Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Hrad se vrátil ke kauze Peroutka

13. 01. 2022 20:59:11
Přečetl jsem si na webu Hrad.cz článek „Skutečný výsledek tzv. kauzy Peroutka: Fakta hovoří jasně“ (13. 1. 2022). Nevím proč se tak stalo, ale na mysli mi vytanul biblický verš, jehož autorem je apoštol Petr.

Ten v závěru druhé kapitoly svého druhého dopisu tehdejším křesťanům napsal:

● Ale přihodilo se jim to, což se v přísloví pravém říkává: Pes navrátil se k vývratku svému, a svině umytá do kaliště bláta.

Kancelář prezidenta republiky (KPR), která je uvedena jako autor textu, se mnoha slovy a s důrazem na formální stránku věci (ta je sama o sobě dosti komplikovaná) snažila odvést pozornost od toho podstatného: že prezident republiky při veřejném vystoupení neříkal pravdu. Tedy lhal. To je alfa a omega celé věci.

Ano, Terezie Kaslová nebyla „ve všech bodech obžaloby“ úspěšná. KPR došla k závěru, že Ministerstvo financí vyhrálo v tomto sporu nad Kaslovou 3:1 (obr. 1). Dělá snad toto skóre Zemanovu lež pravdivější?

... obr. 1/Zdroj: Web Hrad.cz.

Proč právě Ministerstvo financí?

Spor „Kaslová proti prezidentovi“ se dostal po několika peripetiích (od roku 2015) k Nejvyššímu soudu, který v květnu 2018 dosavadní verdikty nižších instancí (podle nichž se KPR měla Kaslové omluvit) zrušil a konstatoval, že organizační složkou státu, která „zodpovídá za škodu způsobenou při výkonu státní správy“, není v tomto případě Kancelář prezidenta republiky (iRozhlas, 23. 5. 2018).

Onou organizační složkou státu se stalo – bezpochyby k údivu všech, kdo hodnotí celou věc prostým selským rozumem – Ministerstvo financí.

V dalším období následovalo několik rozsudků (nemusí se omluvit, musí se omluvit), odvolání a dovolání, až nakonec pravomocný rozsudek Nejvyššího soudu zněl: Ministerstvo financí se musí omluvit v části kauzy známé jako „Hitler je gentleman“.

A tak 5. listopadu 2021, po šesti letech on onoho lživého výroku, zaslalo Ministerstvo financí Terezii Kaslové omluvný dopis, v němž se píše:

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“.

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno „Hitler je přece gentleman“. Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem „Hitler je gentleman“, případně článku pod názvem „Hitler je přece gentleman“.

Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.

Podepsána tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, která neměla s celou kauzou pranic společného.

Nezávislého pozorovatele nemůže neudivit jeden nikoli zanedbatelný aspekt věci. Prezident Zeman v onom projevu na konferenci „Let My People Live!“ konané v Praze 27. ledna 2015 řekl:

Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“ (nepravda 1). Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ (nepravda 2).

Za nepravdu 1 se musel za prezidenta stát prostřednictvím Ministerstva financí omluvit – a také se omluvil.

Je tu ale ještě nepravda 2. Slova o andělech a vlcích (přesný citát: „... nemůžeme-li zpívat s anděli, budeme výti s vlky.“) nenapsal Ferdinand Peroutka v Přítomnosti, ale 4. října 1938 Petr Bílý (pseudonym Jana Stránského) v Lidových novinách.

Peroutka má s citovaným výrokem asi tolik společného jako Alena Schillerová se Zemanovým tvrzením o článku „Hitler je gentleman“, čili absolutně nic, a je proto záhadou, proč česká justice došla k závěru, že za tuto Zemanovu lež se stát (prostřednictvím Ministerstva financí) omlouvat nemusí.

Nepravdou je přece obojí tvrzení. Dokonce to druhé je prokazatelná lež mimo jakoukoli pochybnost, zatímco článek „Hitler je gentleman“ se „jenom“ nenašel. Nelze v tomto rozhodnutí soudů nevidět jistý paradox.

Buď jak buď, je s podivem, že se Hrad k celému případu, který prezidentu republiky sloužícímu „pod standartou“ Pravda vítězí ke cti rozhodně neslouží, vůbec vrací, aniž bychom z textu vycítili alespoň náznak pokory či sebereflexe.

Jakže to napsal apoštol Petr? Pes navrátil se k vývratku svému ...

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 13.1.2022 20:59 | karma článku: 30.26 | přečteno: 748x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Konec spekulací: Netanjahu klauzuli o morálně hanebném jednání odmítl

Tato klauzule – známá v americkém právu, a uplatňovaná i v Izraeli, jako moral turpitude, tedy morálně hanebné či zavrženíhodné jednání – měla být součástí dohody o vině a trestu. Měla, ale nebude.

25.1.2022 v 9:20 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K úvodnímu dni soudu s Päivi Räsänenovou aneb Sola Scriptura

Pondělí 24. leden 2022. Zataženo, dva stupně nad nulou. Pro Finsko svého druhu přelomový den. Před distriktním soudem v Helsinkách stanula Päivi Räsänenová (*1959). Proč? Zastává biblický postoj k homosexuálním praktikám.

24.1.2022 v 23:10 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 463 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nerad píšu o covidu

Je to téma pro odborníky, kterých máme v naší zemi dostatek. Vedle toho víc než hodně „odborníků“ z řad široké veřejnosti. Čím může přispět do debaty člověk, který nepatří do žádné z obou skupin?

23.1.2022 v 19:08 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 452 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Před čarodějnickým procesem ve Finsku

Na pondělí 24. ledna 2022 bylo stanoveno první stání v soudním procesu, o němž jsme si mnozí mysleli, že k něčemu takovému nemůže ve svobodné společnosti vůbec dojít. Byl to krutý omyl.

22.1.2022 v 23:25 | Karma článku: 39.36 | Přečteno: 1889 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Putine, zapomněl jsi jak dopadl ruský car?

Je začátek roku 2022 a Putinova skomírající říše zla túruje motory tanků a přiváží gruzaviky plné ruského kanonenfutru na hranice s Ukrajinou.

25.1.2022 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Konec spekulací: Netanjahu klauzuli o morálně hanebném jednání odmítl

Tato klauzule – známá v americkém právu, a uplatňovaná i v Izraeli, jako moral turpitude, tedy morálně hanebné či zavrženíhodné jednání – měla být součástí dohody o vině a trestu. Měla, ale nebude.

25.1.2022 v 9:20 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 128 | Diskuse

Michal Sabó

Jak NATO Rusku na lep skočilo

Včera ve večerních hodinách americký prezident Biden oznámil, že vydal pokyn pro 5000 vojáků k přípravám na potencionální nasazení v Evropě pro případ, že by Rusko spustilo útok na Ukrajinu. Vyplatí se mu to?

25.1.2022 v 7:53 | Karma článku: 26.74 | Přečteno: 850 | Diskuse

Václav Bartoš

Australian Open a Academy Awards - co mají společného?

Udílení filmových cen Oscar Americkou filmovou akademií si za více něž devět desítek let získalo takovou popularitu a zájem diváků, že její získání bylo považováno za nejvyšší ocenění ve filmové branži. Proč už to neplatí?

25.1.2022 v 7:22 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Otevřený dopis ministryni obrany

Ministryně obrany Jana Černochová oznámila, že navrhne darovat Ukrajině dělostřeleckou munici. Ale dar by měl přinášet radost, nikoliv smrt. Munice není dar, je to zlo.

24.1.2022 v 11:41 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 1268 | Diskuse
Počet článků 3858 Celková karma 20.37 Průměrná čtenost 946

Fórum komunity Eretz (s unikátní sekcí Sport)

https://forum.eretz.cz/index.php

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz