Povolební Izrael: Postřehy z období druhého mandátu (1)

8. 11. 2019 21:27:36
Poté, co se Netanjahuovi nepodařilo sestavit většinový kabinet (po zářijových předčasných volbách), dostal šanci Benjamin Gantz, šéf Modrobílé strany. Mandát od prezidenta dostal 23. října.

Na zformování koalice má ještě necelé dva týdny. Bude úspěšný? To není zdaleka jisté.

Modrobílí stále jednají. S Likudem, menšími stranami (svými podporovateli – formací Labouristé/Gešer a Demokratickou unií) a arabskou aliancí. A také s Liebermanem. S jeho stranou Izrael, náš domov dosáhli shody na sociálních otázkách, mimo jiné na zvýšení důchodů. Naproti tomu při rokování Modrobílí – Likud žádného hmatatelného pokroku dosaženo nebylo.

Zdálo se, že nejlepší bude trpělivě vyčkat, co po vypršení svého vyjednávacího mandátu oznámí Gantz prezidentu Rivlinovi.

Mezitím se ale objevily zajímavé zprávy, které stoji za pozornost. Bylo to sice neoficiální, nepotvrzené, ale ani nepopřené, že Gantz nabídl ministerské posty oběma lídrům Nové pravice: Naftalimu Bennettovi a Ayelet Šakedové. Ti to ovšem nepřijali (mají dohodu s Likudem a dalšími pravicovými partajemi včetně ultraortodoxních o společné povolební spolupráci, tzv. „blok 55“) a místo toho apelovali na nutnost vytvoření pravicové vlády – s obavou, že třetí předčasné volby v řadě by pro pravicový blok nemusely skončit úspěšně.

Bennett dokonce v sobotu 2/11 ve vysílání televizního Kanálu 12 prohlásil: Pokud jsem to já, kdo představuje překážku pro zformování vlády, zbavím Netanjahua jakýchkoli závazků vůči mně a Nové pravici a půjdu do opozice. Hlavní věcí je, aby se ustavila vláda.

Jeho slova lze pochopit i tak, že „blok 55“ by se mohl rozpadnout; to by Likudu umožnilo vstoupit do velké koalice s Modrobílými (bez partnerů Likudu). Tak snadné to ovšem není a nebude. A hlavně: věc nestojí tak, že Nová pravice půjde do opozice a vzápětí vznikne koaliční kabinet. Bennett totiž není brzdou, která brání vzniku vlády. Problém je podstatně složitější. (A v minulosti byl opakovaně popsán: mj. jde o to, kdo by v případě rotace premiérů byl první na řadě, jak by to bylo s Netanjahuem, kdyby byl obžalován z korupce, což mu stále hrozí. Nutno podotknout, že řeč je o čistě teoretické variantě Modrobílí + Likud + případně Liebermanova strana, ale bez dalších menších stran a hlavně – bez ultraortodoxních.)

Nechme ale spekulací a všimněme si klíčové informace z reálné politiky. Netanjahu, zjevně ve snaze posílit pravicový blok, nabídl v pátek 8/11 Bennettovi klíčové křeslo ministra obrany – a Bennett po konzultaci se svými dvěma partnery a členy Knesetu (Ayelet Šakedová, Matan Kahana) přijal.

Šakedová k tomu na svém Twitteru napsala, že nabídka zněla: buď dva ministerské posty pro Novou pravici ze tří možností – resort zemědělství, pro otázky diaspory a sociálních věcí –, nebo ministerstvo obrany. Nová pravice se nakonec rozhodla pro Bennetta na obraně. Schválit ho musí ještě kabinet na svém nejbližším zasedání, což by mělo být v neděli 10. listopadu. Bennett je ovšem srozuměn s tím, že pokud bude povolební kabinet zformován a na místo šéfa resortu obrany bude navržen jiný politik, pozici opustí.

Kromě toho se Likud a Nová pravice dohodly, že v současném Knesetu vytvoří společnou frakci. Ta bude mít 32 + 3 = 35 poslanců. Vyloučen není ani společný postup při příštích volbách.

Jmenování Bennetta (který je mj. pro tvrdší postup vůči gazským raketovým agresorům) ministrem obrany bylo široce kritizováno Modrobílými a levicí. Yair Lapid, jeden z čelných představitelů Modrobílých na Twitteru napsal: Nelze ani spočítat, kolikrát Netanjahu nazval Bennetta dětinským a nezodpovědným. A teď vložil do jeho rukou systém zodpovídající za životy našich dětí.

Modrobílí a Likud se navzájem obviňují z neúspěchu koaličních jednání a v této atmosféře se den za dnem blíží Izrael k okamžiku, kdy se Benjamin Gantz vydá do Domu prezidenta a Reuvenu Rivlinovi sdělí výsledek svého osmadvacetidenního úsilí.

Jsou jen dvě možnosti: buď bude stejně neúspěšný jako před ním Netanjahu – nebo naopak.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 8.11.2019 21:27 | karma článku: 7.92 | přečteno: 121x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Gratulace do Izraele

Izraelská armáda (IDF) zlikvidovala v noci na dnešek (12/11) excelentně přesným zásahem jednoho z nejzavilejší nepřátel a nejnebezpečnějších teroristů. Šéfa Palestinského islámského džihádu v Pásmu Gazy.

12.11.2019 v 14:05 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 364 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Naama zatím štěstí neměla, Bahareh ano

O případu Naamy Issacharové jsem psal už několikrát. Mladá Izraelka, v Rusku nesmyslně odsouzená na sedm a půl roku vězení za necelých deset gramů konopí, které bylo objeveno v jejím zavazadle.

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 10.21 | Přečteno: 154 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Povolební Izrael: Postřehy z období druhého mandátu (2)

S tím, jak se blíží termín, do něhož musí Benjamin Gantz sestavit koalici (anebo vrátit prezidentovi pověření), stoupá na izraelské politické scéně nervozita. Nervozita z trvajícího patu.

10.11.2019 v 13:15 | Karma článku: 7.95 | Přečteno: 124 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Trpké poučení (Aktualizováno)

Na Blízkém východě se budou v neděli 10. listopadu přepisovat dějiny. Ammán vypověděl Přílohy I(b)/I(c) jordánsko-izraelské mírové smlouvy z roku 1994. O co jde a co to bude znamenat?

10.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 18.40 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Ábelovský

Komu vadí ČT, tedy Česká věřejnopravní televize, a hlavně proč?

... veřejnoprávní televize, tedy ČT, je trnem v oku mnoha lidem, a to především díky našim nejvyšším současným politikům, kteří jsou jak oním důvodem, tak jednoznačným příkladem uvažování jejich voličů - a proč tak vadí právě jim?

13.11.2019 v 11:55 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 721 | Diskuse

Aleš Merta

Jak agent Zifčák klopýtl a „socík“ šel do kytek

Jsou události, které jako magnet přitahují tvůrce konspiračních teorií a které nelze, ani po letech pečlivého zkoumání, přesně zrekonstruovat.

13.11.2019 v 10:31 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jan Dvořák

Jak dlouho vydrží okupační stávka?

„Kdybych věděl, do čeho lezu, tak bych se na to vykašlal“, sdělil dnes ráno před pražskou FF našemu důvěryhodnému zdroji jeden ze studentů, který si šel koupit rohlík a něco k pití na zahřátí.

13.11.2019 v 8:52 | Karma článku: 29.37 | Přečteno: 699 | Diskuse

Vladimír Zeman

Člověk v tísni v Rusku skončil.

Co tam vlastně dělal? Objížděl celou velkou širou Rus a vyhledával potřebné? Nebo kritizoval Rusko za legislativu, za potlačovaná lidská práva, za utlačování menšin, za konflikt východních regiónů Ukrajiny, nebo teda co?

13.11.2019 v 8:03 | Karma článku: 40.72 | Přečteno: 1305 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Byli disidenti opravdu zbyteční?

V těchto dnech se objevují rozličné úvahy o konci totalitního režimu v roce 1989 a o tom, kdo hrál zásadní roli při jeho pohřbívání.

13.11.2019 v 6:29 | Karma článku: 39.13 | Přečteno: 2316 | Diskuse
Počet článků 2792 Celková karma 17.56 Průměrná čtenost 976

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz