Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Logika postavená na hlavu

17. 02. 2020 8:00:49
Anabta je malé arabské město ležící na severu historického regionu Samaří. Je součástí Palestinskoarabské autonomie. Jeho starosta Hamdalláh Hamdalláh v sobotu 15/2 unaven odstoupil.

Z důvodu, který patří do kategorie „to nepochopíš“.

Zúčastnil se totiž o den dříve v Tel Avivu konference tzv. Izraelského mírového parlamentu. Nejde samozřejmě o žádný parlament, ale – vlastními slovy organizátorů - o veřejné, samostatně působící (nepřidružené) fórum, jehož členy jsou bývalí představitelé různých politických stran a hnutí, obzvláště bývalí členové Knesetu a bývalí ministři“.

Funguje od roku 2018 a pořádá setkání s představiteli druhé strany konfliktu – palestinskými Araby. Letošní konference se konala pod hesly, která prozradí její politickou orientaci:

ANO MÍRU, NE ANEXI! DVA STÁTY PRO DVA NÁRODY.

Pro úplnost dodejme, že z izraelské strany organizují toto fórum vesměs levicoví politici; letos tomu nebylo jinak. Není proto překvapením, že účastníci se vyslovili proti mírové iniciativě prezidenta Trumpa, kterou předtím promptně odmítlo vedení Palestinskoarabské autonomie v čele s prezidentem Abbásem. Zdálo by se tedy být logické, že Arabové, jednotlivé frakce i veřejnost, mají-li zájem o mírové narovnání, setkání v Tel Avivu podpoří.

Tak tomu ovšem není.

V čele palestinskoarabské delegace čítající dvě desítky osobností bylo několik bývalých ministrů samosprávy a také zmíněný starosta Anabty. K významným izraelským představitelům patřili labourističtí exministři práce, sociálních věcí, vnitra a zahraničí, bývalý mluvčí Knesetu a exposlanci Knesetu za labouristy a levicovou stranu Meretz.

Podstatné je, že Arabové se zúčastnili s požehnáním hnutí Fatah a jeho šéfa Mahmúds Abbáse.

Až sem to celé dává smysl. Stoupenci dvoustátního řešení a odpůrci Trumpova plánu z obou stran se sešli, aby ze svého úhlu pohledu diskutovali o mírovém narovnání.

Co ovšem smysl nedává a představuje naopak vážné varování, je reakce ostatních palestinskoarabských frakcí a také „arabské ulice“. Odpůrce míru s Izraelem vůbec nezajímá, o čem se diskutovalo a jaké účastníci zaujímali postoje, ale vadí jim samotný fakt, že se s Izraelci, lhostejno že s těmi, kdo jsou maximalistickým zájmům umírněných palestinských Arabů nejvíce nakloněni, vůbec jedná a ještě k tomu v Izraeli.

Říkají tomu normalizace – a tu zásadně odmítají.

Logika Hamasu (vládnoucímu v Pásmu Gazy): Setkání bylo ranou všem palestinským postojům odmítajícím Trumpův plán. Že účastníci telavivské konference také odmítají tento plán? Co na tom?!

Logika Islámského džihádu: Jak máme přesvědčit svět, aby odmítl normalizaci s Izraelem, když ji někteří z nás propagují a zapojují se do ní? Účelem těchto setkání je podpořit Trumpovu Dohodu století. Má smysl to komentovat?

Logika Lidové fronty pro osvobození Palestiny: Schůzka byla kudlou vraženou do zad palestinského lidu. I když hlásá „ne anexi, ne Trumpovu plánu a ano dvoustátnímu řešení“?

Logika Al Ahraru, disidentské frakce Fatahu, která v Pásmu Gazy: Setkání v Tel Avivu povzbuzuje okupaci (Izrael – LS) a US administrativy, aby pokračovaly v krocích k vedoucích k implementaci Trumpova plánu.

Věru, těžko se dospěje k míru s těmi, kdo tímto způsobem stavějí logiku na hlavu.

O výše uvedených postojích referoval server Jerusalem Post 15/2 v článkuPalestinians outraged by ‘peace’ meeting with Israelis in Tel Aviv. Portál Times of Israel přidal o den později informaci o starostovi Anabty. Hamdalláh Hamdalláh na hysterický odpor a kritiku, která se proti jeho účasti na „normalizační“ konferenci vzedmula, reagoval tím, že se vzdal funkce starosty. Na Facebooku napsal, že v Tel Avivu byl spíše než v roli starosty jako člen Fatahu, nicméně nechá na obyvatelích města, ať si zvolí někoho jiného. A dodal:

  • Jsem unaven; ne z práce, ale z hádek a nesmyslů, a toto břímě přenechám komukoli, kdo je dokáže nést.

Starostou Anabty byl v letech 1997 až 2005 a znovu od roku 2016 do minulé soboty. Přestal jím být proto, že se v Izraeli zúčastnil konference, která jde názorově na ruku palestinským Arabům. Rozumíte tomu?

Kdo se také zúčastnil konference Izraelského mírového parlamentu 14/2/2020 v TA

Palestinskoarabská autonomie

... bývalý ministr hospodářství PA Bassem Khoury

... bývalí ministři zdravotnictví PA Fathi Abu Mughlieh a Sameeh al-Abed

... bývalý ministr pro místní správu PA Husajn al-Araj

... bývalý ministr pro vězeňské záležitosti Ašraf al-Ajrámí

... starosta Anabty Hamzalláh Hamzalláh

Izrael

... bývalý ministr práce a vnitra Ofir Pines-Paz

... bývalý předseda Knessetu a Židovské agentury Avraham Burg

... bývalý ministr zahraničí a ministr vnitra Šlomo Ben-Ami

... bývalá labouristická poslankyně Knesetu Colette Avitalová

... nejmenovaní exposlanci Knesetu za stranu Meretz

FOTOODKAZ

Celkový pohled na arabské město Anabta v severozápadním ním Samaří, kde z důvodu protiizraelského fanatismu dostarostoval Hamdalláh Hamdalláh/ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 17.2.2020 8:00 | karma článku: 22.11 | přečteno: 544x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 119 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“?

24.5.2020 v 12:50 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 603 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

23.5.2020 v 23:00 | Karma článku: 45.07 | Přečteno: 5463 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Výhrůžky z Teheránu. Černé na bílém

Moderní historie Starého kontinentu nás učí, že když se agresorovi nečelí, ale ustupuje, dříve nebo později začne (tento agresor) realizovat své plány. Jako důkaz stačí jedno jméno: Hitler.

23.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 631 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Tvrdý střet politiků o kolaboraci a vlastenectví

Šéf Trikolory Václav Klaus ml. se na Twitteru rázně obul do lidoveckého europoslance kvůli jeho předchozí kritice a vytasil se sudetoněmeckou kartou. Ovšem už jednou na podobné hloupé výpady doplatil.

25.5.2020 v 9:43 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 810 |

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 42.42 | Přečteno: 3088 | Diskuse

Jan Dvořák

Je správné, že v Rusku se nestarají o hroby pomahačů bělogvardějců, míní Filip

Poté, co pro ruský armádní server Rudá hvězda Vojtěch Filip v rozhovoru de facto řekl, že tisíce našich lidí sympatizují s tím, že ruské úřady se špatně starají o hroby a památníky českých legionářů, strhla se doma vřava.

25.5.2020 v 7:11 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 456 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Je Švédsko opravdu vzorem?

Teprve, teď když začíná být jasné, že ta velká vlna jihoevropského typu nepřišla, vracejí se nemocnice k normálnímu režimu a otevírají i některá dlouho zavřená oddělení.

25.5.2020 v 7:00 | Karma článku: 14.34 | Přečteno: 551 | Diskuse

Tomáš Škeřík

Dnes mě tvůj hadřík ještě chrání

Dnes mě tvůj hadřík ještě chrání, zítra už tomu tak nebude. Půlnocí se něco změní? Někdo by měl vysvětlit proč prostředky, které brání šíření kapének, byly na veřejnosti povinné a proč už nejsou.

24.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 727 | Diskuse
Počet článků 3009 Celková karma 17.58 Průměrná čtenost 966

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Blog primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz