Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

K útoku na obchodní loď v Ománském zálivu

28. 02. 2021 17:35:09
Ačkoli je to od ČR, jejíž obyvatelé mají plnou hlavu starostí s pandemií, hodně daleko, vyvolává tento incident vážné znepokojení. Bezdůvodný útok na civilní plavidlo nelze vnímat jinak než jako drzou a gangsterskou provokaci.

Kdo za ní ale stojí?

Nejprve co se vlastně stalo. Ve čtvrtek 25. února večer se ozval na lodi MV Helios Ray výbuch. Jde o nákladní plavidlo typu Roll-On/Roll-Off Ship, obří loď určenou pro přepravu kolových vozidel, většinou osobních automobilů. Helios Ray pluje pod bahamskou vlajkou, nicméně je součástí flotily izraelské společnosti Ray Shipping Ltd., kterou vlastní izraelský byznysmen Abraham Ungar.

Loď se v době výbuchu nacházela v Ománském zálivu. Mířila ze saúdského Dammamu do Singapuru. Podle televize Al Jazeera poté, co v několika přístavech v Zálivu vyložila náklad osobních automobilů (obr. 1).

Při prvotním ohledání bylo zřejmé, že nedošlo k výbuchu na samotné lodi, ale že poškození způsobil vnější útok. Podle dosud známých informací, o nichž informuje portál The Times of Israel („Blaming Iran, security officials said to back response to blast on Israeli ship“/27. 2. 2021), jsou na obou stranách lodi obrovské díry; naštěstí nad čárou ponoru, což plavidlo nevyřadilo z provozu, ale umožnilo mu doplout k nezbytným opravám do dubajského přístavu. Motor zasažen nebyl. Objevily se i (nezávisle neověřené) snímky ukazující rozsah poškození. Štěstí v neštěstí: nikdo na lodi nebyl zraněn.

Navštívil jsem web Vesselfinder.com, který monitoruje pohyb lodí na světových mořích; z obrázku 1 níže je zřejmé, kde všude loď Helios Ray v minulých dnech kotvila (více v textu pod obrázkem).

... obr. 1/Přístavy, v nichž kotvila loď Helios Ray od 22. února 2021. Postupně Khalifa Port v Abú Zabí, Hamad v Kataru, Al Muharraq na Bahrajnu a posléze Dammam v Saúdské Arábii. Odtud se vydala dom Singapuru, kam měla připlout 5. března. Incuident z 25. února ale její program změnil. Místo do Singapuru se v Ománském zálivu musela otočit a zamířit do Dubaje ke kontrole a opravám. (Zdroj: Vesselfinder.com)

Zbývá odpověď na klíčovou otázku, kdo poškození lodě způsobil. Stále více relevantních hlasů v Izraeli – bezpečnostní experti, v sobotu 27. února v televizi KAN 11 ministr obrany Gantz a o den později náčelník generálního štábu armády genpor. Avi Kochavi – se kloní k tomu, co se od počátku jevilo jako nejvíce pravděpodobné: že za útokem stojí Írán, zřejmě jeho Revoluční gardy. Totéž potvrdil v pondělí 1. března premiér Netanjahu. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jedná se o provokaci, která jistě nezůstane v pravý čas bez odezvy. Byla by to nejen provokace, ale také další důkaz, že íránský režim je tím, kdo destabilizuje situaci v regionu a že protiíránská aliance sunitských arabských zemí nebyla vytvořena "pro srandu velbloudům".

Zajímavý postřeh nabídla ve své zprávě o incidentu zmíněná Al Jazeera ("Israeli-owned vessel docked in Dubai after mysterious explosion"/28. 2.) Cituje íránské prorežimní noviny Kayhan, podle nichž bylo plavidlo "možná na špionážní misi v regionu". Důkazy samozřejmě veškeré žádné. Pokud by ovšem útok provedl Írán, dávaly by takovéto "hlášky" smysl.

Incidentem se samozřejmě zabývají nejvyšší izraelská místa, do Dubaje mezitím odcestovala skupina izraelských bezpečnostních odborníků, aby se s rozsahem a druhem poškození lodě seznámila.

Abychom ale nevybočili z rámce objektivity, musíme dodat, že existují hlasy, které izraelskou verzi zpochybňují. Například Rus Michail Vojtenko na svém webu Maritime Bulletin píše: málo informací z více zdrojů, neprůkazné fotografie, příliš spekulaci. ("Car carrier explosion in Gulf of Oman – photos which prove nothing, plus speculations"/27. 2. 2021) Tento novinář specializující se na námořní dopravu a bývalý navigační důstojník ovšem zapomíná na to, že izraelští představitelé vycházejí také z jiných než otevřených zdrojů. Ze zdrojů tajných služeb, k nimž on přístup bezpochyby nemá. Ostatně, čas ukáže.

... obr. 2/ Orientační mapa k článku. Červená čára - cesta z Dammamu směr Singapur a otočka do Dubaje, doplněno žlutou čárou. Da - Dammam, 1 - přístav Muharraq v Bahrajnu, 2 - přístav Hammad v Kataru, 3 - přístav Port Rashid v Dubaji, 4 - přístav Khalifa Port v Abú Zabí. (Podklad: Portál Ynet.co.il)

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 28.2.2021 17:35 | karma článku: 19.81 | přečteno: 552x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 108 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Proč se Andrej Babiš nezastřelil?

Netvrdím, že se snad zastřelit měl. Pouze se zamýšlím nad tím, zda nemohla nastat taková shoda okolností, za nichž k tomu mohlo dojít.

9.2.2023 v 2:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 108 | Diskuse

Jan Ziegler

Skandál! Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu

S touto aférou přišel jako první ve svém článku web seznamzpravy.cz. Kancléř Vratislav Mynář zachází se státní majetkem jako z vlastním. Děsím se toho, kolik kostlivců ještě vypadne z Pražského hradu.

8.2.2023 v 18:37 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 343 | Diskuse

Jan Ziegler

Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

„Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

8.2.2023 v 12:51 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 458 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 238 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.13 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...