Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

K pokusu o politizaci letošní Miss Universe

14. 11. 2021 23:45:54
Začnu „od lesa“. 12. listopadu jsme si mohli přečíst na webu Hrad.cz, že Miloš Zeman zaslal prezidentovi JAR Ramaphosovi kondolenční telegram. O den dříve totiž zemřel F. W. de Klerk.

Poslední bělošský prezident Jižní Afriky, jedna z klíčových postav přechodu od režimu rasové segregace k režimu multirasové koexistence. De Klerkovi skončil mandát v roce 1994 a od té doby stojí v čele státu prezidenti z levicového Afrického národního kongresu. Ten prosazuje vůči Izraeli nepřátelskou politiku, zejména v posledních několika letech. (Ambasáda v Tel Avivu byla jihoafrickou stranou degradována na styčný úřad.)

Nepřátelský postoj jihoafrického režimu vůči Izraeli se znovu projevil v těchto dnech v oblasti, která by měla být výsostně apolitická. Jde o soutěž o královnu krásy.

V JAR ji letos v říjnu vyhrála Lalela Mswane. Je jí čtyřiadvacet, na právnické fakultě University of Pretoria získala titul Bachelor of Law, pracuje jako modelka, miluje balet.

Co je ale podstatné. Získat korunku miss své země je splněný dětský sen každé dívky. I když vlastně jen z poloviny. Tou druhou je účast na mezinárodním klání královen krásy. V tomto případě jde o Miss Universe 2021. Ta se bude konat 12. prosince v Eilatu.

Eilat se nachází v Izraeli – a v Jižní Africe nastal problém. Do světa dívčí krásy se brutálním způsobem pokusila vstoupit politika nenávisti, což by při úspěšném pokusu znamenalo pošlapat sny Lalely Mswane.

Zpravodajský web Thesouthafrican.com informoval 19. října, že Inkasi Z. Mandela, vnuk Nelsona Mandely, vyzval novou Miss Jižní Afriky Laletu Mswane, aby eilatskou soutěž bojkotovala. V prohlášení uvedl, že byl šokován, když se dozvěděl, že Miss Universe se bude konat v Izraeli a vyzval vládu, aby stáhla veškerou podporu jihoafrické účasti na eilatském klání.

Důvod? Mandelův vnuk stojí v blízkovýchodním konfliktu na straně palestinských Arabů a má negativní názor na izraelskou politiku. Na takový postoj má jistě právo, ovšem je-li demokrat a vyznavač svobody, měl by respektovat právo Miss JAR zúčastnit se soutěže Miss Universe.

Po této výzvě Mandely–vnuka se dokonce objevily zprávy, že Laleta Mswane z účasti na eilatské soutěži odstoupila. Nebyla to pravda. Thesouthafrican.com informoval 9. listopadu, že jde o fake news (obr. 1):

... obr. 1/

V článku je zveřejněno prohlášení organizace Miss South Africa, jejíž ředitelka Stephanie Weilová dala Mandelovi-vnukovi a spol. ráznou odpověď. Především: Lalela Mswane bude reprezentovat JAR na Miss Universe "v malebném izraelském letovisku Eilatu". Tvrzení, že Lalela ze soutěže v Izraeli odstoupila je "zcela nepodložené a nepravdivé".

Laleta mluvila otevřeně o tom, že v dětství poznala šikanu (narodila se v roce 1997, tedy za vlády Nelsona Mandely, aby nedošlo k nějakým asociacím s předchozí režimem – LS) a nenechá se jako dospělá zastrašovat, pokud jde o naplnění svých ambicí.

Weilová dodala, že velice malá, ale extrémně hlasitá skupina se pokusila dosáhnout toho, aby zhatila účast Lalely na prestižní soutěži. Neúspěšně. Lalela se jako Miss Jižní Afriky připojí k ostatním účastnicím a bude svou zemi reprezentovat dle svých nejlepších schopností.

V prohlášení je také zmíněna Jihoafričanka Zozibini Tunzi, která byla korunována jako Miss Universe v roce 2019. „Stejně jako ona, bude i Laleta vzorem pro mladé ženy – nejen ve své zemi, ale na celém africkém kontinentu.“ Stephanie Weilová dodala: „Každý, kdo chce připravit Lalelu o světla reflektorů je zlý a krátkozraký. Ona je pro mladé ženy zářícím majákem; ukazuje jim, že je možné být krásná a současně chytrá a vzdělaná."

Závěrem dodala, že Miss South Africa není politická organizace a ani soutěž Miss Universe není akce inspirovaná politikou.

Lalela Mswane tedy do Izraele pojede. A jihoafrická vláda? Ta se jí pomstila tím, že, jak napsal v neděli 14. listopadu večer server The Times of Israel, se distancuje od rozhodnutí Lalely mezinárodní soutěže se zúčastnit a stahuje ve vztahu k ní svoji oficiální podporu. Zdůvodnění je ve stylu „vy zase lynčujete černochy“ (pamětníci vědí): Krutosti páchané Izraelem na Palestincích jsou podle jihoafrického ministerstva kultury dobře zdokumentovány a vláda jako legitimní zástupce lidu Jižní Afriky nemůže být s čistým svědomím s něčím takovým spojována – v tom smyslu, že něco takového podporuje.

Dlužno dodat, že účast Lolely na Miss Universe v Eilatu znamená všechno jiné, jen ne vyjádření podpory politice hostitelské země. Ovšem pro mnohé je antiizraelská nenávist natolik nepřekonatelná, že jsou ochotni vzdát se podpory vlastní reprezentantky na mezinárodní soutěži.

A to je hodně ubohé.

FOTOODKAZY2x Laleta Mswane ... ZDE a ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 14.11.2021 23:45 | karma článku: 16.03 | přečteno: 268x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Zpráva dne: Mistrovství světa mužských týmů ve squashi zrušeno!

Je to dobrá zpráva? Ano i ne. Každá mince má dvě strany. NE proto, že tím postiženým bude sport. Sportovci. ANO proto, že Světová federace squashe odmítla přistoupit na diskriminaci, kterou se snažila uplatnit hostitelská země.

29.11.2021 v 23:09 | Karma článku: 17.67 | Přečteno: 286 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Radky K. O tom, co ji žere

Milá kolegyně Radka K. zveřejnila na blogu iDNES 29. listopadu 2021 text „Co žere Gilberta Grapea, co žere mě ...“. Věnován je „příznivcům paní Boškové a pan Cilicha ... a některým dalším...“.

29.11.2021 v 20:47 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 801 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ozvěny zapálení první chanukové svíce

Letošní 28. listopad byl významný hned pro dvě náboženství. Pro křesťany je byla první neděle adventní; Židům po západu slunce začal osmidenní svátek Chanuka.

28.11.2021 v 23:03 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 140 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další neuvěřitelná buzerace kvůli několika gramům marihuany

Tentokrát v Bělorusku. Obětí arogantního přístupu úředníků Lukašenkova režimu se stala izraelská advokátka Maya Rayten-Stolová. O její tristní situaci informují izraelská média.

28.11.2021 v 15:12 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 336 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Omikron jako virózka?

Americký prezident J. Biden: Nová varianta viru je důvod k opatrnosti, ale ne k panice. V klidu se jí věnuje i německý Institut R. Kocha. Zjistí se jen sekvenováním odebraných vzorků.

30.11.2021 v 12:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Daniela Kovářová

Země rozdělená očkováním? Ale kdeže! Jen zdání.

Naše země prý je rozdělena. Proti sobě prý stojí zástupy nadšených příznivců očkování, kteří se přou s očkovacími odpůrci stejně usilovně jako klima-aktivisté s klima-skeptiky.

30.11.2021 v 12:32 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 178 | Diskuse

Petr Burian

Zobání

Sport provází můj život stejně jako komunisty rudá hvězda a kapitalisty krachy na burzách. A amatérský sport zažívá žně.

30.11.2021 v 9:54 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jaromír Veverka

Znásilnění "národa" nad kůží ... jsem pro všemi deseti ... já na to mám.

Muži vs. ženy, Janeček vs. kultura, soudci vs. obžalované! Kdo je tu vlastně znásilňován? Kdo za co může? A kdo to kdy pochopí?

30.11.2021 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Štágl

Dějiny ženy

Na Messenger jsem dostal odkaz na seminář osobnostního rozvoje, který začínal: Velmi často se setkávám s tím, že ženy neumí správně použít svou ženskou energii vůči muži a muž vůči ženě.

30.11.2021 v 6:15 | Karma článku: 8.02 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 3794 Celková karma 19.56 Průměrná čtenost 951

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz