Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Odezva parodovaného

6. 06. 2022 14:01:43
Je s podivem, že do žánru známého jako parodie je možné na blogu iDNES skrýt kdejakou publicistickou lumpárnu včetně vykrádání myšlenek a slovních formulací.

Nejnověji mě o tom přesvědčil kolega Karel Trčálek obsahem "svého" článku „Před 55 lety Izrael drtivě zvítězil nad arabskou přesilou v šestidenní válce“ (5. 6. 2022). Zájmeno svého jsem dal do uvozovek proto, že kdyby neexistoval můj článek „K výročí šestidenní války“ (publikovaný téhož dne o několik hodin dříve), nebyl by napsán ani zmíněný text Trčálkův.

Než budu pokračovat, připomenu ustanovení kodexu blogera, v němž se praví:

Bloger nesmí uveřejnit pod vlastním jménem cizí text nebo jeho část. (...) Cizí text lze v článku použít pouze v rámci citace v souladu s autorským zákonem, tedy zejména tehdy, pokud souvisí s obsahem článku, netvoří-li však větší část textu tohoto článku. Přitom je nezbytné uvést zdroj textu a jeho autora, je-li znám.

Působil zde na blogu autor (Břetislav Olšer), který do svých textů zahrnoval celé pasáže zkopírované z blogů kolegů, aniž by tyto kolegy jako autory uvedl, jak vyžaduje nejen kodex blogera, ale především prostá lidská slušnost. Cizí myšlenky vydával za své – a choval se tedy jako zloděj.

Podobným způsobem si počíná i Karel Trčálek. Ve zmíněném článku z 5. června, znalci považovaný za parodii, nacházíme několik formulací okopírovaných z mého textu (viz níže) na stejné téma (šestidenní válka), aniž by se ovšem kolega Karel Trčálek obtěžoval uvést autora (tedy moji maličkost). Kodex blogera ovšem vyžaduje, abychom tak činili – všichni, bez výjimky. Pochopil jsem kodex tak - nevím, jestli správně -, že platí i pro kolegu Karla Trčálka.

Jedno ze základních pravidel parodie nás učí:

Parodie je velmi úzce spojena s parodovaným dílem, není-li čtenáři znám původní text, parodující text ztrácí na účinnosti. (Zdroj: Web projektu Čeština ve slovníku.)

Z obsahu článku Karla Trčálka není zřejmé, že jde o parodii na můj text, pakliže se s ním (mým textem) čtenáři předtím neseznámili. Automaticky předpokládat, že tak učinili všichni čtenáři Trčálkova článku nelze, tudíž ti, kdo si jeho článek přečetli, aniž by četli můj, mohou nabýt dojmu, že jde o Trčálkův originální námět a zpracování, což ovšem není pravda. Je takovýto přístup vůči čtenářům férový? Neměl by kolega Trčálek ty, kdo můj článek nečetli, vhodným způsobem upozornit, že čtou parodii (na můj text)? Jak to mohou vědět, když jim není znám původní článek (můj – který nejsou povinni číst)?

Tolik jedna má poznámka k Trčálkově parodii, k níž mohu ještě dodat, že dost dobře nerozumím tomu, jaký má smysl „přepsat“ text kolegy, vytvořit z jeho vážně zpracovaného tématu parodii. Jde o to rafinovaným způsobem kolegu a jeho příspěvky na blogu a postoje zesměšnit? Proč ale? Nebo jaký jiný účel má tento druh blogů Karla Trčálka?

V úvodu jsem zmínil Břetislava Olšera, který s oblibou vykrádal části cizích textů a vkládal je do svých článků. A Karel Trčálek? Nabízím k porovnání několik pasáží z mého článku (LS) a Trčálkovy parodie (KT):

1/

LS: Nebylo by ovšem zákona o sjednoceném Jeruzalému nebýt šestidenní války a osvobození jeho staroměstských čtvrtí izraelskou armádou.

KT: Nebýt šestidenní války a osvobození jeho staroměstských čtvrtí izraelskou armádou, nebylo by ani sjednoceného Jeruzaléma.

2/

LS: ... jako kobylky africká pole zaplavili Blízký východ muslimové a z většiny Egypťanů se stali vyznavači Alláha.

KT: ... jako kobylky africká pole zaplavili Blízký východ muslimové a z většiny Egypťanů se stali vyznavači Alláha.

3/

LS: A sotva získali Izraelci, takto potomci starověkých navrátilců z babylonského zajetí, kam byli odvedeni po pádu Judského království, tedy Judejci čili Židé, v moderní době právo na nepatrný zlomek teritoria Předního východu, malý kousek země v moři islámu, zrodila se v arabském světě zavilá protiizraelská nenávist, jejímž důsledkem byla i šestidenní válka ...

KT: A sotva získali Izraelci, takto potomci starověkých navrátilců z babylonského zajetí, kam byli odvedeni po pádu Judského království, tedy Judejci čili Židé, v moderní době právo na nepatrný zlomek teritoria Předního východu, malý kousek země v moři islámu, zrodila se v arabském světě zavilá protiizraelská nenávist, jejímž důsledkem je i tato válka.

4/

LS: ... a současně závazek: nikdy více nedopustit rozdělení Jeruzaléma, který před třemi tisící lety získal pro izraelskou pospolitost král David.

KT: A současně závazek, nikdy více nedopustit rozdělení Jeruzaléma, který před třemi tisící lety získal pro izraelskou pospolitost král David!“

Ptám se: Je tento způsob blogerské publicistiky z hlediska kodexu blogera v pořádku? Rád se nechám poučit.

Závěrem ještě jedna poznámka, jedno srovnání. Karel Trčálek píše, jako by o sobě, ale ve skutečnosti myslí mě:

... otevřel jsem rychle milovanou Bibli a z druhé knihy Samuelovy, její páté kapitoly svým rozechvělým dětským hlasem přečetl: „Jeruzalém, celý a sjednocený, je hlavním městem Izraele!“

V mém článku ovšem vypadá tato pasáž takto:

V biblické Druhé knize Samuelově se v 5. kapitole píše, že král David šel se svými muži na Jeruzalém proti Jebúsejcům. Ti si byli jisti: Sem David nevstoupí. Mýlili se. Bible říká: Ale David dobyl skalní pevnost Sion, to je Město Davidovo.

Proč vkládá Karel Trčálek desetiletému chlapci (sobě? - mně?) do úst slova, která v citované pasáži Bible nejsou?

Článek nechávám bez závěru. Záměrně.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 6.6.2022 14:01 | karma článku: 23.34 | přečteno: 671x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 23.63 | Přečteno: 661 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.59 | Přečteno: 7245 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2393 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.37 | Přečteno: 858 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Má Ondřej Neff pravdu?

Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

23.10.2022 v 22:46 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 1453 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.88 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...