Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Inspirováno článkem J. Paroubka aneb K ústavnímu článku 68/2

3. 12. 2021 21:43:48
Expremiér Jiří Paroubek zveřejnil 3. 12. 2021 na svých blozích (iDNES.cz a Aktuálně.cz) text „K čemu ta nenávist“. Reaguje v něm na článek Petra Pitharta publikovaný v Hospodářských novinách 30. listopadu.

Pithartovu stať „Miloš Zeman je podílníkem na zbytečném umírání“ lze zjednodušeně charakterizovat jako kritiku prezidenta kvůli tomu, že zbytečně zdržuje ustavení nové koaliční vlády. Souvislosti netřeba připomínat; média jsou plná tohoto tématu.

Zastavme se u jednoho důležitého Paroubkova odstavce.

Podle Ústavy "předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“. Ústava ale neříká, že by prezident byl předloženými návrhy předsedy vlády plně vázán a měl by vždy a bez dalšího takovému návrhu premiéra vyhovět. Kdyby "zákonodárce“, který Ústavu v roce 1992 tvořil, chtěl, aby odpovědnost za jmenování ministrů ležela výlučně na předsedovi vlády, napsal by to výslovně. Např. takto: "předseda vlády jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev...“.

Paroubkem uvedený hypotetický návrh (v poslední větě citovaného odstavce) by znamenal, že prezident by byl z jmenování vlády zcela vyřazen ((kdyby to tvůrci Ústavy měli v úmyslu). Není to nemožné: právě tak to funguje v Izraeli. Prezident po volbách pověří konkrétního politika zformováním kabinetu (tj. funkcí předsedy vlády), obvykle lídra vítězné strany, a tento politik – premiér si pak sám sestavuje kabinet; v praxi samozřejmě po dohodě s ostatními koaličními partnery (všechny vlády v moderní historii Izraele byly koaliční). Prezident nemá na vytváření vlády, pokud jde o její personální složení, žádný vliv. Klíčovou roli má v další fázi parlament (Kneset) – ten po zformování kabinetu mu buď vysloví neb nevysloví důvěru (obdobně i u nás).

Otcové Ústavy ČR nechtěli ovšem z důvodů, které nechme stranou, prezidentovi ponechat pouze roli toho, kdo jmenuje předsedu vlády (což je sama o sobě pravomoc klíčová), ale do jeho "pracovních povinností" zakomponovali také roli toho, kdo jmenuje ostatní členy vlády, tedy prakticky celý kabinet.

Spory se vedou o veledůležitou formulaci, která říká, že prezident jmenuje ostatní členy vlády na návrh jím jmenovaného premiéra. Jak této formulaci kdo rozumí, můžeme už řadu týdnů, ne-li déle, sledovat v médiích do omrzení.

Mnozí (včetně Jiřího Paroubka) mají za to, že není správný výklad, podle kterého by prezident měl být předloženými návrhy předsedy vlády plně vázán a vždy a bez dalšího jim vyhovět.

Jiní jsou přesvědčeni o opaku: že prezident (dle ustanovení Ústavy, nikoli svévolné interpretace tohoto ustanovení - článku 68/2) mnoho prostoru k nevyhovění nemá, případně, že nemá prostor žádný.

Jak tedy rozumět smyslu oné formulace, že prezident na návrh premiéra jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů?

Nabízím do debaty svůj vlastní výklad tohoto „oříšku“. Zmíněná formulace znamená, že s výjimkou designovaného předsedy vlády nemůže nikdo jiný navrhovat prezidentovi osoby na pozici členů vlády. Nikdo jiný znamená, vztaženo na současnou situaci, že ani já, ani vy, ani nikdo další, tedy ani prezident Zeman. Pouze Petr Fiala.

A prezident je v souladu s tímto návrhem „jmenuje“ a „pověří“.

Tím se vlk „nasytí a koza to přežije“. Prezident zůstane „v systému“ (jako ten kdo jmenuje premiéra a dle jeho návrhu ostatní členy vlády) a premiér si svůj tým vytvoří sám (resp. spolu s koaličními partnery), tedy bez zásahu prezidenta do jeho personálního složení.

Ve světle výše uvedeného se současné lánské „hovory u vitríny“ mohou vskutku jevit jako nadbytečné. Jelikož poslední slovo bude mít Poslanecká sněmovna (vláda ji musí do třiceti dnů po svém jmenování požádat o vyslovení důvěry – čl. 68/3 Ústavy), dávalo by větší smysl, kdyby kandidáti na ministerské posty chodili na „grilování“ do dolní sněmovny, přičemž to, co jsou nyní nuceni říkat prezidentovi by říkali poslancům, kteří o nich jako celku budou rozhodovat. Nabízí se tudíž otázka, zda Petr Pithart nemá pravdu, když soudí, že „hovory u vitríny“ v lánském zámku jsou zbytečné a proces vytvoření vlády pouze účelově zdržují.

Na uplatnění ústavního článku 68/2 lze mít různé názory. Toto byl jeden z nich. (Netvrdím, že jde o jediný možný či správný výklad. Jen přispívám k demokratické diskusi na toto téma.)

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 3.12.2021 21:43 | karma článku: 21.41 | přečteno: 517x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Blízký východ: Ohlédnutí za nedávným konfliktem

Egyptský týdeník Al Ahram Weekly ve svém nejnovějším vydání z 11. 8. přináší článek „Z Gazy do Náblusu“, jehož autory jsou Mohamed Abu Šaar z Gazy a Ahmed Eleiba z Káhiry. Vrací se k nedávnému konfliktu.

10.8.2022 v 23:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bejtar Jeruzalém: Záchrana na poslední chvíli

Necelé dva týdny před zahájením fotbalové Premier League v Izraeli (20. 8.) nebylo jasné, zda mezi 14 kluby bude také kdysi hvězdný tým Bejtar Jeruzalém. Hrozbou byly finanční problémy, přesněji vysoké dluhy.

10.8.2022 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypt: Dvojí tvář zahraniční politiky

Kdo je vítězem třídenního konfliktu, který vzplál na Blízkém východě v pátek 5. srpna a skončil v neděli před půlnocí místního času? Bojujícími stranami byly: Palestinský islámský džihád PIJ a izraelská armáda (IDF).

9.8.2022 v 21:32 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj zprávy AI o Ukrajině

Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svých slov „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

8.8.2022 v 22:22 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 578 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Zastavení u jednoho článku na blogu iDNES

Zdá se, že Jan Želivský tematicky táhne. Jmenovitě v souvislosti s 600. výročím jeho popravy. Nejprve napsal svůj pohled na tuto osobnost Jan Ziegler (2. 8.), pak moje maličkost (3. 8.) a posléze Jan Stifter (5. 8.)

8.8.2022 v 8:49 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 298 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ke dvěma totožným perexům na blogu iDNES

Čtvrtek 4. srpna 2022. Při čekání na výsledky izraelských klubů ve fotbalové Evropské konferenční lize a na odlet stroje z Tel Avivu do Thajska surfuji na internetu. Do oka mi padne jeden titulek na blogu iDNES.

4.8.2022 v 22:07 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tip pro Ladislava Jakla

Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause věnoval svoji čtvrteční (28. 7.) glosu projevu maďarského premiéra Viktora Orbána přednesenému 23. 7. v Rumunsku na akci známé jako 31. Bálványos Free Summer University and Student Camp.

31.7.2022 v 21:02 | Karma článku: 27.62 | Přečteno: 840 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Glosa: Opravdu je tak těžké zjistit, jaká je pravda?

Proč si lidé, než zveřejní ve veřejném prostoru nějakou „moudrost“, nejprve neověří fakta? Publikují své omyly na internetu, který sám o sobě dává unikátní možnost v relativně krátkém čase zjistit, jak se věci mají.

27.7.2022 v 18:46 | Karma článku: 25.10 | Přečteno: 611 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kremlomilci v argumentační nouzi

Čas od času dostanu do pošty politické sdělení „z druhého břehu“. Nikoli ze záhrobí, ale zpoza linie, za níž se to hemží kremlomilci. Nejnověji jsem se dozvěděl, že Charta OSN povoluje ruskou agresi proti Ukrajině.

4.7.2022 v 19:26 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 900 | Diskuse
Počet článků 4092 Celková karma 17.86 Průměrná čtenost 930

To nejlepší z izraelského sportu na jednom místě: Fórum komunity Eretz - sekce Sport: https://forum.eretz.cz/index.php/board,

9.0.html?PHPSESSID=oi3d82apr877vmihvamjks9abv

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz