Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Rozhlasová exotika (2)

3. 01. 2022 21:55:55
Správně to napsal Dan Pospíšil v reakci na můj předchozí článek týkající se rozhlasové exotiky, když připomněl, že poté, co si Japonsko pořídilo retranslační stanici v západní Africe, byly jeho pořady slyšet dobře.

A nejen na severu Starého kontinentu, kde, jak jsem pochopil, Dan žije, ale také v jeho srdci – v mém případě v západní části tohoto srdce.

Ano, jde o Radio Japan a jeho vysílání pro Evropu. Tou retranslační stanicí bylo gabunské rádio Africa No. 1. Jeho výkon byl úctyhodný: 500 kW. Podle British DX Clubu zahájilo Radio Japan vysílání z Gabunu v dubnu 1984. Signál byl dopravován přes dva satelity po linkách Tokio – Paříž a Paříž – Gabun (do přijímací stanice vysílače umístěného v lokalitě Moyabi na jihovýchodě země).

Mám ve své sbírce QSL kartu stanice Africa No. 1 (obr. 1 a 2), přes jejíž krátkovlnné frekvence vysílalo na konci 80. let minulého století nejen Radio Japan, ale také Radio France Internationale, Swiss Radio International a náboženské Adventist World Radio.

... obr. 1/QSL lístek stanice Africa No. 1, přední strana s emblémem rádia. (Zdroj: Zde i

níže archiv autora článku.)

... obr. 2/ Zadní strana QSL lístku stanice Africa No. 1. V razítku jsou uvedeny vysílací kmitočty.

RADIO JAPAN

Stejně jako Dan Pospíšil, patřil jsem i já k posluchačům Radia Japan. V květnu 1980 se v měsíčníku stanice Radio Japan News objevila moje fotografie v sekci „Poslouchám Radio Japan“. Můžete se podívat, jak vypadal dnes 65letý bloger před čtyřmi desítkami roků, kdy byl aktivním DX posluchačem krátkovlnného rozhlasu (obr. 3).

... obr. 3/

DIPLOM

Posluchačské hobby bylo možné čas od času zpestřit účastí v nějakém DX klání. Sám nejsem soutěživý typ, nicméně jednu akci jsem si ujít nenechal.

Ecuadorská stanice Radio HCJB (která vysílala také česky jako jediná v Jižní Americe) vyhlásila v roce 1986 posluchačskou soutěž „World by 2000“, což byla doprovodná akce k ambicióznímu misijnímu projektu dosáhnout do roku 2000 stavu, kdy každý člověk na této planetě bude mít možnost slyšet evangelium o Ježíši Kristu v jazyce, kterému rozumí. Za tímto účelem se do projektu zapojily čtyři náboženské rozhlasové stanice – Radio HCJB (vysílající z Ecuadoru), Trans World Radio (vysílající z Monte Carla, pacifického ostrova Guam, ostrova Bonaire v Karibiku, na Kypru, Srí Lance a jihoafrickém Svazijsku), stanice FEBC (působící na Filipínách a Severních Marianách v Pacifiku) a Radio ELWA (vysílající z Libérie).

Úkolem posluchačů bylo zachytit některý z uvedených rozhlasů v pěti oblastech světa – v Evropě, America, Africe, Asii a Pacifiku - a zaslat do sídla Radia HCJB v Ecuadoru jejich QSL lístky (nebo kopie). Kdo zadání splnil, obdržel diplom (Award – obr. 4). V praxi to mohlo vypadat tak, že za Evropu bylo zastoupeno Trans World Radio – Monte Carlo, za Ameriku HCJB - Ecuador, za Afriku ELWA - Libérie (nebo Trans World Radio – Svazijsko), za Asii FEBC - Filipíny a za Pacifik FEBC – Severní Mariany (nebo Trans World Radio – Guam).

... obr. 4/

MONITORING

Je pochopitelné, že stanice vysílající „přes půl planety“ měly zájem vědět, jakou má jejich signál v cílové oblasti kvalitu. Dostávaly sice poslechové zprávy od DXerů, ale ty se obvykle týkaly pouze jedné relace, za kterou odesílatelé očekávali QSL. Hodnotnější bylo vyhodnocení poslechu v delším časovém období.

Řada stanic posílala lidem, kteří je kontaktovali, poslechové formuláře. Některé měly podobu tzv. aerogramů, kde „dopis“ a obálka tvoří jeden celek. Po zpracování poslechového hlášení byl aerogram přeložen, zalepen k tomu vytvořenou "záložkou", doplněn zpáteční adresou, známkou a odeslán. Na obrázcích 5 a 6 je typický aerogram Radia Korea vysílajícího z Jižní Koreje.

... obr. 5/Vnitřní část aerogramu - poslechové zprávy. Zde posluchač vyplnil datum, čas a kmitočet vysílání, přidal stručný obsah a napsal klíčovou část reportu: hodnocení signálu dle kódu SINPO. Pomocí stupnice od 5 (nejlepší) do 1 posoudil sílu signálu, interference jinými stanicemi, šum a poruchy v šíření (úniky aj.); posledním číslo znamenalo celkové zhodnocení příjmu. Pak přidal povolání, věk, typ antény, jméno a adresu. Report mohl obohatit komentářem k příjmu a jinými poznámkami.

... 6/Když měl posluchač zpracovanou část na obrázku výše, aerogram zalepil, napsal adresu odesílatele a vypravil se na poštu. Jak patrno, adresát (Radio Korea) byl předtištěn.

Zmíněné Radio Korea si natolik vážilo zámořských posluchačů, kteří se věnovali zpracovávání poslechových zpráv jeho vysílání, že jim udělovalo certifikát svých oficiálních monitorů (obr. 7).

... obr. 7/

RÁDIO JEREVAN

Vlastně existují dvě stanice s tímto názvem. Mezi lidmi více známé fiktivní Rádio Jerevan, které je součástí světa humoru – zdrojem především politicky laděných hlášek a vtípků. (Otázka: Je pravda, že v Jerevanu roste kukuřice jako sloupy vysokého napětí? Odpověď: Ano – a místy i hustěji.)

Upřímně řečeno nevím, čím si skutečné Rádio Jerevan tuto „poctu“ zasloužilo, ale když jsem jej v dubnu 1977 zachytil a pak obdržel potvrzení příjmu, napadlo mě, jestli to s tím šetřením papírem poněkud nepřehánějí. Rádio Jerevan totiž obohatilo moji sbírku o jednoznačně nejmenší lístek QSL – má rozměry 87 x 74 mm (obr. 8). A to je na něm, jak by řekl František Ringo Čech, ještě zbytečně moc volného místa.

... obr. 8/QSL lístek arménského Radia Yerevan. (I na mém příjmení ušetřili.)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 3.1.2022 21:55 | karma článku: 13.47 | přečteno: 205x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Blízký východ: Ohlédnutí za nedávným konfliktem

Egyptský týdeník Al Ahram Weekly ve svém nejnovějším vydání z 11. 8. přináší článek „Z Gazy do Náblusu“, jehož autory jsou Mohamed Abu Šaar z Gazy a Ahmed Eleiba z Káhiry. Vrací se k nedávnému konfliktu.

10.8.2022 v 23:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bejtar Jeruzalém: Záchrana na poslední chvíli

Necelé dva týdny před zahájením fotbalové Premier League v Izraeli (20. 8.) nebylo jasné, zda mezi 14 kluby bude také kdysi hvězdný tým Bejtar Jeruzalém. Hrozbou byly finanční problémy, přesněji vysoké dluhy.

10.8.2022 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypt: Dvojí tvář zahraniční politiky

Kdo je vítězem třídenního konfliktu, který vzplál na Blízkém východě v pátek 5. srpna a skončil v neděli před půlnocí místního času? Bojujícími stranami byly: Palestinský islámský džihád PIJ a izraelská armáda (IDF).

9.8.2022 v 21:32 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj zprávy AI o Ukrajině

Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svých slov „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

8.8.2022 v 22:22 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Zastavení u jednoho článku na blogu iDNES

Zdá se, že Jan Želivský tematicky táhne. Jmenovitě v souvislosti s 600. výročím jeho popravy. Nejprve napsal svůj pohled na tuto osobnost Jan Ziegler (2. 8.), pak moje maličkost (3. 8.) a posléze Jan Stifter (5. 8.)

8.8.2022 v 8:49 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 298 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ke dvěma totožným perexům na blogu iDNES

Čtvrtek 4. srpna 2022. Při čekání na výsledky izraelských klubů ve fotbalové Evropské konferenční lize a na odlet stroje z Tel Avivu do Thajska surfuji na internetu. Do oka mi padne jeden titulek na blogu iDNES.

4.8.2022 v 22:07 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tip pro Ladislava Jakla

Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause věnoval svoji čtvrteční (28. 7.) glosu projevu maďarského premiéra Viktora Orbána přednesenému 23. 7. v Rumunsku na akci známé jako 31. Bálványos Free Summer University and Student Camp.

31.7.2022 v 21:02 | Karma článku: 27.62 | Přečteno: 840 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Glosa: Opravdu je tak těžké zjistit, jaká je pravda?

Proč si lidé, než zveřejní ve veřejném prostoru nějakou „moudrost“, nejprve neověří fakta? Publikují své omyly na internetu, který sám o sobě dává unikátní možnost v relativně krátkém čase zjistit, jak se věci mají.

27.7.2022 v 18:46 | Karma článku: 25.10 | Přečteno: 611 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kremlomilci v argumentační nouzi

Čas od času dostanu do pošty politické sdělení „z druhého břehu“. Nikoli ze záhrobí, ale zpoza linie, za níž se to hemží kremlomilci. Nejnověji jsem se dozvěděl, že Charta OSN povoluje ruskou agresi proti Ukrajině.

4.7.2022 v 19:26 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 900 | Diskuse
Počet článků 4092 Celková karma 17.86 Průměrná čtenost 930

To nejlepší z izraelského sportu na jednom místě: Fórum komunity Eretz - sekce Sport: https://forum.eretz.cz/index.php/board,

9.0.html?PHPSESSID=oi3d82apr877vmihvamjks9abv

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz