Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Slovo pěšáka sametové revoluce

17. 11. 2021 10:10:24
Ve výroční den sametové revoluce jsem se v duchu zamyslel nad tím, co pro mě ta dějinná událost znamenala. Vzala mi něco? Na to si nevzpomínám. A co mi dala? Bezpočet věcí, které dnes považuji za samozřejmé.

Třeba možnost svobodně publikovat zde na blogu. Bylo by něco takové možné, kdyby v naší zemi panovaly předlistopadové poměry? Stěží. A jak by vlastně vypadal internet v totalitním režimu? Raději nedomýšlet.

Do covidové pandemie a mého odchodu do penzijní fáze života jsem byl externistou Českého rozhlasu Plzeň. Spolupracoval jsem s redakcí v Karlových Varech, pro plzeňské vysílání jsem nahrával komentáře (obr. 1). Bylo by něco takového možné v době, kdy rozhlas fungoval především jako hlásná trouba komunistické propagandy? Nikoli.

... obr. 1/Jeden z plodů svobody. Možnost pracovat pro veřejnoprávní rozhlas. (Foto: Archiv autora)

V roce 2012 jsem byl pozván na izraelské velvyslanectví v Praze k osobnímu setkání s tehdejším ambasadorem Yaakovem Levym (obr. 2). Bylo by něco takového možné v čase, kdy tu vládla komunistická strana? Bezpochyby ne: diplomatické styky mezi oběma zeměmi by nejspíš stále neexistovaly a pokud ano, sotva by taková návštěva krajně unikla pozornosti StB (tak jako jí neunikly jiné mé aktivity v 70. a 80. letech).

... obr. 2/S izraelským velvyslancem Yaakovem Levym na ambasádě v Praze. (Foto: Archiv autora)

V listopadu 2019 bylo na delší dobu zastaveno vydávání kanadského (torontského) krajanského periodika Nový domov. (Důvodem bylo vážné onemocnění vedoucí redaktorky novin.) V původní podobně už pak obnoveny nebyly (k tomu informace níže). Měl jsem tu čest být po roce 2004 přispěvatelem Nového domova (obr. 3), několik let jsem měl stálý sloupek. Bylo by něco takového možné, myšleno bez represivních následků ze strany komunistických úřadů, před listopadem 1989? Obávám se, že ne.

... obr. 3/Vzpomínka na spolupráci s torontským Novým domovem. Před Listopadem těžko představitelná, pokud se člověk rozhodl neemigrovat.

Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho, vydalo by to na spoustu dalších odstavců. Ale toto stačí. Jako důkaz, že sametová revoluce mi hodně dala – a jak jsem uvedl, nevzpomínám si, že by mi něco vzala.

Zmínil jsem, že torontský Nový domov už v původní podobě obnoven nebyl. Po onemocnění vedoucí redaktorky Věry Kohoutové přišla brzy ta nejsmutnější zpráva; paní Věra nás navždy opustila 23. 2. 2020. Pak jsme čekali, jaký bude další osud Nového domova. Dlouhé měsíce se nic nedělo.

Průlom nastal v létě letošního roku. Na stránkách krajanského Masarykova institutu jsme se dočetli, že Nový domov byl přetransformován na on-line newsletter, který bude vycházet jednou měsíčně – česky, slovensky a anglicky. Jak v prvním čísle (hlavička na obr. 4) uvedla jeho editorka Martina Tomšů, tento digitální zpravodaj „volně navazuje na krajanské noviny Nový domov a klade si za cíl informovat o dění v české a slovenské krajanské komunitě, a to nejen v provincii Ontario, ale také v celé Kanadě“.

... obr. 4/Hlavička premiérového vydání Nového domova jako on-line zravodaje.

Polistopadová doba přinesla velké množství změn. Ve staré vlasti i v krajanských komunitách v Evropě, v zámoří. Nový domov symbolizuje jednu z nich. Něco, co jsme dlouhá léta, mnozí dlouhá desetiletí znali končí, cosi nového začíná. Tento proces má mnoho variant.

Možná si řeknete, proč se o tom vlastně zmiňuji. Důvod je osobní. Mám radost z toho, že Nový domov vstal z mrtvých. I když jsem už jen jedním z jeho řadových čtenářů. Vzpomínám na báječná léta spolupráce se všemi, kdo v čele těchto krajanských novin stáli – a novému týmu přeji hodně úspěchů.

Před dvaatřiceti lety jsem byl prostým pěšákem sametové revoluce. Jedním z mnoha. Po sedmnáctém listopadu bylo naší morální povinností - tam, kde jsme právě žili - povstat a připojit se k průvodům proti režimu, za svobodu, za demokracii.

Netušil jsem tehdy, co pro mě, spoluobčany, republiku sametová revoluce bude znamenat, v co vyústí. Zklamání, nebo splnění tajných snů? Rozhodně to druhé, byť dílčí zklamání nepopírám. Žádná revoluce, společenská přeměna ani ekonomická transformace dělaná lidmi není bez chyb. Protože lidé jsou chybující.

Navzdory všem těmto chybám, omylům a deformacím pozitiva Listopadu jednoznačně převažují. Za sebe mohu potvrdit, že jsem si splnil řadu osobních snů a z velké části se vyplnily mé představy o tom, jak by republika v nové éře měla fungovat.

Jsem vděčný za to, že jsem mohl být osobním svědkem historické změny, o které jsem předtím toliko snil a v úzkém kruhu diskutoval s nejbližšími přáteli. A pak se ten zázrak stal a my jsme mohli začít říkat pravdu – svobodně, beze strachu.

Ohlížím se zpět – a dávám palec nahoru. Listopad 89 znamenal hodně. Také věc, která se příliš nezdůrazňuje. Opět se vytvořilo oboustranné přátelské pouto mezi starou vlastí a českými a slovenskými krajanskými komunitami.

Český a slovenský emigrant přestal být nepřítelem státu.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 17.11.2021 10:10 | karma článku: 16.92 | přečteno: 259x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Zpráva dne: Mistrovství světa mužských týmů ve squashi zrušeno!

Je to dobrá zpráva? Ano i ne. Každá mince má dvě strany. NE proto, že tím postiženým bude sport. Sportovci. ANO proto, že Světová federace squashe odmítla přistoupit na diskriminaci, kterou se snažila uplatnit hostitelská země.

29.11.2021 v 23:09 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 275 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Radky K. O tom, co ji žere

Milá kolegyně Radka K. zveřejnila na blogu iDNES 29. listopadu 2021 text „Co žere Gilberta Grapea, co žere mě ...“. Věnován je „příznivcům paní Boškové a pan Cilicha ... a některým dalším...“.

29.11.2021 v 20:47 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 784 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ozvěny zapálení první chanukové svíce

Letošní 28. listopad byl významný hned pro dvě náboženství. Pro křesťany je byla první neděle adventní; Židům po západu slunce začal osmidenní svátek Chanuka.

28.11.2021 v 23:03 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 139 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další neuvěřitelná buzerace kvůli několika gramům marihuany

Tentokrát v Bělorusku. Obětí arogantního přístupu úředníků Lukašenkova režimu se stala izraelská advokátka Maya Rayten-Stolová. O její tristní situaci informují izraelská média.

28.11.2021 v 15:12 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 335 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Martin Irein

Nemám úhel beta

Každý člověk si v životě nese nějaké to znamení osudu. U mě je to znamení toho, kdo nenaplnil různá očekávání.

30.11.2021 v 10:23 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Svoboda či jistota a bezpečí?

Svoboda má více významů a jistota neexistuje. Jen více stabilnější a méně stabilnější období. Ona stabilita přináší tu zdánlivou jistotu a bezpečí.

29.11.2021 v 17:57 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 156 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Tak strašně zbytečná smrt

...dokud nemávne kosou vedle tebe, nevnímáš ji. Denně čteš hrozivá čísla, na která sis za ty dva roky zvykl...

29.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 34.97 | Přečteno: 1695 | Diskuse

Pavlína Svobodová

Osudová setkání

Naším životem projde spousta lidí. Někteří se jen mihnou, druzí se chvíli zdrží, něco nám dají, vezmou, naučí, posunou nás, pár jich zůstane dlouho i napořád. Někdy i krátké setkání zanechá silný dojem v mysli i srdci.

27.11.2021 v 19:42 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 338 | Diskuse

Jan Marek

Obrázek z Valašska pro Danu Adámkovou

Dana Adámková, když jsem napsal příspěvek pod jejím blogem, si posteskla, že by ráda viděla obrázek, který jsem na Valašsku před mnoha lety pořídil. Do diskuse se nedá vložit, e-mail adresu Dany nemám a tak volím tuto cestu blogem

26.11.2021 v 1:35 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 510 | Diskuse
Počet článků 3794 Celková karma 19.54 Průměrná čtenost 951

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz