Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Na okraj první tiskové konference Tálibánu

18. 08. 2021 14:52:50
Ještě mám slepená ústa od medu, který mi kolem nich namazal Zabíhulláh Mudžáhid. Takto mluvčí Talibanu. Poněkud mi jeho vystoupení na úterní (17/8) TK připomnělo slova ze známého vtipu: „Vsdejte se, nyc se fam nestane.“

V trojím slibu „nikdo z hnutí vám neublíží, nikdo nebude klepat na vaše dveře, nikdo vás nebude vyslýchat“ bych věřil jen tomu prostřednímu. Fanatici ve službách nových vládců vskutku nebudou klepat na dveře – vtrhnou tam, kam si zamanou bez klepání. Jednoduše rozrazí dveře.

To ostatní je lež. Budou lidem ubližovat, budou je vyslýchat. Zprávy z míst, která obsadil Taliban předtím, než vstoupil do Kábulu, hovoří o něčem jiném. A nejsou to nějaké nepodložené zkazky (pardon: fake news). Jinak by šéf OSN Guterres na zasedání Rady bezpečnosti, které bylo svoláno kvůli situaci v Afghánistánu, sotva mohl říci, že obdržel hrůzné zprávy o tvrdých omezeních lidských práv v celé zemi. „Zejména mě znepokojují zprávy o narůstajícím porušování lidských práv vůči ženám a dívkám v Afghánistánu.“

Mluvčí Tálibánu na téma žen a jejich práv řekl, že budou mít svá práva a budou se moci zapojit do vzdělávání, zdravotnictví a dalších oblastí života, ovšem v rámci islámského práva šaría.

Tedy princip obsažený ve rčení o rozdílu mezi kazajkou a svěrací kazajkou. Přesně tak se od sebe liší práva garantovaná ženám v civilizovaném světě a „práva“ žen v rámci islámského systému zvaném šaría.

Shodou okolností ve stejný den, kdy mluvčí Mudžáhid hovořil na tiskové konferenci, vyšel na serveru The Times of Israel článek „Afghanistan’s female soccer players call for help amid Taliban takeover“.

Tématem jsou hráčky ženské fotbalové reprezentace Afghánistánu a především - Khalida Popalová, spoluzakladatelka a někdejší členka a kapitánka národního výběru tamního ženského fotbalu. Popalová žije v dánském exilu, s fotbalistkami v zemi nyní obsazené Tálibánem je ovšem v telefonním a SMS spojení a to, co od nich slyší je úzkost, strach o holý život a zoufalé prosby o pomoc. Co jim ale může poradit? Aby odešly ze svých domovů a uprchly od sousedů, kteří je znají jako průkopnice ženského fotbalu v islámské zemi, a aby se pokusily vymazat svoji dosavadní historii a zejména důkazy o svých aktivitách proti Tálibánu (myšleno je i pouhé veřejné vystoupení v době, kdy v zemi panovaly o něco normálnější poměry).

„Vyzvala jsem je, aby zrušily kanály na sociálních sítích, odstranily fotografie, utekly a schovaly se,“ řekla Popalová agentuře AP. Přiznala, že jí to trhá srdce, protože léta se snažila o opak: usilovala o to, aby se fotbalistky samy zviditelňovaly. A teď stejným ženám v Afghánistánu radí, aby mlčely a zmizely. Proč? „Jejich životy jsou v ohrožení,“ dodává trpce.

Sama dobře ví, o čem mluví.


Narodila se v Kábulu v roce 1987. Když Tálibán ovládl Afghánistán poprvé (1996), utekla s rodiči do Pákistánu. Vrátila se po zahájení operace Trvalá svoboda (2001). Pod ochranou spojeneckých sil měla pocit optimismu, zejména pokud jde o prosazování práv žen. Spolu s dalšími ženami a dívkami se začala věnovat kopané; tento sport v dívčím podání chápaly jako prostředek k posílení svého postavení v afghánské společnosti.

Sama Popalová se stala součástí prvního ženského reprezentačního týmu v Afghánistánu. „Byly jsme hrdé na to, že nosíme dres. Byl to ten nejkrásnější, nejlepší pocit vůbec.“ Tenkrát vyzývala své spoluhráčky, aby se vyjadřovaly na sociálních sítích; bylo to v době, kdy Taliban usiloval o opětovné dobytí země a návrat ztracených pozic. Popalová přiznává: „Nazvala jsem Tálibán naším nepřítelem.“

Byla citována v národní televizi. Výhrůžky smrtí na sebe nenechaly dlouho čekat. Aktivně hrát přestala v roce 2011 a zaměřila se na práci v Afghánské fotbalové federaci. Hrozby ale neustávaly, a tak se v témže roce rozhodla odejít do emigrace – podruhé ve svém životě. Po jistých peripetiích (emigrace není procházka růžovou zahradou) zakotvila v Dánsku.

S hráčkami je ale ve spojení, jak již zmíněno. Říká: „Pláčou. Stále pláčou a jsou smutné. Jsou jako zoufalci. Mají tolik otázek. To, co se jim stalo, není fér. Skrývají se. Většina odešla ze svých domovů za příbuznými a ukryla se, protože jejich sousedé vědí, že jsou fotbalistky. Sedí a bojí se. Taliban je všude. Jeho lidé chodí okolo a vyvolávají strach.“ Popalová uzavírá: „Bylo velmi bolestivé být svědkem toho, jak vláda kapitulovala. Ty ženy (fotbalistky - LS) ztratily naději.“

A to je jeden z důsledků aktuálního vývoje v té zemi: ztráta naděje, o níž se říká, že umírá poslední. Ty mladé ženy chtějí hrát fotbal. Umožní jim to nový režim islámských fanatiků, anebo jim fotbal zakáže s odůvodněním, že není v souladu s islámským právem? To zatím nikdo neví.

Brzy bychom se to ale měli dozvědět. V září 2021 je na programu kvalifikace pro mistrovství Asie žen, které se bude konat v roce 2022 v Indii. Afghánské reprezentantky jsou nalosovány do „tádžické“ skupiny B, kde jejich soupeřkami mají být hráčky domácího Tádžikistánu, Vietnamu a Malediv. Bude zajímavé sledovat, pokud do kvalifikace fatálně nezasáhne covid, jak se k účasti afghánských fotbalistek postaví tálibánští vládci. To, nikoli proklamace na tiskové konferenci, bude směrodatné pro hodnocení charakteru nově vyhlášeného islámského emirátu v Afghánistánu.

Afghánské fotbalistky se poprvé představily na velkém regionálním šampionátu v roce 2010. Bylo to mistrovství jižní Asie hrané v Bangladéši. Afghánky tehdy skončily poslední ve skupině a byly z bojů v nadstavbě vyřazeny. Stejná situace se opakovala v letech 2014 v Pákistánu a 2016 v Indii.

Výrazného úspěchu dosáhly Afghánky na tomto jihoasijském regionálním mistrovství v roce 2012 na Srí Lance. Skončily druhé ve skupině a postoupily do semifinále, v němž prohrály s Indií.

V důsledku reorganizace asijského regionálního fotbalu hrají afghánské reprezentantky středoasijský šampionát. Poprvé (a zatím naposledy) se na něm představily v roce 2018 v Uzbekistánu – a skončily poslední ve skupině (byla jen jedna, play off se nehrálo).

V jejich případě nejde ovšem o výsledky, ocenění zaslouží za jakékoliv umístění – už jen kvůli tomu, v jakých podmínkách a v jaké společenské atmosféře musely hrát. Budou mít tu možnost i po 15. srpnu, kdy Tálibán vytvořil v Afghánistánu z islámské republiky islámský emirát?

FOTOODKAZ

Být v rigidní muslimské zemi ženou a hrát fotbal není žádný med (pokud je tato aktivita povolena). Svědčí o tom i dres, který jsou hráčky nuceny používat./ZDE – vpravo fotbalistka v islámském dresu, vlevo Khalida Popalová.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 18.8.2021 14:52 | karma článku: 24.05 | přečteno: 851x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Stačí jen dívat se - a žasnout

Je to Kocourkov? Absurdistán? Švejkov? Jsou to paralelní světy? Od každého něco? Nejspíš. V každém případě nám tady někdo lže. Předseda dolní parlamentní komory, nebo policie?

15.10.2021 v 15:19 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 714 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kauza Peroutka: K rozhodnutí Nejvyššího soudu

Stát se musí omluvit. Ale jen za něco z nepravd, které vyslovil prezident Miloš Zeman 27. ledna 2015 na pražské konferenci „Let My People Live!“ na adresu spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky.

15.10.2021 v 0:02 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 301 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když firmy krachují ...

Bylo to na samém začátku 90. let (minulého století). Jako růže z Jericha po potřebné dávce vody rozvíjely se soukromé rozhlasové stanice. Nacházel jsem se v redakci jedné z nich; působil jsem tam jako moderátor.

13.10.2021 v 23:23 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na pozadí výpadu K. Trčálka proti R. Jochovi: Reakce Radky K.

Konzervativní politický analytik Roman Joch se v Lidových novinách vyjádřil kriticky k textu písně Johna Lennona „Imagine“ - a zle to na blogu iDNES schytal. Na paškál si ho vzal Karel Trčálek.

12.10.2021 v 23:17 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Michal Štěpán

Dopravní peklo v Praze

Když se ujal funkce náměstka pro dopravu v Praze Petr Dolínek, všichni jsme měli pocit, že horší už to nemůže být. Adam Scheinherr (Praha sobě) nás přesvědčil o tom, že žádný limit není nepřekonatelný.

11.10.2021 v 9:00 | Karma článku: 36.14 | Přečteno: 3398 | Diskuse

Radek Pálka

Zvěřinové hody bez zvěřiny

Mým dávným přáním, ještě z dob totality bylo jít pracovat do zahraničí.Měl jsem štěstí, že ještě když jsem pracoval u Durana, tak oba hlavní kuchaři, jak Jirka Syrový, tak zástupce Zdeněk Trunec

4.10.2021 v 8:33 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 396 | Diskuse

Michal Merhaut

Konec feudálů v Radimi

25. června 1919 zemřel v Radimi čtyřiaosmdesátiletý Vojtěch Jonáš. V obci se tak symbolicky uzavřela jedna historická epocha. Jonáš byl posledním zdejším pamětníkem, který v mládí robotoval pro vrchnost.

16.9.2021 v 13:26 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 390 | Diskuse

Kamil Kristen Brzák

Prostě Zdětín!

Brzdy se opřou do kol a "zapískaj" svoji starou melodii do kraje. Ze "spěšnejch" vagonů z té velké "vejšky" kolo skoro padne na peron a vlak odjíždí.

13.9.2021 v 19:53 | Karma článku: 7.37 | Přečteno: 272 | Diskuse

Tomáš Flaška

Další předvolební zásah z Hradu

Náš nadstranický a moudrý pan prezident Zeman vyzval primátora Prahy aby rezignoval. Na vině má být chaotická dopravní situace, amatérsky plánované opravy a z toho plynoucí zmatek v dopravě až na hraně vyhlášení stavu nebezpečí.

8.9.2021 v 7:23 | Karma článku: 38.32 | Přečteno: 2066 | Diskuse
Počet článků 3738 Celková karma 20.66 Průměrná čtenost 958

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz