Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Na okraj jednoho článku Jiřího Turnera (který je i o mně)

6. 01. 2022 18:00:23
Tak „jsem se našel“ v textu kolegy Jiřího Turnera („Jak se stala z Harryho Pottera propagace antisemitismu“/5. 1. 2022). Autor mě přímo nejmenuje, ale ze dvou odkazů je jasné, koho má na mysli.

Pan Jiří má k mé osobě dvě výhrady (v souvislosti s tématem „Harry Potter“). Přičiním ke každé z nich osobní poznámku.

Výhrada první: Nezmínil jsem se, prý „čert ví proč“, o paralelní kauze „Potter“. Tedy o výtkách vůči Rowlingové stran údajně antisemitské podoby jakýchsi skřetů v knize i ve filmovém zpracování.

Především: Harry Potter a vše, co s ním souvisí jde zcela mimo mě. Není to můj šálek čaje, ten svět kouzel, čar, magie. Týká se to jak knih Rowlingové, tak filmového pracování jejich obsahu. Nepovažuji za fér psát o něčem, co blíže neznám a co mě popravdě příliš nezajímá.

Nehledě k tomu, že se necítím být oprávněn vyjadřovat se k různým formám antisemitismu. Ne že by mi byly lhostejné, je tomu přesně naopak, ale považuji za účelnější, když se tímto tématem spíše než „kovaříci“ zabývají přednostně „kováři“.

Výhrada druhá: Podle pana Turnera prý „poněkud zápasím s objektivitou“. Zde se musím ohradit. Problematika objektivity je mnohem složitější, než by se při povrchním pohledu mohlo zdát. Pokud o někom veřejně tvrdíme, že „zápasí s objektivitou“, dáváme mu cejch neobjektivního autora, což může dotyčného v očích čtenářů poškodit a vyvolat dojem, že takto píšící člověk (bloger) je vlastně nevěrohodný.

Pikantní přitom je, že člověk, který toto hlásá (J. Turner o mně), vložil do svého článku odkaz na médium (A2larm.cz), které lze ve vztahu k Izraeli sotva považovat za etalon objektivity. Zejména, když po otevření předmětného článku na vás „vybafne“ mezi odstavci následující šokující hláška (obr. 1).

... obr. 1/Zdroj: Web: A2larm.cz

Hovořit o demokratické židovské republice jako o „apartheidním Izraeli“ je nehoráznost; nehoráznost na druhou pak je výzva k bojkotu a sankcím vůči němu. Jsem příliš opatrný na to, abych lacině šermoval pojmy jako antisemitismus (což je z mých textů snad zřejmé), ale v tomto případě musím připomenout, že kdykoli v minulosti slyšeli Židé podobné výzvy, obvykle následovaly hrůzostrašné lidské tragédie. Včetně té nejděsivější, jmenovat snad netřeba.

Vždycky, když někdo začne používat v souvislosti s konfliktem mezi Izraelem a palestinskými Araby, potažmo arabsko-izraelským konfliktem termín objektivita, připomenu si myšlenku Viléma Hejla, kterou jsem kdysi slyšel ve vysílání Svobodné Evropy. Volná interpretace: kde se nachází objektivita v kauze lidických obětí a jejich katanů? Nepatří snad 100 procent sympatií obětem a 100 procent antipatií vrahům? Ano, je to mezní příklad.

Stejně tak vím, že arabsko-izraelský konflikt není černobílý, stejně jako černobílá nebyla druhá světová válka. Ale kudy vede základní linie mezi pravdou a lží, objektivitou a propagandou, napadeným a agresorem je jasné – a stejně tak tomu je i v blízkovýchodním konfliktu. Tak jako pravda a právo za minulé světové války bylo na straně Spojenců, je pravda a právo v blízkovýchodním konfliktu na straně Izraele.

Odpovězme si na otázku, kdo komu vadil. Čechoslovákům Německo, nebo Němcům Československo? Izraelcům arabské země, nebo arabským zemím Izrael? Byl by po druhé světové válce v Evropě mír, kdyby poražený útočník (Německo) odmítl přijmout nové uspořádání a všemi způsoby usiloval o návrat k předválečným poměrům? (Třeba o zpětné získání Východního Pruska, ne-li západního Polska či dokonce tzv. sudetských oblastí v ČSR.) A naopak: byl by na Středním východě mír, kdyby útočníci (arabské státy) poražení po jimi vyvolané válce 1948/1949 přijali nové uspořádání, uznali Stát Izrael v hranicích z roku 1949 a souhlasili s vytvořením arabského palestinského státu na Západním břehu a v Pásmu Gazy?

Jsem toho názoru, že vinu za rozpoutání druhé světové války v Evropě má objektivně nacistické Německo. Důvody jsou, myslím, z historie dostatečně známé. Stejně tak jsem přesvědčen, že vinu za vznik válečného (arabsko-izraelského) konfliktu na Středním východě mají objektivně arabské státy. Důvodem je jejich neochota akceptovat existenci židovského státu v oblasti.

Nejsem si jist, že jsem to já, kdo zápasí s objektivitou – a ne třeba novináři z média, na jehož informace se Jiří Turner odkazuje a kteří volají po bojkotu a sankcích vůči Státu Izrael a ne vůči jeho teroristickým nepřátelům a jejich sponzorům. Je to stejně zvrácené jako kdyby někdo v době agresivních výpadů Hitlera proti Československu (1938) vyzýval k bojkotu a sankcím nikoli vůči Německé říši, ale Československé republice.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 6.1.2022 18:00 | karma článku: 29.23 | přečteno: 747x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

5.10.2022 v 9:17 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 349 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 399 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

3.10.2022 v 0:06 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

2.10.2022 v 19:20 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 4914 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K článku Z. Hornera aneb Muskovo mnichovanství

Musím kolegu Z. Hornera pochválit. Díky jeho článku „Mírový plán Elona Muska“ (4. 10. 2022) jsem se s tímto nesmyslem amerického byznysmena jihoafrického původu blíže seznámil, jinak bych mu pozornost nevěnoval.

4.10.2022 v 23:59 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 399 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nehorázný požadavek íránského prezidenta

Poté, co v Teheránu zemřela mladá žena v souvislosti se zadržením mravnostní policií kvůli tomu, že neměla řádně uvázaný muslimský šátek, vypukly v zemi protesty, které si vyžádaly řadu mrtvých.

22.9.2022 v 23:50 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 505 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Polemika: Hornerovo nakládání se Stejskalem

Kolega bloger Zdenek Horner zareagoval 22. září 2022 polemickým článkem „Stejskalovo nakládání s pravdou a lží“ na můj text „Putin a jeho projev“ (21. 9. 2022). Dovolím si nabídnout svůj úhel pohledu.

22.9.2022 v 14:00 | Karma článku: 24.67 | Přečteno: 471 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Průvodní jevy Putinova projevu

Považoval jsem už v úterý večer (20. 9. 2022) avizovaný Putinův projev za zásadní. Proto jsem chtěl jeho slova nejen slyšet, ale také si je přečíst a podrobně prostudovat. Při hledání zdrojů mě čekalo několik zajímavostí.

21.9.2022 v 10:42 | Karma článku: 28.55 | Přečteno: 871 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Írán: K rozhovoru prezidenta pro CBS

Natáčet v Íránu rozhovor s tamním prezidentem Ebráhímem Raísím vyžaduje jisté sebezapření. A pokud jste žena ze Západu, pak sebezapření dvojnásobné, neboť je po vás povinně vyžadován hidžáb, ačkoli ho běžně nenosíte (viz odkaz).

20.9.2022 v 17:01 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 4178 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 922

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz