Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Rozhlasová exotika (2)

3. 01. 2022 21:55:55
Správně to napsal Dan Pospíšil v reakci na můj předchozí článek týkající se rozhlasové exotiky, když připomněl, že poté, co si Japonsko pořídilo retranslační stanici v západní Africe, byly jeho pořady slyšet dobře.

A nejen na severu Starého kontinentu, kde, jak jsem pochopil, Dan žije, ale také v jeho srdci – v mém případě v západní části tohoto srdce.

Ano, jde o Radio Japan a jeho vysílání pro Evropu. Tou retranslační stanicí bylo gabunské rádio Africa No. 1. Jeho výkon byl úctyhodný: 500 kW. Podle British DX Clubu zahájilo Radio Japan vysílání z Gabunu v dubnu 1984. Signál byl dopravován přes dva satelity po linkách Tokio – Paříž a Paříž – Gabun (do přijímací stanice vysílače umístěného v lokalitě Moyabi na jihovýchodě země).

Mám ve své sbírce QSL kartu stanice Africa No. 1 (obr. 1 a 2), přes jejíž krátkovlnné frekvence vysílalo na konci 80. let minulého století nejen Radio Japan, ale také Radio France Internationale, Swiss Radio International a náboženské Adventist World Radio.

... obr. 1/QSL lístek stanice Africa No. 1, přední strana s emblémem rádia. (Zdroj: Zde i

níže archiv autora článku.)

... obr. 2/ Zadní strana QSL lístku stanice Africa No. 1. V razítku jsou uvedeny vysílací kmitočty.

RADIO JAPAN

Stejně jako Dan Pospíšil, patřil jsem i já k posluchačům Radia Japan. V květnu 1980 se v měsíčníku stanice Radio Japan News objevila moje fotografie v sekci „Poslouchám Radio Japan“. Můžete se podívat, jak vypadal dnes 65letý bloger před čtyřmi desítkami roků, kdy byl aktivním DX posluchačem krátkovlnného rozhlasu (obr. 3).

... obr. 3/

DIPLOM

Posluchačské hobby bylo možné čas od času zpestřit účastí v nějakém DX klání. Sám nejsem soutěživý typ, nicméně jednu akci jsem si ujít nenechal.

Ecuadorská stanice Radio HCJB (která vysílala také česky jako jediná v Jižní Americe) vyhlásila v roce 1986 posluchačskou soutěž „World by 2000“, což byla doprovodná akce k ambicióznímu misijnímu projektu dosáhnout do roku 2000 stavu, kdy každý člověk na této planetě bude mít možnost slyšet evangelium o Ježíši Kristu v jazyce, kterému rozumí. Za tímto účelem se do projektu zapojily čtyři náboženské rozhlasové stanice – Radio HCJB (vysílající z Ecuadoru), Trans World Radio (vysílající z Monte Carla, pacifického ostrova Guam, ostrova Bonaire v Karibiku, na Kypru, Srí Lance a jihoafrickém Svazijsku), stanice FEBC (působící na Filipínách a Severních Marianách v Pacifiku) a Radio ELWA (vysílající z Libérie).

Úkolem posluchačů bylo zachytit některý z uvedených rozhlasů v pěti oblastech světa – v Evropě, America, Africe, Asii a Pacifiku - a zaslat do sídla Radia HCJB v Ecuadoru jejich QSL lístky (nebo kopie). Kdo zadání splnil, obdržel diplom (Award – obr. 4). V praxi to mohlo vypadat tak, že za Evropu bylo zastoupeno Trans World Radio – Monte Carlo, za Ameriku HCJB - Ecuador, za Afriku ELWA - Libérie (nebo Trans World Radio – Svazijsko), za Asii FEBC - Filipíny a za Pacifik FEBC – Severní Mariany (nebo Trans World Radio – Guam).

... obr. 4/

MONITORING

Je pochopitelné, že stanice vysílající „přes půl planety“ měly zájem vědět, jakou má jejich signál v cílové oblasti kvalitu. Dostávaly sice poslechové zprávy od DXerů, ale ty se obvykle týkaly pouze jedné relace, za kterou odesílatelé očekávali QSL. Hodnotnější bylo vyhodnocení poslechu v delším časovém období.

Řada stanic posílala lidem, kteří je kontaktovali, poslechové formuláře. Některé měly podobu tzv. aerogramů, kde „dopis“ a obálka tvoří jeden celek. Po zpracování poslechového hlášení byl aerogram přeložen, zalepen k tomu vytvořenou "záložkou", doplněn zpáteční adresou, známkou a odeslán. Na obrázcích 5 a 6 je typický aerogram Radia Korea vysílajícího z Jižní Koreje.

... obr. 5/Vnitřní část aerogramu - poslechové zprávy. Zde posluchač vyplnil datum, čas a kmitočet vysílání, přidal stručný obsah a napsal klíčovou část reportu: hodnocení signálu dle kódu SINPO. Pomocí stupnice od 5 (nejlepší) do 1 posoudil sílu signálu, interference jinými stanicemi, šum a poruchy v šíření (úniky aj.); posledním číslo znamenalo celkové zhodnocení příjmu. Pak přidal povolání, věk, typ antény, jméno a adresu. Report mohl obohatit komentářem k příjmu a jinými poznámkami.

... 6/Když měl posluchač zpracovanou část na obrázku výše, aerogram zalepil, napsal adresu odesílatele a vypravil se na poštu. Jak patrno, adresát (Radio Korea) byl předtištěn.

Zmíněné Radio Korea si natolik vážilo zámořských posluchačů, kteří se věnovali zpracovávání poslechových zpráv jeho vysílání, že jim udělovalo certifikát svých oficiálních monitorů (obr. 7).

... obr. 7/

RÁDIO JEREVAN

Vlastně existují dvě stanice s tímto názvem. Mezi lidmi více známé fiktivní Rádio Jerevan, které je součástí světa humoru – zdrojem především politicky laděných hlášek a vtípků. (Otázka: Je pravda, že v Jerevanu roste kukuřice jako sloupy vysokého napětí? Odpověď: Ano – a místy i hustěji.)

Upřímně řečeno nevím, čím si skutečné Rádio Jerevan tuto „poctu“ zasloužilo, ale když jsem jej v dubnu 1977 zachytil a pak obdržel potvrzení příjmu, napadlo mě, jestli to s tím šetřením papírem poněkud nepřehánějí. Rádio Jerevan totiž obohatilo moji sbírku o jednoznačně nejmenší lístek QSL – má rozměry 87 x 74 mm (obr. 8). A to je na něm, jak by řekl František Ringo Čech, ještě zbytečně moc volného místa.

... obr. 8/QSL lístek arménského Radia Yerevan. (I na mém příjmení ušetřili.)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 3.1.2022 21:55 | karma článku: 13.47 | přečteno: 203x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Konec spekulací: Netanjahu klauzuli o morálně hanebném jednání odmítl

Tato klauzule – známá v americkém právu, a uplatňovaná i v Izraeli, jako moral turpitude, tedy morálně hanebné či zavrženíhodné jednání – měla být součástí dohody o vině a trestu. Měla, ale nebude.

25.1.2022 v 9:20 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 127 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K úvodnímu dni soudu s Päivi Räsänenovou aneb Sola Scriptura

Pondělí 24. leden 2022. Zataženo, dva stupně nad nulou. Pro Finsko svého druhu přelomový den. Před distriktním soudem v Helsinkách stanula Päivi Räsänenová (*1959). Proč? Zastává biblický postoj k homosexuálním praktikám.

24.1.2022 v 23:10 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 458 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nerad píšu o covidu

Je to téma pro odborníky, kterých máme v naší zemi dostatek. Vedle toho víc než hodně „odborníků“ z řad široké veřejnosti. Čím může přispět do debaty člověk, který nepatří do žádné z obou skupin?

23.1.2022 v 19:08 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 451 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Před čarodějnickým procesem ve Finsku

Na pondělí 24. ledna 2022 bylo stanoveno první stání v soudním procesu, o němž jsme si mnozí mysleli, že k něčemu takovému nemůže ve svobodné společnosti vůbec dojít. Byl to krutý omyl.

22.1.2022 v 23:25 | Karma článku: 39.36 | Přečteno: 1889 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Blanka Fay

Dominika Gottová recituje v novém klipu otci do Nebe aneb máme vůbec právo to soudit?

Příběh Dominiky Gottové neznám a nikdy jsem ji v mediálním prostoru nevyhledávala. Dnes byl zveřejněn klip k písni Pro tebe, pod kterou je podepsán Gabriel Grilloti a Dominka Gottová.

24.1.2022 v 19:42 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 662 | Diskuse

Josef Nožička

Když jsem v neděli sledoval pořad 168 hodin, nevěřil jsem vlastním očím

Ačkoliv jsem ve svých dřívějších blozích pořad 168 hodin několikrát kritizoval kvůli zaujatosti jeho reportérů, tentokrát mají ode mě tvůrci tohoto pořadu velkou pochvalu.

11.1.2022 v 20:32 | Karma článku: 41.64 | Přečteno: 3646 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Nad dopisy diváků

My starší pamatujeme pořad československé televize, který se snad jmenoval tak, jak je uvedeno v názvu. Dnes se spíše píší otevřené dopisy a publikují se veřejně na internetu.

7.1.2022 v 20:51 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 474 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj jednoho článku Jiřího Turnera (který je i o mně)

Tak „jsem se našel“ v textu kolegy Jiřího Turnera („Jak se stala z Harryho Pottera propagace antisemitismu“/5. 1. 2022). Autor mě přímo nejmenuje, ale ze dvou odkazů je jasné, koho má na mysli.

6.1.2022 v 18:00 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 742 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poněkud přestárlá školačka

Zpravodajský server Novinky.cz informoval 5. ledna (v 11:18 SEČ) o kontroverzi týkající se britské herečky Emmy Watsonové, a to v rámci článku „Spisovatelku Rowlingovou a herečku Watsonovou osočili z antisemitismu“.

5.1.2022 v 19:15 | Karma článku: 27.71 | Přečteno: 1033 | Diskuse
Počet článků 3858 Celková karma 20.37 Průměrná čtenost 946

Fórum komunity Eretz (s unikátní sekcí Sport)

https://forum.eretz.cz/index.php

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz