Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Neuvěřitelná troufalost Íránu. Kdy začne svět reagovat?

18. 09. 2021 21:52:00
Íránští sportovci přivezli z tokijské olympiády 7 a z paralympiády dokonce 24 medailí. Více než dobrý důvod, aby je přijal nejvyšší představitel země, což v případě Íránu není jeho prezident, ale Nejvyšší vůdce islámské revoluce.

Tedy Sajjid Alí Chameneí.

Informaci o setkání Nejvyššího vůdce s medailisty přinesl 18. září jeho web Khamenei.ir (obr. 1):

... obr. 1/Zdroj: Web Khamanei.ir.

Chameneí držel na setkání řeč, v níž se otevřeně přihlásil k odmítnutí olympijských principů a zásad fair play a naopak podpořil v mezinárodní sportu bojkot a diskriminaci a šířil nenávist a nepřátelství.

Učinil tak v pasáži, v níž obhajoval odpornou praxi některých muslimských zemí (v čele s Íránem, nutno podotknout) – ta spočívání v odmítání soutěžit s reprezentanty Izraele, pokud je ke vzájemnému měření sil svěde rozpis té které akce.

Nejvyšší vůdce hovořil o této nechutnosti jako o „vemi důležité věci“. Podle jeho zvráceného výkladu „nemilosrdný, genocidní a nelegitimní sionistický režim (rozuměj: Izrael)“ se snaží získat legitimitu účastí v mezinárodních sportovních arénách. A „arogantní mocnosti“ (rozuměj: Západ) mu v tom pomáhají a podporují ho. Na tomto místě vyzval Chameneí sportovní funkcionáře i samotné sportovce, aby nebyli pasivní.

Tím přiznal, že praxe bojkotovat na mezinárodních akcích izraelské sportovce není výsledkem osobního rozhodnutí („muslimské uvědomělosti“) konkrétního sportovce, jeho trenéra či agilních činovníků, nýbrž jde o oficiální politiku íránského státu. Že je něco takového v rozporu s olympijskými principy, etickým kodexem mezinárodních sportovních organizací i zdravým rozumem nehraje v uvažování nejvyššího z ajatolláhů pražádnou roli.

Hrát by to ovšem mělo roli u představitelů mezinárodního sportu a olympijského hnutí v přístupu k Íránu: jeho nejvyšší představitel zde přece oficiálně schvaluje a podporuje diskriminaci.

Tady je důkaz. Podle Chameneního žádný hrdý íránský sportovec nemůže kvůli zisku medaile podat ruku reprezentantovi zločineckého režimu (Izraele), protože by tím vlastně Izrael uznal. (Odvozuji: neuznání Izraele musí být pro íránské reprezentanty neskonale důležitější než zisk medaile. Co má toto společného se sportem?)

To ale není všechno.

Chameneí samozřejmě moc dobře ví, že některé nadnárodní organizace (příkladně si v této věci počíná Mezinárodní judistická federace IJF) sportovce, kteří se chovají v rozporu s principy (bojkotují soupeře z Izraele), trestají. I k tomu řekl své.

Je prý povinností ministerstva sportu, ministerstva zahraničních věcí a příslušných právních institucí (Íránu) zákonnými prostředky chránit sportovce a prostřednictvím diplomacie bránit jejich útlaku (trestům za porušení principů). V této souvislosti zmínil nejen sportovce Íránu, kteří odmítli proti Izraelcům z politických důvodů nastoupit (a následně byli příslušnou mezinárodní organizací potrestáni), ale také sportovce dalších muslimských zemí (kteří si počínali stejně stupidně). V této souvislosti byl zmíněn alžírský olympionik – judista Fethi Nourine, který na OH v Tokiu po oznámení rozlosování - poté, co zjistil, že by se mohl setkat na tatami s Izraelcem – ze soutěže odstoupil a byl IJF potrestán desetiletým zákazem startů na jejích akcích.

Zopakujme tedy: íránský Nejvyšší vůdce nejen vyzývá k porušování principů, ale také k podpoře těch, kdo tyto principy porušují.

Zneužil přitom příkladu někdejšího režimu apartheidu v JAR. Ten byl svého času také bojkotován – a po jisté době se zhroutil. A stejně bude, podle představ Chameneího, zničen i režim sionistický, tedy Izrael.

Tady už nejde (pouze) o fantasmagorické představy jednoho antiizraelského fanatika týkající se sportu, ale o přímou hrozbu nejvyššího představitele režimu usilujícího o získání jaderné zbraně; hrozbu, která je namířená proti jednomu ze států regionu Středního východu, proti státu mezinárodně uznanému.

Kdyby nějaký bílý sportovec odmítl na olympiádě nastoupit proti vylosovanému soupeři jenom proto, že jde o reprezentanta většinově černošského státu, a kdyby v tom byl podpořen nejvyšším představitelem své země, byl by svět vzhůru nohama.

V případě Íránu a jeho nenávistného postoje vůči Izraeli (a reprezentantům Izraele) jsme svědky něčeho v principu hodně podobného – a část světa (včetně některých čtenářů těchto stránek) se tváří, jako by se vlastně nic nedělo.

Jenom připomenu, že JAR byla kvůli apartheidu na dlouhá léta vyloučena z olympijské rodiny národů. A co Írán, který oficiálně praktikuje vůči Izraeli politiku diskriminace?

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 18.9.2021 21:52 | karma článku: 24.30 | přečteno: 613x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Zpráva dne: Mistrovství světa mužských týmů ve squashi zrušeno!

Je to dobrá zpráva? Ano i ne. Každá mince má dvě strany. NE proto, že tím postiženým bude sport. Sportovci. ANO proto, že Světová federace squashe odmítla přistoupit na diskriminaci, kterou se snažila uplatnit hostitelská země.

29.11.2021 v 23:09 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 275 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Radky K. O tom, co ji žere

Milá kolegyně Radka K. zveřejnila na blogu iDNES 29. listopadu 2021 text „Co žere Gilberta Grapea, co žere mě ...“. Věnován je „příznivcům paní Boškové a pan Cilicha ... a některým dalším...“.

29.11.2021 v 20:47 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 784 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ozvěny zapálení první chanukové svíce

Letošní 28. listopad byl významný hned pro dvě náboženství. Pro křesťany je byla první neděle adventní; Židům po západu slunce začal osmidenní svátek Chanuka.

28.11.2021 v 23:03 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 139 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další neuvěřitelná buzerace kvůli několika gramům marihuany

Tentokrát v Bělorusku. Obětí arogantního přístupu úředníků Lukašenkova režimu se stala izraelská advokátka Maya Rayten-Stolová. O její tristní situaci informují izraelská média.

28.11.2021 v 15:12 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 335 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Zpráva dne: Mistrovství světa mužských týmů ve squashi zrušeno!

Je to dobrá zpráva? Ano i ne. Každá mince má dvě strany. NE proto, že tím postiženým bude sport. Sportovci. ANO proto, že Světová federace squashe odmítla přistoupit na diskriminaci, kterou se snažila uplatnit hostitelská země.

29.11.2021 v 23:09 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 275 | Diskuse

Antonín Šmejkal

Jak Slovácko vlastní zásluhou v Budějovicích k velké ostudě přišlo.

Ne nadarmo se říká, že po hodech přichází půst. To je možná pravda, ale aby se o to někdo přičinil vlastní zásluhou, jako tým Slovácka,to se jen tak ve fotbalu hned tak nevidí.Dostat tři góly proti 10 hráčům. to je velká potupa.

29.11.2021 v 17:52 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 176 | Diskuse

Richard Frk

Stav vrcholového sportu v České republice v roce 2021.

Je náš vrcholový sport v krizi? Pokud ano, co je její příčinou? Můžeme doufat v lepší budoucnost? To je téma mého zamyšlení.

29.11.2021 v 8:57 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 139 | Diskuse

Jan Lunga

MS 2022 v Kataru – nejde mi to do hlavy

Tak jsem se nějak zamyslel nad tím, co se bude dít přibližně za rok na MS v Kataru, které má být někdy v listopadu a prosinci.

27.11.2021 v 18:20 | Karma článku: 21.40 | Přečteno: 405 | Diskuse

Milan Macho

Do Kataru cesta těžká, ale ne zarúbaná

Mohlo to dopadnout mnohem hůř, ale v ideálním případě i líp. Jenomže ideály si většinou jen představujeme. Za baráží o postup na mistrovství světa pojedou čeští fotbalisté do Švédska, pokud uspějí, vydají se do Ruska či Polska.

26.11.2021 v 23:46 | Karma článku: 7.90 | Přečteno: 160 | Diskuse
Počet článků 3794 Celková karma 19.54 Průměrná čtenost 951

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz