Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Na okraj jednoho článku Jiřího Turnera (který je i o mně)

6. 01. 2022 18:00:23
Tak „jsem se našel“ v textu kolegy Jiřího Turnera („Jak se stala z Harryho Pottera propagace antisemitismu“/5. 1. 2022). Autor mě přímo nejmenuje, ale ze dvou odkazů je jasné, koho má na mysli.

Pan Jiří má k mé osobě dvě výhrady (v souvislosti s tématem „Harry Potter“). Přičiním ke každé z nich osobní poznámku.

Výhrada první: Nezmínil jsem se, prý „čert ví proč“, o paralelní kauze „Potter“. Tedy o výtkách vůči Rowlingové stran údajně antisemitské podoby jakýchsi skřetů v knize i ve filmovém zpracování.

Především: Harry Potter a vše, co s ním souvisí jde zcela mimo mě. Není to můj šálek čaje, ten svět kouzel, čar, magie. Týká se to jak knih Rowlingové, tak filmového pracování jejich obsahu. Nepovažuji za fér psát o něčem, co blíže neznám a co mě popravdě příliš nezajímá.

Nehledě k tomu, že se necítím být oprávněn vyjadřovat se k různým formám antisemitismu. Ne že by mi byly lhostejné, je tomu přesně naopak, ale považuji za účelnější, když se tímto tématem spíše než „kovaříci“ zabývají přednostně „kováři“.

Výhrada druhá: Podle pana Turnera prý „poněkud zápasím s objektivitou“. Zde se musím ohradit. Problematika objektivity je mnohem složitější, než by se při povrchním pohledu mohlo zdát. Pokud o někom veřejně tvrdíme, že „zápasí s objektivitou“, dáváme mu cejch neobjektivního autora, což může dotyčného v očích čtenářů poškodit a vyvolat dojem, že takto píšící člověk (bloger) je vlastně nevěrohodný.

Pikantní přitom je, že člověk, který toto hlásá (J. Turner o mně), vložil do svého článku odkaz na médium (A2larm.cz), které lze ve vztahu k Izraeli sotva považovat za etalon objektivity. Zejména, když po otevření předmětného článku na vás „vybafne“ mezi odstavci následující šokující hláška (obr. 1).

... obr. 1/Zdroj: Web: A2larm.cz

Hovořit o demokratické židovské republice jako o „apartheidním Izraeli“ je nehoráznost; nehoráznost na druhou pak je výzva k bojkotu a sankcím vůči němu. Jsem příliš opatrný na to, abych lacině šermoval pojmy jako antisemitismus (což je z mých textů snad zřejmé), ale v tomto případě musím připomenout, že kdykoli v minulosti slyšeli Židé podobné výzvy, obvykle následovaly hrůzostrašné lidské tragédie. Včetně té nejděsivější, jmenovat snad netřeba.

Vždycky, když někdo začne používat v souvislosti s konfliktem mezi Izraelem a palestinskými Araby, potažmo arabsko-izraelským konfliktem termín objektivita, připomenu si myšlenku Viléma Hejla, kterou jsem kdysi slyšel ve vysílání Svobodné Evropy. Volná interpretace: kde se nachází objektivita v kauze lidických obětí a jejich katanů? Nepatří snad 100 procent sympatií obětem a 100 procent antipatií vrahům? Ano, je to mezní příklad.

Stejně tak vím, že arabsko-izraelský konflikt není černobílý, stejně jako černobílá nebyla druhá světová válka. Ale kudy vede základní linie mezi pravdou a lží, objektivitou a propagandou, napadeným a agresorem je jasné – a stejně tak tomu je i v blízkovýchodním konfliktu. Tak jako pravda a právo za minulé světové války bylo na straně Spojenců, je pravda a právo v blízkovýchodním konfliktu na straně Izraele.

Odpovězme si na otázku, kdo komu vadil. Čechoslovákům Německo, nebo Němcům Československo? Izraelcům arabské země, nebo arabským zemím Izrael? Byl by po druhé světové válce v Evropě mír, kdyby poražený útočník (Německo) odmítl přijmout nové uspořádání a všemi způsoby usiloval o návrat k předválečným poměrům? (Třeba o zpětné získání Východního Pruska, ne-li západního Polska či dokonce tzv. sudetských oblastí v ČSR.) A naopak: byl by na Středním východě mír, kdyby útočníci (arabské státy) poražení po jimi vyvolané válce 1948/1949 přijali nové uspořádání, uznali Stát Izrael v hranicích z roku 1949 a souhlasili s vytvořením arabského palestinského státu na Západním břehu a v Pásmu Gazy?

Jsem toho názoru, že vinu za rozpoutání druhé světové války v Evropě má objektivně nacistické Německo. Důvody jsou, myslím, z historie dostatečně známé. Stejně tak jsem přesvědčen, že vinu za vznik válečného (arabsko-izraelského) konfliktu na Středním východě mají objektivně arabské státy. Důvodem je jejich neochota akceptovat existenci židovského státu v oblasti.

Nejsem si jist, že jsem to já, kdo zápasí s objektivitou – a ne třeba novináři z média, na jehož informace se Jiří Turner odkazuje a kteří volají po bojkotu a sankcích vůči Státu Izrael a ne vůči jeho teroristickým nepřátelům a jejich sponzorům. Je to stejně zvrácené jako kdyby někdo v době agresivních výpadů Hitlera proti Československu (1938) vyzýval k bojkotu a sankcím nikoli vůči Německé říši, ale Československé republice.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 6.1.2022 18:00 | karma článku: 29.23 | přečteno: 747x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Blízký východ: Ohlédnutí za nedávným konfliktem

Egyptský týdeník Al Ahram Weekly ve svém nejnovějším vydání z 11. 8. přináší článek „Z Gazy do Náblusu“, jehož autory jsou Mohamed Abu Šaar z Gazy a Ahmed Eleiba z Káhiry. Vrací se k nedávnému konfliktu.

10.8.2022 v 23:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bejtar Jeruzalém: Záchrana na poslední chvíli

Necelé dva týdny před zahájením fotbalové Premier League v Izraeli (20. 8.) nebylo jasné, zda mezi 14 kluby bude také kdysi hvězdný tým Bejtar Jeruzalém. Hrozbou byly finanční problémy, přesněji vysoké dluhy.

10.8.2022 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypt: Dvojí tvář zahraniční politiky

Kdo je vítězem třídenního konfliktu, který vzplál na Blízkém východě v pátek 5. srpna a skončil v neděli před půlnocí místního času? Bojujícími stranami byly: Palestinský islámský džihád PIJ a izraelská armáda (IDF).

9.8.2022 v 21:32 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj zprávy AI o Ukrajině

Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svých slov „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

8.8.2022 v 22:22 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Zastavení u jednoho článku na blogu iDNES

Zdá se, že Jan Želivský tematicky táhne. Jmenovitě v souvislosti s 600. výročím jeho popravy. Nejprve napsal svůj pohled na tuto osobnost Jan Ziegler (2. 8.), pak moje maličkost (3. 8.) a posléze Jan Stifter (5. 8.)

8.8.2022 v 8:49 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 298 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ke dvěma totožným perexům na blogu iDNES

Čtvrtek 4. srpna 2022. Při čekání na výsledky izraelských klubů ve fotbalové Evropské konferenční lize a na odlet stroje z Tel Avivu do Thajska surfuji na internetu. Do oka mi padne jeden titulek na blogu iDNES.

4.8.2022 v 22:07 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tip pro Ladislava Jakla

Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause věnoval svoji čtvrteční (28. 7.) glosu projevu maďarského premiéra Viktora Orbána přednesenému 23. 7. v Rumunsku na akci známé jako 31. Bálványos Free Summer University and Student Camp.

31.7.2022 v 21:02 | Karma článku: 27.62 | Přečteno: 840 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Glosa: Opravdu je tak těžké zjistit, jaká je pravda?

Proč si lidé, než zveřejní ve veřejném prostoru nějakou „moudrost“, nejprve neověří fakta? Publikují své omyly na internetu, který sám o sobě dává unikátní možnost v relativně krátkém čase zjistit, jak se věci mají.

27.7.2022 v 18:46 | Karma článku: 25.10 | Přečteno: 611 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kremlomilci v argumentační nouzi

Čas od času dostanu do pošty politické sdělení „z druhého břehu“. Nikoli ze záhrobí, ale zpoza linie, za níž se to hemží kremlomilci. Nejnověji jsem se dozvěděl, že Charta OSN povoluje ruskou agresi proti Ukrajině.

4.7.2022 v 19:26 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 900 | Diskuse
Počet článků 4092 Celková karma 17.86 Průměrná čtenost 930

To nejlepší z izraelského sportu na jednom místě: Fórum komunity Eretz - sekce Sport: https://forum.eretz.cz/index.php/board,

9.0.html?PHPSESSID=oi3d82apr877vmihvamjks9abv

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz