Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Z uprchlíka občanem

7. 12. 2019 8:00:01
Přiletěl do Tokia na světový šampionát v judu, aby obhájil titul mistra světa. Nebylo mu to však povoleno. Kým? Činovníky jeho vlastní země. Také proto se do ní už nevrátil. Stal se uprchlíkem.

Řeč je o íránském judistovi Saeidu Mollaeiovi. Soutěží v kategorii do 81 kg. (Aktuálně ve světovém žebříčku č. 3.) Loni (2018) v Baku nenašel přemožitele. Vyhrál pool A, v semifinále porazil Turka Albayraka a v zápase o zlato Japonce Fujiwaru. Splnil se mu sen každého sportovce. Stal se světovým šampionem.

Se stejným cílem přiletěl i letos (2019) v srpnu do Tokia. Malý rozdíl tu ale byl: nešlo o zisk titulu, ale o jeho obhajobu.

Zprvu šlo všechno hladce jako loni v Baku. Mollaei bojoval v poolu A – a opět zvítězil. Následovalo semifinále. (V něm byl jeho soupeřem Belgičan Casse.) Záhy nastal problém (č. 1). Kdyby totiž Mollaei nad Cassem zvítězil, utkal by se ve finále s izraelským judistou Sagim Mukim. Pro íránskou výpravu a íránský režim nepřipadalo něco takového do úvahy. Proto přišel z Teheránu jasný politicky motivovaný pokyn, porušující všechny zásady fair play a pošlapávající všechny sportovní principy: Mollaei musí bojovat tak, aby prohrál (a ve finále se nesetkal z judistou z nenáviděného Izraele), současně ale Mezinárodní judistická federace nesmí nic poznat (aby nemohla Írán sankcionovat). Stalo se: Casse vyhrál a Mollaei se posunul do zápasu o bronz.

Zmíněný pokyn z Teheránu se týkal i zápasu o (dělené) třetí místo. „Logicky“: pokud by Mollaei bronz vybojoval, musel by stát na stupních vítězů s reprezentantem Státu Izrael. To samo o sobě narušovalo ajatolláhům romantické snění o pannách čekajících na ně v muslimském ráji. Kdyby ale nakrásně Izraelec ještě vyhrál zlato (což se pak také stalo), musel by íránský sportovec vzdát chtě nechtě poctu „sionistické“ hymně Hatikvě. A to už by ajatolláhové a jim podřízení politici „nerozchodili“.

Zkrátka a dobře: Mollaei zápas o jednu ze dvou bronzových medailí nuceně prohrál (s Gruzíncem Maisuradzem) a krátce nato o celém tomto nátlaku, který na něj íránský režim učinil – a vlastně o sportovním podvodu -, informoval média.

Tento skandál měl zásadní vliv na oba aktéry. /1/ Íránu bylo zakázáno účastnit se všech sportovních akcí organizovaných Mezinárodní judistickou federací. /2/ Saeid Mollaei se už do Íránu vrátit nemohl – a začal pro něj nový sportovní i osobní život.

UPRCHLÍKEM

Vedení Mezinárodní judistické federace mu pomohlo dostat se do Německa. Byl zařazen do mezinárodního týmu uprchlíků (IJF Refugee Team). V jeho barvách se zúčastnil ve dnech 22-24/11 grandslamu v Ósace, kde skončil na děleném sedmém místě. Po všech těch děsivých zvratech nebyl ve formě.

OBČANEM

Pak v jeho životě nastal zásadní obrat. Z uprchlíka se stal občan – občan státu, který by většina z nás sotva tipovala. Na Instagramu Saeida Mollaeie se objevila jeho fotografie s mongolským prezidentem Chaltmágínem Battulgou (fotoodkaz níže). Co se za tímto setkáním skrývá?

Na webu mongolského prezidenta najdeme odpověď:

Saeidu Mollaeiovi bylo na jeho žádost uděleno dekretem hlavy státu mongolské občanství. (Za zmínku stojí, že současný mongolský prezident je mistrem světa v zápase sambo z roku 1983.)

Co to znamená? Že Saeid Mollaei, nově občan Mongolska, bude nyní moci soutěžit s jakýmkoli judistou své kategorie, tedy i se sportovními soupeři z Izraele, a kdekoli – i v Izraeli. Obojího se můžeme v dohledné době dočkat.

V K. ČÍNĚ

Podíváme-li se do kalendáře Mezinárodní judistické federace, najdeme v něm u data 12-14/12 poslední velký turnaj roku 2019 – Quingdao Masters. Koná se ve městě Čching-tao v kontinentální Číně. V kategorie do 81 kg jsou přihlášeni jak úřadující mistr světa Sagi Muki z Izraele, tak rodák z Íránu Saeid Mollaei, nyní reprezentant Mongolska. (Na Masters v k. Číně se chystá i Krpálek.)

V TA

A v lednu, v termínu 23-25/1, se bude konat první judistická Grand Prix roku 2020. Hostitelským městem je izraelský Tel Aviv. Není to sice ještě oficiálně potvrzeno, ale s velkou pravděpodobností zavítá do Izraele také Mollaei. Pokud ano, bude vřele uvítán. A v Teheránu puknout vzteky.

Viníkem toho, že Mollaei má tak komplikovaný život není nikdo jiný než íránský režim, resp. fanatická protiizraelská nenávist, která je nedílnou součástí politiky tohoto režimu. Co soudit o vedení země, které se tak nesmyslně vzdá svého špičkového sportovce; sportovce vozícího z mezinárodních podniků medaile? Doplní si jistě každý sám.

S jistou mírou nadsázky a s jistým předstihem lze říci: aby se Mollaei mohl podívat do Izraele, musel se stát Mongolem. Na první poslech legrační, ve skutečnosti ale obludné, nenormální. Jako samotný současný režim ajatolláhů v někdejší Persii.

FOTOODKAZ

Saeid Mollaei s mongolským prezidentem Battulgou./ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 7.12.2019 8:00 | karma článku: 20.41 | přečteno: 796x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Byla Naama Issacharová odsouzena nespravedlivě? Ano. Máme důkaz!

Jde o skandální ukázku dvojího metru použitého orgány činnými v trestním řízení Ruské federace. Za prvotní informaci na toto téma děkuji Evě Sládečkové, která mi do gmailu poslala příslušný webový odkaz.

17.1.2020 v 18:50 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 487 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Naama Issacharová: Plamínek naděje se rozhořel

Pro někoho nuda a nezajímavé téma, pro jiného zásadní záležitost a věc principu. Řeč je samozřejmě o Naamě Issacharové, v Rusku nespravedlivě odsouzené Izraelce.

17.1.2020 v 9:30 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 217 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fanatismus i ve světě módy

Pokud se zajímáte o módní trendy, jistě vám není neznámý pojem Paris Haute Couture Week (PHCW). Na webu Ženy.cz je jednoznačná definice: jedná se o přehlídku těch nejskvostnějších šatů současnosti.

16.1.2020 v 18:59 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 540 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Naama Issacharová: Slovo beznaděje (Doplněno, aktualizováno)

Tentokrát z Moskvy. Od náměstka ruského ministra zahraničí. Jevgenij Ivanov dle zprávy TASSu v úterý 14. ledna uvedl, že Rusko nepočítá s její výměnou (do Izraele za někoho jiného).

16.1.2020 v 8:45 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 229 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jiří Gono

13 rad pro začínající i pokročilé běžce

Začít běhat můžete v jakémkoliv věku. Odměnou vám bude lepší fyzička, dobrá nálada, závist okolí a pravděpodobně i spousta nových přátel. Ať už běháte nebo o tom teprve přemýšlíte, tak se vám následující rady budou hodit.

17.1.2020 v 17:18 | Karma článku: 17.42 | Přečteno: 352 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak jsem vystudovala čínská bojová umění na univerzitě v Číně

V Číně můžete bez nadsázky vystudovat magisterský obor například v plavání nebo ve fotbale. Já se zařadila mezi hrstku cizinců, kteří si odnesli doktorát z oboru zvaného Tradiční čínské sporty, tedy z čínských bojových umění.

16.1.2020 v 16:16 | Karma článku: 26.17 | Přečteno: 689 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Pýcha s pádem a mlýny stále melou.

Přípravy na třeskuté jaro kupodivu probíhají v netřeskutých (ne)mrazech. Spousta klubů s menším a malým rozpočtem může tedy tuhle zimu výrazně ušetřit. A co ušetří můžou vrazit do třeba do posil. Protože zatím se nic extra neděje.

14.1.2020 v 10:49 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 271 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další íránský sportovec dal vale totalitnímu režimu ajatolláhů

A ne sportovec ledajaký – medailová naděje pro OH. Přesněji: sportovkyně, první a zatím jediná íránská držitelka cenného olympijského kovu. Kimiya Alizadeová, bronzová v taekwondu na Hrách v Riu 2016.

12.1.2020 v 19:20 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 493 | Diskuse

Karel Trčálek

Jediným Čechem, který má šanci stát se nejlepším sportovcem světa, je Karel Trčálek

Řekněte sami, je to normální? Pan Nožička si zveřejnění o čtvrt na sedm článek a ještě není ani sedm a já si taky zveřejním článek, který se jmenuje úplně stejně! Přinejmenším jeden z nás by se měl určitě léčit, já to říkám pořád!

8.1.2020 v 18:59 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 1124 | Diskuse
Počet článků 2861 Celková karma 17.64 Průměrná čtenost 969

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

* 1956.  Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz