Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Když zabloudíš, tak ... počítej se vším (Aktualizováno)

2. 12. 2021 21:30:24
Těm dvěma mladým mužům se stalo to, co se může přihodit komukoliv. Jeli autem a zabloudili. V cizím městě je čekal šok. Napadl je dav, jejich vůz zapálil. Oni sami vyvázli pouze díky zásahu místních bezpečnostních sil.

Stalo se 1. prosince v Ramalláhu, správním středisku Palestinskoarabské autonomie (PA). Ti dva mladí muži byli izraelští Židé, příslušníci komunity braslavských chasidů, jednoho z náboženských směrů v judaismu. O jejich případu referuje server The Times of Israel („Two Israelis attacked, car torched by Palestinians after entering downtown Ramallah“/1. 12. 2021)

Podle svých slov cestovali regionem Judea a Samaří; cílem jejich cesty byla osada Hašmonaim. Jak se dostali do srdce Ramalláhu, na náměstí Al Manara? U čerpací stanice poblíž osady Eli se ptali na cestu jednoho Araba. Ten jim špatně poradil a když si uvědomili, že nejedou správným směrem, bylo pozdě.

Můžeme se tomu podivit, leč stalo se.

V Ramalláhu je obklopil nenávistný dav. Že jde o auto Izraelců, lidé snadno poznali. Izraelské SPZ mají černá čísla na žlutém podkladu, značky vozidel registrovaných PA jsou na Západním břehu zelené s bílými číslicemi (v Pásmu Gazy bílé s černými číslicemi). Arabové začali Izraelce urážet a jejich vozidlo zapálili. Nejhoršímu zabránili příslušníci Preventive Security Service, což je jedna z bezpečnostních služeb PA: muže z aut vytáhli a předali izraelské armádě. Jeden z příkladů užitečné spolupráce mezi oběma stranami.

Oba mladí muži se nevyhnuli vyšetřování izraelskou policií. Zde dodejme, že izraelští občané mají v souladu s nařízením tamní armády zakázáno vstupovat do oblastí pod kontrolou Palestinskoarabské autonomie. Jde o opatření nutné pro jejich bezpečnost.

Těžko říci, co se oběma nešťastným cestovatelům honilo hlavou, když seděli v autě a dotírala na ně rozzuřená lůza, která auto posléze zapálila. Možná si vzpomněli na hrůzostrašný případ z října roku 2000. Tenkrát se dva izraelští vojáci v záloze, seržant 1. střídy a desátník, také dostali omylem do Ramalláhu, policií PA byli zadrženi a odvedeni na stanici, kam vtrhla skupina fanatiků z ulice a k smrti je zlynčovala. Jejich zohavená těla pak Arabové vláčeli až na náměstí Al Manara.

Ukázka toho, co si také můžeme představit pod pojmem „stát Palestina“.

Tentokrát to dopadlo nesrovnatelně lépe. Oba Izraelci přišli „jen“ o auto a bezpečnost PA zabránila nejhoršímu. Za to si zaslouží ocenění: jen víc podobných úspěšných zásahů proti aktérům zla a násilí.

Ne všichni jsou ale s chováním bezpečnostních sil PA srozuměni.

Teroristická organizace Hamas útok na Izraelce ocenila jako „akt odporu“. (Vskutku hrdinské.) Mluvčí Hamasu Fawzi Barhoum se nechal slyšet, že toto použití síly musí pokračovat a rozšířit se po celém Západním břehu. Záchranu Izraelců ze zapáleného auta samozřejmě kritizoval. „Povinností bezpečnostních služeb PA je chránit naše lidi před útoky osadníků a postavit se bok po boku vedle nich, nikoli osadníky chránit a vracet nepříteli.“

Barhoum a s ním celý Hamas by byl zřejmě navýsost spokojen, kdyby oba mladí Izraelci v autě uhořeli.

VIDEOODKAZ

Hořící osobní automobil obou Izraelců v Ramalláhu./ZDE

AKTUALIZACE/3. 12. 2021

Ve čtvrtek 2. 12. přinesl server The Times of Israel další podrobnosti a doplňující informace k incidentu, z nichž některé se liší od původní verze.

Především. Policie stály vyšetřuje, jak se těm dvěma podařilo zabloudit a dojet až do Ramalláhu, když na příjezdových silnicích jsou obrovské červené cedule zakazující izraelským občanům vjezd do oblasti před nimi.

(Cedule jsou napsány v hebrejském, arabském a anglickém jazyce; anglické upozornění zní takto:

This road leads to area A under the Palestinian Authority. The entrance for Israeli citizens is forbidden. Dangerous to your lives and is against the Israeli law.)

Televize Channel 12 uvedla, že oba Izraelci mohou kvůli porušení zákazu čelit trestnímu stíhání.

Jeden z napadených mužů jménem Michael Šarabi popsal 2. 12. novinářům, co se stalo. Jakmile se ocitli na náměstí Al Manara, obklopil je dav Arabů a začal útočit škvárobetonovými tvárnicemi (cinder blocks). Poté, co útočníci rozbili okna vozu, rozhodli se na nic nečekat a pokusili se uniknout. Na jedné straně se jim podařilo otevřít dveře. Třásli se strachy a Šalabi začal odříkávat modlitbu „Šma Jisrael“ (Slyš Izraeli). Měl vážné obavy, že budou zabiti.

Dali se na útěk, lidé je fyzicky napadali, házeli po nich zmíněné tvárnice a jiné předměty. Bezpečnostní síly Palestinskoarabské autonomie jim pomohly až po deseti minutách od počátku incidentu.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 2.12.2021 21:30 | karma článku: 23.65 | přečteno: 536x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Konec spekulací: Netanjahu klauzuli o morálně hanebném jednání odmítl

Tato klauzule – známá v americkém právu, a uplatňovaná i v Izraeli, jako moral turpitude, tedy morálně hanebné či zavrženíhodné jednání – měla být součástí dohody o vině a trestu. Měla, ale nebude.

25.1.2022 v 9:20 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 130 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K úvodnímu dni soudu s Päivi Räsänenovou aneb Sola Scriptura

Pondělí 24. leden 2022. Zataženo, dva stupně nad nulou. Pro Finsko svého druhu přelomový den. Před distriktním soudem v Helsinkách stanula Päivi Räsänenová (*1959). Proč? Zastává biblický postoj k homosexuálním praktikám.

24.1.2022 v 23:10 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 476 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nerad píšu o covidu

Je to téma pro odborníky, kterých máme v naší zemi dostatek. Vedle toho víc než hodně „odborníků“ z řad široké veřejnosti. Čím může přispět do debaty člověk, který nepatří do žádné z obou skupin?

23.1.2022 v 19:08 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 452 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Před čarodějnickým procesem ve Finsku

Na pondělí 24. ledna 2022 bylo stanoveno první stání v soudním procesu, o němž jsme si mnozí mysleli, že k něčemu takovému nemůže ve svobodné společnosti vůbec dojít. Byl to krutý omyl.

22.1.2022 v 23:25 | Karma článku: 39.36 | Přečteno: 1891 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aleš Vavřinec

Udělat tlustou čáru za minulostí nefunguje

Čas od času při hovoru s lidmi slyším radu “udělej za minulostí tlustou čáru a jdi dál”. Jednoduchá a líbivá rada, bohužel nejen totálně nefunkční, často dost škodlivá, protože lidi (pod)vědomě nabádá k sebe-potlačení, popření ...

25.1.2022 v 16:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Jan Ziegler

Ať si lidé mohou připlatit za zdraví, pryč s levičáckým rovnostářstvím

Vinou poslankyně Evy Fischerové z ČSSD si lidé nemohou dobrovolně zaplatit za lepší zdravotní péči. To považuji za chybu a jsem rád, že nynější vládní koalice hodlá tento problém řešit.

25.1.2022 v 15:44 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 233 | Diskuse

Karel Jelínek

Jsou politici (nejen v EU) dostatečně kvalifikováni?

Tuhle padla u nás v hospodě otázka vohledně toho GrííínDýlu: Copak to ti politici nevidí, že to je úplně mimo, hlavně technicky a časově? Nevidí, protože to vidět nemůžou. Nejsou totiž pro takové rozhodování vůbec kvalifikováni.

25.1.2022 v 15:15 | Karma článku: 28.66 | Přečteno: 615 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se Maruška naštvala

„Honzo, zašel bys po práci na kafe, potřebovala bych ti něco říct?“ Ozvala se mi Maruška minulý pátek a už do telefonu zněla otráveně. Napůl naštvaně a napůl smutně, a já jen zadoufal, že ji káva s větrníkem trochu potěší.

25.1.2022 v 14:34 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 266 | Diskuse

Jan Stifter

Co takhle celibát?

Včera přinesla německá televize zprávu o iniciativě homosexuálů a lesbiček uvnitř římsko-katolické církve. Chtějí, aby jim církev přiznala právo na jejich odlišnou sexuální orientaci.

25.1.2022 v 13:10 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 385 | Diskuse
Počet článků 3858 Celková karma 20.38 Průměrná čtenost 946

Fórum komunity Eretz (s unikátní sekcí Sport)

https://forum.eretz.cz/index.php

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz