Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

V televizi bez náhubku (Doplněno)

4. 04. 2020 18:15:11
Konečně víkend! Krátký oddech od kontroly v rámci distančního vzdělávání. Příležitost vrátit se na krátký čas k normálu. K vlastní agendě. Alespoň zde na blogu. Covid-19 má ministr zdravotnictví. Olympiáda 2021 odsunuta.

Ne, nespletl jsem se. Ani mi „nehrabe“. A už vůbec ne z toho, že kromě nákupů musím trávit většinu času doma. Jsem povahou individualista, introvert, k stáru jezevec zalezlý v noře. Nudný patron, který nezná nudu.

Ale k věci. Olympiáda 2021 že byla odsunuta? Ano. Mám na mysli olympiádu židovskou zvanou makabiáda. Koná se (od roku 1953) pravidelně každé čtyři roky v Izraeli – předtím v letech 1932, 1935 (Palestina), 1950 (poprvé v Izraeli). To znamená, že makabiády jsou pořádány mimo olympijský cyklus. Má to tu výhodu, že židovští sportovci se mohou zúčastnit obou megaakcí.

Poválečné makabiády jsou pojaty jako letní, zimní se konaly pouze dvě, obě před vyhlášením nezávislosti Izraele (1948) a obě v diaspoře – 1933 v Polsku, 1935 v Československu (Banská Bystrica).

Pandemie koronaviru zasáhla i do termínové listiny nejbližší makabiády, byť důvodem není samotná nemoc Covid-19, ale skutečnost, že kvůli ní byla posunuta tokijská letní olympiáda. Ta se bude nově konat ve dnech 23/7 až 4/8 2021. Tento letní termín by kolidoval s 21. makabiádou. Proto byla makabiáda o rok posunuta, a to na 12-26/7 2022. Tím bude umožněno špičkovým sportovcům Izraele a špičkovým židovským sportovcům v diaspoře zúčastnit se jedné i druhé akce (pokud nás v budoucnu nepřekvapí nějaká jiná pohroma).

V úvodu jsem napsal, že Covid-19 má i ministr zdravotnictví. Rozumí se izraelský. Yaakov Litzman, šéf ultraortodoxní strany Sjednocený judaismus Tóry. Jak k nákaze přišel? To je v izraelských médiích předmětem spekulací.

Hovoří se o tom, že porušil nařízení vydaná ministerstvem, v jehož čele stojí. Tedy, že se – podle svědků – zúčastnil před onemocněním modliteb v synagoze, na nichž bylo přítomno víc než deset věřících. Jinými slovy, nerespektoval sociální odstup.

On sám to popírá, jiní ministři mu ale mají za zlé, že svojí nedisciplinovaností ohrozil jejich životy, tedy životy členů vlády i samotného premiéra. Ten musel kvůli Litzmanovi znovu do karantény (sotva mu skončila jedna kvůli onemocnění jeho poradkyně), stejně tak jako někteří další vysocí představitelé, mimo jiné šéf tajné služby Mosad.

Proti Litzmanovi mluví i samotná okolnost, že je jedním z politických lídrů ultraortodoxních, tedy komunity, která se staví k protikoronavirové prevenci liknavě až nepřátelsky. Dobře to popisuje Gita Zbavitelové v publicistické části internetového deníku Neviditelný pes (Pandemie versus víra; 30/3/2020). Z jejího textu vyjímám:

  • Zákazy často porušují ultraortodoxní židé v Izraeli. Jejich náboženští vůdci odmítají zavřít modlitebny a školy s tvrzením, že „přerušení studia Tóry je nebezpečnější než koronavirus“. Studenti ješiv, náboženských škol, tvrdí, že „Tóra je ochrání“ a „dokud studují, jsou proti nákaze imunní“. Vrchní rabín města Safed vzkázal věřícím, že je třeba náboženské předpisy a zvyky dodržovat, protože se blíží příchod mesiáše. Přestože v Izraeli platí zákaz shromažďování více než deseti osob, ultraortodoxní židé pořádají svatby s až 150 hosty, a někdy dokonce proti vládním zákazům protestují házením kamení na policisty.

Šokující je zpráva týkající se města Bnej Brak u Tel Avivu, v němž žije drtivá většina ultraortodoxních (přes 80 procent). Je to město s největší hustotou obyvatel v Izraeli (přes 26 tisíc na kilometr čtvereční). Snad lze použít termín nedisciplinovanost v souvislosti s následujícím statistickým údajem z 2. dubna (zdroj WIN - World Israel News): Odborníci odhadují, že ve městě je 38 procent nakažených. Máte-li chuť zopakovat si procenta (7. třída ZŠ), pak uvedu, že základ (100 procent) je 200 tisíc (počet obyvatel Bnej Braku). Kolik je procentová část? Děsivé číslo. (76 tisíc.)

Ještě jeden údaj z webu WIN: Každý sedmý nakažený v Izraeli je obyvatel Bnej Braku. Teď, kdy píšu tento článek (sobota 4/3 po půl šesté pm) říká statistika: v Izraeli je 7589 nakažených, nemoci podlehlo 44 pacientů.

Případ Bnej Braku je varující, byť jde o dalekou zemi a extrémní variantu v přístupu ke koronaviru. Ukazuje, jak nebezpečné je podceňovat či dokonce odmítat prevenci. Ještě než jsem odešel do penze, upozorňoval jsem členy našeho týmu, kteří měli chuť rebelovat: vždycky, když si někdo zahraje na haura, někdo další to odnese.

Netvrdím, že si ultraortodoxní hrají na haury, ctím jejich přístup k životu, víře, Bohu, ale mám problém s nedostatkem pokory z jejich strany. Pokory a ohleduplnosti k ostatním, díky nimž mohou v normálních časech žít tak, jak žijí. Demokratický izraelský stát je respektuje, poskytuje jim řadu výhod – a já se ptám: nepřišel čas, aby i oni respektovali v této krizové situaci požadavky státu? Ve svém vlastním zájmu.

Dlužno dodat, že pokud jde o preventivní nošení náhubků (roušek a jejich variant), není to v Izraeli tak striktní jako v ČR. Namátkou. Pustil jsem si 1. dubna hlavní večerní zpravodajství tamního veřejnoprávního TV kanálu KAN 11 (viz níže). Po úvodním přehledu zpráv celkový záběr na studio. Nikdo, ani moderátorka, ani její tři hosté, a ani nikdo z osmi reportérů v terénu (z Izraele i diaspory včetně Washingtonu, DC), neměl náhubek. Nezvyklý pohled v porovnání s tím, co vidíme na obrazovkách českých stanic.

---

Doplnění. Dle zprávy na webu Jpost.com z večera 4/3/2020 si ministr Litzman vykoledoval značnou nedůvěru veřejnosti. Průzkum Izraelského demokratického institutu z pátku 3/4 uvedl, že 66 procent respondentů má malou nebo žádnou důvěru v Litzmana, že jako šéf resortu zdravotnictví zvládá koronavirovou krizi.

VIDEO/V TELEVIZI BEZ NÁHUBKŮ

Zpravodajská relace izraelského TV programu KAN 11/YouTube/Sleduje v čase 2:18-3:05 min.

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 4.4.2020 18:15 | karma článku: 11.62 | přečteno: 787x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K čemu je dobrá distanční výuka?

Tak dnes. Je pondělí 25. května 2020. Ráno, po půl osmé. Jižní obloha azurová, severní šedivá. Mraky se rychle přibližují, začíná pršet. Náš dům stojí v sousedství školy. Ta začíná ožívat. Dnes přivítá žáky prvního stupně.

25.5.2020 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 119 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“?

24.5.2020 v 12:50 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 605 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

23.5.2020 v 23:00 | Karma článku: 45.10 | Přečteno: 5497 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

K čemu je dobrá distanční výuka?

Tak dnes. Je pondělí 25. května 2020. Ráno, po půl osmé. Jižní obloha azurová, severní šedivá. Mraky se rychle přibližují, začíná pršet. Náš dům stojí v sousedství školy. Ta začíná ožívat. Dnes přivítá žáky prvního stupně.

25.5.2020 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Petr Šindelář

Když levá ruka Babišovy vlády zatím neví, co dělá ruka pravá (2. díl)

Lidem komplikují život zákony z doby předvirové a Česko připomíná Potěmkinovu vesnici, kde je všechno a nic a celkově velké zmatky. Opozice se raduje a přitom ani netuší, co všechno může později spadnout rovnou na její hlavu...

25.5.2020 v 9:52 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 620 | Diskuse

Irena Bátrlová

Ferdinand

Stěhování skončilo, den placeného volna také. Žádné defilé se nekonalo a já se musím vrátit zpět do úřednického kumštu prošpikovaného managementem a byznysem v moderním PC outfitu.

25.5.2020 v 8:30 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 302 | Diskuse

Richard Peterka

Při „koroně“ byli zalezlí. Teď už zase straší

Dva měsíce po takzvaných klimatických aktivistech neštěkl pes. Na dva měsíce ustaly jejich obtěžující partyzánské akce s nesmyslnými požadavky. Nevystřídala je však žádná „covidová“ sbírka, žádná dobrovolnická aktivita. Až nyní.

25.5.2020 v 7:40 | Karma článku: 40.84 | Přečteno: 1757 | Diskuse

Miloš Korotvička

V autobusu z Jihlavy do Prahy s Covidem v patách

Neuvěřitelné. Obstarožní bloger bez budoucnosti a s virem v patách je naložen do vozidla dálkové dopravy miliardáře Jančury a nevystupuje otráven. Jak se to stalo? Jednoduše. Čtěte, prosím.

25.5.2020 v 0:26 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 699 | Diskuse
Počet článků 3010 Celková karma 17.59 Průměrná čtenost 965

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Blog primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz