Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

K izraelské ústavní krizi (Aktualizováno)

25. 03. 2020 22:44:24
Povolební dění v Izraeli provází zásadní konflikt mezi zákonodárnou a soudní mocí, tedy mezi dvěma ze tří pilířů demokracie. Nastalá situace a její řešení vejde bezpochyby do učebnic politologie.

Připomeňme můj text k tématu izraelské ústavní krize ze dne 24. března 2020: V současné době, kdy byl prezidentem pověřen Benjamin Gantz, šéf Modrobílých, aby sestavil koaliční vládu, ale stále je u moci kabinet Benjamina Netanjahua, se hraje o post předsedy parlamentu, kterým je člen Netanjahuova Likudu Yuli Edelstein. Ten minulý týden, poté, co nově zvolení zákonodárci složili slib (s ohledem na koronavirus postupně ve skupinách po třech), odložil další plenární jednání sněmovny, a to ze dvou důvodů. Jednak s poukazem na pandemii (na jednom místě by nemělo být více než deset osob), především ale kvůli tomu, aby umožnil další politická vyjednávání. Ve hře totiž stále byla možnost vytvoření velké koalice (Modrobílí + Likud + případně další strany), a to s ohledem na krizi související s pandemií.

Edelstein proto na konci minulého týdne odložil svolání pléna, na němž se mělo jednat o novém předsedovi Knesetu, a to na dobu po zformování vlády. S poukazem na úzus, že šéf Shromáždění (český překlad termínu Kneset) je volen až po ustavení vlády, tedy po dohodě nově vzniklé koalice.

S tímto názorem se ovšem neztotožnili Modrobílí, jejich spojenci a s nimi momentální podporovatelé Gantze jako premiéra z arabské aliance Společná kandidátka; toto ad hoc spojenectví má dohromady těsnou většinu 61 mandátů. Modrobílí dali podání k Nejvyššímu soudu, který se nejprve obrátil na Edelsteina s dotazem, zda je ochoten svolat do středy 25. března plénum, na němž se bude volit nový předseda Knesetu. Edelstein odpověděl, že nikoli.

Jeho argumenty: Hlasování naplánuje, až bude jasná politická situace. S ultimátem soudu nemůže souhlasit, protože by to znamenalo, že program Knessetu by stanovil Nejvyšší soud a nikoli předseda Knessetu, kterému tato role náleží. Dodal, že má v úmyslu dát volbu předsedy na pořad sněmovny co nejdříve, jakmile to okolnosti dovolí. Citoval přitom zákon, který mu v této věci dává značnou volnost.

S tím se ovšem Nejvyšší soud neztotožnil, a vzápětí zareagoval jednomyslným usnesením, že Edelstein musí do středy svolat plénum parlamentu, na jehož programu bude volba předsedy zákonodárného sboru.

Jak to nakonec dopadne budeme vědět ve středu 25. března. Do té doby se zastavme u jednoho klíčového dilematu.

Ačkoli se to na první pohled tak jevit nemusí, jde v principu o zásadní problém (nejen) izraelské demokracie.

Zjednodušeně řečeno se zformovaly dva názorové tábory. Jeden říká, že Edelstein porušuje principy demokracie a parlamentarismu, když odmítá svolat sněmovnu, aby zvolila svého šéfa (lze předpokládat nahrazení Edelsteina poslancem Modrobílých s ohledem na zmíněnou momentální většinu 61). Druhý tábor má naopak za to, že jde ze strany Nejvyššího soudu o porušení dělby moci: o programu a termínech jednání Knesetu má svrchované právo rozhodovat pouze Kneset (jeho předseda), nikoli soud.

V rozjitřené debatě se někteří ministři Likudu, kteří samozřejmě stojí za Edelsteinem, vyjádřili bez servítků. V tom smyslu, že Nejvyšší soud převzal kontrolu nad parlamentem a z jeho šéfa udělal gumové razítko. Jiný politik pravil: To může Ester Hayutová (šéfka Nejvyššího soudu) rovnou přijít, za doprovodu Justiční stráže napochodovat do parlamentu a ujmout se jeho vedení.

Kdo má pravdu?

Záležitost má celou řadu dalších aspektů. Ten klíčový: Nový šéf Knesetu za Modrobílé by snadno zařadil na program jednání návrh zákona, který by znemožnil trestně (soudně) stíhanému politikovi zastávat úřad premiéra. Většinu na to současná stále ještě opozice má. Přijetí takové normy by znamenalo vystavení červené karty Benjaminu Netanjahuovi, například v možnosti být ve vládě velké koalice jedním z rotujících premiérů.

Jisté je zatím jedno. Pokud Edelstein Nejvyššímu soudu nevyhoví, je Izrael v nejhlubší ústavní krizi od počátku své existence.

JAK KRIZE POKRAČOVALA

Informace ze středy 25. března 2020:

Yuli Edelstein za sebe vyřešil začarovaný kruh tím, že 25/3 oznámil svoji rezignaci. I nadále odmítá zásah soudu do kompetencí parlamentu, ale protože nechce uvést zemi do anarchie, rozhodl se z postu šéfa parlamentu odejít.

To by za normálních okolností znamenalo, s ohledem na to, že jeho rezignace vstoupí v platnost za 48 hodin a on sám se nátlaku Nejvyššího soudu podrobit nehodlá, že by se volba nového předsedy sněmovny konala v pondělí 30. března. V Izraeli ovšem nyní normální politická situace rozhodně není a tudíž se nelze divit, že věc skončí opět u Nejvyššího soudu. Opozice, která se chystá vládnout, požaduje, aby Edelstein "v demisi" byl soudem donucen svolat plénum s programem volby nového předsedy, a to ne až v pondělí, nýbrž okamžitě ještě tento týden.

Je tedy zřejmé, že Edelsteinovou demisí se toho zase tolik nevyřešilo.

Edelstein totiž ani po podání demise z 25/3, která vstoupí v platnost za 48 hodin, nebyl ochoten podřídit se rozhodnutí Nejvyššího soudu, že musí svolat plénum Knesetu, na němž bude zvolen jeho předseda. Argumentoval tím, že jde o věc svědomí, které mu neumožňuje soudnímu příkazu vyhovět, neboť by šlo o nepřípustný zásah soudní moci do práv moci zákonodárné.

Oponenti tohoto názoru podali ovšem ještě ve středu 25/3 na Edelsteina žalobu k Nejvyššímu soudu a mj. požadovali, aby jeho rezignace začala platit okamžitě. Uvažovaná varianta: pak by mohl být jmenován dočasný šéf sněmovny (nejstarší poslanec – lídr labouristů Perec) a pod jeho vedením by bylo svoláno plénum, které by zvolilo nového předsedu Knesetu. Horkým kandidátem je Meir Cohen z frakce Modrobílých. (Kdo si myslí, že by to byl další nepřijatelný zásah soudu do pravidel platných pro fungování parlamentu, má pravdu – při veškerém respektu ke ctihodné soudní stolici.)

Když jsem psal tyto věty, bylo po 22. hodině SEČ (25/3) a izraelská média hlásila, že relativně brzy by měl Nejvyšší soud vydat verdikt k této žalobě.

JAK SOUD ROZHODL

V noci ze středy na čtvrtek (25-26/3) izraelského času vydal Nejvyšší soud verdikt, který byl více méně očekávatelný. Přechodným šéfem sněmovny se stane její nejstarší člen – labourista Amir Perec. Pod jeho vedením se ve čtvrtek (26/3) uskuteční volba řádného předsedy.

Jak prosté, mohlo by se říci. Ne tak docela. Krize má mnoho aspektů, jedním z nich je hodnocení toho, jak si počínal Edelstein. (To je na samostatný článek, který nabídnu později.) Dále: dilema dilemat. Nakolik má soudní moc zasahovat do moci zákonodárné, když Edelstein podle svého nejhlubšího přesvědčení neporušil zákonná pravidla? V této chvíli (psáno 26/3 v 08:30 SEČ) jak se k nově nastalé situaci postaví Likud a jeho spojenci?

Vývoj této ústavní krize budu i nadále sledovat a dle potřeby o něm průběžně informovat. (Ovšem se zpožděním, protože prioritou je distanční vzdělávání našeho vnuka a úkolů přibývá ...)

Autor: Lubomír Stejskal | středa 25.3.2020 22:44 | karma článku: 8.99 | přečteno: 166x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K čemu je dobrá distanční výuka?

Tak dnes. Je pondělí 25. května 2020. Ráno, po půl osmé. Jižní obloha azurová, severní šedivá. Mraky se rychle přibližují, začíná pršet. Náš dům stojí v sousedství školy. Ta začíná ožívat. Dnes přivítá žáky prvního stupně.

25.5.2020 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 119 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“?

24.5.2020 v 12:50 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 604 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

23.5.2020 v 23:00 | Karma článku: 45.10 | Přečteno: 5478 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Tvrdý střet politiků o kolaboraci a vlastenectví

Šéf Trikolory Václav Klaus ml. se na Twitteru rázně obul do lidoveckého europoslance kvůli jeho předchozí kritice a vytasil se sudetoněmeckou kartou. Ovšem už jednou na podobné hloupé výpady doplatil.

25.5.2020 v 9:43 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 823 |

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 42.60 | Přečteno: 3198 | Diskuse

Jan Dvořák

Je správné, že v Rusku se nestarají o hroby pomahačů bělogvardějců, míní Filip

Poté, co pro ruský armádní server Rudá hvězda Vojtěch Filip v rozhovoru de facto řekl, že tisíce našich lidí sympatizují s tím, že ruské úřady se špatně starají o hroby a památníky českých legionářů, strhla se doma vřava.

25.5.2020 v 7:11 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 461 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Je Švédsko opravdu vzorem?

Teprve, teď když začíná být jasné, že ta velká vlna jihoevropského typu nepřišla, vracejí se nemocnice k normálnímu režimu a otevírají i některá dlouho zavřená oddělení.

25.5.2020 v 7:00 | Karma článku: 14.34 | Přečteno: 559 | Diskuse

Tomáš Škeřík

Dnes mě tvůj hadřík ještě chrání

Dnes mě tvůj hadřík ještě chrání, zítra už tomu tak nebude. Půlnocí se něco změní? Někdo by měl vysvětlit proč prostředky, které brání šíření kapének, byly na veřejnosti povinné a proč už nejsou.

24.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 730 | Diskuse
Počet článků 3010 Celková karma 17.59 Průměrná čtenost 965

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Blog primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...