Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvojí tvář, dvojí hlas

Stalo se. Rozhodnutím voličů, že do pozice jazýčku na vahách při sestavování povolební koalice v Izraeli se dostala arabská strana Raam. Disponuje čtyřmi mandáty, které mohou být vhod oběma táborům.

 

Jak bloku podporujícímu současného premiéra Netanjahua, tak jeho oponentům. Ani jeden z obou táborů nemá potřebnou nadpoloviční většinu (61 či víc), kterou by jim partaj Raam dokázala zajistit. Její předseda Mansour Abbas pronesl v primetimu hlavních izraelských TV stanic ve čtvrtek 1. dubna smířlivý projev. Neřekl sice, koho jako premiéra jeho partaj podpoří a diplomaticky se vyhnul kontroverzním tématům. Místo toho hovořil o společném osudu Židů a Arabů ve Státě Izrael a o respektu ke každému člověku jako k lidské bytosti, o nutnosti porozumět jeden druhému. Použil příměr typu „když je silnice plná děr, poškodí to automobily Arabů stejně jako Židů“. Vytvořil dojem, že mu jde hlavně o zlepšení podmínek života v arabských komunitách Izraele, o snížení kriminality v arabských městech. Mnozí přijali jeho projev pozitivně - jako výraz pragmatismu.

 

Nic proti tomu, ovšem věc je poněkud složitější.

 

Ne všichni jsou z nastalé situace nadšeni (že strana Raam, resp. její šéf Abbas, je v pozici „kingmakera“ - tedy někoho s potenciálem rozhodnout o tom, kdo bude králem, aniž by se jím mohl stát on sám); někteří jasně říkají, že s Abbasem jako partnerem v žádném případě – a zde v Evropě jim to mohou mít někteří neinformovaní jednotlivci za zlé. Izrael je přece parlamentní demokracie a Arabové jsou její nedílnou součástí.

 

Problém je v tom, že arabští politici – a proslul tím například Jásir Arafat – mluví často jinak na veřejnosti a jinak „doma“. Izraelský portál Times of Israel upozornil 4. dubna („Ra’am’s guiding charter backs Palestinian right of return, calls Zionism racist“) na závažné části charty Jižního islámského hnutí, jehož je strana Raam politickým křídlem. Charta byla přijata v roce 2018 a znovu potvrzena na konferenci v Nazaretu o rok později; té podle některých zdrojů předsedal Mansour Abbas.

 

Zde připomeňme, že Jižní islámské hnutí je organizace ideově inspirovaná Muslimským bratrstvem. Původně existovalo v Izraeli jedno Islámské hnutí, to se ale po přijetí Dohod z Oslo rozdělilo. Severní větev mírová ujednání odmítla a později (2015) byla postavena mimo zákon kvůli přímému napojení na teroristické organizace Hamas a Mulimské bratrstvo, jakož i kvůli podněcování k násilí (teroru). Jižní větev se k Dohodám z Oslo postavila vstřícně, profilovala se jako umírněná a její politické křídlo – strana Raam – bylo vždy od svého založení v roce 1996 zvoleno do Knesetu, ať už v alianci s jinými arabskými formacemi, nebo letos jako samostatně kandidující partaj.

 

CO OBSAHUJE CHARTA

Podle Times of Israel se v chartě Jižního islámského hnutí můžeme dočíst, že

 

  • Stát Izrael se zrodil z rasistického a okupačního sionistického projektu, z nespravedlivého a zavrženíhodného západního a britského imperialismu a kvůli slabosti arabských a islámských národů;
  • hnutí podporuje právo na návrat arabských uprchlíků do Izraele (tj. těch kdo odešli během protiizraelské agrese arabských zemí 1948-1949 - LS);
  • hnutí podporuje dvoustátní řešení – stát Palestina „vedle Izraele“, tj. na Západním břehu, v Pásmu Gazy a v Jeruzalémě, přičemž zmíněné právo na návrat musí být součástí urovnání izraelsko-palestinského problému;
  • jako alternativu podporuje jeden dvounárodní stát mezi řekou Jordánem a Středozemním mořem;

 

Dále charta hnutí přirovnává současný stav v Izraeli a na Teritoriích (izraelské označení území, která zatím nemají trvalý status – Judea a Samaří čili Západní břeh a Pásmo Gazy) ke středověkým státním útvarům založeným ve Svaté zemi křižáky, nicméně nevyzývá ke zničení Izraele, ale volá po dvoustátním řešení („než bude pozdě“). Varuje před osudem křižáckých vetřelců, kteří téměř dvě století násilně pustošili zemi, dokud nebyli poraženi Saladinem a jeho vojáky.

 

Charta také říká, že ze strany hnutí nemůže existovat žádná loajalita vůči Izraeli, ani identifikace s jeho rasistickým, sionistickým a okupantským myšlením a taktéž žádné přijetí „izraelizace“, která by Araby v Izraeli zbavila jejich identity, odlišnosti a práv.

 

Jaký je tedy smysl účasti Arabů v izraelském politickém životě, počínaje místními samosprávami až po působení v Knesetu a orgánech civilní státní správy? Hnutí v chartě píše, že chce

 

  • hájit práva a zájmy arabské palestinské komunity uvnitř státu;
  • napomáhat palestinské věci;
  • stavět se na odpor návrhům, politikám a programu sionistického projektu zevnitř státních institucí.

 

Podle charty nejdůležitějším cílem hnutí ve vztahu ke Státu Izrael, pokud jde o „palestinskou arabskou společnost“ (pozoruhodný termín - LS), je „udržet naši přítomnost v naší vlasti, uchovat naši identitu a arabskou, islámskou a křesťanskou identitu naší země a umožnit naší komunitě dosáhnout svých práv v občanské, národní a náboženské sféře a v oblasti každodenního života“. Ani slovo o  odvěkém židovském (izraelském) charakterů země.

 

Pokud to rozklíčujeme: Raam jako součást Jižního islámského hnutí je strana mimo jakoukoli pochybnost antisionistická – se vším, co k této charakteristice patří. U vědomí toho, že sionismus je prázákladem existence moderního izraelského státu se nelze divit tomu, že zejména pravicové strany mají s Mansourem Abbasem a jeho partají zásadní problém – bez ohledu na jeho současnou rétoriku. (Nelze nesrovnat s „loajalitou“ Sudetoněmecké strany vůči Československé republice v roce 1938.)

 

Není pochyb o tom, že „karta Raam“ bude v povolebních vyjednáváních hrát i nadále svoji roli. O to důležitější je mít na zřeteli to, co obsahuje charta Jižního islámského hnutí.

 

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 5.4.2021 9:20 | karma článku: 9,36 | přečteno: 171x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

K dění v kampusech amerických univerzit

V reakci na antisemitské a protiizraelské nepokoje na amerických vysokých školách se v jedné internetové diskusi objevila otázka: „ Kde se ta rostoucí nenávist k Židům skoro po celém světě bere?“

26.4.2024 v 16:51 | Karma: 0 | Přečteno: 7x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K demisi ministryně Langšádlové

Prý nebyla příliš vidět. A to je hodnoceno mnohými veskrze negativně. Taková paní Columbová, říkají. Je to ale fér?

25.4.2024 v 22:38 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Drží OSN nad Hamasem ochrannou ruku?

Přesněji: drží ji nad teroristickými vládci Pásma Gazy sám generální tajemník Guterres? Dělá všechno proto, abychom si mysleli, že ano.

24.4.2024 v 22:39 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K odchodu R. Kielbergerové (z blogu)

Z četby článků a diskusí na blogu iDNES jsem před pár dny pochopil, že stránka autorky Radky Kielbergerové bude 23. dubna 2024 zrušena. Se vším všudy.

23.4.2024 v 23:18 | Karma: 6,49 | Přečteno: 125x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Řešení pro Íránce

Existuje vůbec? Někteří z nich jsou přesvědčeni, že ano. A také na tom řešení aktivně pracují. Samozřejmě v zahraničí.

23.4.2024 v 17:24 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Křičte a chovejte se jako racek. Chlapec vyhrál soutěž v imitaci vřískotu mořských ptáků

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

  • Počet článků 4810
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 838x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal