Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Soudcokracie na okamžik vystrčila růžky

27. 03. 2020 21:50:53
Když jsem v pátek 27/3 večer usedal k PC, bylo nakažených koronavirem 3035 a mrtvých dvanáct. V Izraeli. Vím, že všichni máte svých starostí dost – a vůbec, proč řešit Izrael? Pokud jde o ty starosti, máte pravdu.

Jsem na tom podobně. Pomáháme s manželkou členům naší rodiny, kteří mají starostí nad hlavu ze zhrouceného podnikání, s hlídáním vnučky (16 měsíců). A ještě víc vnukovi z II. stupně ZŠ s distančním vzděláváním a domácími úkoly. Zkušenosti by vydaly na samostatný článek, jdeme z úkolů do úkolů, povinností není málo a dnes jsme navíc měli premiérovou on line výuku angličtiny. Další budou následovat. Přiznám se: s obavami otevírám školní web. Kolik tam toho zase přibylo? Po dvou týdnech jsme šťastni, že je tu další víkend.

Zbývá čas na jiné zájmy? Škola (pardon – distanční vzdělávání) má přednost, nicméně po večerech (jako teď) či někdy časně ráno si člověk dopřeje ten luxus, že se hlouběji zajímá o to, čemu by jindy dal přednost přes den.

Mně vzhledem k mému zájmovému zaměření leží prioritně na srdci ústavní krize v Izraeli, která v dějinách této země nemá obdoby. Napsal jsem na toto téma několik příspěvků, tak jak mi to umožnil čas (vyšly na blogu iDNES). Krize má vícero aspektů; ten po mém soudu nejvýznamnější je konflikt předsedy parlamentu s Nejvyšším soudem. Jde o otázku extrémně citlivou, o tanec mezi vejci, protože bylo řešeno zásadní dilema: jak se má zachovat vysoce postavený politik, když rozhodnutí Nejvyššího soudu, které by měl splnit, je v rozporu s jeho svědomím.

Do tohoto dilematu se dostal Yuli Edelstein, který stál sedm let v čele izraelského parlamentu. Minulý čas naznačuje, že odstoupil – ve středu 25. března. Taková byla jeho odpověď na zmíněné dilema.

Jak známo, Edelstein odsunul na neurčito svolání pléna, na němž měl být zvolen předseda parlamentu (neb je po volbách). Politickým důvodem pro posečkání byla snaha vyčkat, zda se podaří dojednat širší koaliční vládu národní jednoty. Odpůrci tohoto odkladu (na který měl právo, přesněji nebylo to proti zákonu o fungování parlamentu) podali ovšem stížnost k Nejvyššímu soudu a ten promptně rozhodl, že Edelstein musí sněmovnu svolat (prakticky bezodkladně, bez ohledu na výsledek probíhajících politických rozhovorů). Edelstein odmítl – a odstoupil.

Vyvstala otázka, zda Edelstein svým odmítnutím uposlechnout Nejvyšší soud ohrozil izraelskou demokracii. Můžeme se ale ptát také jinak. Zda Nejvyšší soud svým ultimátem neohrozil nezávislé rozhodování zákonodárného sboru, což lze hodnotit také jako ohrožení demokracie.

Mnozí včetně prezidenta státu se nechali slyšet, že soudní verdikt musíme uposlechnout, i když s ním nesouhlasíme, dokonce i když si oprávněně myslíme, že je nesprávný. Taková je zásada, má-li být demokratický stát současně státem právním. Platí to pro každého občana a tím víc pro představitele státu. Jinak řečeno: když nebude soud respektovat vrcholný politik, jak můžeme respekt k soudům vyžadovat od obyčejných lidí?

Výše uvedené samozřejmě platí – a souhlasí s tím i Edelstein. V telefonickém rozhovoru s listem Jerusalem Post, o jehož obsahu přinesla informaci jeho webová verze v pátek 27. března dopoledne, exšéf sněmovny uvedl:

  • Chci říci každému občanovi nahlas a jasně, že se musíme řídit zákony.

Dodal, že kdyby byl někdy přistižen, že dělá něco špatného včetně překročení rychlosti, nikdy by netvrdil, že se nemusí řídit rozhodnutím Nejvyššího soudu či soudů nižších. Na otázku, zda právě to v nedávné ústavní krizi neudělal, odpověděl rezolutním NE.

A jsme u podstaty věci.

Jak Edelstein argumentoval? Je přesvědčen, že rozhodnutí Nejvyššího soudu nebylo založeno na žádné právní normě. „Neporušil jsem žádný zákon; nikdo ani netvrdí, že jsem porušil zákon. Tvrdí se, že jsem měl poslechnout Nejvyšší soud, který se rozhodl řídit parlament místo jeho předsedy. Tak prosté to je. Něco takového jsem nemohl udělat, byl by to precedens. A mimochodem, nejde jen o rozdělení pravomocí (mezi mocí zákonodárnou a soudní - LS); jde také o nezávislost izraelského parlamentu v budoucnosti.“

Toto vysvětlení vrhá na celou záležitost poněkud jiné světlo. Jde o věc principu.

Edelstein uvedl, že způsob, jakým jednal byl v souladu s postupy a normami Knesetu a dodal, že písemné rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci hlasování o předsedovi komory se nezakládalo na zákonné normě, ani na právním precedentu, ale na tom, co nazval „veřejný prohlášením“.

Na námitku, že šéf Knesetu musí vyhovět většině v parlamentu a hlasovat podle požadavků většiny, Edelstein uvedl, že předseda sněmovny často nevyhoví přání většiny a že parlamentní procedurální záležitosti jsou v kompetenci předsedy parlamentu, nikoli soudu. "Všichni rádi mluvíme o kontrole a rovnováze (moci)," řekl. "Ale musíme pochopit, že v Knesetu je nástrojem kontroly a rovnováhy jeho předseda. V posledních sedmi letech většina - významná většina - mnohokrát požadovala, abych během konkrétní rozpravy nenechal promluvit opozici anebo omezil čas jejího vystoupení. Tyto žádosti (byť od většiny – LS) jsem nikdy neakceptoval.“ Klíčová věta: „Předseda parlamentu neposlouchá (slepě – LS) většinu; jen tak si zachová nezávislost a nestane se loutkou (doslova přikyvovačem – rubber stamp).“

Edelstein také reagoval na vyjádření předsedkyně Nejvyššího soudu Ester Hayutové, že je to v dějinách izraelské politiky poprvé, kdy někdo s takovou autoritou se tímto způsobem postavil k soudnímu verdiktu: „A je to také poprvé, kdy se Nejvyšší soud rozhodl zasáhnout do procedurálních záležitostí Knesetu tak, že odebral kompetence z rukou jeho předsedy a předsedů výborů a přenesl je na soud.“

Jak patrno, jde o tvrzení proti tvrzení. Závěr? Zrodil se tu problém, který je svým způsobem obludný. Všichni v demokratickém světě jsme vedeni k tomu, že – obecně – soud má v podstatě absolutní moc; pravomocný verdikt musíme bez odporu respektovat. Pak je tu ale otázka: Co v případě, že si soud usurpuje kompetence, které mu v rámci rozdělení moci nenáleží?

Edelstein to vyřešil demisí, nechtěl vyhrotit situaci do neřešitelné krize, která by mohla mít neblahou dohru na ulici (pouliční občanská válka mezi stoupenci Edelsteina a stoupenci Nejvyššího soudu) se sotva představitelnými následky. Důležitý moment: ústavní krize „Edelstein vs Hayutová“ se posléze tak jako tak vyřešila (řeší) politicky.

Nepříjemný pocit, že jsme byli na okamžik svědky toho, co se nazývá soudcokracie ovšem přetrvává.

Osobně jsem přesvědčen, že po ustavení vlády národní jednoty, tedy výkonné moci dle Edelsteinových představ (kvůli které z moci svého postavení posunul volbu parlamentního šéfa), by bylo fér, správné a spravedlivé, aby byl Yuli Edelstein znovu zvolen do čela Knesetu.

A ještě otázka, která mi nedá spát. Nezneužil Nejvyšší soud Izraele ve vztahu k parlamentu své pravomoci? Netvrdím to. Jen se ptám.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 27.3.2020 21:50 | karma článku: 15.39 | přečteno: 542x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K čemu je dobrá distanční výuka?

Tak dnes. Je pondělí 25. května 2020. Ráno, po půl osmé. Jižní obloha azurová, severní šedivá. Mraky se rychle přibližují, začíná pršet. Náš dům stojí v sousedství školy. Ta začíná ožívat. Dnes přivítá žáky prvního stupně.

25.5.2020 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 120 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“?

24.5.2020 v 12:50 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 605 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

23.5.2020 v 23:00 | Karma článku: 45.10 | Přečteno: 5508 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Tvrdý střet politiků o kolaboraci a vlastenectví

Šéf Trikolory Václav Klaus ml. se na Twitteru rázně obul do lidoveckého europoslance kvůli jeho předchozí kritice a vytasil se sudetoněmeckou kartou. Ovšem už jednou na podobné hloupé výpady doplatil.

25.5.2020 v 9:43 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 845 |

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 42.91 | Přečteno: 3433 | Diskuse

Jan Dvořák

Je správné, že v Rusku se nestarají o hroby pomahačů bělogvardějců, míní Filip

Poté, co pro ruský armádní server Rudá hvězda Vojtěch Filip v rozhovoru de facto řekl, že tisíce našich lidí sympatizují s tím, že ruské úřady se špatně starají o hroby a památníky českých legionářů, strhla se doma vřava.

25.5.2020 v 7:11 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 465 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Je Švédsko opravdu vzorem?

Teprve, teď když začíná být jasné, že ta velká vlna jihoevropského typu nepřišla, vracejí se nemocnice k normálnímu režimu a otevírají i některá dlouho zavřená oddělení.

25.5.2020 v 7:00 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 568 | Diskuse

Tomáš Škeřík

Dnes mě tvůj hadřík ještě chrání

Dnes mě tvůj hadřík ještě chrání, zítra už tomu tak nebude. Půlnocí se něco změní? Někdo by měl vysvětlit proč prostředky, které brání šíření kapének, byly na veřejnosti povinné a proč už nejsou.

24.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 734 | Diskuse
Počet článků 3010 Celková karma 17.59 Průměrná čtenost 965

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Blog primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...