Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Naama Issacharová: V předvečer dne naděje

22. 01. 2020 19:43:27
Velká očekávání jsou vkládána do návštěvy ruského prezidenta Putina v Izraeli, kam přiletí ve čtvrtek 24. ledna. Napjatí jsou všichni, kdo se zájmem a solidárně sledují případ Naamy Issacharové.

Nejvíce samozřejmě ona sama. Bude Putinova návštěva znamenat konec jejího nesmyslného věznění?

Putin bude mezi dalšími světovými státníky a představiteli bezmála pěti desítek zemí, kteří se v izraelském hlavním městě (Jeruzalémě, nikoli Tel Avivu) zúčastní dalšího Světového fóra o holocaustu. Jeho návštěva má ale ještě jeden význam: může znamenat svobodu pro Naamu Issacharovou.

Mladou Izraelku, která má také občanství USA, kde se narodila. V ruském žaláři si odpykává sedm a půl roku za to, že v jejím odbaveném zavazadle (odbaveno bylo v Indii, odkud se vracela do Izraele po tříměsíčním pobytu po vojně) našla bezpečnost na letišti v Moskvě 9,6 gramu konopí. Dodejme, že v době, kdy čekala v tranzitní části letiště Šeremetěvo na další spoj a ke svému zavazadlu neměla přístup. (O tom, jak její kauzu prezentovala agentura TASS v předvečer Putinovy návštěvy píšu níže.)

V souvislosti s cestou Putina do Izraele přinesla zmíněná agentura TASS dvě důležité informace. Ta méně důležitá: Putin musel zkrátit návštěvu ze dvou dnů na jeden vzhledem k pracovnímu vytížení souvisejícímu s formováním nové ruské vlády. Z toho důvodu neusedne v Jeruzalémě ke stolu s ostatními zahraničními představiteli při středeční slavnostní večeři, kterou pro hostitelé připravili.

SETKÁNÍ S MATKOU

Zpráva důležitější: Putin se kromě jiných sejde s matkou vězněné Izraelky paní Yaffou Issacharovou (obr. 1). Setkání se zúčastní premiér Netanjahu a jeruzalémský řecko-ortodoxní patriarcha Theofilos III. Poradce Kremlu Jurij Ušakov k tomu doplnil, že během setkání bude posouzen humanitární aspekt kauzy Naamy Issacharové.

To zní velice nadějně, jen to nezakřiknout.

V této souvislosti mě zaujala pasáž v článku agentury TASS o Putinově návštěvě v Izraeli, která čtenářům přibližuje kauzu Naamy Issacharové. Opakuje známá fakta (9,6 g konopí nalezeného v odbaveném zavazadle) a dodává, že

  • 11. října 2019 Městský soud v Chimki v Moskevském regionu shledal Issacharovou vinnou z držení a pašování drog a ve standardním režimu ji odsoudil na 7,5 roku trestní kolonie. Issacharová připustila vinu pokud jde o držení drogy, ale popřela obvinění z pašeráctví, přičemž zdůraznila, že neměla přístup ke svému zavazadlu zapsanému pro tranzitní let. TASS dále píše, že podle svých vlastních slov drogy nikdy neužívala drogy a že ani netuší, jak se konopí mohlo do jejího zavazadla dostat. Moskevské oblastní soud pak verdikt 19. prosince potvrdil.

S potěšením jsem zaznamenal, že agentura TASS dala prostor oběma stranám (byť takto ve zkratce).

CO ZA TO?

Pokud bude Naama záhy omilostněna, nelze se vyhnout otázce – a izraelská média se jí vskutku nevyhýbají – co za to Rusové budou chtít (případně v neveřejném jednání už chtěli). Telegraficky:

  • slovní podporu ze strany izraelského premiéra pokud jde o zdůraznění významu a důležitosti Rudé armády a Ruska v rámci osvobození Evropy od nacismu;

  • převedení tzv. Alexandrova dvora v Jeruzalémě do ruského vlastnictví, k čemuž Izrael podle některých zdrojů už svolil. Alexandrův dvůr zahrnuje především pravoslavný kostel Alexandra Něvského nacházející se v sousedství Chrámu Božího hrobu.

  • Rusové mají zájem také o další nemovitosti v komplexu zvaném Ruský dvůr (západně od Starého města). Vybudován byl pro ruské pravoslavné poutníky v druhé polovině 19. století. Po první světové válce využívala budovy britské mandátní správě (kromě katedrály Nejsvětější Trojice), po vzniku Izraele byly vráceny moskevskému patriarchátu; v roce 1964 byl komplex (kromě katedrály a ještě jedné budovy odkoupen izraelským státem za 3,5 milionu dolarů, přičemž cena byla vyrovnána v pomerančích). Další část komplexu, tzv. Sergejův dvůr, byla převedena na ruský stát v roce 2008. Podle dostupných informací má Rusko zájem o bývalý ženský hostel Marianskaja, který kdysi sloužil pravoslavným poutnicím a později se z něj stalo vězení. Nyní je v budově Muzeum bojovníků židovského podzemí.

Rusko podle izraelských serverů dále očekává od Jeruzaléma vstřícnější přístup ke svým turistům navštěvujícím Izrael, omezení aktivit izraelského letectva v Sýrii a ve výčtu nechybí ani propuštění vězňů. Zmíněno bylo izraelské gesto související s vydáním ostatků pohřešovaného seržanta Zacharyho Baumela, který zmizel v Libanonu při protiteroristické operaci Mír pro Galileu 1982: Izrael jako projev dobré vůle propustil dva vězněné rezidenty Golanských výšin – jeden byl odsouzen za kriminální trestný čin (zabití syrského civilisty) a druhý byl charakterizován jako bezpečnostní vězeň (podpora terorismu a kontakty s nepřátelskou organizací).

Chtělo by se říci: Není to trochu moc, Vladimire Vladimiroviči, za jednu baťůžkářku s 9,6 gramy konopí? Ale říkat to nebudeme, protože jde zčásti o nepotvrzené varianty; podstatné je, aby Naama byla co nejdříve doma. V době, kdy píšu tento článek (22/1 večer kolem půl osmé) jsme v napjatém očekávání co přinese den následující, den klíčový.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 22.1.2020 19:43 | karma článku: 8.04 | přečteno: 252x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K odchodu Husního Mubaraka

Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.

25.2.2020 v 19:49 | Karma článku: 18.51 | Přečteno: 472 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na počátku byla … drzá provokace

Nejnovější eskalace napětí mezi Izraelskou obrannou armádou (IDF) a Araby nejen v Autonomii začala drzou provokací. Dva teroristé z Pásma Gazy se přiblížili k hraničnímu plotu ve snaze umístit tam bombu.

24.2.2020 v 9:59 | Karma článku: 33.27 | Přečteno: 821 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O izraelské stáji v Emirátech

UAE Tour je jeden ze špičkových silničních závodů pořádaných Mezinárodní cyklistickou unií (UCI). Jde o jediný podnik této úrovně konaný na Střední východě, ve Spojených arabských emirátech.

23.2.2020 v 8:15 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 339 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Thermal

Karlovarský hotel Thermal a historika umění Zdeňka Lukeše jistě není třeba obšírně představovat. Co mají společného? Respektovaný odborník se vyjádřil k začínající rekonstrukci této kontroverzní stavby.

22.2.2020 v 14:10 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 588 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Kroupa

Co bych chtěl slyšet z úst nějakého našeho ústavního činitele…

I tento článek bude, jak jinak v těchto dnech, o koronaviru. Pokusil jsem se v něm sepsat, co bych rád slyšel od nějakého politika, nebo co bych chtěl říci sám, kdybych politikem byl...

27.2.2020 v 16:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Jiří Beránek

Co mají společného ČSSD a Sparta?

Padají stále níž a níž a mně se v této souvislosti vybavují vzpomínky jak jsme stáli frontu na lístky do kina. Na italskou komedii "Bože, jak hluboko jsem klesla" s Laurou Antonelli v hlavní roli.

27.2.2020 v 12:50 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 326 | Diskuse

Ladislav Větvička

Jak se robi panyka

Když to člověk sleduje z povzdali, je to hodně srandovni. Tady je scenař: V jakesik daleke zemi si vymysli nemoc a daju ji fajny nazev - °ptači, netopyři, praseči, koronarni, kočiči a tak. °nehodici se škrtněte

27.2.2020 v 11:11 | Karma článku: 41.56 | Přečteno: 2626 | Diskuse

Josef Prouza

Z večeře jsem šla internalizovaně opresovaná jak token

Konečně do Prahy zavítaly Američanky R. Jacksonová a S. Raoová, co za cca 57 tisíc u vás, dámy, uspořádají večeři, aby vám ukázaly, jaké jste rasistky. No a Bláža nám tu véču s těmahle zrasovanejma koučkama zacálovala.

27.2.2020 v 9:12 | Karma článku: 35.07 | Přečteno: 1713 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Přehledné účetnictví v podání „chvilkařů“, aneb když je přání otcem myšlenky

Spolek Milión chvilek se kromě své „transparentnosti“ chlubí také „přehlednou účetní závěrkou“. S tím prvním jsou však ve skutečnosti docela na štíru, a tak se podívejme na to, zda na tom nejsou lépe alespoň s tím druhým.

27.2.2020 v 9:01 | Karma článku: 44.59 | Přečteno: 3325 | Diskuse
Počet článků 2900 Celková karma 19.64 Průměrná čtenost 964

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

/* 1956.  Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají   své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...