Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Jak si na sebe poslanci upletli bič

22. 05. 2020 8:15:57
Vlastně nejen na sebe, ale na celou společnost. Naštěstí ne u nás, ale v Íránu. Tamní parlament (madžlis) schválil v pondělí 18/5 zákon, který ilustruje, kam až může vést fanatická zaslepenost a bezbřehá nenávist.

A naprosté odtržení od reality.

O co jde? Zákonná norma zakazuje jakoukoli formu spolupráce s Izraelem včetně použití izraelského počítačového hardware a software. Něco takového, tedy spolupráce se "sionistickým režimem" ̈, je považováno za jednání proti Alláhovi.

Ve čtvrtek 21/5 se k tomu v obsáhlém článku Iran has banned all use of Israeli tech. Really? That would set it back 50 years vyjádřil David Horowitz, šéfredaktor zpravodajského serveru Times of Israel. Jeho text vydá na víc než čtyři stránky A4; zde nabízím stručnější výtah.

V zásadě jde o to, že kdyby byl Írán důsledný, vrátil by se kamsi o půl století zpět. „Žádné počítače, žádný internet ani mobilní telefony, rozvrácené zdravotnictví, žádné BMW pro Chameneího.“

Proč?

Íránští zákonodárci zjevně nemají představu, v jak velkém množství zařízení se nachází izraelská technika, ať přímo v Izraeli vyrobená nebo tam vynalezená. Jinak by nemohli tímto způsobem kriminalizovat izraelské technologie. Sami proti sobě.

Nemají-li být slova napsaná v textu přijatého zákona pouhými žvásty (hot air), bude muset Írán vyřadit své computery, pakliže jsou vybaveny procesory Intel nebo technologiemi navrženými či vyvinutými v Izraeli. K nim patří starší procesor 8088 (vyvinutý v Intel Haifa) a především Pentium M (Banias), o němž bývalý prezident pobočky „Intel Israel“ Mooly Eden říká: „Celá revoluce v oblasti počítačů byla zahájena procesorem Pentium M (Banias), který byl vyvinut v Izraeli v roce 2003.“

... ilustrační foto (Pixabay)

Možná by íránské zákonodárce mohlo zajímat, že společnost Apple, která od roku 2009 používá čipy Intel, provozuje v Izraeli výzkumné a vývojové středisko.

Írán bude podle nového zákona muset řešit také svůj internet, pokud by v jeho systému byly routery společnosti Cisco Systems, přičemž klíčovou roli ve vývoji v tomto oboru hraje filiálka Cisco Israel. Jen malá nápověda adresovaná Teheránu: jádrem nejnovějšího routeru firmy Cisco je čipová architektura „Cisco Silicon One“ založená na technologii izraelské společnosti Leaba z Cesareje, kterou Cisco koupilo v roce 2016 za 320 milionů dolarů.

... ilustrační foto (Pixabay)

Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Pozor si musí íránská vrchnost dát na vyhledávač Bing od Microsoftu, neboť bývalý výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer v roce 2008 prohlásil: „Microsoft je právě tak americká společnost jako izraelská.“ Myslel tím hloubku provázanosti mezi americkou centrálou a izraelskou pobočkou.

Problémem pro Íránce budou nyní cloudové služby, neboť i ty jsou protkány izraelskými technologiemi. Totéž platí pro některé chytré telefony. Stejně tak bude muset být teheránským režimem prověřena mezinárodní komunikace v oblasti bankovnictví, nákladní dopravy a vývozu ropy, zda neobsahuje něco sionistického, tedy zakázaného. Izraelského původu je i mezinárodní on-line logistická společnost pro námořní nákladní přepravu Freightos. Vývoz íránské ropy je ohrožen také proto, že rafinerie ve světě používají izraelské monitorovací systémy a systémy kybernetické obrany, jakož i další ochranné technologie vyvinuté v Izraeli.

... ilustrační foto (Pixabay)

Omezit by se měl i íránský automobilový park, neboť země dováží každoročně desítky tisíc vozidel, z nichž mnoho obsahuje zařízení vyvinuté v Izraeli.

Zákon by mohl postihnout i íránské zdravotnictví: Medtronic, jeden z největších světových producentů lékařské techniky, osazuje svá zařízení a přístroje izraelskými technologiemi a má v Izraeli výzkumné a vývojové centrum.

Omezení čeká nejspíš i kardiologii. To proto, že flexibilní stenty, které na celém světě zachraňují miliony životů, jsou produktem izraelské společnosti Medinol.

... ilustrační foto (Pixabay)

S článkem pomohl Davidu Horowitzovi i publicista Saul Singer, spoluautor knihy Start-Up Nation – Příběh izraelského hospodářského zázraku (obr. 1a/1b), který vyjádřil názor, že pokud by měl být zákon důsledně dodržován,

  • musel by se Írán vrátit k peru a papíru, koním a domácím návštěvám lékařů se stetoskopy a k nemocnicím z druhé světové války. Írán bez „Izraele uvnitř“ by působil tak, že i Severní Korea by vypadala jako země vyspělá a vůči světu otevřená. Byl by to návrat o padesát, možná více let zpět. Írán by vypadal jako obrovská kolonie Amišů (křesťanská komunita odmítající moderní techniku včetně elektřiny, aut apod. - LS).

Dvě perličky závěrem. Před časem citovala média jednoho vysokého íránského duchovního, který pravil, že kdyby „sionisté“ jako první vyvinuli vakcínu proti koronaviru, Íráncům by bylo její užití povoleno. Dnes? Byl by to podle nového zákona trestný čin?

Perlička druhá. David Horowitz píše, že nejvyšší duchovní představitel Alí Chameneí bude muset nejen vypnout svůj notebook a smartphone, ale přehodnotit i své přepravní zvyklosti. Jeho oblíbené BMW totiž loni oznámilo, že spolupracuje řadu let s izraelskými firmami z nejrůznějších technologických oborů a v prosinci automobilka uvedla, že plánuje otevřít v Tel Avivu „BMW Technology Office Israel Ltd“. Je podle nové legislativní normy používání BMW ve světle výše uvedeného také zločinem proti Alláhovi?

To vše je děsivou ukázkou toho, kam až může vést pošetilost mocných.

... obr. 1a/Foto: Autor článku.

... obr. 1b - Start-Up Nation. Osobní věnování z pera tehdejšího izraelského velvyslance Yaacova Levyho./Foto: Autor článku.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 22.5.2020 8:15 | karma článku: 24.07 | přečteno: 675x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 116 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“?

24.5.2020 v 12:50 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 602 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

23.5.2020 v 23:00 | Karma článku: 45.05 | Přečteno: 5428 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Výhrůžky z Teheránu. Černé na bílém

Moderní historie Starého kontinentu nás učí, že když se agresorovi nečelí, ale ustupuje, dříve nebo později začne (tento agresor) realizovat své plány. Jako důkaz stačí jedno jméno: Hitler.

23.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 630 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Tvrdý střet politiků o kolaboraci a vlastenectví

Šéf Trikolory Václav Klaus ml. se na Twitteru rázně obul do lidoveckého europoslance kvůli jeho předchozí kritice a vytasil se sudetoněmeckou kartou. Ovšem už jednou na podobné hloupé výpady doplatil.

25.5.2020 v 9:43 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 779 |

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 42.18 | Přečteno: 2820 | Diskuse

Jan Dvořák

Je správné, že v Rusku se nestarají o hroby pomahačů bělogvardějců, míní Filip

Poté, co pro ruský armádní server Rudá hvězda Vojtěch Filip v rozhovoru de facto řekl, že tisíce našich lidí sympatizují s tím, že ruské úřady se špatně starají o hroby a památníky českých legionářů, strhla se doma vřava.

25.5.2020 v 7:11 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 444 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Je Švédsko opravdu vzorem?

Teprve, teď když začíná být jasné, že ta velká vlna jihoevropského typu nepřišla, vracejí se nemocnice k normálnímu režimu a otevírají i některá dlouho zavřená oddělení.

25.5.2020 v 7:00 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 540 | Diskuse

Tomáš Škeřík

Dnes mě tvůj hadřík ještě chrání

Dnes mě tvůj hadřík ještě chrání, zítra už tomu tak nebude. Půlnocí se něco změní? Někdo by měl vysvětlit proč prostředky, které brání šíření kapének, byly na veřejnosti povinné a proč už nejsou.

24.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 721 | Diskuse
Počet článků 3009 Celková karma 17.58 Průměrná čtenost 966

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Blog primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...