Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Neuvěřitelná troufalost Íránu. Kdy začne svět reagovat?

18. 09. 2021 21:52:00
Íránští sportovci přivezli z tokijské olympiády 7 a z paralympiády dokonce 24 medailí. Více než dobrý důvod, aby je přijal nejvyšší představitel země, což v případě Íránu není jeho prezident, ale Nejvyšší vůdce islámské revoluce.

Tedy Sajjid Alí Chameneí.

Informaci o setkání Nejvyššího vůdce s medailisty přinesl 18. září jeho web Khamenei.ir (obr. 1):

... obr. 1/Zdroj: Web Khamanei.ir.

Chameneí držel na setkání řeč, v níž se otevřeně přihlásil k odmítnutí olympijských principů a zásad fair play a naopak podpořil v mezinárodní sportu bojkot a diskriminaci a šířil nenávist a nepřátelství.

Učinil tak v pasáži, v níž obhajoval odpornou praxi některých muslimských zemí (v čele s Íránem, nutno podotknout) – ta spočívání v odmítání soutěžit s reprezentanty Izraele, pokud je ke vzájemnému měření sil svěde rozpis té které akce.

Nejvyšší vůdce hovořil o této nechutnosti jako o „vemi důležité věci“. Podle jeho zvráceného výkladu „nemilosrdný, genocidní a nelegitimní sionistický režim (rozuměj: Izrael)“ se snaží získat legitimitu účastí v mezinárodních sportovních arénách. A „arogantní mocnosti“ (rozuměj: Západ) mu v tom pomáhají a podporují ho. Na tomto místě vyzval Chameneí sportovní funkcionáře i samotné sportovce, aby nebyli pasivní.

Tím přiznal, že praxe bojkotovat na mezinárodních akcích izraelské sportovce není výsledkem osobního rozhodnutí („muslimské uvědomělosti“) konkrétního sportovce, jeho trenéra či agilních činovníků, nýbrž jde o oficiální politiku íránského státu. Že je něco takového v rozporu s olympijskými principy, etickým kodexem mezinárodních sportovních organizací i zdravým rozumem nehraje v uvažování nejvyššího z ajatolláhů pražádnou roli.

Hrát by to ovšem mělo roli u představitelů mezinárodního sportu a olympijského hnutí v přístupu k Íránu: jeho nejvyšší představitel zde přece oficiálně schvaluje a podporuje diskriminaci.

Tady je důkaz. Podle Chameneního žádný hrdý íránský sportovec nemůže kvůli zisku medaile podat ruku reprezentantovi zločineckého režimu (Izraele), protože by tím vlastně Izrael uznal. (Odvozuji: neuznání Izraele musí být pro íránské reprezentanty neskonale důležitější než zisk medaile. Co má toto společného se sportem?)

To ale není všechno.

Chameneí samozřejmě moc dobře ví, že některé nadnárodní organizace (příkladně si v této věci počíná Mezinárodní judistická federace IJF) sportovce, kteří se chovají v rozporu s principy (bojkotují soupeře z Izraele), trestají. I k tomu řekl své.

Je prý povinností ministerstva sportu, ministerstva zahraničních věcí a příslušných právních institucí (Íránu) zákonnými prostředky chránit sportovce a prostřednictvím diplomacie bránit jejich útlaku (trestům za porušení principů). V této souvislosti zmínil nejen sportovce Íránu, kteří odmítli proti Izraelcům z politických důvodů nastoupit (a následně byli příslušnou mezinárodní organizací potrestáni), ale také sportovce dalších muslimských zemí (kteří si počínali stejně stupidně). V této souvislosti byl zmíněn alžírský olympionik – judista Fethi Nourine, který na OH v Tokiu po oznámení rozlosování - poté, co zjistil, že by se mohl setkat na tatami s Izraelcem – ze soutěže odstoupil a byl IJF potrestán desetiletým zákazem startů na jejích akcích.

Zopakujme tedy: íránský Nejvyšší vůdce nejen vyzývá k porušování principů, ale také k podpoře těch, kdo tyto principy porušují.

Zneužil přitom příkladu někdejšího režimu apartheidu v JAR. Ten byl svého času také bojkotován – a po jisté době se zhroutil. A stejně bude, podle představ Chameneího, zničen i režim sionistický, tedy Izrael.

Tady už nejde (pouze) o fantasmagorické představy jednoho antiizraelského fanatika týkající se sportu, ale o přímou hrozbu nejvyššího představitele režimu usilujícího o získání jaderné zbraně; hrozbu, která je namířená proti jednomu ze států regionu Středního východu, proti státu mezinárodně uznanému.

Kdyby nějaký bílý sportovec odmítl na olympiádě nastoupit proti vylosovanému soupeři jenom proto, že jde o reprezentanta většinově černošského státu, a kdyby v tom byl podpořen nejvyšším představitelem své země, byl by svět vzhůru nohama.

V případě Íránu a jeho nenávistného postoje vůči Izraeli (a reprezentantům Izraele) jsme svědky něčeho v principu hodně podobného – a část světa (včetně některých čtenářů těchto stránek) se tváří, jako by se vlastně nic nedělo.

Jenom připomenu, že JAR byla kvůli apartheidu na dlouhá léta vyloučena z olympijské rodiny národů. A co Írán, který oficiálně praktikuje vůči Izraeli politiku diskriminace?

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 18.9.2021 21:52 | karma článku: 24.30 | přečteno: 609x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Stačí jen dívat se - a žasnout

Je to Kocourkov? Absurdistán? Švejkov? Jsou to paralelní světy? Od každého něco? Nejspíš. V každém případě nám tady někdo lže. Předseda dolní parlamentní komory, nebo policie?

15.10.2021 v 15:19 | Karma článku: 29.09 | Přečteno: 685 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kauza Peroutka: K rozhodnutí Nejvyššího soudu

Stát se musí omluvit. Ale jen za něco z nepravd, které vyslovil prezident Miloš Zeman 27. ledna 2015 na pražské konferenci „Let My People Live!“ na adresu spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky.

15.10.2021 v 0:02 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 298 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když firmy krachují ...

Bylo to na samém začátku 90. let (minulého století). Jako růže z Jericha po potřebné dávce vody rozvíjely se soukromé rozhlasové stanice. Nacházel jsem se v redakci jedné z nich; působil jsem tam jako moderátor.

13.10.2021 v 23:23 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 691 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na pozadí výpadu K. Trčálka proti R. Jochovi: Reakce Radky K.

Konzervativní politický analytik Roman Joch se v Lidových novinách vyjádřil kriticky k textu písně Johna Lennona „Imagine“ - a zle to na blogu iDNES schytal. Na paškál si ho vzal Karel Trčálek.

12.10.2021 v 23:17 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Lunga

Liga mistrů v hokeji, ostuda nebo nezájem ji hrát?

Tak nám skončila úvodní část Ligy mistrů v hokeji a podle výsledků dopadla dost špatně. Naše kluby propadly.

15.10.2021 v 19:47 | Karma článku: 4.32 | Přečteno: 112 | Diskuse

Antonín Šmejkal

Na co čeká FAČR – asi až vypadneme z baráže.

Dva poslední zápasy naší reprezentace v říjnu ukázaly českou reprezentaci ve velmi špatném světle a nutí to k velkému zamyšlení. Jeden je pohled z hlediskaných výsledků a druhý pohled z hlediska předvedené hry,která není ideální.

14.10.2021 v 19:22 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 331 | Diskuse

Antonín Šmejkal

Nerozhodný trenér Jaroslav Šilhavý neprospívá české reprezentaci.

Včerejší, velmi nepovedené vystoupení naší fotbalové reprezentace ukázalo sestupný trend výkonnosti, za kterou je odpovědný především její kouč. Ten nominuje sestavu,stanoví taktiku a musí být přesvědčen o vítězství svého týmu.

9.10.2021 v 14:13 | Karma článku: 13.48 | Přečteno: 267 | Diskuse

Petr Horký

Pohledem zuřivého Sparťana: Boj nesmiřitelných. A nastává doba sparťanská?

Nedělní derby pražských "S" ukončilo jednu sérii a přerušilo jednu tradici. Vrbův vítězný svetr konečně po dlouhých pěti a půl letech porazil Slávii a na pár okamžiků tak zahanbil Trpišovského 54x neporaženou bejsbólku.

6.10.2021 v 11:53 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 318 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nejen Sparta

Český fotbalem hýbe záležitost bučení dětského publika na pražské Letné během zápasu Evropské ligy mezi domácí Spartou a týmem Rangers FC. Podrobnosti v národě fotbalových fandů rozvádět jistě netřeba.

6.10.2021 v 10:11 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 400 | Diskuse
Počet článků 3738 Celková karma 20.65 Průměrná čtenost 958

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz