Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K navázání styků mezi Izraelem a Kosovem

Sobotní (5. 9.) poněkud překvapivé rozhodnutí o navázání diplomatických vztahů mezi Kosovem a Izraelem nebylo všude přijato pouze s nadšením, ale u části veřejnosti s jistými rozpaky.

 

Stejně tak byl nejednoznačný postoj mezinárodního společenství ke vzniku samostatného Kosova (2008). Vidíme to na příkladu zemí V4. Tři z nich Kosovo uznaly (ČR, Maďarsko, Polsko), Slovensko nikoli.

 

Také Izrael patřil od roku 2008 do skupiny zemí, které kosovský stát neuznávají. Tento postoj Jeruzaléma se změnil 5. září 2020, kdy bylo oznámeno vzájemné uznání obou zemí, přičemž jako bonus Priština slíbila, že svoji ambasádu otevře v Jeruzalémě (a nikoli v Tel Avivu, kde ji má nesmyslně naprostá většina zemí udržujících s Izraelem diplomatické vztahy).

 

V izraelských médiích se vzápětí objevily analýzy na téma izraelsko-kosovských vztahů, které mnohé osvětlují. Jako základ tohoto textu jsem vybral článek na serveru Times of Israel, který publikoval jeho diplomatický korespondent Raphael Ahren pod názvem  Kosovo’s Jerusalem embassy offer was available for years, but Israel was wary.  V závěru se ještě dotknu jedné myšlenky z analýzy publikované v Jerusalem Postu.

 

Základní informace:  Nabídka Kosova navázat s Izraelem diplomatické vztahy a otevřít velvyslanectví v Jeruzalémě byla ze strany Prištiny k dispozici dlouhá léta, ale Jeruzalém byl opatrný a do takového kroku se nikterak nehrnul.

 

Ahren připomíná, že Kosovo se veřejně „dvořilo“ Izraeli hned od svého vzniku. Pokračuje: „Priština dosud neuznala Izrael ne proto, že by se proti tomu stavěla muslimská většina v zemi, nýbrž z toho důvodu, že Izrael neuznal Kosovo.“ A dále: „Izrael skutečně odmítal uznat Kosovo, protože nechtěl podporovat jednostranné prohlášení státnosti, neboť se obával, že by to mohlo vytvořit nebezpečný precedens, po němž budou následovat Palestinci.“

 

Yigal Palmor  působil v době vyhlášení nezávislosti Kosova jako mluvčí jeruzalémského ministerstva zahraničí. Otevřeně přiznal: „Izrael nechtěl podpořit krok separatismu etnické menšiny.“

 

Představitelé palestinských Arabů samozřejmě „kosovký model“ ve svých vystoupeních použili. Jeden vysoký úředník Autonomie (Podle Jerusalem Postu to byl poradce předsedy PA Abbáse Jásir A. Rabbo) tehdy prohlásil: „Naši lidé měli právo vyhlásit nezávislost ještě před Kosovem. A žádáme, aby naši nezávislost podpořily Spojené státy a Evropská unie.“

 

Autor dále připomíná, že Izrael nebyl jediný, kdo takto (s obavami ohledně reakce menšiny) na Kosovo pohlížel. Podobný postoj zaujalo dalších pět zemí v Evropě. Španělsko (z obavy z katalánského a baskického separatismu), Rumunsko a Slovensko (které mají maďarské menšiny a obávají se iredentismu) a Řecko s Kyprem (ty hlavně z důvodu křesťansko-pravoslavné solidarity se Srbskem) .

 

Raphael Ahren dále vysvětluje, že Izrael se po dlouhou dobu snažil zůstat mimo balkánskou krizi, i když byl vždy považován za podporovatele Srbska. Když v roce 2012 Srbsko hlasovalo v OSN pro přiznání statusu nečlenského pozorovatelského státu Palestinské autonomii (ČR hlasovala tehdy proti), vláda v Prištině doufala, že Jeruzalém by jako protiopatření mohl uznat Kosovo. To se ale nestalo.

 

Kosované přesto zůstali příznivě nakloněni židovskému státu a občas posílali do Jeruzaléma vysoké úředníky, aby se pokusili prosadit vztahy na vyšší úrovni.

 

„Byla jsem uchvácena potenciálem této země,“ prohlásila loni během návštěvy Izraele  Vlora Çitaku,  kosovská velvyslankyně v USA. „Bohužel ne mnoho Kosovanů mělo příležitost navštívit Izrael, ale naši lidé vzhlížejí k Izraeli jako k příkladu toho, jak lze vybudovat stát.“

 

Také pozdější prezident země  Hashim Thaci  je dlouholetým fanouškem židovského státu. „Miluji Izrael. Jaká úžasná země. Kosovo je přítelem Izraele, “uvedl v jednom rozhovoru už v roce 2007. „Když jsem tam byl, potkal jsem tolik skvělých vůdců - Netanjahua, Šarona; opravdu je obdivuji.“

 

Izrael ovšem tuto „lásku“ neopětoval, konstatuje Ahren a připomíná opatrné vyjádření tehdejšího ministra zahraničí Avigdora Libermana, který v roce 2009 v Bělehradě k dotazu ohledně uznání Kosova řekl: „Monitorujeme situaci mezi Srbskem a Kosovem a opravdu doufáme, že v budoucnu, v příštích několika letech, dosáhnete skutečně komplexního a mírového řešení.“ (S nevyřčeným dovětkem, že teprve poté bude možné postoj Izraele ke Kosovu změnit. - LS)

 

Koneckonců ani myšlenka týkající se kosovské ambasády v Jeruzalémě není nová. „Pokud by Izrael uznal Kosovo, umístil bych kosovské velvyslanectví do Jeruzaléma,“ slíbil prezident Thaci v září 2018.

 

Nyní přichází na řadu klíčová otázka:  Proč došlo k dohodě o vzájemném uznání právě nyní?

 

Rapahel Ahren soudí, že to může souviset s tlakem administrativy USA, která se před listopadovými prezidentskými volbami snaží získat další body na poli zahraniční politiky. „Trump rád zdůrazňuje své uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele v roce 2017 a následné přemístění velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma v roce 2018, zejména před evangelikálním publikem. A jak mohl Netanjahu odmítnout, když ho Trump požádal, aby uznal Kosovo výměnou za další velvyslanectví v izraelském hlavním městě (což je prvořadým zájmem nejen této izraelské vlády – LS)?

 

Podobnou otázku klade v jiném rozboru, který přinesl také 6. září server listu Jerusalem Post, politický analytik Herb Keinon. (What´s up with Kosovo?)

 

Ptá se:  Proč Netanjahu, který nastoupil do úřadu pouhý rok poté, co Kosovo vyhlásilo nezávislost, přichází s tímto krokem až teď, když tak dloho na kosovské pokusy o sblížení nereagoval?

 

Odpověď je prostá: Protože to chtěl Trump.

 

A vysvětluje: Po tom všem, co prezident udělal pro Izrael i Netanjahua - od přesunu ambasády do Jeruzaléma, odstoupení od íránské jaderné dohody, uznání svrchovanosti Izraele nad Golanskými výšinami, přes mírový plán „Deal of the Century“ až po zprostředkování dohody (o normalizaci) mezi Jeruzalémem a Abú Zabí -, Netanjahu prostě nemůže říci americkému prezidentovi NE. A zvláště ne v případě, když je tu něco, co Trump požaduje dva měsíce před tím, než Amerika půjde volit prezidenta.

 

Takový je tedy dvou pohled izraelských analytiků na vztahy jejich země s Kosovem. Snad pomůže čtenářům tohoto článku lépe se v dané problematice orientovat.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 7.9.2020 9:05 | karma článku: 13,52 | přečteno: 279x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

K demisi ministryně Langšádlové

Prý nebyla příliš vidět. A to je hodnoceno mnohými veskrze negativně. Taková paní Columbová, říkají. Je to ale fér?

25.4.2024 v 22:38 | Karma: 0 | Přečteno: 2x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Drží OSN nad Hamasem ochrannou ruku?

Přesněji: drží ji nad teroristickými vládci Pásma Gazy sám generální tajemník Guterres? Dělá všechno proto, abychom si mysleli, že ano.

24.4.2024 v 22:39 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K odchodu R. Kielbergerové (z blogu)

Z četby článků a diskusí na blogu iDNES jsem před pár dny pochopil, že stránka autorky Radky Kielbergerové bude 23. dubna 2024 zrušena. Se vším všudy.

23.4.2024 v 23:18 | Karma: 5,95 | Přečteno: 110x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Řešení pro Íránce

Existuje vůbec? Někteří z nich jsou přesvědčeni, že ano. A také na tom řešení aktivně pracují. Samozřejmě v zahraničí.

23.4.2024 v 17:24 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Teror v Jeruzalémě. Zajímá to vůbec někoho?

Představte si, že stojíte na chodníku a se třemi přáteli o něčem diskutujete. Pak se přiřítí bílé osobní auto, vaše přátele nabere na kapotu, vymrští je do vzduchu a pokračuje do prudké pravotočivé zatáčky.

22.4.2024 v 13:13 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 4809
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 838x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal