Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Výpadek Facebooku & spol. pohledem prostého uživatele

5. 10. 2021 22:35:48
Soudě z diskusních příspěvků, reagovali lidé na pondělní (4. 10.) výpadek Facebooku a dalších internetových vymožeností různě. Za sebe mohu říci: ač nemám rád nefungující svět, pocítil jsem jistou satisfakci.

Ne, nemám zvrácené uvažování v duchu hesla čím hůře, tím lépe. Jako každodenní mnohahodinový uživatel internetu a stoupenec fungujícího světa (viz zmínku v úvodu) jsem byl přirozeně roztrpčen. Asi jako motorista, který chce někam vyjet - a ne a ne nastartovat automobil. A vlastně ani neví proč. Jen mu palubní computer hlásí jakýsi error.

Satisfakci jsem pocítil proto, že jako realista – skeptik dlouhodobě varuji před „zbožštěním“ IT. Ať se podíváme, kam se podíváme, „computerizace“ prostupuje všemi činnostmi kolem nás, jsme na ní totálně závislí. Ovšem běda přeběda, dojde-li k jejímu selhání. Pak se rázem obrátí život vzhůru nohama.

Ne, nejde mi o to, že PC (a jiní včetně smartphonových) gambleři nemohou mastit své hry. V sázce je víc: při výpadcích jako byl ten ze 4. 10. více či méně „znehybní“ svět (jeho část). Celé to způsobuje malé, větší či obří komplikace, přičemž některé z nich mohou být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné.

Když jsem začal jako uživatel poznávat svět PC a taje internetu, založil jsem virtuální (a pouze pro sebe) COCOS–Club Of COmputer Skeptics, klub computerových skeptiků. Důvodů bylo víc, klíčovou roli hrála jedna osobní zkušenost.

V časech svého PC pravěku jsem do jednoho computeru vložil 3,5palcovou disketu, abych na ni nahrál nějaká data. Disketu jsem vsunul, ta ladně vklouzla do útrob počítače, jedna báseň. Šťasten jsem pozvedl zrak k monitoru, kde bylo - věřte nevěřte - napsáno: VLOŽTE DISKETU! Jak? Proč? Vždyť je vložena! (Později, když ze mě PC experti dělali blbce, jsem byl jimi poučen, že údaje, které se v hlášení na monitoru objevují, nevyjadřují vždy to, co se tím ve skutečnosti myslí. Nejenže jsem to nepochopil, ale můj skepticismus narostl do dimenze andských velikánů.)

Rezignoval jsem. A založil COCOS. Od té doby jsem ve vztahu ke computerové technice nanejvýš obezřetný. Hojně ji využívám, ale mám stále na zřeteli: kdykoli se může stát cokoli. Kolaps ze 4. října to potvrdil.

Věc má ještě jeden aspekt. S tím, že občas v computerovém světě něco nefunguje jsem srozuměn. Přesto: stane-li se to, mám zásadní dilema. Je to chyba moje, nebo chyba systému? Udělal jsem jako uživatel něco špatně? Nebo jde o jev, který nemohu ovlivnit? Jak to ale zjistit? Ne vždy to je při rodících se komplikacích zřejmé, ne vždy jsme (my, prostí uživatelé) náležitě informováni.

Pondělní (4. 10.) výpadek Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, jakož i dalších webových aplikací a některých služeb operátorů, byl v souhrnu tak masivní, že jsem se o něm dozvěděl dřív (ze zpráv na serverech), než jsem s ním byl osobně konfrontován. Odpadlo mi tedy výše popsané dilema: věděl jsem, že problém není ve mně, ani v mém PC, což působilo nanejvýš úlevně. Žel, ne vždy tomu tak v minulosti bylo. Relevantní firmy mě mnohokrát nechaly trápit se v moři nejistoty.

Když jsem se v pondělí (4. 10.) o problémech na internetu dozvěděl, pořídil jsem několik screenshotů, z nichž „dědek z Horní Dolní“ (to jako já) byl sotva vždy moudrý. Obávám se, že to není pouze moje zkušenost.

... obr. 1/O problémech Facebooku a dalších služeb informoval kde kdo. Také egyptský server Ahramonline. Mimochodem, od konce září má nový, moderní design.

... obr. 2/Toto hlásil 4. října po 18. hodině SELČ můj WhatsApp. Poznali byste z toho, že jde o celosvětový výpadek?

... obr. 3/Toto twitterové oznámení WhatsAppu je srozumitelnější. "Jsme si vědomi toho, že někteří lidé mají právě teď problémy s WhatsAppem. Pracujeme na tom, aby se věci vrátily k normálu, aktualizaci zde zveřejníme co možná nejdříve. Díky za trpělivost." Trvalo to asi déle, než sami předpokládali.

... obr. 4/Vraťme se ale do reality mého computeru. Po neúspěšném pokusu přihlásit se k Instagramu mi systém nabídl diagnostiku sítě. Co objevil? Že neodpovídá server DNS. Z toho snad laik usoudí, že chyba není v jeho "přijímači".

... obr. 5/Tato informace se objevila na mém Instagramu (při pokusu o přihlášení) po čtyřech a půl hodinách (ve 23:30 SELČ), které uběhly od pokusu uvedeného na obr. 4. V seznamu stavových kódů je u označení 5xx vysvětleno, že server nedokázal zpracovat validní požadavek. Laikovi nezbývá než doufat, že to ve vztahu k jeho PC neznamená nic fatálního.

... obr. 6/Konečně! Internetový svět je zachráněn. Web izraelských novin The Jerusalem Post v úterý 5. října ráno ve 4:48 SELČ hlásil, že WhatsApp se vrátil po 6hodinovém výpadku a Facebook se omlouvá.

Máme to za sebou. Co nás asi čeká příště?

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 5.10.2021 22:35 | karma článku: 9.62 | přečteno: 214x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Blízký východ: Ohlédnutí za nedávným konfliktem

Egyptský týdeník Al Ahram Weekly ve svém nejnovějším vydání z 11. 8. přináší článek „Z Gazy do Náblusu“, jehož autory jsou Mohamed Abu Šaar z Gazy a Ahmed Eleiba z Káhiry. Vrací se k nedávnému konfliktu.

10.8.2022 v 23:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bejtar Jeruzalém: Záchrana na poslední chvíli

Necelé dva týdny před zahájením fotbalové Premier League v Izraeli (20. 8.) nebylo jasné, zda mezi 14 kluby bude také kdysi hvězdný tým Bejtar Jeruzalém. Hrozbou byly finanční problémy, přesněji vysoké dluhy.

10.8.2022 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypt: Dvojí tvář zahraniční politiky

Kdo je vítězem třídenního konfliktu, který vzplál na Blízkém východě v pátek 5. srpna a skončil v neděli před půlnocí místního času? Bojujícími stranami byly: Palestinský islámský džihád PIJ a izraelská armáda (IDF).

9.8.2022 v 21:32 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj zprávy AI o Ukrajině

Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svých slov „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

8.8.2022 v 22:22 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 577 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Zastavení u jednoho článku na blogu iDNES

Zdá se, že Jan Želivský tematicky táhne. Jmenovitě v souvislosti s 600. výročím jeho popravy. Nejprve napsal svůj pohled na tuto osobnost Jan Ziegler (2. 8.), pak moje maličkost (3. 8.) a posléze Jan Stifter (5. 8.)

8.8.2022 v 8:49 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 298 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ke dvěma totožným perexům na blogu iDNES

Čtvrtek 4. srpna 2022. Při čekání na výsledky izraelských klubů ve fotbalové Evropské konferenční lize a na odlet stroje z Tel Avivu do Thajska surfuji na internetu. Do oka mi padne jeden titulek na blogu iDNES.

4.8.2022 v 22:07 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tip pro Ladislava Jakla

Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause věnoval svoji čtvrteční (28. 7.) glosu projevu maďarského premiéra Viktora Orbána přednesenému 23. 7. v Rumunsku na akci známé jako 31. Bálványos Free Summer University and Student Camp.

31.7.2022 v 21:02 | Karma článku: 27.62 | Přečteno: 840 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Glosa: Opravdu je tak těžké zjistit, jaká je pravda?

Proč si lidé, než zveřejní ve veřejném prostoru nějakou „moudrost“, nejprve neověří fakta? Publikují své omyly na internetu, který sám o sobě dává unikátní možnost v relativně krátkém čase zjistit, jak se věci mají.

27.7.2022 v 18:46 | Karma článku: 25.10 | Přečteno: 611 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kremlomilci v argumentační nouzi

Čas od času dostanu do pošty politické sdělení „z druhého břehu“. Nikoli ze záhrobí, ale zpoza linie, za níž se to hemží kremlomilci. Nejnověji jsem se dozvěděl, že Charta OSN povoluje ruskou agresi proti Ukrajině.

4.7.2022 v 19:26 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 900 | Diskuse
Počet článků 4092 Celková karma 17.86 Průměrná čtenost 930

To nejlepší z izraelského sportu na jednom místě: Fórum komunity Eretz - sekce Sport: https://forum.eretz.cz/index.php/board,

9.0.html?PHPSESSID=oi3d82apr877vmihvamjks9abv

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Najdete na iDNES.cz