Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Za vyjádření názoru k soudu

7. 12. 2021 13:45:29
Začíná to nenápadně. Úvahami o tom, že „Vánoce“ ne, ale „svátky“ ano. „Dámy a pánové“ ne, ale „kolegyně a kolegové“ ano. „Tatínek a maminka“ ne, „rodič I a rodič II“ ano. Ve Finsku level ještě zvýšili.

Mají půvabnou premiérku (fotoodkaz 1), která onehdy zamířila do nočního klubu, doma nechala vládní mobil, přičemž důležitou zprávu týkající se covidu v jejím blízkém okolí si přečetla s několikahodinovým zpožděním. Jinak je ale naprosto v pohodě, kvůli tomuto prohřešku jí rozhodně nehrozí policejní vyšetřování, natož soud.


FOTOODKAZ 1 – Finská premiérka Sanna Marinová/ZDE


Naopak soud v zemi tisíců jezer čeká člověka, který prezentuje názory odchylující se od „oficiálních“, v této době náležitě progresivistických a samozřejmě politicky korektních. Konkrétně: soud čeká člověka, který, řečeno diplomaticky, nemá nejkladnější vztah k homosexualitě, resp. k homosexualismu.


Své o tom ví jiná finská politička. Päivi Räsänenová. Poslankyně finského parlamentu za křesťanské demokraty, někdejší šéfka této strany a bývalá ministryně vnitra. Vedle toho žena, která vyznává biblické křesťanství.


Jako věřící člověk respektující biblické učení zastává tudíž vůči homosexualitě biblický postoj. Tedy záporný. Bible učí, v souladu s ustanovením Stvořitele: intimní vztah mezi mužem a ženou ano, obcování muže s mužem (ženy s ženou) ne; homosexualita je v očích Stvořitele ohavnost.


Nemusí se nám to líbit, ale tak to prostě je. V duchu tohoto biblického učení se veřejně vyjadřuje i Päivi Räsänenová. A má problém.


Abychom této kauze lépe porozuměli, musíme nahlédnout do finského trestního zákona. V něm najdeme, v kapitole 11, paragraf 10, jehož anglický překlad je na obr. 1:

... obr. 1/Zdroj: Web Finlex.fi

Paragraf 10 je nazván „Ethnic agitation“ a píše se v něm, že kdo kdo veřejně zpřístupní nebo ve veřejnosti šíří nebo uchovává pro veřejné použití informace, názorové vyjádření nebo jiné sdělení obsahující výhrůžky, hanobení nebo urážky určité skupiny kromě jiného kvůli její sexuální orientaci, bude potrestán pokutou nebo ztrátou svobody až na dva roky.


Máme tu tedy dilema. Jednak výše uvedený paragraf, jednak svobodu slova.


O co jde konkrétně, objasnila Päivi Räsänenová v tiskové zprávě zveřejněné na jejím webu 15. září 2021. Vyjímám to nejpodstatnější:


Vysvětlila, že celá záležitost začala v červnu 2019, kdy na Twitteru zveřejnila dotaz určený vedení její církve (finská evangelická luterská) týkající se podpory tamnímu pochodu Pride pořádanému homosexuály. Hlavním obsahem jejích příspěvku byla fotografie otevřené Bible zobrazující úryvek dopisu apoštola Pavla křesťanům ve sboru v Římě, v němž píše:

Proto je Bůh nechal na pospas nečistým vášním jejich srdcí, takže zneuctívají svá vlastní těla; vyměnili Boží pravdu za lež a klanějí se a slouží tvorstvu místo Stvořiteli - on budiž veleben na věky! Amen. Proto je Bůh vydal v moc hanebných vášní. Jejich ženy zaměnily přirozený styk za nepřirozený a stejně i muži zanechali přirozeného styku s ženami a vzplanuli žádostí jeden k druhému, muži s muži provádějí hanebnosti a tak sami na sobě dostávají zaslouženou odplatu za svou scestnost.


Autorka se logicky ptá, jak může církev podporovat něco, co je v rozporu se základem jejího učení, tedy poselstvím Bible?


Kromě tohoto tweetu byla proti Räsänenové vznesena další obvinění: za brožuru „Stvořil je jako muže a ženu“ a za její vyjádření v jednom pořadu rozhlasové a TV stanice Yle.


Räsänenová píše, že jakákoli obvinění odmítá. O svých textech a prohlášeních říká, že vycházejí z biblického učení o manželství jako soužití muže a ženy. Stejně tak vychází z učení apoštola Pavla o homosexuálních aktech jakožto hříchu a hanbě.


Současně zpochybňuje výklad prokuratury, která tvrdí, že podle ní „Bůh nestvořil homosexuály stejně jako heterosexuály“ a že je tedy považuje za méněcenné. Něco takového Räsänenová nikdy nehlásala - je to v rozporu s jejím přesvědčením. Opakovaně zdůrazňovala, že všechny lidské bytosti jsou stvořeny k Božímu obrazu a mají stejnou důstojnost a stejná lidská práva. Všichni lidé jsou hříšníci a když přijmou Ježíšovo dílo smíření, hříchy jsou jim odpuštěny.


Připomíná, že trestem za čin „etnické agitace“ jsou až dva roky vězení nebo trest peněžitý. Ovšem ještě závažnějším problémem, do něhož by její kauza mohla vyústit, je cenzura. Ohrožení svobody slova, vyjadřování, názoru.


Proto je připravena v případě odsouzení se odvolat a bude-li to potřeba, až k Evropskému soudu pro lidská práva.


O její kauze by bylo možno toho napsat mnohem více. Třeba o podpoře ze zahraničí, od evropských církví nevyjímaje ruské, o podpoře ze zámoří včetně členů amerického Kongresu, od právních expertů prestižní amerických univerzit (Harvard, Princeton, Yale). Atd. Ale spokojme se alespoň s informacemi v tomto článku, které ilustruje zoufalý stav dnešního světa, v němž už delší dobu můžeme pozorovat, že je mnohé stavěno na hlavu.


Hlásíme se k židovské-křesťanským základům západní civilizace (jistě, vedle antických), a když její člen argumentuje tím, co je nedílnou součástí těchto základů, skončí na lavici obžalovaných. První stání u helsinského distriktního soudu čeká Päivi Räsänenovou v pondělí 24. ledna 2022.


Pokud to takto půjde dál, není vyloučeno, že časem bude za „etnickou agitaci“ souzen samotný Stvořitel. Absurdní? O nic méně než to, co zažila a co ještě čeká Päivi Räsänenovou.


FOTOODKAZ 2 – Päivi Räsänenová/ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 7.12.2021 13:45 | karma článku: 36.11 | přečteno: 1391x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Konec spekulací: Netanjahu klauzuli o morálně hanebném jednání odmítl

Tato klauzule – známá v americkém právu, a uplatňovaná i v Izraeli, jako moral turpitude, tedy morálně hanebné či zavrženíhodné jednání – měla být součástí dohody o vině a trestu. Měla, ale nebude.

25.1.2022 v 9:20 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K úvodnímu dni soudu s Päivi Räsänenovou aneb Sola Scriptura

Pondělí 24. leden 2022. Zataženo, dva stupně nad nulou. Pro Finsko svého druhu přelomový den. Před distriktním soudem v Helsinkách stanula Päivi Räsänenová (*1959). Proč? Zastává biblický postoj k homosexuálním praktikám.

24.1.2022 v 23:10 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 463 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nerad píšu o covidu

Je to téma pro odborníky, kterých máme v naší zemi dostatek. Vedle toho víc než hodně „odborníků“ z řad široké veřejnosti. Čím může přispět do debaty člověk, který nepatří do žádné z obou skupin?

23.1.2022 v 19:08 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 452 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Před čarodějnickým procesem ve Finsku

Na pondělí 24. ledna 2022 bylo stanoveno první stání v soudním procesu, o němž jsme si mnozí mysleli, že k něčemu takovému nemůže ve svobodné společnosti vůbec dojít. Byl to krutý omyl.

22.1.2022 v 23:25 | Karma článku: 39.36 | Přečteno: 1889 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aleš Vavřinec

Udělat tlustou čáru za minulostí nefunguje

Čas od času při hovoru s lidmi slyším radu “udělej za minulostí tlustou čáru a jdi dál”. Jednoduchá a líbivá rada, bohužel nejen totálně nefunkční, často dost škodlivá, protože lidi (pod)vědomě nabádá k sebe-potlačení, popření ...

25.1.2022 v 16:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Jan Ziegler

Ať si lidé mohou připlatit za zdraví, pryč s levičáckým rovnostářstvím

Vinou poslankyně Evy Fischerové z ČSSD si lidé nemohou dobrovolně zaplatit za lepší zdravotní péči. To považuji za chybu a jsem rád, že nynější vládní koalice hodlá tento problém řešit.

25.1.2022 v 15:44 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 200 | Diskuse

Karel Jelínek

Jsou politici (nejen v EU) dostatečně kvalifikováni?

Tuhle padla u nás v hospodě otázka vohledně toho GrííínDýlu: Copak to ti politici nevidí, že to je úplně mimo, hlavně technicky a časově? Nevidí, protože to vidět nemůžou. Nejsou totiž pro takové rozhodování vůbec kvalifikováni.

25.1.2022 v 15:15 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se Maruška naštvala

„Honzo, zašel bys po práci na kafe, potřebovala bych ti něco říct?“ Ozvala se mi Maruška minulý pátek a už do telefonu zněla otráveně. Napůl naštvaně a napůl smutně, a já jen zadoufal, že ji káva s větrníkem trochu potěší.

25.1.2022 v 14:34 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 242 | Diskuse

Jan Stifter

Co takhle celibát?

Včera přinesla německá televize zprávu o iniciativě homosexuálů a lesbiček uvnitř římsko-katolické církve. Chtějí, aby jim církev přiznala právo na jejich odlišnou sexuální orientaci.

25.1.2022 v 13:10 | Karma článku: 19.33 | Přečteno: 370 | Diskuse
Počet článků 3858 Celková karma 20.37 Průměrná čtenost 946

Fórum komunity Eretz (s unikátní sekcí Sport)

https://forum.eretz.cz/index.php

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz