Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Ad Tereza Spencerová aneb Polemika in memoriam

8. 04. 2020 15:46:37
Ladislav Větvička napsal 8. dubna 2020 vzhpomínkový článek „Svět při ranní kávičce už nebude jako dřiv ...“. Vrátil se v něm k náhlému odchodu novinářky Terezy Spencerové.

Dovolím si nejprve ocitovat sám sebe – slova, která jsem napsal do diskuse pod článkem Johany Ulrichové („R.I.P. Terezo Spencerová“):

  • Děkuji za tuto smutnou zprávu; dozvěděl jsem se to až od Vás. Byl jsem jejím názorovým oponentem, pokud šlo o pohled na Izrael a jeho politiku a nikterak jsem se tím netajil. To je ovšem jedna stránka věci. Ta druhá je lidská: ač člověk z opačného politického pólu, vyjadřuji politování nad jejím odchodem a blízkým nabízím soustrast. RIP.

S lítostí musím konstatovat, že Tereza patřila k žurnalistům, kteří pod falešným hávem objektivity působí na straně nepřátel Izraele. Její protiizraelské postoje byly někdy až cynické, její propalestinská propaganda pro člověka, který vnímá tamní konflikt i s jeho historickými kořeny a souvislostmi jednoduše nestravitelná.

Jakkoli uznávám, že její styl byl na vysoké úrovni a její znalosti byly brilantní, musím říci také ono B. Položme si otázku, komu či čemu svými schopnostmi sloužila? A proč tak vlastně činila?

Mnozí zde na blogu pro ni mají slova chvály, uznání a vysoce ji cení. Zřejmě s jejími názory také souzněli. Já jsem naopak musel, neb mi tak velelo mé svědomí a mé přesvědčení, tu a tam s Terezou polemizovat.

Nebylo to často (to bych nedělal nic jiného), nicméně jako ukázku této své polemiky a morální povinnosti postavit se na obranu Izraele nabízím tento materiál.

Desátého července 2014 se Tereza vyjádřila v Parlamentních listech na téma konfliktu Hamas vs Izrael takto:

Zde je moje tehdejší odpověď (vyšla 13/7/2014 pod názvem „Propalestinská propaganda po česku“):

Je politováníhodným omylem (či nechutnou lží, chcete-li) tvrzení, že „izraelská vláda i mainstream (magický termín, pod který se vejde kde co – pozn. L. S.) ... vše (izraelské odvetné vojenské akce v Pásmu Gazy – aktuální doplnění LS) pojímá jako odplatu za vraždu tří mladých židovských kolonistů na okupovaných územích (výrazivo jako z Rudého práva neblahé paměti – pozn. L. S.)... “, stejně jako tvrzení, že „Izrael za vraždu těch tří kluků nehoní pachatele, ale uplatňuje kolektivní trest vůči obyvatelům pásma Gazy“, přičemž kolektivní trest „mimo zákon postavil už Norimberský tribunál“.

Je příznačné, že Tereza se v odpovědi ani slůvkem nezmínila o pravé příčině izraelské obranné protiteroristické operace Protective Edge, kterou je raketová agrese teroristické organizace Hamas a jejích Kassámových brigád proti území izraelského státu. Do doby, kdy interview vzniklo (hovoří se v něm o třech dnech náletů) byly z Pásma (Gazy) vypáleny na Izrael desítky raket. To Tereza musela vědět, přesto pojímá izraelskou operaci tak, že jde o kolektivní trest vůči Arabůn v Pásmu za smrt tří izraelských středoškoláků.

Dovolím si položit otázku: Přistoupil by Izrael k tak masivnímu bombardování, kdyby z Pásma nebyla vystřelena jediná raketa?

Opravdu si Tereza a spol. myslí, že jde o trest za odpornou vraždu Naftaliho, Gilada a Ejala (stejně odporné je i upálení Muhammada Abú Chudajra, podotýkám jedním dechem – šlo o nepřijatelnou odvetu provedenou na nevinném Arabovi židovskými extremisty - LS) a nikoli jako obranné opatření proti raketovým útokům, tedy o opatření na ochranu izraelského obyvatelstva, které je jeruzalémská vláda z logiky věci nikoli pouze oprávněna, ale povinna učinit?

Vážně je Tereza přesvědčena, že izraelská policie a služba Šin Bet „nehoní pachatele“ vraždy tří studentů? Jistě zaznamenala úspěch izraelských vyšetřovatelů, pokud jde o hledání viníků bestiálně usmrceného Mohammada. Co kdyby palestinská strana, které Tereza očividně fandí, náležitě aktivovala svoji policii a zapojila se do hledání viníků, kteří se bezpochyby ukrývají na Západním břehu.

Děsím se toho, jak by žurnalisté typu Terezy Spencerové referovali o vývoji situace v nacistickém Německu za druhé světové války. To bychom zřejmě do omrzení slyšeli komentáře o barbarském bombardování nebohého civilního obyvatelstva v Říši, byli bychom zaplavováni patřičnými srdcervoucími statistikami (jako té, kterou Tereza v odpovědi použila: „Izrael přitom posledních třináct let zabíjel jedno palestinské dítě každé tři dny, bráno statisticky“) - a vůbec nic bychom se nedozvěděli o tom, PROČ Spojenci Německo bombardují.

V principu stejně pokřiveně vnímá Tereza palestinsko-izraelský konflikt.

Kladu si otázku, proč tak vlastně činí, proč je tak zoufale neobjektivní, místy až cynická, proč zamlčuje raketové útoky, proč zaměňuje příčinu za následek a agresi za obranu, když si dnes každý, kdo o to má zájem, může zjistit pravdu na vlnách a stránkách otevřeného a svobodného mediálního světa.

Dnes k tomu nemám co dodat. Ano, i taková byla Tereza, jejíž smrti lidsky lituji, ale s níž se nemohu názorově smířit. Pokud jde o její postoj k Izraeli, byla to tak obludná nenávist, až z toho mrazí.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 8.4.2020 15:46 | karma článku: 31.20 | přečteno: 1656x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 117 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“?

24.5.2020 v 12:50 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 602 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

23.5.2020 v 23:00 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 5445 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Výhrůžky z Teheránu. Černé na bílém

Moderní historie Starého kontinentu nás učí, že když se agresorovi nečelí, ale ustupuje, dříve nebo později začne (tento agresor) realizovat své plány. Jako důkaz stačí jedno jméno: Hitler.

23.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 631 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Šindelář

Když levá ruka Babišovy vlády zatím neví, co dělá ruka pravá (2. díl)

Lidem komplikují život zákony z doby předvirové a Česko připomíná Potěmkinovu vesnici, kde je všechno a nic a celkově velké zmatky. Opozice se raduje a přitom ani netuší, co všechno může později spadnout rovnou na její hlavu...

25.5.2020 v 9:52 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 597 | Diskuse

Irena Bátrlová

Ferdinand

Stěhování skončilo, den placeného volna také. Žádné defilé se nekonalo a já se musím vrátit zpět do úřednického kumštu prošpikovaného managementem a byznysem v moderním PC outfitu.

25.5.2020 v 8:30 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 291 | Diskuse

Richard Peterka

Při „koroně“ byli zalezlí. Teď už zase straší

Dva měsíce po takzvaných klimatických aktivistech neštěkl pes. Na dva měsíce ustaly jejich obtěžující partyzánské akce s nesmyslnými požadavky. Nevystřídala je však žádná „covidová“ sbírka, žádná dobrovolnická aktivita. Až nyní.

25.5.2020 v 7:40 | Karma článku: 40.58 | Přečteno: 1719 | Diskuse

Miloš Korotvička

V autobusu z Jihlavy do Prahy s Covidem v patách

Neuvěřitelné. Obstarožní bloger bez budoucnosti a s virem v patách je naložen do vozidla dálkové dopravy miliardáře Jančury a nevystupuje otráven. Jak se to stalo? Jednoduše. Čtěte, prosím.

25.5.2020 v 0:26 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 690 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Loučení s rouškou

Tak jsem se dnes rozloučila s rouškou. Tedy doufám, že můj poslední běh se zakrytými ústy a nosem byl opravdu do podzimu poslední.

24.5.2020 v 19:38 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 453 | Diskuse
Počet článků 3009 Celková karma 17.58 Průměrná čtenost 966

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Blog primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz