Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Média: O jednom skandálním pokusu o cenzurní zásah

31. 05. 2022 22:03:43
Každý, kdo se chová k Tchaj-wanu jinak, než si mocipáni v Pekingu představují, stane se obětí jejich nenávisti a vyhrožování. Své o tom víme my, jiné země a nejnověji redakce izraelských novin The Jerusalem Post.

Jejich webová aplikace JPost.com zveřejnila v pondělí 30. května report o on-line rozhovoru, který s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu vedl z izraelského hlavního města šéfredaktor Yaakov Katz (fotoodkaz ZDE)

Nejprve několik myšlenek, které z Tchaj-peje zazněly.

Ministr Wu je toho mínění, že Čína (ČLR) je autoritářská země. „Oni dělají byznys podle velmi odlišné filozofie. Někdy používají obchod jako zbraň a viděli jsme, jak ji praktikují jako nástroj zahraniční politiky vůči řadě zemí.“

V této souvislosti jmenoval také naši zemi (obr. 1): „Udělali to Litvě, udělali to České republice a udělali to také Austrálii. Někdy se o to pokoušejí i vůči Tchaj-wanu. Takže, když obchodujeme s autoritářskou zemí, musíme být velmi opatrní. Neměli bychom dovolit, aby tyto druhy obchodních vztahů ohrozily naši národní bezpečnost. A docela dobře chápu, že také Izrael klade svou národní bezpečnost ve vládní agendě velmi vysoko.“

... obr. 1/

Ministr připomněl množící se provokace vojenského letectva a námořnictva ČLR vůči Tchaj-wanu: přelety stíhaček nad vodami výlučné ekonomické zóny Tchaj-wanu a bojové lety v identifikační zóně tchajwanské protivzdušné obrany nebo umístění letadlových lodí ČLR na východě ostrova. Dodal, že Tchaj-wan je cílem číslo jedna v rámci čínských dezinformační snah a kybernetických útoků.

Joseph Wu se netají z obavami, že Čína by se mohla inspirovat ruskou agresí proti Ukrajině a ostrov napadnout. A pokud by k tomu došlo? „Máme povinnost se bránit. Doufáme, že se USA zapojí do větší bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem, vycvičí naši armádu a poskytnou nám adekvátní prostředky obrany, abychom se mohli účinně bránit. “

Kromě toho, uvedl ministr, se Tchaj-wan snaží rozšířit přátelství se zeměmi východní Evropy a s pobaltskými státy, a také usilují o posílení vztahů s Kanadou, Austrálií, Japonskem a dalšími státy.

Pokud jde o vztah k Izraeli, Joseph Wu konstatoval: „Když mluvíme o schopnostech sebeobrany nebo odhodlání bránit se, Izrael byl v posledních několika desetiletích naším vzorem a my jsme Izrael sledovali s úžasem kvůli schopnosti bránit se a vyvinout pro sebe různé zbraně k vlastní obraně. Tento příklad chceme následovat.“

Ministr připomněl: „Sdílíme stejnou víru ve svobodu, demokracii a ochranu lidských práv. A protože jsme stejného smýšlení, měli bychom více spolupracovat.“ A ačkoli jsou podle něj kvůli kontaktům Izraele a ČLR vzájemné vztahy omezené, stále je možné pro posílení vazeb mezi Tchaj-pejí a Jeruzalémem udělat víc.

RADA NEJEN PRO IZRAEL

Tachjwanský představitel udělil Izraeli také přátelskou radu. „Při jednání s Čínou byste nikdy neměli přijímat předběžné podmínky, protože jakmile tyto podmínky přijmete, už jste prohráli. Pokud se z obav, že se Čína na vás naštve podvolíte, když jí ustoupíte, Čína vyhrála. Jeden velmi významný americký diplomat mi řekl, že když se Čína rozčiluje, znamená to, že je něco děláno správně. Tak se nebojte, že se na vás Čína naštve. Znamená to, že si počínáte správně."

REAKCE PEKINGU

Zatímco informace o rozhovoru s tchajwanským ministrem zahraničí byla na webu JPost.com zveřejněna v pondělí 30. května večer (17:59 SELČ), úplné znění bylo naplánováno k otištění v papírovém vydání The Jerusalem Postu na úterý 31. května. Nedlouho poté, co na JPostu článek vyšel, ozval se šéfredaktorovi Katzovi nejvyšší diplomat ambasády ČLR v Tel Avivu a žádal jeho stažení. A pro případ, že by nebylo nehoráznému čínskému požadavku vyhověno, uchýlil se ke klasické hrozbě. Čína přeruší vztahy s The Jerusalem Postem a mimoto dojde ke zhoršení vztahů se Státem Izrael.

V civilizovaném světě se tomu říká vydírání.

Šéfredaktor Katz poděkoval za telefonát a čínskou žádost zdvořile odmítl. Pondělní článek nejenže nebyl smazán, ale v úterý vyšel rozhovor s Josephem Wu dle redakčního plánu.

Představa, že ve svobodné zemi by svobodné noviny vyhověly cenzuře tohoto druhu, je absurdní. Zdá se, že čínští diplomaté občas zapomínají, v jaké části světa svou zemi zastupují.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 31.5.2022 22:03 | karma článku: 19.03 | přečteno: 327x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 108 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 23.63 | Přečteno: 662 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.59 | Přečteno: 7252 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2393 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.37 | Přečteno: 858 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Má Ondřej Neff pravdu?

Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

23.10.2022 v 22:46 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 1453 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.88 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...