Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Izrael: Na cestě k volbám (2)

26. 06. 2022 22:53:05
Neděle 26. června 2022. V Jeruzalémě se konalo (pravděpodobně) poslední zasedání izraelské vlády pod vedením Naftaliho Bennetta. V dalších dnech se očekává rozpuštění parlamentu a změna na postu předsedy vlády.

Dle koaliční dohody o rotaci premiérů by měl Benneta nahradit Yair Lapid. Varianta, že by bylo možné na poslední chvíli dohodnout novou koalici na jiném půdorysu (bez levice a Arabů vedenou LIkudem) se v neděli večer jevila jako velice málo pravděpodobná. Hlasy pro takové seskupení by pravice v Knesetu teoreticky měla, kamenem úrazu zůstává Benjamin Netanjahu. Pro několik pravicových či středových lídrů je jako trestně stíhaný politik nepřijatelný.

Avigdor Lieberman, ministr financí a lídr pravicové partaje Yisrael Beiteinu: „Nebudeme sedět ve vládě s Netanjahuem za žádných okolností a podmínek, stejně tak ne se stranami Šas a UTJ (obě ultraortodoxní).“ S Netanjahuem nechce jít ani ministr spravedlnosti Gideon Saar, šéf pravicové strany Nová naděje; totéž platí pro ministra obrany Bennyho Gantze, který stojí v čele centristických Modrobílých. Premiér Bennett byl diplomatičtější. Netanjahu je podle něj rozdělující a nikoli tou správnou personou pro funkci předsedy vlády, nicméně spolupráci s ním nevyloučil.

Poslanec a předseda strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič sice v rozhovoru pro Radio 103FM vyjádřil názor, že ještě není vše ztraceno, volby lze podle něj odvrátit zformováním alternativní vlády, ale je to spíše než co jiného toliko marné přání – reálné rozložení sil v Knesetu tomu neodpovídá. Když byl dotázán na Benneta, vyjádřil se Smotrič dosti neuctivě - nehodlá s tím chlápkem marnit čas. Podle něj Bennett už není „relevantní“, je prý „součástí historie“, navíc prochází transformačním procesem, který ho posunul doleva, a sám se nepovažuje za součást tábora, do něhož dříve patřil (národně náboženského podporujícího zájmy judsko-samařských osadníků). Je otázka, nakolik má Smotrič pravdu, spíše se zdá, že si výhodně pro sebe vykládá nezbytné kompromisy, na něž musel Bennett jako předseda osmikoaliční vlády přistupovat. Jisté je jedno: nepřehlédnutelná animozita z jeho strany.

Na zasedání vlády Bennett samozřejmě bilancoval. Podle serveru The Times of Israel („Chairing his final cabinet meeting, Bennett hails government’s ethos of unity/26. 6. 2022) vyzdvihl klid „na jihu“ (tímto termínem jsou v Izraeli míněny především oblasti sousedící s Pásmem Gazy) a také oživení po covidové krizi. Uvedl, že po několika letech skončila sklizeň v lokalitách sousedících s Pásmem klidně a úspěšně, bez zápalných balónů, požárů a raket Hamasu, které v minulosti denně narušovaly život v pohraničních obcích.

Pokud jde o covid: stovky tisíc lidí se vrátily do zaměstnání poté, co pandemie během svého vrcholu způsobila, že víc než milion Izraelců byl bez práce.

Pro mnohé může znít překvapivě toto Bennettovo konstatování: „Společně jsme přivedli Izrael od ekonomického kolapsu k růstu; společně jsme snížili astronomický deficit na nulu.“

Pozoruhodný údaj. Chtěl jsem si tuto skutečnost ověřit ještě z jiného zdroje. Podařilo se překvapivě tam, kde bych to dříve čekal asi nejméně: na hospodářském portálu Zawya.com sídlícím v Dubaji. Portál publikoval 9. června 2022 článek „Israel budget deficit almost zero, lowest in 14 years“ – Izraelský rozpočtový deficit je téměř nulový, nejnižší za 14 let. Zdrojem je agentura Reuters.

V textu je uvedeno, že rozpočtový deficit klesl v Izraeli v květnu během posledních 12 měsíců na 0,04 % HDP, což je nejnižší úroveň od roku 2008. V dubnu 2022 činil 0,6 % HDP. Pro srovnání: na začátku minulého roku dosáhl schodek téměř 12 % HDP. Pozitivní pro Bennettovu vládu také je, že v květnu – uprostřed oživení po pandemické krizi – vykázala izraelská ekonomika přebytek ve výši 1,4 miliardy šekelů a za období leden až květen 2022 měl přebytek hodnotu 33,3 miliardy šekelů. Bennetův koaliční tým, především pak ministr financí Lieberman, se má čím pochlubit.

Ovšem vývoj ekonomiky je jedna věc a politika v demokratickém systému druhá. Nebyla to ekonomika, co koalici „zlomilo vaz“, ale záležitost navýsost politická. V Knesetu se vládě nepodařilo prosadit prodloužení zákona, podle kterého izraelští občané žijící v Judeji a Samaří podléhají izraelské civilní legislativě a nikoli vojenské, neb historické regiony Judea a Samaří nebyly Izraelem anektovány a stále jde tedy o takzvaně sporná území (byť dle dohod z Oslo jsou rozdělena na tři oblasti se stanovenými pravomocemi Izraele a palestinských Arabů), jejichž konečný status by měla určit mírová smlouva s reprezentací Autonomie.

Pondělí 27. června bude dalším klíčovým dnem na cestě k podzimním volbám. Podaří se dokončit legislativní proces, na jehož konci bude rozpuštění Knesetu, anebo nás čeká nějaké politické překvapení? Vyčkejme.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 26.6.2022 22:53 | karma článku: 0.00 | přečteno: 66x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7351 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Michal Vimmer

Kdy padne Fiala ?

Nespokojenci jsou zoufalí : parlament zabetonovaný pohodlnou většinou Fialové 5ky slibuje jen další 3 roky beznaděje. Když si odmyslíme, že místo Fialovy party je v nabídce jedině Babiš, nevězíme po krk v bahně, ale v mlze, že by

8.12.2022 v 14:41 | Karma článku: 22.79 | Přečteno: 773 | Diskuse

Václav Kunft

Tak on Putin vlastně chrání Ukrajinu před Polskem.

Bajkař Putin přišel s dalším výmyslem, ruský medvěd chrání krasavici Ukrajinu před nenasytným polským zubrem.

8.12.2022 v 9:49 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Trocha drobností z historie

Každý převrat ve společnosti je příležitostí k tomu, jak se dostat k penězům a majetku, jak uchvátit moc a jak ovládat společnost. Potvrzuje to historie nejméně už od cca 15. Století.

8.12.2022 v 7:04 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 383 |

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 756 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...