Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

V Káně Galilejské - tentokrát bez zázraku

31. 01. 2022 17:50:30
Kafr Kanna je arabské město na severu Izraele, v Galileji. Mnohými ztotožňované s biblickou Kánou Galilejskou, kde Ježíš na svatbě proměnil vodu ve víno. Znovu se o tomto městě hovoří dnes, byť ve zcela jiné souvislosti.

A o zázrak tentokrát nejde. A když, tak velice malý.

Vraťme se do jednoho zářijového dne roku 2020. V Kafru Kanna mají firmu Kanna Iron – železářství a kovovýrobu. V její budově došlo ke kriminálnímu činu mezi dvěma příbuznými. Šéf firmy Ghazi Amara se dostal do osobního konfliktu se svým strýcem Padim Amarou. Ten byl na místě spolu s právníkem; strýc a synovec řešili spor týkající se pozemků.

Během setkání došlo k vážné rozepři. Ta pokračovala vzájemným fyzickým napadením obou příbuzných a vyvrcholila tím, že strýc Padi vrazil do hrudi synovce Ghaziho nůž – k incidentu došlo v kuchyňce firmy. Zkrvavený a těžce zraněný Ghazi ještě stačil vyběhnout na schodiště, kde se zhroutil.

A teď ten malý zázrak, který se obrátil ve svůj pravý opak.

Naprostou shodou okolností se ve vedlejší místnosti nacházel vysoce postavený důstojník izraelské policie Džamal Hakruš. Má druhou nejvyšší hodnost v tomto sboru – Nitzav, což by v izraelské armádě odpovídalo hodnosti generálmajora. Nejen to. Hakruš jako náměstek policejního prezidenta (deputy commissioner) stojí v čele oddělení majícího na starosti boj s kriminalitou v komunitě izraelských Arabů. Je v policejní hierarchii Izraele nejvýše postaveným Arabem.

A co ve firmě toho dne dělal? 12. září 2020 byla sobota, v Izraeli volný den. Hakruš nebyl ve službě a do kovovýroby šel zaplatit dříve dojednanou zakázku. Tedy privátní záležitost.

Mohlo by se zdát, že když je na místě kriminálního činu takto vysoce postavené policejní eso, zachová se tak, jak velí zdravý rozum. Ač v civilu, převezme kontrolu nad situací – do příjezdu zdravotníků a policie.

Na tomto místě se svědectví rozcházejí.

Ta proti němu říkají, že místo toho, aby do příjezdu policie organizoval vše potřebné, dal se na odchod. Cestou po schodech ještě zakopl u těžce zraněnou oběť, pak nasedl do auta a odjel. Asi po deseti minutách přijel zpět. Jak to víme? O tom níže.

On sám se hájí tím, že odešel proto, aby zavolal policii – a že chtěl zachovat místo činu nenarušené.

Dodejme, že když se do firmy vrátil, policie už útočníka zadržela (zamkl se v kuchyňce). Oběť na následky bodnutí navzdory převozu do nemocnice v Nazaretu zemřela.

O ROK A PŮL POZDĚJI

V pondělí 31. ledna 2022 přinesly izraelské servery (mezi nimi i Haaretz – obr. 1) zprávu o tom, že Džamal Hakruš u policie skončil – policejnímu prezidentovi podal v neděli rezignaci, která o den později vstoupila v platnost. Proč odešel až nyní?

... obr. 1/

Byly to právě noviny Haaretz, které získaly a minulý týden zveřejnily záběry z průmyslové kamery týkající se incidentu v Kafr Kanně. Na část záznamu se můžeme níže podívat. Video trvá 36 sekund a na opakovaných záběrech je patrné, jak generál kvapně odchází; to už na schodech leží zraněný Ghazi, o kterého nechtíc zakopne. (Video je převzato ze serveru Ynet.)

V zájmu objektivity uveďme, že Hakruš sloužil u izraelské policie čtyři desetiletí a byl jedním z průkopníků snahy začlenit členy muslimské populace do izraelské policie v zájmu snížení kriminality v této komunitě a zlepšení koexistence mezi Židy a Araby. Ministr veřejné bezpečnosti Omer Bar Lev, pod něhož policie spadá, poděkoval odcházejícímu důstojníkovi za 44 let veřejné služby. Dodal, že s jeho prací je spojeno mnoho úspěchů, které nic nemůže vymazat.

Tak už to v životě chodí a nejen v Izraeli. Lidé mohou být v tom co dělají úspěšní – a pak přijde jedna chyba, která rozhodne o dalším osudu. Včetně odchodu z vysoké funkce. Je to spravedlivé? Toť otázka do debaty.

FOTOODKAZ

Džamal Hakruš v policejní uniformě a hodností odpovídající v armádě generálmajorovi./ZDE

... obr. 2/Orientační mapa severního Izraele. Podklad: Web Freevectormaps.com - volná licence s povinnou atribucí:https://freevectormaps.com/israel/IL-EPS-02-0002?ref=atr

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 31.1.2022 17:50 | karma článku: 12.52 | přečteno: 237x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Názorový střet rockových titánů: Waters versus Bono

Pokud je vůbec nutné oba muzikanty představovat, tak jen telegraficky. Roger Waters – dříve britská kapela Pink Floyd, nyní na sólové dráze. Bono – zpěvák irské skupiny U2.

21.2.2024 v 12:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Utekl šéf Hamasu v Pásmu Gazy Sinwar do Egypta?

Pokud ano, můžeme zaznamenat, že první, kdo o tom podal do světa zprávu byl arabskojazyčný server Elaph sídlící v Londýně (a tentokrát překvapivě nikoli česká TV Nova).

20.2.2024 v 18:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Norsko pomohlo vyřešit finanční krizi mezi Izraelem a Palestinskoarabskou samosprávou

Agrese Hamasu proti Izraeli ze 7. října 2023 a návazná obranná válka proti terorismu vedená Izraelem v Pásmu Gazy zasáhla do bezpočtu oblastí života nejen izraelské společnosti.

20.2.2024 v 11:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Turecko: Politicky motivovaná šikana izraelského fotbalisty. Kvůli lidskému gestu

Město Antalya má většina Čechů spojené s turistikou. Tamní letiště je cílem většiny z těch, kdo míří na dovolenou na Tureckou riviéru.

19.2.2024 v 11:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Emrich Sonnek

Jak jsem zaplatil školné

Člověk se učí celý život. Často je ta výuka zdarma, ale někdy musíme za učení zaplatit a pak je namístě otázka, zda cena je úměrná nově nabytému poznání.

22.2.2024 v 16:44 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 188 | Diskuse

Oto Kaděrka

Sucho Bohdana Slámy je to dobrý a nejsou to fámy

Když jsem kupoval lístek na to kino, tak jsem netušil, že si kupuji lístek na něco co mi bude ležet v hlavě a budu se v tom koupat jako Alter Ego celý týden a nejen asi ten.

22.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 1596 | Diskuse

Jiří Beránek

Ženy v běhu a Matka v trapu

Dnes vstupuje do kin další film stvořený ženami pro ženy. Jedno je jisté. Do kina na něj nepůjdu. Ani s manželkou a už vůbec ne sám. Vzpomenete si, kdy jste naposledy viděli nějakou českou romantickou nebo vztahovou komedii, která

22.2.2024 v 12:56 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 384 | Diskuse

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 21.87 | Přečteno: 638 | Diskuse
Počet článků 4725 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 852

Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...