Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Výpadek Facebooku & spol. pohledem prostého uživatele

5. 10. 2021 22:35:48
Soudě z diskusních příspěvků, reagovali lidé na pondělní (4. 10.) výpadek Facebooku a dalších internetových vymožeností různě. Za sebe mohu říci: ač nemám rád nefungující svět, pocítil jsem jistou satisfakci.

Ne, nemám zvrácené uvažování v duchu hesla čím hůře, tím lépe. Jako každodenní mnohahodinový uživatel internetu a stoupenec fungujícího světa (viz zmínku v úvodu) jsem byl přirozeně roztrpčen. Asi jako motorista, který chce někam vyjet - a ne a ne nastartovat automobil. A vlastně ani neví proč. Jen mu palubní computer hlásí jakýsi error.

Satisfakci jsem pocítil proto, že jako realista – skeptik dlouhodobě varuji před „zbožštěním“ IT. Ať se podíváme, kam se podíváme, „computerizace“ prostupuje všemi činnostmi kolem nás, jsme na ní totálně závislí. Ovšem běda přeběda, dojde-li k jejímu selhání. Pak se rázem obrátí život vzhůru nohama.

Ne, nejde mi o to, že PC (a jiní včetně smartphonových) gambleři nemohou mastit své hry. V sázce je víc: při výpadcích jako byl ten ze 4. 10. více či méně „znehybní“ svět (jeho část). Celé to způsobuje malé, větší či obří komplikace, přičemž některé z nich mohou být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné.

Když jsem začal jako uživatel poznávat svět PC a taje internetu, založil jsem virtuální (a pouze pro sebe) COCOS–Club Of COmputer Skeptics, klub computerových skeptiků. Důvodů bylo víc, klíčovou roli hrála jedna osobní zkušenost.

V časech svého PC pravěku jsem do jednoho computeru vložil 3,5palcovou disketu, abych na ni nahrál nějaká data. Disketu jsem vsunul, ta ladně vklouzla do útrob počítače, jedna báseň. Šťasten jsem pozvedl zrak k monitoru, kde bylo - věřte nevěřte - napsáno: VLOŽTE DISKETU! Jak? Proč? Vždyť je vložena! (Později, když ze mě PC experti dělali blbce, jsem byl jimi poučen, že údaje, které se v hlášení na monitoru objevují, nevyjadřují vždy to, co se tím ve skutečnosti myslí. Nejenže jsem to nepochopil, ale můj skepticismus narostl do dimenze andských velikánů.)

Rezignoval jsem. A založil COCOS. Od té doby jsem ve vztahu ke computerové technice nanejvýš obezřetný. Hojně ji využívám, ale mám stále na zřeteli: kdykoli se může stát cokoli. Kolaps ze 4. října to potvrdil.

Věc má ještě jeden aspekt. S tím, že občas v computerovém světě něco nefunguje jsem srozuměn. Přesto: stane-li se to, mám zásadní dilema. Je to chyba moje, nebo chyba systému? Udělal jsem jako uživatel něco špatně? Nebo jde o jev, který nemohu ovlivnit? Jak to ale zjistit? Ne vždy to je při rodících se komplikacích zřejmé, ne vždy jsme (my, prostí uživatelé) náležitě informováni.

Pondělní (4. 10.) výpadek Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, jakož i dalších webových aplikací a některých služeb operátorů, byl v souhrnu tak masivní, že jsem se o něm dozvěděl dřív (ze zpráv na serverech), než jsem s ním byl osobně konfrontován. Odpadlo mi tedy výše popsané dilema: věděl jsem, že problém není ve mně, ani v mém PC, což působilo nanejvýš úlevně. Žel, ne vždy tomu tak v minulosti bylo. Relevantní firmy mě mnohokrát nechaly trápit se v moři nejistoty.

Když jsem se v pondělí (4. 10.) o problémech na internetu dozvěděl, pořídil jsem několik screenshotů, z nichž „dědek z Horní Dolní“ (to jako já) byl sotva vždy moudrý. Obávám se, že to není pouze moje zkušenost.

... obr. 1/O problémech Facebooku a dalších služeb informoval kde kdo. Také egyptský server Ahramonline. Mimochodem, od konce září má nový, moderní design.

... obr. 2/Toto hlásil 4. října po 18. hodině SELČ můj WhatsApp. Poznali byste z toho, že jde o celosvětový výpadek?

... obr. 3/Toto twitterové oznámení WhatsAppu je srozumitelnější. "Jsme si vědomi toho, že někteří lidé mají právě teď problémy s WhatsAppem. Pracujeme na tom, aby se věci vrátily k normálu, aktualizaci zde zveřejníme co možná nejdříve. Díky za trpělivost." Trvalo to asi déle, než sami předpokládali.

... obr. 4/Vraťme se ale do reality mého computeru. Po neúspěšném pokusu přihlásit se k Instagramu mi systém nabídl diagnostiku sítě. Co objevil? Že neodpovídá server DNS. Z toho snad laik usoudí, že chyba není v jeho "přijímači".

... obr. 5/Tato informace se objevila na mém Instagramu (při pokusu o přihlášení) po čtyřech a půl hodinách (ve 23:30 SELČ), které uběhly od pokusu uvedeného na obr. 4. V seznamu stavových kódů je u označení 5xx vysvětleno, že server nedokázal zpracovat validní požadavek. Laikovi nezbývá než doufat, že to ve vztahu k jeho PC neznamená nic fatálního.

... obr. 6/Konečně! Internetový svět je zachráněn. Web izraelských novin The Jerusalem Post v úterý 5. října ráno ve 4:48 SELČ hlásil, že WhatsApp se vrátil po 6hodinovém výpadku a Facebook se omlouvá.

Máme to za sebou. Co nás asi čeká příště?

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 5.10.2021 22:35 | karma článku: 9.60 | přečteno: 212x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Stačí jen dívat se - a žasnout

Je to Kocourkov? Absurdistán? Švejkov? Jsou to paralelní světy? Od každého něco? Nejspíš. V každém případě nám tady někdo lže. Předseda dolní parlamentní komory, nebo policie?

15.10.2021 v 15:19 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 698 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kauza Peroutka: K rozhodnutí Nejvyššího soudu

Stát se musí omluvit. Ale jen za něco z nepravd, které vyslovil prezident Miloš Zeman 27. ledna 2015 na pražské konferenci „Let My People Live!“ na adresu spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky.

15.10.2021 v 0:02 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 300 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když firmy krachují ...

Bylo to na samém začátku 90. let (minulého století). Jako růže z Jericha po potřebné dávce vody rozvíjely se soukromé rozhlasové stanice. Nacházel jsem se v redakci jedné z nich; působil jsem tam jako moderátor.

13.10.2021 v 23:23 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 692 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na pozadí výpadu K. Trčálka proti R. Jochovi: Reakce Radky K.

Konzervativní politický analytik Roman Joch se v Lidových novinách vyjádřil kriticky k textu písně Johna Lennona „Imagine“ - a zle to na blogu iDNES schytal. Na paškál si ho vzal Karel Trčálek.

12.10.2021 v 23:17 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Na pozadí výpadu K. Trčálka proti R. Jochovi: Reakce Radky K.

Konzervativní politický analytik Roman Joch se v Lidových novinách vyjádřil kriticky k textu písně Johna Lennona „Imagine“ - a zle to na blogu iDNES schytal. Na paškál si ho vzal Karel Trčálek.

12.10.2021 v 23:17 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K reakci Karla Trčálka na článek Romana Jocha

Obětí Trčálkovy fantasmagorie i s „povinnou“ dehonestací se tentokrát stal Roman Joch. Významný český konzervativec, publicista, brilantní politický analytik, překladatel, vysokoškolský učitel.

12.10.2021 v 0:18 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 880 | Diskuse

Ivo Cerman

ODS má co říct, ale nemá jak. Babiš má větší dosah

Namísto hesla „Babišova drahota“ se prosadil novinářský mikromanagement. ODS vlastní média nemá a Forum24 pustí ven jen to, co projde filtrem novinářského DOBRA.

8.10.2021 v 15:47 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 489 | Diskuse

Jiri Borovy

Far Cry 6

Dneska vychází už šestý díl 3D akce z vlastního pohledu série Far Cry 6 . Po tropickém ostrově, Himalájích a Americe se hráč ocitá v ostrově podobnému Kubě, kde má za úkol svrhnout diktátora.

7.10.2021 v 9:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Martin Faltýn

Televizní, veřejnoprávní předsednická předvolební bramboračka

Právě nám ji naservírovala Česká televize. Z jejího pohledu bylo nejdůležítejší self-promo, kterým nás zásobovala celé odpoledne. A pak také:

6.10.2021 v 22:52 | Karma článku: 32.15 | Přečteno: 1354 | Diskuse
Počet článků 3738 Celková karma 20.66 Průměrná čtenost 958

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz