Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

OH: Tokio 2021 jako satisfakce za Tokio 2019

27. 07. 2021 16:05:07
Aby nedošlo k nedorozumění: Tokiem 2019 je myšleno mistrovství světa v judu, Tokiem 2021 judo na odložených letních olympijských hrách (které si ovšem v oficiálním názvu nechaly původní rok 2020).

V mužské kategorii do 81 kg jsem sledoval dva borce. Velkou izraelskou medailovou naději Sagiho Mukiho (mistr Evropy 2018, mistr světa 2019 – titul získal právě v Tokiu) a Íránce reprezentujícího Mongolsko Saeida Mollaeie (mistr světa 2018).

Izraelec očekávání nesplnil (což jsem trochu tušil, ale kdo mi to teď uvěří?). V poolu C byl nasazen do 2. kola, v něm porazil Brazilce Santose, ve 3. kole podlehl Rakušanovi čečenského původu Borchašvilimu. Skončil devátý, medailový sen se rozplynul.

Proč se ale zajímat o Mollaeie? Sport, to nejsou jen výkony, ale také lidské příběhy. Ten Mollaeiův rozhodně stojí za pozornost. Staví totiž proti fanatické nenávisti normální lidské přátelství.

Na světovém šampionátu v Tokiu 2019 vyhrál Mollaei, tehdy reprezentant Íránu, a úřadující mistr světa, pool A a postoupil do semifinále. V něm byl jeho soupeřem Belgičan Casse. Pokud by ho porazil, čekal by ho ve finále vítěz druhého semifinále. Mohl to být Egypťan Abdelaal nebo Izraelec Sagi Muki.

A právě možnost, že by reprezentant íránského režimu soupeřil s reprezentantem „sionistické entity“ (tj. Izraele) způsobila v Teheránu zděšení. Tamní režim totiž k smrti nenávidí Izrael. Představa, že by Íránec ve férovém souboji změřil síly s Izraelcem byla sama o sobě noční můrou ajatolláhů. Nemluvě o tom, že v případě vítězství „sionistického judisty“ by musel stříbrný Íránec vzdát poctu izraelské vlajce a národní hymně. Něco takového nepřichází do úvahy!

Proto byl Mollaei svým týmem instruován, že v semifinále musí prohrát. Stalo se. Totéž platilo i pro zápas o bronz – i ten Mollaei prohrál (a nejeden komentátor v tom hledal nejrůznější sportovní důvody, jen ne ten skutečný – politický).

Pro úplnost dodejme, že Izraelec Muki ve finále porazil Belgičana Casseho a stal se světovým šampionem.

A Mollaei? Ten měl takovéhoto zasahování do jeho sportovního života tak akorát. Chtěl soutěžit a ne být součástí odporných politických her. Trénoval proto, aby férově bojoval na tatami.

O nátlaku, který na něj byl učiněn, informoval média. Byl z toho skandál, Írán má od Mezinárodní judistické federace na čtyři roky pozastavenou účast na zahraničních akcích.

Mollaei se pochopitelně do vlasti vrátit nemohl a po pobytu v Německu získal občanství Mongolska. S izraelským judistou Mukim navázal přátelství, po internetu kolují fotografie, na nichž oba sportovci stojí v objetí, letos v únoru se Mollaei zúčastnil telavivského grandslamu, kde vybojoval stříbrnou medaili.

Kdyby byl Mollaei občanem Íránu, do Izraele by samozřejmě neodcestoval a s Mukim by se přátelit nemohl.

Úspěchy měl Mollaei od odchodu do exilu střídavé, nicméně svědomitě se připravoval na tokijskou olympiádu.

Protože oba judisté, jak Muki, tak Mollaei, patří do jedné hmotnostní kategorie (81 kg), bylo možné, a mnozí v to doufali, že za určitých okolností se oba utkají v semifinále. K tomu by došlo, kdyby oba vyhráli svůj pool a setkali se v semifinále, případně v posledním duelu svého poolu prohráli a změřili síly v opravných zápasech. Nic z toho se nestalo, Mollaei sice pool D vyhrál, ale Muki byl vyřazen v 3. kole poolu C (a do oprav nepostoupil).

Jakmile vyhrajete v pavouku juda svůj pool, je medaile na dosah. Vítězství v semifinále znamená zisk zlaté nebo stříbrné medaile, prohra v semifinále posune borce do zápasu o bronz, kde ho o cenný kov připraví porážka a čeká ho dělené páté místo.

Mollaei v semifinále překonal Borchašviliho (který v poolu C vyřadil Izraelce Mukiho) a prohrál pouze ve finále: s Japoncem Nagasem. Získal stříbro. Tokijská šance, o kterou ho hanebně připravil teheránský režim v srpnu 2019, mu byla nabídnuta v hodnotnější podobě o necelé dva roky později a on ji využil. Satisfakce? Bezpochyby.

Nelze nedodat: kdyby se íránský režim choval normálně, mohl se radovat z další olympijské medaile. To je ale nemožné. Jako chtít po dromedárovi, aby prošel uchem jehly.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 27.7.2021 16:05 | karma článku: 11.01 | přečteno: 177x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Za výzvu k míru - zatykač

V pátek 24. září se v kurdském Irbílu konala konference tří stovek iráckých osobností, které vyzvaly iráckou federální vládu, aby normalizovala vztahy s Izraelem. Jinými slovy, aby se Irák připojil k Abrahamovským dohodám.

27.9.2021 v 21:21 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 131 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Barbaři

Netuším, kolik lidí na Západě přesvědčí zavěšení mrtvoly na jeřáb o tom, že Tálibán roku 2021 je jiný (lepší) než Tálibán roku 1996. Ale budiž: možná je veřejné vystavení zabitého člověka věcí vkusu.

26.9.2021 v 18:07 | Karma článku: 22.00 | Přečteno: 463 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak jsem předběhl dobu. O osmnáct let

Přes tři stovky iráckých osobností, pravda vesměs kmenových vůdců, ale nejen kmenových vůdců, s velkým zpožděním (ale přece) naplnily alespoň symbolicky mé přání, které bylo spjato s osvobozením Iráku od diktátora Husajna.

25.9.2021 v 23:37 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 322 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jedné výzvě Mezinárodnímu olympijskému výboru

V sobotu 18. 9. jsem na svém blogu informoval („Neuvěřitelná troufalost Íránu. Kdy začne svět reagovat?“) o projevu nejvyššího představitele Íránu Chameneího, který pronesl při setkání s medailisty z tokijských LOH a paralympiády.

24.9.2021 v 23:55 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 212 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

O jedné výzvě Mezinárodnímu olympijskému výboru

V sobotu 18. 9. jsem na svém blogu informoval („Neuvěřitelná troufalost Íránu. Kdy začne svět reagovat?“) o projevu nejvyššího představitele Íránu Chameneího, který pronesl při setkání s medailisty z tokijských LOH a paralympiády.

24.9.2021 v 23:55 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 212 | Diskuse

Josef Nožička

Vždy slušným a nekonfliktním skotským fanouškům prý hrozí v Praze smrt

Fanoušci fotbalového klubu Glasgow Rangers si mají cestu do Prahy na utkání svého týmu se Spartou dobře rozmyslet, neboť se v české metropoli mohou ocitnout v ohrožení života.

19.9.2021 v 7:40 | Karma článku: 34.83 | Přečteno: 982 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neuvěřitelná troufalost Íránu. Kdy začne svět reagovat?

Íránští sportovci přivezli z tokijské olympiády 7 a z paralympiády dokonce 24 medailí. Více než dobrý důvod, aby je přijal nejvyšší představitel země, což v případě Íránu není jeho prezident, ale Nejvyšší vůdce islámské revoluce.

18.9.2021 v 21:52 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 608 | Diskuse

Petr Horký

Pohledem zuřivého Sparťana: Sparťanská kodaňská účelovka.

Day "D", kdy Sparta vstoupila do letošní EL nezůstane navždy zapsán zlatým písmem do dějin českého (neřkuli světového) fotbalu. Úplně všeho bylo pomálu, oči sem tam bolely, ale cíle bylo dosaženo. A účel, jak známo, světí kde co.

18.9.2021 v 12:37 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 1964 | Diskuse

Antonín Šmejkal

Zrušte v české lize VAR – je jen pro bohaté kluby a kde jsou reformátoři našeho fotbalu ?

Poslední kolo naší nejvyšší fotbalové soutěže přineslo opět pádný důkaz, že si čeští rozhodčí uzpůsobili VAR k obrazu svému a jejich nový předseda v tom neudělal vůbec nic, aby tuto situaci zlepšil,vypadá to, že je to právě naopak

14.9.2021 v 17:35 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 251 | Diskuse
Počet článků 3717 Celková karma 21.24 Průměrná čtenost 957

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz