Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

K izraelské ústavní krizi (Aktualizováno)

25. 03. 2020 22:44:24
Povolební dění v Izraeli provází zásadní konflikt mezi zákonodárnou a soudní mocí, tedy mezi dvěma ze tří pilířů demokracie. Nastalá situace a její řešení vejde bezpochyby do učebnic politologie.

Připomeňme můj text k tématu izraelské ústavní krize ze dne 24. března 2020: V současné době, kdy byl prezidentem pověřen Benjamin Gantz, šéf Modrobílých, aby sestavil koaliční vládu, ale stále je u moci kabinet Benjamina Netanjahua, se hraje o post předsedy parlamentu, kterým je člen Netanjahuova Likudu Yuli Edelstein. Ten minulý týden, poté, co nově zvolení zákonodárci složili slib (s ohledem na koronavirus postupně ve skupinách po třech), odložil další plenární jednání sněmovny, a to ze dvou důvodů. Jednak s poukazem na pandemii (na jednom místě by nemělo být více než deset osob), především ale kvůli tomu, aby umožnil další politická vyjednávání. Ve hře totiž stále byla možnost vytvoření velké koalice (Modrobílí + Likud + případně další strany), a to s ohledem na krizi související s pandemií.

Edelstein proto na konci minulého týdne odložil svolání pléna, na němž se mělo jednat o novém předsedovi Knesetu, a to na dobu po zformování vlády. S poukazem na úzus, že šéf Shromáždění (český překlad termínu Kneset) je volen až po ustavení vlády, tedy po dohodě nově vzniklé koalice.

S tímto názorem se ovšem neztotožnili Modrobílí, jejich spojenci a s nimi momentální podporovatelé Gantze jako premiéra z arabské aliance Společná kandidátka; toto ad hoc spojenectví má dohromady těsnou většinu 61 mandátů. Modrobílí dali podání k Nejvyššímu soudu, který se nejprve obrátil na Edelsteina s dotazem, zda je ochoten svolat do středy 25. března plénum, na němž se bude volit nový předseda Knesetu. Edelstein odpověděl, že nikoli.

Jeho argumenty: Hlasování naplánuje, až bude jasná politická situace. S ultimátem soudu nemůže souhlasit, protože by to znamenalo, že program Knessetu by stanovil Nejvyšší soud a nikoli předseda Knessetu, kterému tato role náleží. Dodal, že má v úmyslu dát volbu předsedy na pořad sněmovny co nejdříve, jakmile to okolnosti dovolí. Citoval přitom zákon, který mu v této věci dává značnou volnost.

S tím se ovšem Nejvyšší soud neztotožnil, a vzápětí zareagoval jednomyslným usnesením, že Edelstein musí do středy svolat plénum parlamentu, na jehož programu bude volba předsedy zákonodárného sboru.

Jak to nakonec dopadne budeme vědět ve středu 25. března. Do té doby se zastavme u jednoho klíčového dilematu.

Ačkoli se to na první pohled tak jevit nemusí, jde v principu o zásadní problém (nejen) izraelské demokracie.

Zjednodušeně řečeno se zformovaly dva názorové tábory. Jeden říká, že Edelstein porušuje principy demokracie a parlamentarismu, když odmítá svolat sněmovnu, aby zvolila svého šéfa (lze předpokládat nahrazení Edelsteina poslancem Modrobílých s ohledem na zmíněnou momentální většinu 61). Druhý tábor má naopak za to, že jde ze strany Nejvyššího soudu o porušení dělby moci: o programu a termínech jednání Knesetu má svrchované právo rozhodovat pouze Kneset (jeho předseda), nikoli soud.

V rozjitřené debatě se někteří ministři Likudu, kteří samozřejmě stojí za Edelsteinem, vyjádřili bez servítků. V tom smyslu, že Nejvyšší soud převzal kontrolu nad parlamentem a z jeho šéfa udělal gumové razítko. Jiný politik pravil: To může Ester Hayutová (šéfka Nejvyššího soudu) rovnou přijít, za doprovodu Justiční stráže napochodovat do parlamentu a ujmout se jeho vedení.

Kdo má pravdu?

Záležitost má celou řadu dalších aspektů. Ten klíčový: Nový šéf Knesetu za Modrobílé by snadno zařadil na program jednání návrh zákona, který by znemožnil trestně (soudně) stíhanému politikovi zastávat úřad premiéra. Většinu na to současná stále ještě opozice má. Přijetí takové normy by znamenalo vystavení červené karty Benjaminu Netanjahuovi, například v možnosti být ve vládě velké koalice jedním z rotujících premiérů.

Jisté je zatím jedno. Pokud Edelstein Nejvyššímu soudu nevyhoví, je Izrael v nejhlubší ústavní krizi od počátku své existence.

JAK KRIZE POKRAČOVALA

Informace ze středy 25. března 2020:

Yuli Edelstein za sebe vyřešil začarovaný kruh tím, že 25/3 oznámil svoji rezignaci. I nadále odmítá zásah soudu do kompetencí parlamentu, ale protože nechce uvést zemi do anarchie, rozhodl se z postu šéfa parlamentu odejít.

To by za normálních okolností znamenalo, s ohledem na to, že jeho rezignace vstoupí v platnost za 48 hodin a on sám se nátlaku Nejvyššího soudu podrobit nehodlá, že by se volba nového předsedy sněmovny konala v pondělí 30. března. V Izraeli ovšem nyní normální politická situace rozhodně není a tudíž se nelze divit, že věc skončí opět u Nejvyššího soudu. Opozice, která se chystá vládnout, požaduje, aby Edelstein "v demisi" byl soudem donucen svolat plénum s programem volby nového předsedy, a to ne až v pondělí, nýbrž okamžitě ještě tento týden.

Je tedy zřejmé, že Edelsteinovou demisí se toho zase tolik nevyřešilo.

Edelstein totiž ani po podání demise z 25/3, která vstoupí v platnost za 48 hodin, nebyl ochoten podřídit se rozhodnutí Nejvyššího soudu, že musí svolat plénum Knesetu, na němž bude zvolen jeho předseda. Argumentoval tím, že jde o věc svědomí, které mu neumožňuje soudnímu příkazu vyhovět, neboť by šlo o nepřípustný zásah soudní moci do práv moci zákonodárné.

Oponenti tohoto názoru podali ovšem ještě ve středu 25/3 na Edelsteina žalobu k Nejvyššímu soudu a mj. požadovali, aby jeho rezignace začala platit okamžitě. Uvažovaná varianta: pak by mohl být jmenován dočasný šéf sněmovny (nejstarší poslanec – lídr labouristů Perec) a pod jeho vedením by bylo svoláno plénum, které by zvolilo nového předsedu Knesetu. Horkým kandidátem je Meir Cohen z frakce Modrobílých. (Kdo si myslí, že by to byl další nepřijatelný zásah soudu do pravidel platných pro fungování parlamentu, má pravdu – při veškerém respektu ke ctihodné soudní stolici.)

Když jsem psal tyto věty, bylo po 22. hodině SEČ (25/3) a izraelská média hlásila, že relativně brzy by měl Nejvyšší soud vydat verdikt k této žalobě.

JAK SOUD ROZHODL

V noci ze středy na čtvrtek (25-26/3) izraelského času vydal Nejvyšší soud verdikt, který byl více méně očekávatelný. Přechodným šéfem sněmovny se stane její nejstarší člen – labourista Amir Perec. Pod jeho vedením se ve čtvrtek (26/3) uskuteční volba řádného předsedy.

Jak prosté, mohlo by se říci. Ne tak docela. Krize má mnoho aspektů, jedním z nich je hodnocení toho, jak si počínal Edelstein. (To je na samostatný článek, který nabídnu později.) Dále: dilema dilemat. Nakolik má soudní moc zasahovat do moci zákonodárné, když Edelstein podle svého nejhlubšího přesvědčení neporušil zákonná pravidla? V této chvíli (psáno 26/3 v 08:30 SEČ) jak se k nově nastalé situaci postaví Likud a jeho spojenci?

Vývoj této ústavní krize budu i nadále sledovat a dle potřeby o něm průběžně informovat. (Ovšem se zpožděním, protože prioritou je distanční vzdělávání našeho vnuka a úkolů přibývá ...)

Autor: Lubomír Stejskal | středa 25.3.2020 22:44 | karma článku: 8.99 | přečteno: 166x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Může být svátek Pesach zván židovskými velikonocemi?

Poučil mě v diskusi pan Edvard Nichtburger: Pesach nejsou velikonoce. Reagoval tím na moji zmínku v článku „Slovo člověka, kterému můžeme věřit“ (7/4/2020): Židovské velikonoce – Pesach – začínají sederovou večeří.

8.4.2020 v 21:30 | Karma článku: 9.17 | Přečteno: 152 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Tereza Spencerová aneb Polemika in memoriam

Ladislav Větvička napsal 8. dubna 2020 vzhpomínkový článek „Svět při ranní kávičce už nebude jako dřiv ...“. Vrátil se v něm k náhlému odchodu novinářky Terezy Spencerové.

8.4.2020 v 15:46 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 1325 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo člověka, kterému můžeme věřit

Vzpomínáte na Anatolije? Anataloje Ščaranského? Otázka spíše pro ty z nás, kdo jsou údajně víc ohroženi koronavirem. Pro seniory. O kom je řeč? Za sovětské diktatury byl vězněm svědomí, též vězněm Sionu.

7.4.2020 v 19:25 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 571 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k lánské fotografii

O čem svědčí její zveřejnění? O naprostém nedostatku správného úsudku Jiřího Ovčáčka. Mluvčí prezidenta působí dojmem, že je odtržen od reality. Že nechápe, co snímek může u části veřejnosti způsobit.

5.4.2020 v 22:53 | Karma článku: 31.96 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vlastimil Dorotík

Ivan Langer ožil a pálil do černého

Ivan Langer byl včera večer u Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. Ani ve snu mě nenapadlo, že budu podvědomě přitakávat všemu, co z jeho úst padalo k dnešní koronavirové krizi a co předvádí ti, kteří u nás a o nás rozhodují.

9.4.2020 v 2:30 | Karma článku: 16.12 | Přečteno: 812 | Diskuse

Lukáš Pachta

Koronavirus - Proč je opět EU tím špatným?

Na EU a Brusel se dá svalit ledaco. Když je příliš aktivní, čelí kritice. Když je málo aktivní, tak také. Bruselské orgány varovaly členské státy před pandemií už v lednu. Mnohé evropské státy situaci hrubě podcenily.

8.4.2020 v 20:18 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 444 | Diskuse

Václav Fischer

Nikdo nemá zdání

Nikdo z občanů, kdo nebyl delší dobu zaměstnán v některém z našich takzvaných centrálních úřadů, ponejvíce nazývaných ministerstva, nemá ani tušení, co se v takových úřednických mraveništích odehrává.

8.4.2020 v 13:07 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 459 | Diskuse

Miloslav Havelka

Peníze z EU na koronavirus? Kdo nic nemá, nemůže nic ani rozdávat!

Vypadá to spíš, jak velké bonvivánské gesto. Dosud chaotická a nečinná EU nám s velkou slávou posílá miliardy na koronavirus. Možná z nich ale každý příjemce bude muset nechat ještě vyrobit obligátní tabulku PODPOŘENO Z FONDŮ EU

8.4.2020 v 10:52 | Karma článku: 33.97 | Přečteno: 714 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Promořit občany, nebo ne?

Pro větší důvěru naší populace by byla vhodná veřejná diskuse odborníků při zvažování, jakou strategii v boji s koronavirem zvolit: zda víc popustit otěže nákaze nebo naopak více karantény pro nakažené.

8.4.2020 v 10:28 | Karma článku: 8.28 | Přečteno: 324 | Diskuse
Počet článků 2945 Celková karma 18.43 Průměrná čtenost 960

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

/* 1956.  Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají   své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. eContact: mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz