Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

K ME ve windsurfingu

28. 11. 2020 23:35:42
V Portugalsku se v tomto týdnu, oficiálně od 22. do 28. listopadu 2020, konal evropský šampionát ve windsurfingu, jinak též v kategorii RS:X. Češi měli původně tři, ale nakonec dvě želízka v ohni.

Pro evropské reprezentanty tohoto sportu to byla, jak na svém webu napsal Český svaz jachtingu (ČSJ), poslední možnost kvalifikovat se na odložené letní OH. Ty se mají konat v Tokiu příští rok, když už to nevyšlo letos.

Ono toho ovšem kvůli koronaviru nevyšlo ve sportu víc. I šampionát RS:X se měl původně konat v Aténách, nakonec ho ale vzalo pod svá křídla jihoportugalské středisko Vilamoura, součást turisticky atraktivního regionu Algarve. Stejná lokalita bude hostit ME ve windsurfingu i v roce 2021.

Češi vyslali do Portugalska původně jednoho muže a dvě ženy: Karla Lavického, který se už do Tokia kvalifikoval, a Kateřinu Švíkovou a Janu Slívovou, „které – jak jsme četli na stránkách ČSJ - se budou snažit Karla do Tokia doprovodit. Budou to mít těžké o jedno až dvě zbývající místa budou bojovat windsurfařky z asi deseti zemí. Doufejme, že se to jedné z nich podaří.“

A jak to dopadlo? Nepodařilo se.

Jana Slívová ve výsledcích nefigurovala vůbec; kvůli zranění musela z šampionátu odstoupit. To byla první pohroma. A ty další přišly na samotné vodní hladině.

Více vyplyne z bodových zisků obou českých reprezentantů v jednotlivých jízdách.

KAREL LAVICKÝ

38 – (43 nejhorší výsledek se do celkového součtu nezapočítává) 40 – 14 – 32 – 26 – 34 – 27 – 29 – 33 ... celkově 273 tzv. čistých bodů, což znamenalo celkové 37. místo ze 43 startujících.

KATEŘINA ŠVÍKOVÁ

27 – 29 - 29 – (DNC 32) – DNC 32 – 21 – 24 – 15 – 25 – 24 ... celkově 226 čistých bodů a to je 28. místo z 31 startujících. (DNC znamená, že neodstartovala – nepřiplula do startovního prostoru.)

A ještě: ve windsurfingu se počet bodů odvozuje od pořadí v cíli. Tedy – čím lepší umístění, tím nižší počet bodů.

Naši se tedy v Portugalsku neradovali. Kdo tedy? Hodně napoví tento titulek na serveru Times of Israel:

... zdroj: web Times of Israel/28. 11. 2020

Ano, malá země, která je v tomto sportu opravdu dobrá, získala v Portugalsku jednu zlatou a dvě stříbrné. Je to Izrael. Podívejme se na medailové pozice v obou skupinách.

ŽENY

  • Zlato ... Charline Piconová, Francie ... 25 č. bodů

  • Stříbro ... Katy Spyčaková, Izrael ... 39

  • Zofia Noceti-Klepacka, Polsko ... 44

MUŽI

  • Zlato ... Yoav Cohen, Izrael ... 45

  • Stříbro ... Šahar Cubari, Izrael ... 51

  • Kiran Badloe, Nizozemí ... 55

K tomu musíme přičíst na konto izraelského windsurfingu 1. místo v kategorii juniorů a 2. a 3. pozici v kategorii juniorek. Prostě - když se daří, tak se daří. Hlavně ale, aby se dařilo na olympiádě.

LÁSKA NA PRKNĚ

A pokud vás zajímají „drby“ ze zákulisí izraelského RS:X, tady jeden je. Je to příběh, o němž jsem psal na webu Eretz.cz v říjnu 2019.

Windsurfistky bývají atraktivní dívky či mladé ženy, nádherné jako laně. Provozují exotický sport, který je dělá ještě přitažlivějšími. Snadno se pak stane to, co před časem úřadující vicemistryni světa: mezi ní a trenérem přeskočí jiskra.

Může z toho být problém? Za jistých okolností ano. Dokonce skandál, který pak musí řešit národní jachtařská asociace.

Stalo se v Izraeli. Hlavní role: Katy Spyčakovová (20) a Pierre Loquet (37).

ONA je špičková izraelská windsurfistka, aktuálně kandidátka č. 1, pokud jde o účast na OH 2020 v Tokiu (Izrael může vyslat pouze jednu reprezentantku), rodačka z Eilatu, která má ná svém sportovním kontě následující dva vynikající úspěchy: 2016 – juniorská mistryně světa. 2019 – vicemistryně světa.

ON je francouzský trenér izraelského výběru windsurfistek připravujících se na tokijské hry. Zprvu se jeho práce odehrávala pouze na profesionální bázi. Před osmi měsíci se ovšem stalo to, co se i ve sportu stává. Katy a Pierre se do sebe zamilovali. Nějaký čas šlo o utajovaný vztah. Pokud to takto fungovalo, žádná z kolegyň Katy nic nenamítala.

Ovšem ani v Izraeli se nic neutají, natož milostný poměr mezi trenérem a jednou z jeho svěřenkyň. Když to prasklo, jedna z členek týmu podala stížnost Izraelské jachtařské asociaci. Podpořili ji ostatní kolegyně – a také jejich rodiče. Tvrdí, že Katy měla lepší podmínky, prioritní zacházení, individuální tréninky - prostě nespravedlivou výhodu v soutěži o jediné místo na olympiádě. Požadují, aby soutěž o účast v Tokiu byla „restartována“ (a všechno začalo od nuly), což je ovšem více než problematické, neboť do olympijských her zbývá devět měsíců a o postupu jediné izraelské windsurfistky mělo rozhodnout už jen jedno klání: MS 2020. Pokud by v něm Katy uspěla, letenku do Japonska by měla jistou.

Vedení izraelského jachtingu (windsurfing, kategorie RS:X je jeho součástí) muselo samozřejmě reagovat, neboť vztah Katy - Pierre byl porušením etického kodexu. Trenér byl z izraelských služeb okamžitě propuštěn a vedení jachtařského svazu nyní řeší, koho v šibeničním termínu místo něj. Vedle toho vytvořilo komisi, která má zkoumat, zda mají či nemají sokyně Katy pravdu, pokud jde o její nespravedlivé zvýhodnění. Současně asociace odmítla požadavek ostatních windsurfistek, aby byla Katy z klání o účast na letních hrách vyloučena.

Samotná Katy se k celé „aféře“ vyjádřila v úterý 22. 10. 2019. Listu Yediot Ahronot řekla, že skutečně má od února s (vyhozeným) trenérem intimní vztah. „Jsme totálně zamilovaní.“ Současně ale dodala, že v uplynulých měsících nebyl kvůli jejich vztahu poškozen či diskriminován žádný sportovec. „Trenér nemůže změnit vítr. A na moři jsme samy.“ Proto ji následné reakce kolegyň po odhalení vztahu „velice zranily“.

Nelze se zcela vyhnout myšlence, že když se někomu nedaří ve vodě a závidí lepšímu, hledá všechny možnosti, jak se konkurence zbavit.

Pro izraelský sport je to celé ovšem nanejvýš neblahé, protože Katy Spyčaková je velkou medailovou nadějí. Byla by škoda, kdyby láska a závist tuto šanci zmařily.

To jsem psal, jak uvedeno, v říjnu 2019. Nyní můžeme doplnit: Olympiáda v Tokiu byla o rok posunuta, což přineslo další změnu do izraelské kvalifikace žen pro OH. Kdyby na MS v únoru 2020 získala zlato největší konkurentka Spyčakové Noy Drihanová, jela by na OH 2020 ona. To se ale nestalo. Drihanová sice vybojovala bronz a Spyčaková skončila šestá, ale díky předchozím lepším výsledkům měla jet do Tokia Spyčaková. Po odložení her bylo oznámeno, že o tom, kdo bude v Tokiu izraelský ženský windsurfing reprezentovat se rozhodne na ME 2020. Dnes víme, že to bude Spyčaková a že láska ani závist tuto šanci na medaili pro Izrael nezmařily.

TO NENÍ VŠECHNO

A když už jsme nahlédli pod pokličku, připomeňme ještě jednu nepříjemnost, která souvisí se zmíněným MS v Austrálii.

Na startu medailového závodu došlo ke kolizi obou izraelských surfistek (Drihanové a Spyčakové), která znamenala, že obě musely startovat z posledního a předposledního místa, čímž se rozplynuly naděje Drihanové na zlatou medaili a letenku do Tokia (před medailovou jízdou byla druhá, předtím dokonce v čele závodu - šance tedy měla obrovské).

Drihanová obvinila Spyčakovou, že ji úmyslně zablokovala a chce celou záležitost s postupem na OH řešit po návratu domů s jachtařskou asociací. Spyčaková nařčení, že došlo z její strany k úmyslnému konfliktu samozřejmě odmítla. Zda se Drihanové podaří kvalifikaci Spyčakové zpochybnit, nebylo po šampionátu jasné, naproti tomu jasné bylo, že obě reprezentantky se od jisté doby "nemusejí" - od doby, kdy vyšlo najevo, že Spyčaková má milostný poměr s trenérem izraelských windsurfařek Loquetem (ten, jak uvedeno výše, poté od týmu odešel).

Tečku za touto pseudoaférkou udělala Izraelská jachtařská asociace 19. března 2020. Stížnost Drihanové na chování Spyčakové na MS zamítla.

Jak patrno, i tak atraktivní sport, jakým ženský windsurfing bezpochyby je, má i své stinné stránky.

FOTO

Izraelští medailisté z ME 2020 v Portugalsku. Zprava Spyčaková, Cubari, Cohen./ZDE

Katy Spyčaková v akci./ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 28.11.2020 23:35 | karma článku: 7.67 | přečteno: 184x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Evropská konferenční liga: Kontroverze na Islandu

Ve čtvrtek 30. listopadu se hrálo páté kolo skupinové fáze Evropské konferenční ligy, třetí výkonnostní úrovně klubové kopané na našem kontinentu.

30.11.2023 v 23:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Probuzení z mírného optimismu

Slunečné jeruzalémské ráno posledního listopadového dne bylo drsným návratem do smrtící reality. Na Weizmannově bulváru vraždili teroristé Hamasu.

30.11.2023 v 12:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K videoprojevu ruského prezidenta z 28. listopadu 2023

Když jsem se seznamoval s projevem Vladimira Putina na letošním zasedání prokremelské organizace Světové ruské lidové shromáždění, mimoděk jsem se musel vrátit do února 2022.

29.11.2023 v 22:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Greta: Od boje za záchranu planety k podpoře teroristů

Na začátku byla velká slova, bezpochyby upřímně míněná. Dostalo se jí za to nevídaného uznání: vždyť kdo z nás měl možnost vystoupit na prestižních mezinárodních fórech?

28.11.2023 v 23:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Aneta Kohlmannová

Sparta se chystá na klíčový víkend, boj o první místa vyvrcholí navíc na domácí půdě

Adventní čas znamená pro většinu z nás především období příprav na vánoční svátky, ale ne pro pražskou Spartu, která nám v tento víkend přinese hned tři napínavé stolní tenisové bitvy na domácí půdě UNYP ARENY na Podvinném mlýně.

28.11.2023 v 11:00 | Karma článku: 3.25 | Přečteno: 100 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Skromný ranař

V roce 1966 do NSR z Československa legálně vysídlel Anton Gruber s rodinou. Boxoval za tehdy prvoligový Baník Sokolov v polotěžké váze. Byl v republice špičkou, někteří soupeři dokonce odmítli se proti němu v ringu postavit.

24.11.2023 v 23:15 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 303 | Diskuse

Milan Macho

Odcházení úspěšného trenéra

Fotbalový nároďák si proklestil cestu na Euro 2024, ale ten, který na tom má největší podíl, odchází. Trpce, pod tlakem okolností, ale více méně dobrovolně.

21.11.2023 v 16:44 | Karma článku: 35.03 | Přečteno: 3934 | Diskuse

Jan Lunga

I ve fotbale mohou nastat kuriózní situace

Právě jsem dočetl na internetu článek o tom, že pokud chtějí mít Irové ještě šanci postoupit na ME do Německa, musí prohrát poslední utkání s Nizozemskem. To není žádný problém, ale jak se k tomu postaví UEFA, to nevím.

18.10.2023 v 13:49 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jan Kriso

Promarněná generace

Fotbalový svaz podržel ve funkci hlavního trenéra Jaroslava Šilhavého. Pokračuje tak v nešťastné tradici zmaru fotbalových generací.

17.10.2023 v 17:44 | Karma článku: 32.14 | Přečteno: 2206 | Diskuse
Počet článků 4640 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 866

Tip:

http://www.eretz.cz - zprávy z Izraele včetně mnou redigované sportovní sekce: to podstatné z izraelského sportovního dění na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...