Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Jan Farský: Z Čech až do Oregonu

12. 01. 2022 19:35:59
Mezi Poslaneckou sněmovnou v Praze a Oregonskou státní univerzitou v americkém Corvallisu je to vzdušnou čarou něco přes 8600 km. Dá se na tuto vzdálenost vykonávat 8 měsíců plnohodnotně funkce zákonodárce?

Rozumí se džob (abych se vyjádřil stylově) zákonodárce v české metropoli a současně stážisty u břehů Pacifiku. Dilema, před které sám sebe, ale také nás, voliče, postavil Jan Farský.

Od okamžiku, kdy toto dilema vyšlo najevo jsme slyšeli řadu argumentů pro a proti. Je, nebo není účinkování v této dvojroli podvodem na voličích?

V naší geograficky malé zemi jsme uvyklí na to, že ze všech jejích konců se poslanci či senátoři dostaví do budovy parlamentu v relativně krátké době. Odpoledne jsou ještě ve Sněmovně a večer už živě hovoří do televizních zpráv z Ostravy nebo Českých Budějovic.

Jiné je to třeba v USA. Například kongresman z Los Angeles sloužící na Kapitolu ve Washingtonu, DC to má domů 3700 km. Má to vliv na výkon funkce? Myslím, že ne.

Ostatně ani v Evropě nemá každý zástupce lidu sněmovnu „za rohem“. Dva příklady. Poslanec Evropského parlamentu ze severošvédské Kiruny to má na plenární zasedání do Štrasburku 2250 km, jeho kolega z kyperské Nikósie 2600 km (údaje jsou zaokrouhlené). Opět: má to vliv na výkon mandátu? Jistěže ne.

Čistě teoreticky, ve vzdálenosti problém být nemusí (byť dva a půl tisíce km je něco jiného než bezmála devět tisíc). V čem tedy?

Často si v podobných souvislostech dvou či více židlí pro jedny hýždě připomenu slova muže, jehož vyjádření věřím. Je to Rudolf Chlad. Dlouholetý náčelník Horské služby - v Krušných horách i na celostátní úrovni. Ve volebním období 2010 až 2013 sloužil jako zákonodárce v Poslanecké sněmovně.

Jeho názor (volná interpretace): Pokud chce člověk vykonávat funkci poslance poctivě a svědomitě, lidově řečeno pořádně, pak mu zabere tolik času, že nic jiného vedle toho dělat nestihne. To neříká nějaký teoretik, ale člověk, který v Poslanecké sněmovně pracoval a ví, o čem mluví.

Z toho jsem vyvodil, že funkci poslance českého parlamentu a roli stážisty Fulbrightova stipendia na Oregonské státní univerzitě dost dobře skloubit nelze, pokud by jedno i druhé mělo být děláno na sto procent. Osobně si nedovedu představit, že by Jan Farský nepracoval na oněch sto procent jako stážista na svém projektu (o něm níže) v Corvallisu. Z toho mi vychází, že nebude osm měsíců (!) plnohodnotně pracovat jako zákonodárce své země. Je to fér vůči voličům? Obávám se, že není.

Co tedy?

Patřím, troufnu si tvrdit že k menšině české populace, která má pozitivní vztah k Miroslavu Kalouskovi. Méně než forma jeho vyjádření mě zajímá obsah jeho slov a nestydím se za to, že se s ním v mnohém (ne ve všem) shodnu. Zde je jeho twitterové vyjádření ke „kauze Farský“:

Je mi to moc líto, Honzo (Jane Farský), ale tohle je prostě podvod a obelhávání voličů. Pokud jsi myslel vážně všechny hodnoty, které jsme spolu osm let zastávali v jednom poslaneckém klubu, rezignuj na mandát. Jiná čestná cesta není. (12. 1. 2022)

Dává to smysl? Mně ano.

Jen okrajově se zmíním o tom, čeho se Farského stáž má týkat. On sám v rozhovoru pro Novinky.cz (12. 1. 2022) na otázku, co bude výsledkem jeho stáže uvedl:

Otázky federalizace USA a přenesení jejich zkušenosti do našich podmínek a možné federalizace EU. Konkrétně budu řešit otázku možné evropské armády, k čemu by byla dobrá a co tomu brání. Dál budu zkoumat otázku chybějících institucí EU – tedy prezidenta a druhé komory parlamentu – a jestli se EU může bez nich posunout dál a stát se silným mezinárodním hráčem.

Za sebe k debatě kolem uvedených témat dodávám (pravd,a bez stáže ve Státech):

1) Máme-li funkční NATO, je evropská armáda nadbytečná. (Není-li NATO funkční, zapracujme na tom, aby bylo.)

2) Nevím, kam přesně se má EU posunout, ale má-li se stát silným mezinárodním hráčem, musí pro to dělat něco docela jiného než řešit otázku ustavení svého prezidenta a druhé parlamentní komory. Absence prezidenta EU a „eurosenátu“ rozhodně není tím, co v mezinárodním kontextu brzdí rozvoj Unie.

3) Záležitost tak komplikovanou a kontroverzní, jakou je federalizace EU po vzoru USA (zjednodušeně řečeno), nechávám bez komentáře.

Získání Fulbrightova stipendia je jistě prestižní záležitost, k níž lze Janu Farskému blahopřát. (Podobně jako udělení Templetonovy ceny prof. Tomáši Halíkovi v roce 2014.) Bylo by nicméně více košer, kdyby stáž absolvoval jako soukromá osoba, nikoli jako poslanec českého parlamentu.

... obr. 1/Informace uveřejněná webu Fulbright.cz. Jan Farský mezi českými stipendisty v sezoně 2021/2022. Pravá šipka ukazuje, že jeho stáž má trvat 8 měsíců a začít měla 10. ledna.

... obr. 2/Orientační mapa ukazuje polohu státu Oregon v Pacifickém regionu USA. Zdroj: Freevectormaps-volná licence s povinnou atribucí: https://freevectormaps.com/united-states/US-EPS-01-0002?ref=atr

FOTOODKAZ: Oregonská státní univerzita/ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | středa 12.1.2022 19:35 | karma článku: 31.81 | přečteno: 958x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Konec spekulací: Netanjahu klauzuli o morálně hanebném jednání odmítl

Tato klauzule – známá v americkém právu, a uplatňovaná i v Izraeli, jako moral turpitude, tedy morálně hanebné či zavrženíhodné jednání – měla být součástí dohody o vině a trestu. Měla, ale nebude.

25.1.2022 v 9:20 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 136 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K úvodnímu dni soudu s Päivi Räsänenovou aneb Sola Scriptura

Pondělí 24. leden 2022. Zataženo, dva stupně nad nulou. Pro Finsko svého druhu přelomový den. Před distriktním soudem v Helsinkách stanula Päivi Räsänenová (*1959). Proč? Zastává biblický postoj k homosexuálním praktikám.

24.1.2022 v 23:10 | Karma článku: 24.82 | Přečteno: 488 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nerad píšu o covidu

Je to téma pro odborníky, kterých máme v naší zemi dostatek. Vedle toho víc než hodně „odborníků“ z řad široké veřejnosti. Čím může přispět do debaty člověk, který nepatří do žádné z obou skupin?

23.1.2022 v 19:08 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 452 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Před čarodějnickým procesem ve Finsku

Na pondělí 24. ledna 2022 bylo stanoveno první stání v soudním procesu, o němž jsme si mnozí mysleli, že k něčemu takovému nemůže ve svobodné společnosti vůbec dojít. Byl to krutý omyl.

22.1.2022 v 23:25 | Karma článku: 39.36 | Přečteno: 1893 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Putine, zapomněl jsi jak dopadl ruský car?

Je začátek roku 2022 a Putinova skomírající říše zla túruje motory tanků a přiváží gruzaviky plné ruského kanonenfutru na hranice s Ukrajinou.

25.1.2022 v 17:00 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 185 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Konec spekulací: Netanjahu klauzuli o morálně hanebném jednání odmítl

Tato klauzule – známá v americkém právu, a uplatňovaná i v Izraeli, jako moral turpitude, tedy morálně hanebné či zavrženíhodné jednání – měla být součástí dohody o vině a trestu. Měla, ale nebude.

25.1.2022 v 9:20 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 136 | Diskuse

Michal Sabó

Jak NATO Rusku na lep skočilo

Včera ve večerních hodinách americký prezident Biden oznámil, že vydal pokyn pro 5000 vojáků k přípravám na potencionální nasazení v Evropě pro případ, že by Rusko spustilo útok na Ukrajinu. Vyplatí se mu to?

25.1.2022 v 7:53 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 891 | Diskuse

Václav Bartoš

Australian Open a Academy Awards - co mají společného?

Udílení filmových cen Oscar Americkou filmovou akademií si za více něž devět desítek let získalo takovou popularitu a zájem diváků, že její získání bylo považováno za nejvyšší ocenění ve filmové branži. Proč už to neplatí?

25.1.2022 v 7:22 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Otevřený dopis ministryni obrany

Ministryně obrany Jana Černochová oznámila, že navrhne darovat Ukrajině dělostřeleckou munici. Ale dar by měl přinášet radost, nikoliv smrt. Munice není dar, je to zlo.

24.1.2022 v 11:41 | Karma článku: 40.83 | Přečteno: 1274 | Diskuse
Počet článků 3858 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 946

Fórum komunity Eretz (s unikátní sekcí Sport)

https://forum.eretz.cz/index.php

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz