Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

K ocenění prezidenta Zemana Muzeem přátel Sionu

11. 11. 2021 22:10:28
Dostávám do Gmailu pravidelné reporty od Mikea Evanse. Amerického křesťanskosionistického publicisty a aktivisty. Čím je tento člověk zajímavý? V Jeruzalémě založil Muzeum přátel Sionu.

Bylo to v roce 2015. Instituce přibližuje historii nežidovské pomoci a podpory Židům, sionismu a Státu Izrael. Od svého vzniku uděluje zahraničním proizraelským politikům Cenu přátel Sionu. Jak informuje web Hrad.cz, mezi oceněnými je i Miloš Zeman.

Cenu obdržel už loni, ale kvůli nepříznivé situaci způsobené pandemií koronaviru byla předána až letos, a to ještě zprostředkovaně. Ocenění má podobu menory - malého sedmiramenného svícnu, který v zastoupení prezidenta převzal velvyslanec ČR v Izraeli Martin Stropnický.

Jelikož je ocenění pro Miloše Zemana hodně podobné mé menoře, a vzhledem k tomu, že snímek originální ceny nemohu nabídnout (nemám autorská práva), nabízím na obrázku 1 pro lepší představu alespoň tu svoji.

... obr. 1/Foto: Autor článku.

Občas jsem některými čtenáři, mými názorovými oponenty, obviňován z toho, že jako přítel Izraele kritizuji proizraelského Miloše Zemana, což je prý z mé strany schizofrenie. Je to samozřejmě jinak. Nikdy jsem nekritizoval prezidenta Zemana za jeho pozitivní vztah k Izraeli. Z prostého důvodu: tohoto jeho vztahu si hluboce vážím, což jsem dal opakovaně veřejně najevo. V této věci má Miloš Zeman správný úsudek, moji podporu a velké poděkování. Což samozřejmě neznamená, že budu mlčet (z jakési falešné solidarity) v případech, kde s ním souhlasit nemohu, např. v kauze Peroutka aj.

Na příkladu udělení Ceny přátel Sionu Miloši Zemanovi lze ilustrovat, že v Izraeli velice dobře vědí, kdo je jejich přítel; toto poznání provází patřičná míra vděčnosti. Je to pro ně důležité s ohledem na historickou zkušenost – a teď nemám na mysli holocaust, ale všechno to, co byl mladý stát nucen zažívat od svého vzniku v roce 1948. A v mnoha ohledech to zažívá dosud: nepřátelské chování diktované zavilou nenávistí pramenící ze samotného faktu existence moderní židovské republiky v arabsko-muslimském moři.

Na druhou stranu udělení zahraniční ceny Miloši Zemanovi nemůže sloužit jako „fíkový list“, který by měl zakrýt všechno to, co si v politickém působení českého prezidenta zaslouží kritiku. Cena přátel Sionu se týká pouze Zemanova chvályhodného vztahu k Izraeli a židovskému lidu, ničeho jiného – a vůbec ne českých vnitropolitických záležitostí, jeho postojů, vyjádření a navazujících polemik. Ocenění nemůže přetransformovat jednou vyřčené lži v pravdu.

Že ovšem i na straně těch, kdo ocenění udělují může existovat cosi jako iluze ve stylu „přání otcem myšlenky“, ukazují podrobnosti provázející udělení zmíněné ceny. Jak napsal loni 18. října portál Prnewswire.com, Cena přátel Sionu byla udělena kromě Miloše Zemana dalším deseti představitelům (obr. 2).

... obr. 2/

Jsou to králové Bahrajnu a Maroka, premiér SAE, saúdský korunní princ, ománský sultán a prezidenti Srbska, Rumunska, Paraguaye, Ugandy a Malawi (obr. 3). Stalo se tak v Jeruzalémě na 4. výročním summitu křesťanských médií. Zakladatel Muzea přátel Sionu Mike Evans tehdy prohlásil:

  • Všichni tito prezidenti přesunou svá velvyslanectví do Jeruzaléma a všichni muslimští vůdci uzavřou v dohledném čase mír s Izraelem.

Realita je ovšem jiná. Nechme stranou složitější otázku uzavření míru (Bahrajn a Maroko ano, Omán a Saúdská Arábie zatím ne) a všimněme si ambasád. Po více než roce, navzdory slibům a deklaracím, nemá ani jedna z uvedených republik v Jeruzalémě svoji plnohodnotnou diplomatickou misi na úrovní velvyslanectví; jejich ambasády i nadále sídlí v Tel Avivu. Platí to i o České republice, ačkoli prezident Zeman přemístění zastupitelského úřadu z Tel Avivu do izraelského hlavního města všemožně podporuje. Ke cti ČR budiž řečeno, že letos v březnu otevřela alespoň pobočku ambasády. I toho si Izraelci váží, ale velvyslanectví to není. To mají v Jeruzalémě zatím pouze Spojené státy, Kosovo, Guatemala a Honduras.

Věci nejsou tudíž ani černobílé a ani se neodvíjejí přímočaře. Nicméně sympatie Miloše Zemana ve prospěch Izraele jsou hodné ocenění a toho jsme právě v těchto dnech svědky. Byť okolnosti nejsou pro standardní ceremonie příznivé, ať už jde o covid nebo prezidentovu závažnou chorobu a s ní spojenou hospitalizaci.

Za sebe opakuji: ačkoli mám „100 plus 1“ důvod hodnotit prezidenta kriticky, udělení Ceny přátel Sionu považuji za správný počin a Miloši Zemanovi upřímně k ocenění blahopřeji. S vědomím toho, že je jedním z jedenácti, abychom se drželi faktů.

... obr. 3/Seznam oceněných Muzeem přátel Sionu v roce 2020. Šipka ukazuje na Miloše Zemana. Záznam ovšem obsahuje pravopisnou chybu vzniklou zřejmě nedopatření: to první "of" tam být nemá. Zdroj: Server Prnewswire.com.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 11.11.2021 22:10 | karma článku: 15.01 | přečteno: 255x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Zpráva dne: Mistrovství světa mužských týmů ve squashi zrušeno!

Je to dobrá zpráva? Ano i ne. Každá mince má dvě strany. NE proto, že tím postiženým bude sport. Sportovci. ANO proto, že Světová federace squashe odmítla přistoupit na diskriminaci, kterou se snažila uplatnit hostitelská země.

29.11.2021 v 23:09 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 275 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Radky K. O tom, co ji žere

Milá kolegyně Radka K. zveřejnila na blogu iDNES 29. listopadu 2021 text „Co žere Gilberta Grapea, co žere mě ...“. Věnován je „příznivcům paní Boškové a pan Cilicha ... a některým dalším...“.

29.11.2021 v 20:47 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 784 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ozvěny zapálení první chanukové svíce

Letošní 28. listopad byl významný hned pro dvě náboženství. Pro křesťany je byla první neděle adventní; Židům po západu slunce začal osmidenní svátek Chanuka.

28.11.2021 v 23:03 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 139 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další neuvěřitelná buzerace kvůli několika gramům marihuany

Tentokrát v Bělorusku. Obětí arogantního přístupu úředníků Lukašenkova režimu se stala izraelská advokátka Maya Rayten-Stolová. O její tristní situaci informují izraelská média.

28.11.2021 v 15:12 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 335 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ladislav Vrchovský

Očkování a svoboda

V listopadu 1989 so do naší země vrátila svoboda. Ti nejstarší, kteří se po Sametové revoluci narodili, mají dnes 32 let. Velmi početnou skupinu tvoří osmnáctiletí a starší,

30.11.2021 v 9:00 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 381 | Diskuse

Jindřich Calta

Fialův kvalitní návrh ministrů

Premiér Petr Fiala prohlásil, že jsou všichni kandidáti na ministra kvalitní. Média a protikorupční iniciativy o některých však vyvolávají pochybnosti. Nabízí se otázka, zda to Petr Fiala myslel s tou změnou vážně.

29.11.2021 v 22:26 | Karma článku: 20.20 | Přečteno: 560 | Diskuse

Karel Trčálek

Prezident za sklem

Naše historie je pestrá. Měli jsme prezidenta Osvoboditele, měli jsme prezidenta Budovatele, měli jsme prvního dělnického prezidenta, měli jsme prezidenta vlastizrádce, měli jsme prezidenta zloděje a teď máme prezidenta za sklem

29.11.2021 v 15:58 | Karma článku: 21.80 | Přečteno: 586 | Diskuse

Petr Borovec

Dlouhodobé Peníze

Peníze nesmí mít možnost člověk měnit? Ano, nebo Ne. Jak udržet peníze když je člověk může měnit? Je možnost změny neřešitelný problém, který vždy končí zneužitím?

29.11.2021 v 15:29 | Karma článku: 4.08 | Přečteno: 133 | Diskuse

Otto Kamm

Začíná prezidentské zpytování, bez toho se nová vláda nejmenuje

Tak všichni se utěšují, že prezidentovi se v nové vládě nelíbí pouze jedno jméno. Jeden ministr. Možná, nerad bych byl špatným prorokem, třeba těch jmen bude víc.

29.11.2021 v 13:11 | Karma článku: 21.27 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 3794 Celková karma 19.54 Průměrná čtenost 951

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz