval. Podle serveru The Times of Israel („Chairing his final cabinet meeting, Bennett hails government’s ethos of unity/26. 6. 2022) vyzdvihl klid „na jihu“ (tímto termínem jsou v Izraeli míněny především oblasti sousedící s Pásmem Gazy) a také oživení po covidové krizi. Uvedl, že po několika letech skončila sklizeň v lokalitách sousedících s Pásmem klidně a úspěšně, bez zápalných balónů, požárů a raket Hamasu, které v minulosti denně narušovaly život v pohraničních obcích.

Pokud jde o covid: stovky tisíc lidí se vrátily do zaměstnání poté, co pandemie během svého vrcholu způsobila, že víc než milion Izraelců byl bez práce.

Pro mnohé může znít překvapivě toto Bennettovo konstatování: „Společně jsme přivedli Izrael od ekonomického kolapsu k růstu; společně jsme snížili astronomický deficit na nulu.“

Pozoruhodný údaj. Chtěl jsem si tuto skutečnost ověřit ještě z jiného zdroje. Podařilo se překvapivě tam, kde bych to dříve čekal asi nejméně: na hospodářském portálu Zawya.com sídlícím v Dubaji. Portál publikoval 9. června 2022 článek „Israel budget deficit almost zero, lowest in 14 years“ – Izraelský rozpočtový deficit je téměř nulový, nejnižší za 14 let. Zdrojem je agentura Reuters.

V textu je uvedeno, že rozpočtový deficit klesl v Izraeli v květnu během posledních 12 měsíců na 0,04 % HDP, což je nejnižší úroveň od roku 2008. V dubnu 2022 činil 0,6 % HDP. Pro srovnání: na začátku minulého roku dosáhl schodek téměř 12 % HDP. Pozitivní pro Bennettovu vládu také je, že v květnu – uprostřed oživení po pandemické krizi – vykázala izraelská ekonomika přebytek ve výši 1,4 miliardy šekelů a za období leden až květen 2022 měl přebytek hodnotu 33,3 miliardy šekelů. Bennetův koaliční tým, především pak ministr financí Lieberman, se má čím pochlubit.

Ovšem vývoj ekonomiky je jedna věc a politika v demokratickém systému druhá. Nebyla to ekonomika, co koalici „zlomilo vaz“, ale záležitost navýsost politická. V Knesetu se vládě nepodařilo prosadit prodloužení zákona, podle kterého izraelští občané žijící v Judeji a Samaří podléhají izraelské civilní legislativě a nikoli vojenské, neb historické regiony Judea a Samaří nebyly Izraelem anektovány a stále jde tedy o takzvaně sporná území (byť dle dohod z Oslo jsou rozdělena na tři oblasti se stanovenými pravomocemi Izraele a palestinských Arabů), jejichž konečný status by měla určit mírová smlouva s reprezentací Autonomie.

Pondělí 27. června bude dalším klíčovým dnem na cestě k podzimním volbám. Podaří se dokončit legislativní proces, na jehož konci bude rozpuštění Knesetu, anebo nás čeká nějaké politické překvapení? Vyčkejme.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 26.6.2022 22:53 | karma článku: 0.00 | přečteno: 66x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 348 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 397 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4914 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Balvín

Vláda národní katastrofy

Současné pětikoaliční vládě Petra Fialy se začalo říkat Vláda národní katastrofy. Nutno říci, že plným právem, alespoň co se týče rozpočtové odpovědnosti.

5.10.2022 v 16:21 | Karma článku: 28.80 | Přečteno: 574 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Tak pro ruské veterány je Putin idiot

Ruští váleční veteráni obviňují presidenta státu Ruské federace, že sedí v bunkru, zatímco oni jsou objektem zpackané "speciální vojenské operace".

5.10.2022 v 12:35 | Karma článku: 28.87 | Přečteno: 554 | Diskuse

Jiří Turner

Ostuda? Zbabělost? Polibek smrti?

Opozici a jejím sympatizantům se evidentně nelíbí, že koalice Spolu nenasadila do prezidentské volby vlastního kandidáta, ale podpořila hned tři nezávislé. Mně se to naopak velmi líbí a považuji to za správný krok.

5.10.2022 v 9:57 | Karma článku: 37.10 | Přečteno: 3285 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Další perla z dílny Prchala nebo Andreje Babiše?

Ztráta jakýchkoli zábran, nulová soudnost a víra, že ovečky budou svého apoštola následovat nekri(o)ticky za každou cenu. Předseda ANO se vyjádřil na Twitteru k rozhodnutí koalice podporovat tři kandidáty.

5.10.2022 v 8:29 | Karma článku: 30.56 | Přečteno: 724 | Diskuse

Karel Jäger

Je možné opět sjednotit duši národa navzdory pro-Bruselské a pro-Kremelské propagandě?

Lidé si čím dál více uvědomují, že obrovsky chybujeme, když se necháváme rozeštvat proti sobě navzájem a podléháme až hysterickým náladám v touze naši protistranu pokořit, zesměšnit. Jenomže jak lze těmto tlakům čelit?

5.10.2022 v 8:02 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 254 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz